Posts Tagged “skierowane”

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek raportem FBI liczba popełnionych przestępstw z nienawiści (tzw. hate crime) wzrosła w 2016 roku o prawie 5 proc. Jest to drugi rok z rzędu, w którym zaobserwowano wzrost liczby tego typu przestępstw. Raport informuje, że w roku 2016 popełniono 6 121 “hate crime”, z czego ponad połowa motywowana była kwestią rasy, etniczności bądź pochodzenia. Rok wcześniej zgłoszonych tego typu czynów było 5 850.
 
Przestępstwa nienawiści na tle rasowym wzrosły z 4 029 do 4 229, z tego te skierowane przeciwko Latynosom i białym stanowią większy procent niż w roku poprzednim. 50,2 proc. “hate crimes” na tle rasowym skierowane było przeciwko Afroamerykanom, rok wcześniej było to 52,7 proc.
 
21 proc. zgłoszonych incydentów dotyczyło religii ofiary, z czego 54,4 proc. Żydów, którzy stanowią 2 proc. populacji USA, i 24,5 proc. muzułmanów. Kolejne 17,7 proc. przestępstw było motywowanych orientacją seksualną ofiary.

“Zdecydowane i intensywne działania”
 
W czerwcu prokurator generalny i minister sprawiedliwości Jeff Sessions zapowiedział zdecydowane i intensywne działania jego administracji w walce z “hate crimes”. – Żadna osoba nie powinna się obawiać, że zostanie brutalnie zaatakowana z powodu tego, kim jest, w co wierzy – zadeklarował w poniedziałek w związku z opublikowaniem raportu FBI.
 
Sessions zaznaczył też, że funkcjonująca w grupie działania ministerstwa sprawiedliwości do spraw zmniejszania przestępczości i bezpieczeństwa publicznego podkomisja do spraw przestępstw z nienawiści przedstawi w styczniu 2018 roku pełny raport wyjaśniający, w jaki sposób władze wszystkich szczebli mogą poprawić egzekwowanie przepisów dotyczących tych przestępstw.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Jest reakcja kuratorium na otrzęsiny w salezjańskim gimnazjum w Lubinie. W oficjalnym dokumencie skierowanym do księdza-dyrektora nazywa je “uchybiającym godności ucznia” i zaleca zaprzestania otrzęsin oraz respektowanie praw dziecka. – “Ksiądz ma trzydzieści dni na wskazanie nam, jakie podejmie działania w tej sprawie” – mówi Janina Jakubowska, rzeczniczka kuratorium. – “Pierwsze zalecenie dotyczy zaprzestania otrzęsin w formach uchybiających godności ucznia, a więc respektowania zapisu konwencji o prawach dziecka oraz prawa wewnątrzszkolnego” – tłumaczy Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. “Zaznacza, że kuratorium nie zabrania organizowania otrzęsin. – “Ważne, żeby nie była to forma, która narusza prawa dziecka” – wyjaśnia. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Na grudzień stołeczny sąd odroczył sprawy skierowane w trybie przyśpieszonym wobec cudzoziemców, zatrzymanych za zakłócanie porządku publicznego w piątek na Nowym Świecie w Warszawie. Prokuratura stawia zarzuty innym zatrzymanym. Jak powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Wojciech Małek, sędziowie rozpatrujący policyjne wnioski o ukaranie za wykroczenie 40 cudzoziemców zatrzymanych na Nowym Świecie (39 z nich to Niemcy oraz jeden Belg) uznali, że należy przesłuchać w tej sprawie dodatkowych świadków. Dlatego 39 z 40 rozpraw odroczono na grudzień, a obwinionych, którym grozi grzywna lub areszt, zwolniono do domów. Jedną sprawę sąd zwrócił prokuraturze do uzupełnienia i uznał, że nie kwalifikuje się ona do trybu przyśpieszonego.Żródło info i foto: rp.pl

Comments Brak komentarzy »

Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w Izraelu skrytykowało “pogróżki” ze strony biura prasowego rządu izraelskiego skierowane do dziennikarzy, którzy zdecydują się popłynąć z “flotyllą wolności” do Strefy Gazy . Nota biura prasowego rozesłana do zagranicznych dziennikarzy ostrzegała: zakażemy wam wjazdu do Izraela na dziesięć lat. “Pogróżka rządu, że ukarze dziennikarzy, którzy będą obsługiwać rejs flotylli do Gazy zawiera mrożące krew w żyłach przesłanie do międzynarodowych środków komunikowania i rodzi poważne wątpliwości co do przestrzegania przez Izrael wolności prasy” – stwierdza w swym komunikacie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (ang. FPA). Stowarzyszenie podkreśla, że “dziennikarze, którzy obsługują wydarzenia powinni móc wykonywać swą pracę nienarażeni na pogróżki” i dlatego wzywa rząd izraelski do “niezwłocznego wycofania się ze swej decyzji”. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »