Agenci CBA zatrzymali dwie osoby w związku z przetargami wojskowymi na sprzęt medyczny

Agenci CBA zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w organizowaniu zamówień publicznych przez Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Chodzi o zamówienia na sprzęt medyczny.

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Jak wskazał, jest to nowe śledztwo, które bazuje na ustaleniach Biura przy udziale Żandarmerii Wojskowej oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w organizowaniu zamówień publicznych przez Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie związanych z dostawą sprzętu medycznego.

Zatrzymani to pracownik Oddziału Gestorstwa i Rozwoju Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dyrektor do Spraw Klienta Wojskowego i Ratownictwa Medycznego zielonogórskiej spółki.

Jak mówi Brodowski, śledczy ustalili, że zatrzymani weszli w porozumienie w związku z organizowanymi przetargami na sprzęt medyczny, w celu wyłonienia zielonogórskiej spółki jako wykonawcy zamówień. – Wszystko wskazuje na to, że uzgadniali treść opisu przedmiotu zamówienia oraz odpowiedzi zamawiającego na odwołanie i zapytania do treści SIWZ, działając przy tym na szkodę w wysokości co najmniej 2 mln zł – informuje rzecznik.

Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty karne w Wydziale do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Źródło info i foto: TVP.info

Gdynia: Ze szpitala skradziono sprzęt wart 700 tys. złotych

Służący do endoskopii sprzęt wart ponad 700 tys. zł skradziono ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie. Sprawą zajmuje się policja. Szpital musiał odwołać zaplanowane badania endoskopowe.

Jak poinformowała Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich – spółki skupiającej kilka podmiotów medycznych, w tym Szpital Morski im. PCK w Gdyni Redłowie – do włamania i kradzieży doszło w nocy z ostatniego piątku na sobotę. Wyjaśniła, że z pracowni endoskopowej zniknęła aparatura warta ponad 700 tys. zł. Dodała, że w efekcie kradzieży placówka musiała odwołać zaplanowane wcześniej badania. Ta sytuacja szczególnie dotkliwie dotyka pacjentów onkologicznych czekających na szybką diagnozę – podkreśliła Pisarewicz.

Informacja o kradzieży przedostała się do mediów dopiero we wtorek. Ani szpital, ani policja nie informowały wcześniej o tym zdarzeniu. Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdyni potwierdził, że gdyńscy funkcjonariusze pracują nad ustaleniem sprawców kradzieży, odmówił jednak podania innych szczegółów.

W nieoficjalnych źródłach w pomorskiej służbie zdrowia PAP ustaliła, że kradzież sprzętu endoskopowego mogła się odbyć na zamówienie. Może o tym świadczyć to, że z pracowni endoskopowej zniknęły tylko konkretne, wybrane sprzęty – złodzieje pozostawili na miejscu wiele innych, także cennych, urządzeń.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

CIA dostarcza broń syryjskim rebeliantom

CIA rozpoczęła już dostawy broni dla syryjskich rebeliantów – poinformował dziennik „Washington Post” na swych stronach internetowych, powołując się amerykańskie źródła rządowe. Według gazety dostawy broni rozpoczęły się w ostatnich dwóch tygodniach. Dostawy uzbrojenia dla sił opozycji wobec rządów Baszara al-Asada CIA rozpoczęła po ataku z użyciem broni chemicznej, do którego doszło niedaleko Damaszku. Rebelianci otrzymują od Amerykanów lekką broń oraz amunicję. Wcześniej rząd USA zgodził się jedynie na dostawy nieofensywnych elementów wyposażenia wojskowego, m.in. kamizelek kuloodpornych, sprzętu telekomunikacyjnego i medycznego. Żródło info i foto: TVP.info

CBA tropi więzienne przetargi

Kontrowersyjne przetargi na sprzęt medyczny, broń, programy komputerowe, a nawet na papier toaletowy badają funkcjonariusze CBA w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej – informuje „Gazeta Wyborcza”. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego otrzymali z jednego z więziennych szpitali informację o nieprawidłowościach przy zakupie sprzętu medycznego dla więzień i aresztów – donosi gazeta. W doniesieniu mowa była o przetargu wartym 1 mln 350 tys. zł na urządzenia kardiologiczne, którym miały „podzielić się” trzy firmy produkujące taki sprzęt. Żródło info i foto: TVP.info