Szwecja wyznaczyła 41 gmin, które muszą przyjmować szwedzkich islamistów i ich rodziny

Szwedzki rząd wyznaczył 41 gmin, które mają być odpowiedzialne za przyjęcie szwedzkich dżihadystów oraz ich rodzin powracających z Syrii i Iraku – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Od 2012 roku około 300 osób mieszkających w Szwecji wyjechało do obszarów objętych konfliktem zbrojnym na Bliskim Wschodzie, aby wstąpić w szeregi terrorystów, m.in. Państwa Islamskiego. Spośród nich powróciło około 150 osób. Dane o nich podała szwedzka służba specjalna odpowiadająca za bezpieczeństwo wewnętrzne i kontrwywiad Säkerhetspolisen (SÄPO).

Osoby te mają prawo nie tylko powrotu do Szwecji, ale również korzystania ze świadczeń socjalnych. Aby móc skuteczniej walczyć z takimi przypadkami, rząd w Sztokholmie chce wprowadzić zmiany w prawie umożliwiające karanie za samą przynależność do organizacji terrorystycznych.

Jak dotąd żadnej z tych osób szwedzki wymiar sprawiedliwości nie postawił jeszcze zarzutów. Wynika to z trudności dotyczących zebrania materiału dowodowego i przesłuchania potencjalnych świadków przestępstw popełnianych na obszarze Bliskiego Wschodu.
Źródło info i foto: TVP.info

Państwo Islamskie planuje atak w Sztokholmie

Szwedzkie służby specjalne SAPO potwierdziły, że otrzymały informację o groźbie ataku terrorystycznego, którego celem mają być centralne dzielnice Sztokholmu. Jednocześnie nie zdecydowano się na podwyższenie poziomu zagrożenia terrorystycznego.

– Zbieramy w tej chwili dane z naszej pracy operacyjnej na ten temat – oświadczyła Sofia Helqvist z biura prasowego SAPO.

Służby potwierdziły wcześniejsze doniesienia dziennika „Aftonbladet”. Gazeta napisała, że groźba skierowana przeciwko Szwecji rozpowszechniana jest w mediach społecznościowych. Jej autorem mają być przedstawiciele Państwa Islamskiego.

SAPO, szwedzka policja i policyjna grupa szybkiego reagowania zostały postawione w stan gotowości. Jednocześnie nie zdecydowano się na podwyższenie poziomu zagrożenia terrorystycznego. Nadal znajduje się on na poziomie „podwyższonym”, czyli trzecim na pięć możliwych. 7 kwietnia doszło już do ataku terrorystycznego w Sztokholmie – rozpędzona ciężarówka przejechała wówczas deptakiem w centrum miasta i uderzyła w witrynę domu handlowego. W jej wyniku pięć osób poniosło śmierć, a 15 zostało rannych. Do ataku przyznał się 39-letni Uzbek.
Źródło info i foto: TVP.info

Szwecja: Muthar Muhanna Majid jest wolny

Muhtar Muhanna Majid został zwolniony i nie trafi do aresztu, nie jest podejrzany. Muhtar Muhanna Majid (22), który był podejrzany o przestępstwa terrorystyczne, został dzisiaj zwolniony. Prokurator w szwedzkiego sądu Hans Ihrman postanowił nie złożył wniosku o jego aresztowanie.

– „On już nie jest podejrzanym. Wcześniej podejrzenia wskazały na jego osobę. Podejrzenie, że zbrodnia miała miejsce nadal istnieje – ale nie ma nowych podejrzanych”.

„Hans Ihrman nie wiem, co się dzieje z Muthar Muhanna Majid po zwolnieniu dziś bez odwoływania się do Sapo”. Zakłada, że ​​został zwolniony w godzinach porannych, jak to miało miejsce bezpośrednio po podjęciu decyzji przez prokuratora.

22-letni prawnik Ola Salomonsson: „Powiedziano mi, że jego klient został oczyszczony z zarzutów w rozmowie telefonicznej.

– „Jestem szczęśliwy z powodu mojego klienta. Miałem bardzo poważne obawy” – mówi Ola Salomonsson.

On nie był obecny, gdy 22-latek otrzymał wiadomość o swoim uwolnieniu. Salomonsson mówi, że nie jest zaskoczony decyzją prokuratora, by nie wnosić wniosku o areszt.

Co się dzieje w tej chwili do klienta?

– „Myślę, że jest pod dobrą opieką. Teraz trzeba mu pomóc wrócić do codziennego życia, jako niewinnego obywatela” – SÄPO Szwedzka Służba Specjalna.

Mutar Muthanna Majid został aresztowany w obozie dla uchodźców w Szwecji!

Mutar Muthanna Majid został aresztowany przez szwedzką policję. Na swojej stronie internetowej szwedzkie służby specjalne SAPO informują:

„W czwartek po południu (19 listopada) poszukiwany Irakijczyk został zatrzymany przez Służby Bezpieczeństwa. Aresztowanie odbyło się spokojnie, zatrzymany czeka teraz na przesłuchanie. Akcję przeprowadzono przy wsparciu Urzędu Policji”. Według zeznań świadków do Norran z udziałem w Boliden funkcjonariusze rozpoczęli akcję o 18:20 w czwartek, kiedy to uzbrojony zespół reakcji przybył na miejsce.

Szwecja podwyższa stopień zagrożenia zamachem terrorystycznym. Poszukiwany Irakijczyk

Szwedzkie służby specjalne SAPO podwyższyły stopień zagrożenia terrorystycznego skierowanego przeciwko Szwecji z poziomu „podwyższonego” do „wysokiego”. Decyzja o podwyższeniu stopnia zagrożenia terroryzmem została podyktowana „otrzymaniem konkretnych informacji” – podano w komunikacie.

Na zwołanej wieczorem w Sztokholmie konferencji szef SAPO Anders Thornberg powiedział, że wszczęto wstępne postępowanie w związku z przygotowywaniem akcji terrorystycznej w Szwecji. Ujawnił, że wydano nakaz aresztowania podejrzanego mężczyzny.

Według gazety „Goeteborgs-Posten” policja poszukuje Irakijczyka, który miał dostać się do Szwecji przez Niemcy. Jak podają szwedzkie media, mężczyzna przeszedł wcześniej szkolenie wojskowe w Syrii. SAPO odmówiło podania szczegółów oraz narodowości mężczyzny.

Według służb specjalnych zagrożeniem dla Szwecji mogą być powracający do tego kraju bojownicy, walczący po stronie grup terrorystycznych w Syrii i Iraku. Szacuje się, że ze Szwecji na Bliski Wschód wyjechało kilkuset bojowników. Szwedzkie służby obawiają się, że terroryści po ataku w Paryżu przeprowadzą kolejne ataki w Europie.

Poziom wysoki zagrożenia terrorystycznego, który wprowadzono w Szwecji oznacza, że „istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że gracze mają zamiar i możliwości przeprowadzenia ataków”. To przedostatni czwarty poziom, wprowadzony może zostać jeszcze ostatni, bardzo wysoki poziom zagrożenia. Zdaniem szwedzkich ekspertów podniesienie alertu bezpieczeństwa oznaczać będzie w praktyce zwiększenie obecności policji w miejscach publicznych.
Żródło info i foto: onet.pl

Rekrutował dżihadystów

Mężczyzna podejrzany o rekrutowanie bojowników do walki w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku został zatrzymany przez policję w szwedzkim mieście Oerebro. Tamtejsze służby specjalne (SAPO) nie ujawniają na razie jego tożsamości. Jak podkreślają przedstawiciele służb, do rekrutacji mogło dochodzić w lokalnych meczetach. Policja wezwała mieszkańców Oerebro, by informowali o wszystkich podejrzanych działaniach. Jak poinformowało SAPO, do tej pory co najmniej 150 osób opuściło Szwecję i dołączyło do dżihadystów z IS. Z Oerebro, liczącego ponad 100 tys. mieszkańców miasta na południu kraju, pochodzi najwięcej po Sztokholmie, Goeteborgu i Malmoe zagranicznych bojowników, wyjeżdżających ze Szwecji do Syrii i Iraku.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Prawie 300 Szwedów walczy dla Państwa Islamskiego

Niemal 300 Szwedów może walczyć po stronie Państwa Islamskiego – wynika z informacji szwedzkiego kontrwywiadu cywilnego (SÄPO). Służby mają potwierdzone informacje o 100. szwedzkich obywatelach działających z bronią w ręku w szeregach Islamskiego Państwa.

Takie liczby podał w wywiadzie dla szwedzkiego radia publicznego szef SÄPO, Anders Thornberg. Dodał, że służba ta dysponuje też niepotwierdzonymi doniesieniami o ponad 150 innych szwedzkich obywatelach walczących w Syrii i Iraku po stronie IS. Thornberg zaznaczył, że liczba ta stale rośnie. Tylko w minionym tygodniu potwierdzono wyjazd ze Szwecji w rejony opanowane przez Państwo Islamskie ośmiu osób.

To, w czym uczestniczą ci w większości młodzi ludzie, w opinii szefa SÄPO przekracza wszelkie normy ludzkiego zachowania. Takie doświadczenia w połączeniu z przeszkoleniem w prowadzenia akcji terrorystyczno-bojowych oraz z fanatyzmem religijnym powoduje, że niektórzy z nich po powrocie do Szwecji stanowią poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa. Dlatego muszą oni pozostawać pod nadzorem szwedzkich służb.
Żródło info i foto: wp.pl