Posts Tagged “Słowacją”

Słowacki dziennikarz śledczy Jan Kuciak i jego partnerka Martina Kusznirova zostali zamordowani 21 lutego, czyli cztery dni przed znalezieniem ich zwłok – poinformowała dziś prokuratura, przedstawiając pierwsze ustalone szczegóły zbrodni.

Onet informował o właściwej dacie śmierci Kuciaka już 6 marca. Międzynarodowy zespół dziennikarzy zdołał ustalić, co działo się w ostatnich godzinach życia pary w tym materiale.

Zastrzelenie 27-letniego Kuciaka i 27-letniej Kusznirovej w ich domu w miejscowości Velka Macza w kraju (województwie – red.) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji wywołały polityczny kryzys i największe od upadku komunizmu społeczne protesty. Efektem tego były ustąpienie premiera Roberta Fico i rekonstrukcja rządu w ramach dotychczasowej koalicji.

- Nie stwierdzono (na miejscu przestępstwa) śladów walki i niczego nie skradziono. Okoliczności wskazują, że chodziło o zabójstwo na zlecenie – powiedział na konferencji prasowej prokurator urzędu prokuratury specjalnej, zastrzegając, że nie będzie ujawniał swej tożsamości.

Dodał, że Kusznirovą uśmiercono strzałem w głowę, a Kuciaka dwoma strzałami w serce z pistoletu kalibru 9 milimetrów. Oboje zginęli w odstępie pięciu minut. Na miejscu znaleziono dwie łuski po nabojach.

W związku z ogłoszeniem nagrody miliona euro za pomoc w wykryciu sprawców z prokuraturą i policją skontaktowało się kilkadziesiąt osób. Nie wszystkie podawane przez nie informacje były poważne, ale wszystkie są dokładnie sprawdzane. W trakcie dotychczasowego dochodzenia przeprowadzono ponad 200 przesłuchań. Jak zaznaczył prokurator, bada się szereg mających taki sam stopień prawdopodobieństwa motywów zbrodni.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Antonino Vadal został zatrzymany podczas tajnej akcji policji. Wcześniej wydano za nim europejski nakaz aresztowania związany z narkotykami. Mężczyzna ma teraz zostać przekazany włoskiej policji.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Sześcioosobowa misja Parlamentu Europejskiego przebywa na Słowacji w związku z zabójstwem dziennikarza śledczego. Eurodeputowany Ryszard Czarnecki powiedział, że wyczuwalne jest napięcie między prezydentem Andrejem Kiską a premierem Robertem Fico.

Dziennikarz Jan Kuciak, zamordowany w niewyjaśnionych na razie okolicznościach, pisał o działającej na wschodzie kraju grupie mafijnej i jej związkach z politykami z otoczenia premiera Fico.

Kiska powiedział eurodeputowanym, wśród których są politycy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Węgier i Polski, że wyjaśnienie zabójstwa dziennikarza śledczego i jego narzeczonej jest ważne dla całej Unii Europejskiej.

- Z zadowoleniem przyjąłem zainteresowanie posłów do PE sytuacją na Słowacji po tym ohydnym morderstwie. Wyjaśnienie tego przypadku jest ważne dla bliskich, całej Słowacji i całej Unii Europejskiej, gdzie zabójstwa dziennikarzy się nie zdarzają – powiedział prezydent europosłom.

- Zapytaliśmy, co możemy zrobić, jako Unia. Prezydent nie powtórzył, że konieczne są przedterminowe wybory parlamentarne, ale był bardzo sceptyczny wobec rządu – powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Według jego oceny “podczas spotkań wyraźnie wyczuwalne jest napięcie między politykami”. Zdaniem Czarneckiego prezydent dąży do przesilenia.

Potrzebne “zaufanie i poparcie dla instytucji prowadzących postępowanie”

Komentatorzy uważają, że próbą załagodzenia napięcia może być deklaracja, której projekt przygotował Kiska, a która może zostać przyjęta podczas piątkowego spotkania trzech najwyższych rangą polityków w państwie – prezydenta, premiera i szefa parlamentu. Z pomysłem takiego spotkania wystąpił przewodniczący parlamentu Andrej Danko.

- Ważne jest, abyśmy wspólnie wyrazili zaufanie i poparcie dla instytucji, które prowadzą postępowanie karne, dochodzenie w sprawie morderstwa. Jako najwyżsi rangą przedstawiciele konstytucyjnych organów państwa powinniśmy zobowiązać się do wspólnego wysiłku na rzecz rozwiązania kryzysu politycznego i uspokojenia atmosfery w kraju – mówił Kiska.

Prezydent wyjaśnił, że głowa państwa, szef parlamentu i premier powinni uznać, iż “pokojowe protesty obywateli nie oznaczają próby zamachu stanu, który jest zarządzany z zagranicy”. To nawiązanie do wtorkowych i poniedziałkowych słów premiera Fico, który atakował opozycję, prezydenta i krytykował zapowiadane na piątek masowe protesty.

Prokurator zarzuca szefowi MSW sabotowanie dochodzeń

Europosłowie spotkali się także ze słowackimi dziennikarzami i przedstawicielami organizacji pozarządowych zajmującymi się zwalczaniem i dokumentowaniem korupcji. Jan Bardy, redaktor naczelny portalu Aktuality.sk, dla którego pracował zamordowany dziennikarz, po spotkaniu z europosłami powiedział, że przedstawił wyniki prac zamordowanego kolegi, a także wątpliwości związane z prowadzonym śledztwem.

Delegacja PE rozmawiała z premierem Fico i ministrem spraw wewnętrznych Robertem Kaliniakiem. – Odniosłem wrażenie, że spotkaliśmy się z ludźmi zdeterminowanymi, by bronić swoich racji i racji rządu, którzy obawiają się radykalizacji działań na ulicy, ze strony opozycji – powiedział polski europoseł. Dodał, że Kaliniak mówił o możliwych atakach na urzędy państwowe.

Dymisji Kaliniaka domaga się prezydent, opozycja i jedna z partii koalicyjnych.

W czwartek jeden ze specjalnych prokuratorów Vasil Szpirko zarzucił szefowi MSW sabotowanie dochodzeń, próbę zdyskredytowania prowadzących śledztwo w sprawie korupcji i prania brudnych pieniędzy. Kaliniak zaprzeczył wszelkim zarzutom.

- Sześcioosobowa misja PE na Słowacji ma charakter jednorazowy – powiedział Czarnecki i przypomniał, że tak samo postąpił europarlament po zabójstwie dziennikarki śledczej na Malcie. W piątek europosłowie mają rozmawiać z przedstawicielami policji i prokuratury. Odwiedzą miejscowość Velka Macza, gdzie zginęli Jan Kuciak i jego narzeczona. Złożą tam wiązanki kwiatów.

W piątek demonstracje w całym kraju

Na piątek zostały zwołane demonstracje w całym kraju. Na ulice przede wszystkim chce wyjść młodzież domagająca się pełnego wyjaśnienia okoliczności śmierci dziennikarza. W związku z olbrzymim zainteresowaniem protestem większość rektorów i dziekanów szkół wyższych na Słowacji odwołała w piątek zajęcia. Zdaniem policji mogą to być największe uliczne demonstracje w historii Słowacji. Policja apeluje o zachowanie spokoju i nieuleganie ewentualnym prowokacjom.

Z apelem o spokój podczas piątkowych demonstracji wystąpił w liście do wiernych metropolita bratysławski arcybiskup Stanislav Zvolensky. „Proszę wszystkich, którzy wyjdą na ulice, aby w sercach zachowali przesłanie marszu – za przyzwoitą Słowację! Niech to zgromadzenie podniesie wiarę, że ostatniego słowa na Słowacji nie będzie miała broń, ale sprawiedliwość” – napisał arcybiskup.

27-letni Jan Kuciak został zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w Velkiej Maczy w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Policja i prokuratura są zdania, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zastrzelenia dziennikarza były jego demaskatorskie artykuły. W ostatnim, niedokończonym reportażu, Kuciak opisał działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej ‘ndrangheta w otoczeniu premiera Fico.

Po zabójstwie dziennikarza z kancelarii premiera odeszło dwóch bliskich współpracowników szefa rządu, do dymisji podał się minister kultury. Prezydent Kiska apelował w niedzielę o głęboką rekonstrukcję rządu lub przedterminowe wybory parlamentarne. Premier odrzucił te żądania i oskarżył opozycję i prezydenta o inspirowane z zagranicy próby destabilizowania sytuacji w kraju.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Prezydent Słowacji Andrej Kiska wyraził w niedzielę opinię, że rozwiązaniem sytuacji, jaka wytworzyła się w następstwie zamordowania dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, może być albo głęboka rekonstrukcja rządu, albo przedterminowe wybory parlamentarne.

Nie ma drogi wstecz. Z premierem Robertem Fico mam rozbieżne poglądy na temat możliwych rozwiązań sytuacji – powiedział Kiska w transmitowanym przez telewizję oświadczeniu, jakie wygłosił w swej urzędowej siedzibie w Bratysławie.

27-letni Kuciak, pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk dziennikarz śledczy, został między 22 a 25 lutego zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznaje zawodową działalność Kuciaka.

Jak przypomniał Kiska, w piątek dziesiątki tysięcy ludzi uczestniczyły na Słowacji w publicznych zgromadzeniach upamiętniających zamordowanych. Według prezydenta, demonstranci odczuwali rozgoryczenie i smutek, ale jednocześnie to, że chcieliby znów ufać państwu.

Kiska poinformował, że rezygnuje z wygłoszenia orędzia do obywateli, jakie miał zaprezentować w niedzielę w publicznym radio i telewizji. W sobotę również Fico zapowiedział na ten sam dzień swe analogiczne wystąpienie. Ostatnią rzeczą, której nasze społeczeństwo potrzebuje, jest polityczny teatr na telewizyjnym ekranie w wykonaniu najwyższych reprezentantów państwa – wyjaśnił prezydent.

Czekałem tydzień na to, jakie polityczne kroki poczyni rządowa większość. Jakie decyzje sama podejmie, starając się zmniejszyć napięcie i odnowić zaufanie. Wydaje się jednak, że nie rysuje się żadne rozwiązanie – ocenił Kiska.

Zapowiedział w związku z tym podjęcie w najbliższych dniach rozmów z partiami politycznymi “przede wszystkim o tym, w jaki sposób zaczniemy odtwarzać zaufanie ludzi na Słowacji do ich własnego państwa”.

Zdaniem Kiski istnieją ku temu dwie możliwości: “rozległa i zasadnicza rekonstrukcja rządu, która nie spowodowałaby polaryzacji społeczeństwa” i zostałaby zatwierdzona przez parlament, “albo przedterminowe wybory, które w wielu państwach demokratycznych byłyby rozwiązaniem najbardziej naturalnym”. Dodał, że samorozwiązanie parlamentu wymaga kwalifikowanej większości trzech piątych wszystkich deputowanych.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Parlament Europejski wyśle na Słowację specjalną, składającą się z europosłów misję w związku z zabójstwem w tym kraju dziennikarza śledczego Jana Kuciaka – poinformowały w sobotę służby prasowe PE. Służby potwierdziły, że misja będzie się składać z ośmiu europarlamentarzystów wszystkich frakcji, którzy zasiadają w komisjach PE ds. kontroli budżetowej i wolności obywatelskich.

Program wizyty nie został jeszcze ustalony przez europosłów z obu komisji. Podobnie jak w przypadku podobnej misji, która została wysłana na Maltę po zabójstwie dziennikarki Daphne Caruany Galizii, europosłowie mają na miejscu spotkać się z przedstawicielami mediów, policji, prokuratury i władz.

Zamordowany za artykuł

Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni dziennikarz śledczy Kuciak został między 22 a 25 lutego zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji.

Policja i prokuratura są zdania, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zastrzelenia dziennikarza były jego demaskatorskie artykuły. W środę opublikowany został ostatni, niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej ‘ndrangheta w otoczeniu premiera Roberta Fico. W sobotę na Słowacji odbędzie się pogrzeb Kuciaka. W niedzielę prezydent tego kraju Andrej Kiska ma wygłosić specjalne orędzie.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Słowacka policja prowadząca śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka zwolniła w nocy sześć z siedmiu zatrzymanych osób. Wszystkie mają włoskie obywatelstwo – podała prywatna słowacka telewizja.

Sześć osób zwolniono, a siódma została przewieziona z aresztu do szpitala w związku z bólami, jakie odczuwała w klatce piersiowej. Zdaniem dziennikarzy portalu komercyjnej stacji TV Markiza, także ta osoba zostanie zwolniona.

Wśród zwolnionych jest Antonio Vadala, o którym media pisały, że ma kontakty z włoską mafią. Portal napisał, że podczas przeszukiwań domów zatrzymanych osób policja znalazła dwa pistolety, na które ich właściciele mieli ważne zezwolenia. Trwają ekspertyzy mające wyjaśnić, czy broń mogła być używana podczas morderstwa Jana Kuciaka i jego narzeczonej.

Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni dziennikarz śledczy Kuciak został między 22 a 25 lutego zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą. Do zbrodni doszło w ich domu w Velkej Maczy w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznaje zawodową działalność Kuciaka.

W środę opublikowany został ostatni, niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej “n’drangheta” w otoczeniu premiera Roberta Fico.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura do walki z mafią we włoskiej Kalabrii ujawniła, że apelowała do organów policji międzynarodowej i słowackiej o monitowanie aktywności grupy aresztowanych w czwartek Kalabryjczyków, którzy mogą mieć związek z zabójstwem dziennikarza Jana Kuciaka.

Słowacka policja zatrzymała ok. 10 osób, obywateli Włoch, podejrzewanych przez zamordowanego w zeszłym tygodniu dziennikarza śledczego o korupcję i kontakty z mafią. Operacja „dotyczyła osób, o których wielokrotnie wspominano w mediach, w tym w ostatnim artykule Jana Kuciaka” – wyjaśnił szef policji Tibor Gaszpar. Jak dodał, „można mówić o włoskim wątku” śledztwa.

Według słowackich mediów jednym z zatrzymanych jest przedsiębiorca z Kalabrii Antonino Vadala, który prowadził interesy z co najmniej dwoma urzędnikami z otoczenia słowackiego premiera Roberta Fico. Urzędnicy ci zrezygnowali ze stanowisk.

Włosi ostrzegali

Na wiadomość o aresztowaniach na Słowacji zareagowała prokuratura do walki z mafią w mieście Reggio di Calabria, która ujawniła, że już „od dłuższego czasu” zwracała uwagę policji w tym kraju i międzynarodowym organom na potrzebę przyjrzenia się działalności grupie Kalabryjczyków.

Prokurator Gaetano Paci powiedział agencji ANSA, że podejrzenia włoskiego wymiaru sprawiedliwości wywołały podróże aresztowanych, z których wszyscy należeli do dwóch klanów kalabryjskiej mafii, ‘ndranghety. Zauważono ich dużą aktywność ekonomiczną i biznesową na Słowacji w takich sektorach, jak energia alternatywna, rolnictwo i zootechnika.

Włoski prokurator stwierdził, że z informacji napływających ze Słowacji wynika, że zastosowano tam typowy dla ‘ndranghety sposób działania, polegający na zawarciu relacji z przedstawicielami lokalnej administracji i polityki.

– Stwierdziliśmy to już wcześniej w czasie śledztw prowadzonych na północy Europy, a teraz pojawia się potwierdzenie ekspansji ‘ndranghety i jej korupcyjnych metod na europejski wschód, gdzie nie ma narzędzi legislacyjnych i takich praktyk, jakie mamy we Włoszech, do skutecznej walki z mafią – ocenił prokurator z Kalabrii.

Brutalne morderstwo

Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni Kuciak został w zeszłym tygodniu zastrzelony wraz ze swą partnerką Martiną Kusznirovą w ich domu w miejscowości Velka Macza, na południowym zachodzie Słowacji. Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznaje zawodową działalność dziennikarza.

W środę portal Aktuality.sk opublikował ostatni niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich organizacji przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich kalabryjskiej mafii w otoczeniu premiera Fico.

Za pomoc w wykryciu sprawców zabójstwa, dokonanego między 22 i 25 lutego, słowacki rząd ustanowił nagrodę w wysokości miliona euro. Kalabryjska ‘ndrangheta uważana jest za najpotężniejszą i najgroźniejszą włoską mafię. Ogromny majątek, jakim dysponuje, to rezultat kontrolowania przez nią niemal całego procederu przemytu twardych narkotyków do Włoch.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

- To moja osobista decyzja – powiedział słowacki minister kultury Marek Madaric. Podał się do dymisji w związku z morderstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. W poniedziałek słowacka policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki. Reporter był znany z pisania artykułów o oszustwach podatkowych. Został znaleziony martwy wraz ze swoją partnerką.

Teraz – informuje portal aktuality.sk – w związku ze sprawą podał się do dymisji minister kultury Słowacji Marek Madaric z partii Smer.

