12-latka zaatakowana nożem wybudzona ze śpiączki. Jej stan nadal jest ciężki

12-latka, która w czwartek 5 maja w Bielsku-Białej (województwo śląskie) została ugodzona nożem, została wybudzona ze śpiączki – podają lokalne media. Dziewczynka została zaatakowana przed budynkiem szkoły podstawowej. Podejrzany o atak przebywa w areszcie. Po ponad tygodniu od zdarzenia dziewczynka wciąż przebywa pod opieką lekarzy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie. – Jej stan nadal jest ciężki, ale stabilny. Przebywa teraz na oddziale intensywnej terapii – mówi cytowany przez serwis bielsko.biala.pl rzecznik prasowy lecznicy Wojciech Gumułka. W tej placówce 12-latka przeszła operację ratującą życie.

Podejrzany o atak na 12-latkę jest 41-letni mężczyzna. Jak mówił reporter TVN24 Jerzy Korczyński, napastnik nie znał swojej ofiary, była dla niego osobą przypadkową. Arkadiusz D. mieszkał naprzeciwko szkoły, przed którą miał zaatakować. Jak wynika z relacji jego rodziny, leczył się psychiatrycznie, miał przyjmować leki.

6 maja mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa ze skutkiem w postaci spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak poinformowała bielska prokuratura, podejrzany przyznał się do winy. Mimo że złożył wyjaśnienia, nie wynika z nich, dlaczego zaatakował dziecko. Dzień później decyzją sądu 41-latek został aresztowany na trzy miesiące.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Nie ma zgody na zabranie Aleksieja Nawalnego z Omska

Stan Nawalnego nie pozwala na jego transport z Omska do innej placówki medycznej – oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz. Według niej tak ocenia sprawę naczelny lekarz szpitala w Omsku. Do Omska zmierza samolot z Norymbergi, który miał zabrać Nawalnego do Niemiec. Jest to lotnicza karetka pogotowia ze specjalistami od pacjentów będących w stanie śpiączki.

Zabranie Aleksieja Nawalnego ze szpitala w Omsku jest przedwczesne, nie pozwala na to jego stan – oświadczył w piątek naczelny lekarz szpitala Aleksandr Murachowski. Dodał, że stan Nawalnego poprawił się i że badania zajmą jeszcze dwie doby. Lekarze nie mogą pozwolić na zabranie pacjenta na odpowiedzialność jego bliskich, jeśli wskaźniki kliniczne wywołują obawy o skutki takiego transportu – powiedział lekarz.

– Gdyby stan pacjenta był stabilny, to moi specjaliści i konsylium, które dziś się odbyło, nie sprzeciwialiby się – dodał Murachowski.
Źródło info i foto: TVP.info

Meksyk po wyborach. Jeden burmistrz zniknął, drugi w śpiączce po postrzeleniu

Zawód polityka w Meksyku należy do najniebezpieczniejszych na świecie. Po ostatnich wyborach w tym kraju burmistrz jednego z miast został porwany i od 10 dni nie daje znaku życia, zaś inny jest w śpiączce, po tym jak został postrzelony w głowę.

2 września Daniel Esteban González, świeżo wybrany burmistrz miasta Cochoapa El Grande w stanie Guerrero, zniknął razem ze swoim kierowcą po spotkaniu z radnym w miejscowości Tlapa. Żona samorządowca poinformowała, że wcześniej otrzymywał on anonimowe telefony z pogróżkami.

Od niemal tygodnia w stanie śpiączki utrzymywany jest natomiast Blas Godínez Ortega, wybrany na burmistrza Gómez Farías w stanie Chihuahua, który został postrzelony w głowę przez nieznanego napastnika.

Polityk przeszedł operację, podczas której lekarzom udało się uratować jego lewe oko i nerw optyczny, ale nie dało się tego zrobić z lewym uchem. Ortedze usunięto również kawałki mózgu uszkodzone przez pocisk. Lekarze przyznają, że nie wiedzą, w jakim stanie będzie pacjent po wybudzeniu ze śpiączki.

Nie ten kaliber

Wstępne śledztwo Prokuratury Generalnej wykluczyło udział zorganizowanych grup przestępczych działających w tym regionie w próbie zabójstwa. Pocisk wyciągnięty z czaszki Ortegi jest małego kalibru, którego lokalne gangi nie używają.

Ortega wygrał wybory idąc z hasłem walki z przestępczością. Był osobiście zmotywowany, gdyż w ubiegłym roku zniknął jego ojciec. Uważa się, że został porwany przez kartel, żeby leczyć gangsterów rannych w strzelaninach. Od tego czasu Ortega senior nie dał znaku życia.

Kampania wyborcza przed lipcowymi wyborami była najbardziej krwawa w historii. Pomiędzy 1 września ubiegłego roku a 31 sierpnia tego roku zginęło 175 kandydatów. Po wyborach odnotowano 63 ataki na polityków, spośród których 21 poniosło śmierć. Większość ofiar to członkowie partii Morena, która odniosła największy sukces w wyborach. Najwięcej polityków zginęło w stanach Jalisco, Colima, Michoacán, Oaxaca, Puebla i Guanajuato.

W ciągu ostatnich 12 lat w Meksyku zamordowano 132 burmistrzów, burmistrzów elektów i byłych burmistrzów. 49, gdy prezydentem był Felipe Calderón, oraz 83, gdy głową państwa został w 2012 roku Enrique Peña Nieto. Lipcowe wybory prezydenckie wygrał przywódca lewicowej Partii Odrodzenia Narodowego Manuel Lopez Obrador.
Źródło info i foto: TVP.info

Uwaga na skażony alkohol z Czech!

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów przed skażonym alkoholem z Czech. Chodzi o napój Absinth zawierający w składzie szkodliwy dla zdrowia i życia alkohol metylowy. ak podaje GIS, na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja o kontroli przeprowadzonej na terenie zakładów w Bystrzycy. Odkryto tam 500 butelek alkoholu o nazwie Absinth zawierającego szkodliwy alkohol metylowy. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego napoju znajduje się w punktach sprzedaży. Producentem trunku jest VAPA DRINK s.r.o.

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego wynosi od 4 do 15 ml. Minimalna dawka śmiertelna to tylko 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego – pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Następują: spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca oraz zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.
Żródło info i foto: RMF24.pl

10-letnia Daria wybudzona ze śpiączki

10-letnia Daria z Wołomina została już wybudzona ze śpiączki farmakologicznej, jej 8-letni brat Hubert czuje się dobrze. To najnowsze informacje o rodzeństwie, które trafiło do stołecznego szpitala ponad tydzień temu po tragicznej w skutkach rodzinnej awanturze. Ich ojciec zamordował ich matkę i 15-letnią siostrę. Dzieci pozostaną w placówce jeszcze przez tydzień lub dwa, choć – jak usłyszał od lekarzy reporter RMF FM Krzysztof Zasada – chłopiec jest już na tyle w dobrym stanie, że mógłby opuścić szpital niebawem; zaraz po zdjęciu szwów. Zdecydowano jednak, że dla ich dobra dzieci zostaną jeszcze razem, pod opieką lekarzy z Niekłańskiej. Mają tam także wyznaczonych psychologów, którzy są z nimi w stałym kontakcie. Żródło info i foto: RMF24.pl

Szwedka Christina Hedlund nie wybudziła się ze śpiączki po operacji w Polsce

31-letnia Szwedka, Christina Hedlund która zdecydowała się wykonać w Polsce operację powiększenia biustu, od sierpnia 2010 r., nie wybudziła się ze śpiączki. Sprawą zajmuje się już prokuratura. Czy śledczym uda się ustalić, kto jest odpowiedzialny za tragedię Hedlund?

Szwedka przyjechała do Polski na operację, ponieważ według informacji szwedzkich mediów, w swojej ojczyźnie nie otrzymała ona zgody na zabieg. Powodem miało być to, że w dzieciństwie 31-latka chorowała na padaczkę i jest uczulona na penicylinę. W Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku lekarze nie stwierdzili jednak przeciwwskazań i w sierpniu przeprowadzili operację. Jej skutki okazały się tragiczne: Hedlund zapadła w śpiączkę i do dziś nie udało się jej wybudzić. Szanse, że kiedykolwiek odzyska świadomość są minimalne: jej mózg uległ bowiem uszkodzeniu w wyniku niedotlenienia.

Dramatyczną historię 31-latki nagłośniły szwedzkie media. W szpitalu rozpoczęła się kontrola. Wykazała ona wiele uchybień. Okazało się, że Pomorskie Centrum Traumatologii wykonywało operacje plastyczne, mimo że nie miało formalnej zgody na taką działalność. Na jaw wyszło też, że w ankiecie medycznej, którą Christina Hedlund wypełniała, jest wiele nieścisłości związanych z barierą językową pomiędzy pacjentką, a pielęgniarkami. Czy to właśnie brak wystarczających informacji w ankiecie doprowadził do tragedii? Tego jeszcze nie wiadomo, jest jednak pewne, że prokuratorzy, będą musieli bliżej przyjrzeć się temu wątkowi.

Do tej pory ze szpitala zwolniono już kilka osób, m.in. dyrektor ds. pielęgniarstwa, swoją dymisję zadeklarował także wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia. Odpowiedzi na kluczowe pytanie: przez czyj błąd Christina Hedlund może nigdy nie odzyskać świadomości cały czas jednak brak.

Kobieta kilka dni po tragicznej operacji została zabrana przez swojego narzeczonego do Malmo, gdzie cały czas znajduje się pod opieką lekarzy. Jednak szanse na to, że kiedykolwiek wybudzi się ze śpiączki graniczą z cudem.