Ciała starszych osób znalezione w domach opieki w Hiszpanii. „Odnalezieni martwi w swoich łóżkach”

W domach opieki na terenie Hiszpanii znajdowane są ciała starszych osób – opisuje „The Guardian”. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak kontrole w placówkach zaczęli przeprowadzać żołnierze. Minister obrony Hiszpanii przyznała, że wie o sprawie i zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji od osób odpowiedzialnych za sytuację.

O makabrycznym odkryciu w domach opieki w Hiszpanii piszą „The Guardian” i lokalne hiszpańskie media, m.in. radio Cadena SER. Z ich doniesień wynika, że żołnierze hiszpańskiego wojska, którzy pomagają w walce z pandemią, podczas operacji przeprowadzanych w domach opieki odkryli w nich ciała starszych osób. W tym czasie w domach mieli znajdować się też inni podopieczni.

Hiszpania. W domach opieki znaleziono ciała starszych osób

Jak podaje „The Guardian”, minister obrony kraju Margarita Robles potwierdziła, że członkowie wyspecjalizowanej wojskowej jednostki kryzysowej znaleźli ciała starszych osób podczas wykonywania swoich obowiązków w domach opieki. Z ustaleń portalu edlirio.es wynika, że chodzi m.in. o ciała 17 starszych osób znalezione w domu opieki Monte Hermoso w Madrycie.

– Podczas niektórych wizyt żołnierze odkryli w domach opieki opuszczonych starszych ludzi. Niektórzy z nich zostali odnalezieni martwi w swoich łóżkach – powiedziała Robles w programie telewizyjnym Ana Rosa.

Jak dodała, osoby, które doprowadziły do tej sytuacji, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Prokuratura wszczęła już postępowanie w celu zbadania przyczyn śmierci podopiecznych domów opieki.

W Hiszpanii wciąż notowany jest wzrost zakażeń koronawirusem. Zakażonych jest ponad 33 tysiące osób, a liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 2 tysiące.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Mafia wnuczkowa coraz bardziej aktywna

Emeryci oddają oszustom coraz więcej pieniędzy! Przez pierwsze pół roku mafia ukradła stołecznym seniorom ponad 8 milionów złotych, czyli aż dwa miliony więcej niż w tym samym czasie w 2016 roku. Najczęściej naciągani są starsi mieszkańcy Woli, Bemowa i Mokotowa.

– Liczba przestępstw metodą „na wnuczka” i „na policjanta” dokonanych w pierwszej połowie ubiegłego roku jest porównywalna. Zauważalny jest natomiast spory wzrost wyłudzonych kwot – mówi asp. szt. Tomasz Oleszczuk z Komendy Stołecznej Policji. Szajka podszywa się pod krewnych w potrzebie, funkcjonariuszy operacyjnych albo tajniaków z CBŚ. Plan jest prosty i – mimo licznych ostrzeżeń policji – ciągle ten sam: senior musi wypłacić gotówkę, która posłuży za przynętę. Na szczycie niechlubnej listy w tym roku są Wola i Bemowo. Tam z kont 36 seniorów zniknęło już 1,9 mln złotych! To przerażający wzrost. Rok wcześniej w tym samym okresie wyłudzono „tylko” 879 tys. Na Mokotowie i Ursynowie mafia wnuczkowa oszukała 43 osoby, zabierając im 1,7 mln oszczędności. Oszuści upodobali sobie także Pragę-Północ i Białołękę, wykradając emerytom ponad milion, czyli dwa razy więcej niż w 2016 roku! Na Pradze-Południe skradziono kolejny milion. W otaczających Warszawę powiatach oszustwa na seniorach nie są już tak uciążliwe. Od stycznia naciągnięto 28 staruszków na 642 tys. zł. Jedynie

Nowy Dwór Mazowiecki może poszczycić się zerowym zainteresowaniem oszustów. Niestety, na niewiele zdają się policyjne porady i spotkania z seniorami, na których funkcjonariusze prezentują modele oszustw i przestrzegają przed metodami „na wnuczka” czy „na policjanta”. Mafia wciąż znajduje kolejne naiwne osoby, które dają się wciągnąć i oszukać.

Zatrzymanych sprawców jest niewielu – w tym roku zaledwie 21 osób. A ci, którzy wpadają, to zwykle tzw. odbieraki, osoby, które tylko pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy i są na usługach zorganizowanych grup przestępczych. A bossowie pozostają nieuchwytni.
Źródło info i foto: se.pl

Rozbito gang fałszywych wnuczków z Monachium

Szef policji w Monachium Hubertus Andrae poinformował w poniedziałek, że dzięki dobrej współpracy z polskimi organami ścigania niemiecka policja rozbiła gang specjalizujący się w okradaniu starszych osób metodą „na wnuczka”. Andrae powiedział dziennikarzom, że liczba kradzieży metodą „na wnuczka” wzrosła w samym w Monachium i okolicach w 2015 r. do ponad 800 z 528 w roku 2014. Osoby poszkodowane straciły łącznie 600 tys. euro – o 100 tys. euro więcej niż rok wcześniej.

W grudniu ub. roku policji udało się – dzięki czujności jednego z mieszkańców – zatrzymać nie tylko osobę zajmującą się odbiorem pieniędzy od oszukanych, lecz także jej zleceniodawców, kierujących tym procederem z Polski.

Z komunikatu przekazanego PAP wynika, że polska policja zidentyfikowała i przeszukała trzy „ośrodki dyspozycyjne” oszustów. Na terenie Polski zatrzymano 15 osób, z których cztery zostały aresztowane. Strona polska przekazała dwie z nich niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości. Z ustaleń śledztwa wynika, że oszuści dzwonili co minutę do osób na terenie Niemiec, prosząc o pożyczenie gotówki.

Bez dobrej współpracy z polskimi policjantami szybka akcja zakończona zatrzymaniem podejrzanych nie byłaby możliwa – powiedział naczelnik wydziału kryminalnego Clemens Merkl. Grupie działającej z Wrocławia przyporządkowano dotychczas 700 prób oszustwa i 10 przypadków oszukania osób starszych.Przedstawiciele monachijskiej policji podkreślili, że od początku roku nie doszło do żadnego zgłoszonego przypadku kradzieży metodą „na wnuczka”.

Liczba nieudanych prób oszustwa spadła o 75 proc. do 51 przypadków – napisano w komunikacie. Podstawą współpracy policji z Monachium z polskimi funkcjonariuszami jest podpisana w maju 2015 r. przez prokuratury w Monachium i Warszawie umowa Joint Investigation Team.
Żródło info i foto: interia.pl

Szwecja: policja poszukuje mężczyzn ze zdjęć. Okradają konta bankowe starszych Szwedów

Policja ze Szwecji prosi o pomoc w schwytaniu osób z opublikowanych zdjęć. Bandyci kradną karty bankomatowe starszych osób. Mężczyźni są poszukiwani na scenie międzynarodowej. Ludzie na zdjęciach kradną karty bankomatowe i kody dostępu do kont bankowych, wypłacają pieniądze lub kupują sprzęt elektroniczny.

Czy wiesz, kim oni są?
Wyślij e-mail lub skontaktuj się telefonicznie: +46 77 114 14 000, lub za pomocą strony internetowej: polismyndigheten.stockholm@polisen.se

Olsztyn: poszukiwany oszust

Policjanci z Olsztyna szukają oszusta, który obiecywał starszym osobom unijne dotacje na pogrzeb. Mężczyzna oszukał co najmniej kilka osób. Oszust pukał do drzwi starszych ludzi i obiecywał, że pomoże im załatwić rzekome dotacje na ich własny pogrzeb. „Kiedy osoba chętna na to, żeby uzyskać dotację zajęta była podpisywaniem dokumentów, rzekomy pośrednik kradł będące w domu oszczędności. W jednym z przypadków, do którego doszło w Ostródzie było to w sumie kilka tysięcy złotych” – powiedziała Radiu ZET Anna Fic z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Żródło info i foto: Radio ZET.pl