Poszukiwania Iwony Wieczorek ruszyły na nowo

Policjanci przeczesywali w sobotę, 9 września, teren w rejonie, gdzie kamery zarejestrowały Iwonę Wieczorek po raz ostatni.

– Sprawdziliśmy do tej pory sześć sektorów, które wcześniej wyznaczyli policjanci. Te sektory zostały sprawdzone przez wyszkolone psy, które wyszukują zwłoki. Teraz te wszystkie sektory będą sprawdzane przez georadar. To jest bardzo duży obszar, bo do sprawdzenia jest 14 hektarów – mówi podkom. Michał Sienkiewicz z gdańskiej policji.

Już dwadzieścia osób zgłosiło się na policję po publikacji nowego nagrania w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja nie zdradza treści zgłoszeń, ale zaczyna je weryfikować.

Kobieta zaginęła ponad siedem lat temu, ale nowe dowody w sprawie zmusiły policję do przeczesania gdańskiego Parku Reagana.
Źródło info i foto: interia.pl

Aresztowanie ws. korupcji w sektorze przemysłu obronnego

Centralne Biuro Antykorupcyjne wydało komunikat o areszcie pracownika logistyki spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR oraz drugiej osoby – biznesmena. „Wiemy, że takich przypadków korupcji jest więcej. Apelujemy do przedsiębiorców, którzy dali się uwikłać w ten proceder, o zgłaszanie się do CBA i skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w kodeksie.”

Agenci CBA zatrzymali w Warszawie pracownika spółki zbrojeniowej, a we Wrocławiu, przy współpracy z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej, biznesmena działającego w branży elektroniki. Sprawa dotyczy łapówek przy zakupach dla PIT Radwar.

„Decyzją Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe pracownik PIT-Radwar został tymczasowo aresztowany” – czytamy w komunikacie. „Wobec przedsiębiorcy Prokuratura Regionalna w Gdańsku zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze – kaucję 70 tys. zł, dozór policji i zakaz opuszczania kraju – dodano”.

„CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy” – dowiadujemy się z komunikatu.

„Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności” – poinformowano.
Źródło info i foto: onet.pl

Nowe cele dżihadystów

Państwo Islamskie rozpoczęło we wtorek „dużą ofensywę” na kurdyjskie pozycje nieopodal miasta Irbil – donosi CNN, powołując się na kurdyjskie władze. „Duży atak” został przeprowadzony na kurdyjskie siły stacjonujące w okolicach miast Gwer i Makhmour – twierdzi źródło CNN, cytujące generała Sirwana Barzaniego, dowódcę kurdyjskich wojsk w tamtym sektorze. Ofensywa dżihadystów rozpoczęła się około godziny 21 czasu lokalnego. Atak nastąpił z kilku kierunków. Mimo tego, że w okolicy znajdowały się samoloty sił koalicyjnych walczących z Państwem Islamskim w Iraku, nie były one w stanie wspomóc Kurdów. Powodem była zbyt mała odległości dzieląca strony.

Taktyczne uderzenia

Kurdowie obawiają się przełamania ich linii obronnych w okolicach Irbilu. Gdyby tak się stało, dżihadyści mieliby wolną drogę do kurdyjskiej stolicy. Jednak wtorkowa ofensywa ma też inny cel – bojownicy państwa islamskiego chcą rozciągnąć kurdyjskie siły, żeby zmniejszyć ich presję na Mosul, zajęty przez IS w czerwcu 2014 roku. Kurdyjskie siły niedawno próbowały otoczyć Mosul w celu odcięcia sił Państwa Islamskiego od dostaw z Syrii i stworzenia dogodnych warunków do odbicia z rąk dżihadystów miasta.
Żródło info i foto: tvn24.pl

CBA sprawdza agentów państwa

Szef CBA Paweł Wojtunik chce sprawdzić, co tajne służby robią w państwowych spółkach – ujawnia „Rzeczpospolita”. Według informacji „Rzeczpospolitej” Centralne Biuro Antykorupcyjne chce wziąć pod lupę byłych i obecnych funkcjonariuszy, którzy znaleźli się w państwowych spółkach. W ten sposób służby nadzorują działanie spółek, zwłaszcza w strategicznych dla państwa obszarach, takich jak telekomunikacja, energetyka, sektor paliwowy i zbrojeniowy. Jednak efekty ich pracy wydają się niezadowalające. Ostatni nie najchlubniejszy przykład to próba wrogiego przejęcia tarnowskich Azotów przez rosyjski Akron, która kompletnie zaskoczyła rząd. Trzeba było naprędce dokonać konsolidacji sektora chemicznego, aby uniemożliwić Rosjanom przejęcie jednego z największych producentów nawozów i największego odbiorcę gazu w Polsce. Żródło info i foto: wp.pl

CBA w lubelskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformował rzecznik biura Jacek Dobrzyński. Jak dodał, jest to kolejna kontrola przeprowadzana przez CBA i mająca związek z sektorem rolnictwa. Planowany termin zakończenia kontroli to początek listopada br. – „Po zakończeniu czynności kontrolnych i pokontrolnych będziemy mogli poinformować o wynikach” – dodał. „Postępowanie dotyczy przyznawania dopłat z tytułu programu rolnośrodowiskowego w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sprawdzane jest także rozporządzenie mieniem ARiMR w latach 2010-2012” – czytamy na stronie internetowej Biura. Żródło info i foto: onet.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega przed rosyjskim wywiadem

ABW radzi urzędnikom nadzoru finansowego, jak nie dać się podejść rosyjskiemu wywiadowi. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowała pod koniec października dwudniowe szkolenie kontrwywiadowcze dla naczelników, dyrektorów departamentów i kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego. Z ustaleń „Rz” wynika, że oficerowie kontrwywiadu ostrzegali urzędników przede wszystkim przed wzmożonymi działaniami wywiadu rosyjskiego. Powód? Plany przejęcia polskich banków przez państwowy rosyjski Sbierbank.
– „Mamy informacje, że rosyjskie służby bardzo mocno uczestniczą w próbie przejęcia polskiego sektora bankowego” – mówi wysoki rangą oficer ABW. Żródło info i foto: rp.pl