- Rezygnacja to moja osobista decyzja – powiedział dziennikarzom Madaric. – Nie wyobrażam sobie dalszej pracy jako minister kultury w momencie, gdy dziennikarz został zamordowany w czasie mojej kadencji – stwierdził. Minister złożył już dymisję na ręce premiera Roberta Fico.

“Madaric to wieloletni sojusznik premiera Fico. Jan Kuciak pisał między innymi o podejrzanych związkach otoczenia premiera . Ostatni tekst o wyłudzeniach środków unijnych z udziałem kalabryjskiej Ndranghetty” – zauważył na Twitterze dziennikarz Jan Mikruta.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Po morderstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka w mediach coraz częściej pojawiało się nazwisko Antonio Vadali – włoskiego przedsiębiorcy, który miał powiązania z mafią. Teraz śledczy chcą sprawdzić, czy Vadala faktycznie miał coś wspólnego ze śmiercią Kuciaka – podaje portal Aktuality.sk.

Dziennikarz śledczy Jan Kuciak w swoim niedokończonym ostatnim artykule pisał o powiązaniach słowackich polityków z ludźmi, mającymi kontakt z włoską mafią. Pojawiło się tam m.in. nazwisko Antonio Vadali – włoskiego przedsiębiorcy działającego na Słowacji. Kuciak podczas swojego śledztwa dziennikarskiego ustalił, że Vadala ma bliskie związki z ugrupowaniem przestępczym ‘Ndrangheta, które zostało założone we Włoszech.

W czwartek, jak podają słowackie media, policja przeprowadza przeszukanie w Trebiszowie i w Michalovcach. Według informacji portalu Aktuality.sk, kontrolowane lokale należą do Vadali. Akcja policji zaczęła się o godz. 9:00. Jak podają portale Aktuality.sk i sme.sk, Antonio Vadala został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Oprócz niego zatrzymano jeszcze jego brata i kuzyna. Policja chce również sprawdzić kolejne osoby, które mają powiązania z włoskimi przedsiębiorcami.

Sprawa jest rozwojowa, policja ma informować o dalszym przebiegu akcji. Tymczasem portal Aktuality.sk doniósł, że śmierć Kuciaka może być powiązana nie z włoską mafią, ale z korupcją w słowackim wymiarze sprawiedliwości.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Dziennikarz Jan Kuciak zginął, bo naraził się komuś swoim dziennikarskim śledztwem? Słowackie media piszą, że za zabójstwem jego i jego partnerki może stać włoska mafia. Głos zabrał inny dziennikarz, znający sprawę. Kanadyjski dziennikarz przez lata mieszkający na Słowacji, Tom Nicholson powiedział w poniedziałek mediom, że za śmiercią Jana Kuciaka może stać włoska mafia powiązana ze słowackimi politykami – informuje PAP.

Dziennikarz miał pracować nad tematem defraudowanych na wschodzie Słowacji eurofunduszy, które potem trafiały do Włoch. Nicholson twierdzi, że przed tygodniem rozmawiał z zastrzelonym kolegą i jego zdaniem tropy prowadzą do włoskiej Ndranghety z Kalabrii.

Zwłoki 27-letniego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusnirovej policjanci znaleźli w domu pary w miejscowości Velka Maca, ok. 60 km na wschód od Bratysławy w niedzielę ok. godz. 22:30. Służby zawiadomiła matka kobiety, zaniepokojona brakiem wiadomości od córki od kilku dni.

- Dziennikarz został postrzelony w klatkę piersiową. Kobieta miała ranę głowy. Zginęli między czwartkiem a niedzielą – poinformował szef słowackiej policji Tibor Gaspar. – Nigdy nie mieliśmy do czynienia z takim atakiem na przedstawiciela mediów – dodał.

Jan Kuciak pracował od trzech lat dla portalu aktuality.sk. Zajmował się zagadnieniami związanymi z gospodarką, ale przede wszystkim opisywał przypadki dużych oszustw podatkowych.

W ostatnim czasie 27-latek zajmował się sprawą przedsiębiorcy Mariana Kocnera podejrzewanego o malwersacje przy sprzedaży mieszkań w luksusowych apartamentowcach Five Star Residence w Bratysławie. Reporter śledczy twierdził, że biznesmen prowadził transakcje w taki sposób, aby wyłudzić VAT w kwocie nawet 12 mln euro. Ze sprawą związani mają być politycy rządzącej partii Smer.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »