Posts Tagged “sprawca”

Zatrzymany we wtorek w stolicy Libii, Trypolisie, brat domniemanego zamachowca z Manchesteru Salmana Abediego, Hashem, przyznał, że wiedział o planowanym ataku oraz że należy do Państwa Islamskiego (IS) – podały w środę libijskie siły prewencyjne.

Urodzony w 1997 roku w Wielkiej Brytanii Hashem powiedział również, że przebywał w Wielkiej Brytanii w czasie, gdy trwały przygotowania do zamachu, oraz potwierdził, że jego brat także należał do IS.

Obserwowany od dłuższego czasu

Według libijskich sił prewencyjnych Hashem “był obserwowany od półtora miesiąca”, a “zespoły śledcze dostarczyły informacji, według których przygotowywał on zamach terrorystyczny w stołecznym Trypolisie”. Zatrzymano go we wtorek wieczorem, w chwili gdy odbierał pieniądze wysłane mu przez Salmana. Według informacji brytyjskich służb, przekazanych władzom Francji, Salman Abedi, obywatel Wielkiej Brytanii libijskiego pochodzenia, prawdopodobnie był w Syrii – mówił w środę francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb, dodając, że Salman miał powiązania z Państwem Islamskim.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwie pokrzywdzone kobiety rozpoznały w środę, w okazanym im przez policję mężczyźnie, sprawcę okaleczenia. Według kobiet, okazany 26-latek jest mężczyzną, który przed kilkoma tygodniami, stłuczoną butelką pociął im twarze w centrum Katowic.

- Pokrzywdzone oraz świadkowie rozpoznali tego mężczyznę jako sprawcę – powiedziała PAP rzeczniczka katowickiej policji kom. Aneta Orman. To mieszkaniec Siemianowic Śląskich, aresztowany w związku z inną sprawą.

Jak poinformowała rzeczniczka, 26-latek, znany już wcześniej siemianowickiej policji, od 5 maja przebywał w oddziale dla tymczasowo aresztowanych zakładu karnego w Herbach (Śląskie) w związku ze sprawą kradzieży z włamaniem. Jak dodała kom. Orman, policja ustaliła już również tożsamość dwóch kolegów domniemanego sprawcy, którzy towarzyszyli mu feralnego poranka. Ich rola w zdarzeniu pozostaje przedmiotem śledztwa.

Dwie wracające z imprezy kobiety zostały zaatakowane 1 kwietnia nad ranem, przy ulicy Piotra Skargi w centrum Katowic. Bandyta, stłuczoną butelką tzw. tulipanem, uderzył obie dziewczyny, pozostawiając rozległe rany – u jednej z nich na policzku, a u drugiej na brodzie – po których prawdopodobnie pozostaną blizny na całe życie.

Pokrzywdzone, przez internet zaapelowały o pomoc w ustaleniu sprawcy. Opublikowały też nagranie z monitoringu baru, w którym sprawca ich okaleczenia na chwilę przed atakiem kupował jedzenie. Temat podjęło wiele mediów. Pojawiły się dodatkowe materiały filmowe i zgłosiły się osoby, które podały personalia przypuszczalnego sprawcy.

Jedna z poszkodowanych kobiet opublikowała w mediach społecznościowych podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w poszukiwania sprawcy. – Chciałam wszystkich poinformować, że sprawca został rozpoznany przez grono ludzi. Jesteśmy w 100 proc. pewni, że to on. Chciałam każdemu podziękować za każde udostępnienie, za każdą pomoc, jaką dostaliśmy. Nie spodziewałyśmy się takiego rozgłosu, ale dzięki temu udało tam się to zrobić dużo szybciej niż policji. Dziękujemy każdej gazecie, każdemu radiu oraz każdej telewizji za zaangażowanie – napisała jedna z dziewczyn na Fecebooku.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Moskwa jest gotowa współpracować z Wielką Brytanią w śledztwie dotyczącym zamachu w Manchesterze. Rosyjskie służby mają zgodę władz na przekazanie do Londynu informacji mogących pomóc w ustaleniu organizatorów ataku. W wyniku wybuchu w hali widowiskowej po koncercie Ariany Grande zginęły 22 osoby, w tym dzieci, a 59 zostało rannych. Policja w Manchesterze poinformowała, że sprawcą tragedii był zamachowiec-samobójca.

Szef komisji obrony Rady Federacji Wiktor Ozierow zapowiedział, że Rosja jest gotowa podzielić się z Wielką Brytanią każdą informacją, która pomoże w odnalezieniu wszystkich osób mających związek z zamachem. Rosyjski senator skrytykował Londyn za zerwanie współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi twierdząc, że we współczesnym świecie tylko wspólnie można walczyć z zagrożeniem, jakim jest terroryzm.

W rosyjskich mediach szczegółowo są relacjonowane wydarzenia w Manchesterze. Rosyjscy eksperci komentujący tragedię, podobnie jak szef senackiej komisji obrony, zwracają uwagę na skąpą współpracę brytyjskich służb z ich zagranicznymi odpowiednikami.
Jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowało, że wśród ofiar nie ma Rosjan, a w ambasadzie w Londynie nie wprowadzono nadzwyczajnych rygorów bezpieczeństwa.
Źródło info i foto: Gala.pl

Comments Brak komentarzy »

Kierowca samochodu, który w czwartek wjechał w grupę ludzi na Times Square w Nowym Jorku, w chwili wypadku mógł być pod wpływem narkotyków – przekazała telewizja CBS, powołując się na informacje uzyskane od prokuratury. W wypadku zginęła 18-letnia kobieta, 22 osoby zostały ranne. Według CBS sprawca wypadku, 26-letni były wojskowy Richard Rojas mógł zażyć substancję o nazwie “K2″ lub “Spice”, czyli tak zwaną syntetyczną marihuanę.

Wcześniej w czwartek policja poinformowała, że Rojasa poddano badaniom na obecność alkoholu we krwi. Według wstępnych ustaleń śledczych mężczyzna nie miał związków z terrorystami. Jak powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, na razie nic nie wskazuje na to, aby mogło chodzić o akt terroru.

Wtargnął na chodnik

Samochód kierowany przez 26-latka w czwartek około południa czasu lokalnego (godz. 18 w Polsce) wtargnął na chodnik i według relacji świadków zatrzymał się dopiero, gdy uderzył w latarnię i bariery blokujące dostęp do chodnika. W wypadku zginęła 18-letnia kobieta, a rany odniosły 22 osoby. Stan czterech z nich lekarze wciąż określają jako zagrażający życiu. Times Square jest nowojorską atrakcją turystyczną. Codziennie przechodzą tamtędy setki tysięcy ludzi. Specjalne bariery mają chronić pieszych, ale nie są one jeszcze szczelne i w wielu miejscach samochody mogą nadal wjechać na chodniki lub skwery.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Nie żyje kobieta raniona przez nożownika na poczcie w Kielcach. Policja zatrzymała już sprawcę. Według wstępnych ustaleń, kilka minut przed ósmą 27-letni kielczanin wszedł do sortowni poczty przy Alei Solidarności i ranił nożem jedną z pracownic. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, zanim uciekł z budynku. Na miejscu jest już prokurator. Policja zabezpieczyła nóż, którym mężczyzna ugodził swoja ofiarę.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Do brutalnego morderstwa doszło w Lublinie. 25-letnia dziewczyna została skatowana, a następnie dźgnięta nożem. Ustalenia policji wskazują, że sprawcą jest jej chłopak, który kilka godzin po dokonaniu zbrodni próbował popełnić samobójstwo.

Metalowe przedmioty i nóż

Między Kamilą, studentką pedagogiki, a jej chłopakiem wybuchła awantura. Mateusz C. rzucił się na nią i najpierw zadał jej dużo ciosów metalowym narzędziem – z ustaleń policji wynika, że mógł to być młotek albo tłuczek. Następnie dźgnął ją nożem, którego ostrze przebiło płuco. Śledczy utrzymują jednak, że to obrażenia głowy w największym stopniu przyczyniły się do śmierci.

– Na ciele kobiety stwierdzono szereg ran tłuczonych głowy i tułowia. Zadano je tępym, twardym narzędziem – wyjaśnia w rozmowie z “DW” Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

– Zmarła miała również dwie rany kłute klatki piersiowej. Wszystko te obrażenia doprowadziły do niewydolności krążeniowo–oddechowej, co skutkowało śmiercią – dodała.

Próba samobójcza

Domniemany sprawca kilka godzin później usiłował popełnić samobójstwo, skacząc z 11 piętra. Wcześniej miał poinformować o tym telefonicznie swoją matkę, która wezwała policję. Gdy funkcjonariusze oraz strażacy dotarli na miejsce, próbowali uratować mężczyznę, rozkładając skokochron na osiedlowym trawniku. On jednak wyskoczył innym oknem. W wyniku upadku na drzewo i trawnik, Mateusz C. doznał bardzo ciężkich obrażeń. Trafił do szpitala, ale lekarze nie podają szczegółowych informacji na temat jego stanu zdrowia. Wiadomo, że znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej.

Zazdrość w tle

Motywem zbrodni była najprawdopodobniej zazdrość. W dzień zdarzenia, para wróciła z towarzyskiego grilla z przyjaciółmi. Na imprezie obecny był m.in. chłopak, o którego Mateusz C. był zazdrosny i o romans z którym podejrzewał swoją partnerkę. Z tego też powodu między kochankami wywiązała się awantura, która przyniosła tragiczny finał. Sam Mateusz C. – którego Kamila znała od lat – był już karany, a nawet osadzony w więzieniu za rozbój i kradzież z włamaniem.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Komisariatu Policji w Gdyni Witominie wraz z przewodnikiem psa służbowego zatrzymali 39-letniego mężczyznę podejrzewanego o usiłowanie zabójstwa. Sprawca przestępstwa ukrywał się w mieszkaniu kilka bloków od miejsca przestępstwa schowany w kanapie. Zatrzymany usłyszał zarzut usiłowania popełnienia zabójstwa, za co grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zastosował z kolei sąd wobec mężczyzny, który w jednym z wrocławskich centrów handlowych kilkukrotnie ugodził nożem 75-letnią kobietę, przypadkową klientkę sklepu. Podejrzany, po zdarzeniu ujęty przez pracowników ochrony, został zatrzymany przez policjantów, a następnie trafił do policyjnego aresztu.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Gdyni otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań na gdyńskim Witominie doszło do usiłowania zabójstwa. Z przekazanych informacji wynikało, że do mieszkania należącego do 56-latka przyszedł nieznany mężczyzna i wszczął awanturę z jego właścicielem w trakcie, której dwukrotnie ugodził go nożem w okolice klatki piersiowej, a następnie uciekł.

Na miejsca natychmiast skierowani zostali policjanci z komisariatu w Witominie, przewodnik psa tropiącego oraz pogotowie ratunkowe. Mundurowi ustalili okoliczności zdarzenia, po czym rozpoczęli przeszukanie pobliskiego terenu. Pies służbowy podjął trop za sprawcą i doprowadził policjantów do budynku oddalonego kilkadziesiąt metrów od miejsca popełnienia przestępstwa. We wskazanym przez policyjnego psa budynku śledczy wytypowali klatkę schodową, a następnie mieszkanie, w którym ukrywać mogła się poszukiwana przez nich osoba. Po wejściu do mieszkania i jego przeszukaniu policjanci zatrzymali 36 – letniego mężczyznę ukrywającego się we wnętrzu kanapy. W trakcie dalszego przeszukania mieszkania mundurowi zabezpieczyli nóż, którym prawdopodobnie posługiwał się sprawca.

Oprócz osoby podejrzewanej o usiłowanie zabójstwa policjanci zatrzymali również małżeństwo, które w swoim mieszkaniu ukrywało podejrzanego.

Kobieta w wieku 46-lat i mężczyzna w wieku 56-lat usłyszeli zarzut dotyczący utrudniania postępowania karnego polegające na ukrywaniu sprawcy przestępstwa w celu uniknięcia przez niego odpowiedzialności karnej, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

39-latek usłyszał dziś zarzut usiłowania zabójstwa, grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Do zabójstwa miało dojść w amerykańskim Cleveland. Policja poszukuje sprawcy, który miał w niedzielę transmitować swoją zbrodnię na Facebooku i przyznać się do innych morderstw. Poszukiwany to Steve Stephens – poinformowała policja. Mężczyzna miał zabić niezidentyfikowaną jeszcze osobę. Według funkcjonariuszy jest uzbrojony i niebezpieczny.

Mord „na żywo”

„Podejrzany transmitował zabójstwo „na żywo” na Facebooku oraz przyznał się do popełnienia innych zbrodni. Jego informacje nie zostały jeszcze zweryfikowane” – podano w oświadczeniu. Poszukiwany mężczyzna może poruszać się białym, albo kremowym, sportowym samochodem.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Szwedzka policja jest pewna, że sprawcą zamachu jest Rachmat Akiłow. Uzbek złożył w poniedziałek wniosek o zmianę obrońcy z urzędu. Zamachowiec domaga się adwokata muzułmanina, który tak samo jak on musi być sunnitą. Rozprawa przeciwko Rachmatowi Akiłowowi rozpocznie się we wtorek i będzie tłumaczona na język rosyjski. Prokuratura zarzuca mu dokonanie “przestępstwa terrorystycznego”, polegającego na zamordowaniu czterech osób za pomocą ciężarówki oraz ranieniu 15 przechodniów.

Jeszcze przed rozprawą sąd w Sztokholmie odrzucił wniosek Uzbeka o zmianę obrońcy. Zamachowcowi nie odpowiada obecny obrońca z urzędu John Eriksson. Rachmat Akiłow chciał adwokata tego samego wyznania co on. Sędzia uznał wniosek mężczyzny za bezzasadny i go odrzucił.

Sprawa zamachowca ze Sztokholmu budzi wiele emocji. Według mediów mężczyzna podczas wstępnego przesłuchania przyznał się do kradzieży ciężarówki i rozjeżdżania przechodniów. Miał też przyznać śledczym, że “jest zadowolony z tego, co zrobił” i “z dokonania tego, czego chciał dokonać”.

Zamachowiec był poszukiwany przez policję

Rachmat Akiłow w 2014 roku starał się w Szwecji o prawo stałego pobytu. Jednak w 2016 roku jego wniosek został odrzucony, a kilka miesięcy później miał dobrowolnie wyjechać z kraju. Od lutego 2017 był poszukiwany przez policję, która miała doprowadzić do jego deportacji.

Policja podała, że Uzbek sympatyzował z organizacjami ekstremistycznymi, w tym z tzw. Państwem Islamskim. Według jednej z gazet mężczyzna mówił, że dostał od ISIS bezpośredni rozkaz dokonania zamachu. Po ataku terrorystycznym zatrzymano jeszcze jedną osobę, ale policja nie ujawniła żadnych informacji w tej sprawie.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Domniemany sprawca zamachu terrorystycznego w Sztokholmie, 39-letni Uzbek, miał być ze Szwecji wydalony – podała policja na konferencji prasowej. Zatrzymany w piątek wieczorem w miejscowości Marsta mężczyzna w 2014 roku starał się w Szwecji o prawo stałego pobytu. W czerwcu 2016 jego wniosek został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuścić kraj. W lutym 2017 sprawa została przekazana policji. Policja uważa, że Uzbek działał sam, ale nie wyklucza całkowicie zaangażowania innych ludzi w atak terrorystyczny. Według policji Uzbek okazywał swoje sympatie dla organizacji terrorystycznych, m.in. popierał Państwo Islamskie.

Co jeszcze ustalili śledczy?

Śledczy aresztowali jeszcze jedną osobę podejrzaną w związku z atakiem. Dotychczas przeprowadzili 500 przesłuchań, są w posiadaniu 80 cyfrowych materiałów dowodowych. Od piątku w kilku dzielnicach Sztokholmu dokonano zatrzymań “około pięciu osób” związanych ze sprawą. – Nie ma konkretnych dowodów, że może dojść do kolejnych ataków – uspokajał Johan Olsson ze szwedzkich służb specjalnych SAPO.

Dlaczego Uzbek nie został wydalony?

Jak przekazał Jan Evensson ze sztokholmskiej policji, 24 lutego mężczyzna był poszukiwany przez policję, ale nie udało się go odnaleźć. – To była jedna z 3 tysięcy spraw o przymusowym wydaleniu, jakimi zajmujemy się w naszym regionie. Podobnych spraw jest 10 tys. w całym kraju – powiedział.

Co wiadomo o zamachu w Sztokholmie?

Cztery osoby (dwóch Szwedów, Belg i Brytyjczyk) zginęły, a 15 zostało rannych, gdy ciężarówka wjechała w piątek w tłum ludzi na głównej handlowej ulicy Sztokholmu, a następnie uderzyła w dom towarowy. Według szwedzkiego premiera Stefana Loefvena, “Szwecja została zaatakowana”, a wszystko wskazuje na atak terrorystyczny. Policja przekazała, że w związku z atakiem w Sztokholmie, w miejscowości Märsta na przedmieściach stolicy, zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna ma lekkie obrażenia. Jest on podejrzany o to, że kierował ciężarówką, która wjechała w tłum i uderzyła w dom handlowy.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »