Posts Tagged “stolica”

Tureckie władze aresztowały w czwartek rano ponad stu domniemanych członków dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji wymierzonej w IS w stolicy kraju Ankarze – poinformowała oficjalna agencja Anatolia. W sumie wydano nakazy aresztowania 245 osób, podejrzanych o związki z IS, przy czym 101 osób zatrzymano, a pozostali są wciąż poszukiwani – sprecyzowała Anatolia.

Do operacji zmobilizowano 1500 policjantów. Państwu Islamskiemu przypisuje się w Turcji wiele krwawych zamachów, w których od 2015 r. zginęło ponad 300 osób. Tureckie władze zwalczają IS na swoim terytorium, ale także w północnej Syrii, gdzie w sierpniu 2016 r. rozpoczęły operację militarną mającą na celu oczyszczenie z dżihadystów pogranicza syryjsko-tureckiego.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Horror w centrum Warszawy. W czwartek przed godziną 17.00 na Placu Defilad podpalił się 60-letni mężczyzna. Przeżył, ale doznał rozległych poparzeń ciała. Policja wyjaśnia przyczyny tego dramatycznego samopodpalenia. W internecie pojawiają się głosy, że był to manifest polityczny skierowany przeciwko obecnej władzy.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o podpaleniu około godziny 16.30. Jak przekazał zgłaszający, mężczyzna podpalił się na Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki – najpierw oblał się łatwopalną substancją, a następnie zajął się ogniem. Na miejscu szybko pojawiła się policja, karetka pogotowia oraz straż pożarna. Gdy służby zjawiły się na miejscu, 60-latek nie płonął już. Ogień ugasili gaśnicami świadkowie zdarzenia. Jak informują ratownicy medyczni, mężczyzna jest nieprzytomny, ale żyje. Doznał rozległych oparzeń ciała.

Ze względu na stan zdrowia 60-latka, obecnie nie jest możliwe jego przesłuchanie. Policja wciąż wyjaśnia motywy samopodpalenia się mężczyzny. W sieci pojawiają się jednak doniesienia, że był to manifest przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości. Wokół mężczyzny leżały porozrzucane ulotki. Na jednej z nich miało być napisane: “(…) chciałbym, aby prezes PiS i PiS-owska nomenklatura przyjęła do wiadomości, że moja śmierć bezpośrednio ich obciąża, i że mają moją krew na swoich rękach”.

Mężczyzna zostawił też podobno list, którego fragment na Facebooku udostępnił warszawski radny Tomasz Sybilski. Polityk wychodził akurat z Pałacu Kultury i Natury, gdy doszło do tego dramatycznego zdarzenia.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

231 osób zginęło, a blisko 300 jest rannych w najkrwawszym w historii Somalii zamachu, do którego doszło w stolicy kraju, Mogadiszu. Władze ogłosiły 3-dniową żałobę, a prezydent Mohamed Abdullahi Farmaajo zaapelował do mieszkańców o oddawanie krwi dla rannych.

Do podwójnego ataku doszło w sobotę wieczorem w Mogadiszu. Jak poinformowała tamtejsza policja, najpierw w pobliżu hotelu “Safari”, na ruchliwym skrzyżowaniu, w dzielnicy, w której znajdują się instytucje rządowe, liczne restauracje i punkty handlowe wybuchła ciężarówka. Potężna eksplozja spowodowała zniszczenie kilku budynków. Dziesiątki pojazdów stanęły w ogniu.

Dwie godziny później do kolejnego wybuchu doszło w okolicy stołecznej Medyny. Od rana służby ratunkowe przeszukują gruzowiska po zniszczonych budynkach. W okolice, w których doszło do zamachów, przybyły setki osób poszukujących swoich bliskich.

Jak dotąd nikt nie wziął odpowiedzialności za przeprowadzenie ataku. Także, uważana przez somalijskie władze za domniemanego sprawcę, związana z Al-Kaidą grupa al Shabaab, która regularnie przeprowadza zamachy zarówno w stolicy jak i innych regionach kraju. Celem al Shabaab jest odebranie władzy rządowi sprzymierzonemu ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Afrykańską i narzucenie bardziej restrykcyjnej interpretacji islamu. Rebelianci sprawowali kontrolę nad stolicą w latach 2007-2011. Oddali ją po nasileniu się walk. W usunięciu rebeliantów z większości terytorium Somalii pomogły siły pokojowe Unii Afrykańskiej.

Sobotni zamach był najkrwawszym atakiem w historii kraju. Somalijskie władze spodziewają się, że bilans ofiar może wzrosnąć. Wśród zabitych jest co najmniej czterech wolontariuszy Somalijskiego Czerwonego Półksiężyca. Organizacja poinformowała, że wciąż kilkoro jej wolontariuszy jest na liście osób zaginionych.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście Hit, położonym na zachód od stolicy Iraku, Bagdadu – poinformowała dzisiaj wieczorem iracka policja. Według policji zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w kawiarni w centrum miasta.

Państwo Islamskie (ISIS) podało za pośrednictwem swojej tuby propagandowej, agencji prasowej Amak, że bierze na siebie odpowiedzialność za ten zamach.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Do brutalnego gwałtu doszło trzy dni temu w rzymskim parku Villa Borghese. Nagą, przywiązaną do słupa i zakneblowaną kobietę znalazł taksówkarz. Okazała się nią być 57-letnia obywatelska Niemiec. Kobieta zeznała, że napastnikiem był dwudziestokilkuletni Polak.

Szokujące wydarzenia w parku Villa Borghese rozegrały się w nocy z niedzieli na poniedziałek – podaje “Corriere Della Sera”. Ofiarą była – według gazety – 57-letnia bezdomna Niemka. Inne włoskie media mówią o niemieckiej turystce.

Kobieta miała związane ręce i nogi oraz zakneblowane usta. W takim stanie znalazł ją miejscowy taksówkarz, który natychmiast zawiadomił policję.

Ofiara była w szoku i została przewieziona do szpitala. Lekarze stwierdzili ślady przemocy i gwałtu.

Kobieta zeznała, że sprawcą był 20-25-letni Polak. Gdy zaczął ją szarpać, bić i gwałcić, zdołała mu się wymknąć. Napastnik dogonił jednak kobietę i wtedy związał.

Włoskie media piszą już o czarnej serii gwałtów w tym kraju. Sycylijska lekarka została niedawno zaatakowana przez rodaka w swojej przychodni; ofiarami gwałtów padły również: fińska niania i belgijska studentka – do obu tych zdarzeń doszło w Rzymie; szerokim echem odbiła się także sprawa zgwałcenia Polki w Rimini przez migrantów z Afryki Północnej. Burmistrz Rzymu, Virginia Raggi, zapowiedziała zintensyfikowanie patroli policyjnych i zwiększenie liczby kamer monitoringu miejskiego.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Żołnierz patrolujący ulice Paryża został w piątek rano zaatakowany przez napastnika uzbrojonego w nóż. Nie został ranny. Do ataku doszło w pobliżu stacji metra Chatelet około godziny 6.30 – poinformowała policja. Portal radia Europe 1 pisze, że atakujący miał wykrzykiwać hasła odnoszące się do Allaha. Został powalony przez żołnierza. Z kolei telewizja BFMTV informuje, że mężczyzna w chwili ataku wspomniał Państwo Islamskie.

- Mężczyzna został obezwładniony, co jest dowodem na profesjonalizm żołnierzy operacji Sentinel – powiedziała w rozmowie z Europe 1 minister obrony Florence Parly.

Napastnik został aresztowany.

Operacja Sentinelle

Do zdarzenia doszło dzień po ogłoszeniu przez francuski rząd reorganizacji wojskowej operacji o kryptonimie Sentinelle (Wartownik), której celem jest ochrona najważniejszych obiektów w całym kraju. Bierze w niej udział 7 tys. żołnierzy (10 tys. w sytuacjach kryzysowych). Parly oceniła, że piątkowy incydent jest dowodem na skuteczność wojskowych wchodzących w skład operacji Sentinelle. Ogłaszając zmiany, minister tłumaczyła w czwartek, że ich celem jest, by żołnierze byli bardziej “elastyczni” i mniej przewidywalni, a przez to bardziej skuteczni.

Operacja będzie kontynuowana na trzech poziomach: stałym – do ochrony obszarów zagrożonych i uczęszczanych przez turystów; “wzmocnienia zaplanowanego” przewidzianego w przypadku szczególnych wydarzeń, np. sportowych; oraz “rezerwy strategicznej” liczącej 3 tys. żołnierzy. Jak tłumaczyła AFP, główną zmianą jest przejście od patroli stojących w konkretnych miejscach do bardziej mobilnych zespołów.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Równocześnie w stolicy Rosji ewakuowano kilka centrów handlowych, dworców, szkół i urzędów. We wszystkich mogą znajdować się materiały wybuchowe. Ewakuacja objęła ponad 10 tys. mieszkańców Moskwy. Do policji w całym mieście, prawie jednocześnie, wpłynęło kilkanaście zgłoszeń o rzekomych ładunkach wybuchowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać wszystkie miejsca po kolei – donosi Russia Today.

Przeszukujemy 20 lokalizacji, w których miały zostać podłożone bomby. Liczba ewakuowanych ciągle rośnie, nie wykluczamy, że będzie ich o wiele więcej niż dotychczasowe 10 tys. – donoszą służby ratunkowe w rozmowie z agencją Tass.

Służby podejrzewają, że to forma terroryzmu. Jednocześnie z ewakuacją i przeszukiwaniem domniemanych celów zamachowców, trwa ustalanie autora telefonów informujących o ładunkach.

To może być zwykły kawał lub terroryzm telefoniczny. Niezależnie od tego musimy wszystko dokładnie sprawdzić i upewnić się, że nikomu nie stanie się krzywda. Informacje o ładunkach trafiały do nas o jednakowym czasie, ale także po tym, jak rozpoczęliśmy pierwsze ewakuacje – dodaje policja.

Do sieci trafia coraz więcej nagrań z moskiewskich ulic. Wiele z nich pokazuje panikę wśród mieszkańców, przeganianych z ulic przez policję.
Źródło info i foto: o2.pl

Comments Brak komentarzy »

Alarm terrorystyczny w Paryżu. Turyści zostali uwiezieni na wieży Eiffla, a Eurostar obsługujący połączenia pomiędzy Londynem, Paryżem a Brukselą, ewakuował pasażerów na jednej z głównych stacji kolejowych Dworzec Północny (Gare du Nord) w Paryżu.

Spokój mieszkańców Paryża po raz kolejny został zburzony, W okolicy największej atrakcji Paryża aż roi się policji na sygnałach. Turyści zwiedzający wieżę Eiffla ok. godz. 20:30 zostali uwiezieni w pomieszczeniu pomiędzy windami. Powodem był podejrzany mężczyzna, który według relacji francuskich mediów, wznosił okrzyki: “Allah akbar”. Policja aresztowała mężczyznę, a główna atrakcja turystyczna Paryża została otoczona policyjnym kordonem.

Wszystkie pobliskie drogi zostały odcięte. Turyści zostali w końcu ewakuowani z wieży Eiffla. Policjanci z psami przeszukali okoliczny teren. Pierwsze doniesienia mówiły, że podejrzany mężczyzna miał przy sobie broń, niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych wspominali o “pistolecie” i “nożu”, ale policja twierdzi, że tedoniesienia były nieprawidziwe.Aresztowany mężczyzna nie miał żadnej broni.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Muzułmański duchowny Abdelaki As-Satty zradykalizował grupę zamachowców z Katalonii w dwa miesiące. To właśnie on miał być pomysłodawcą sierpniowych ataków – wynika z relacji świadków. Hiszpański dziennik „El Mundo” podaje, że 45-letni As-Satty mieszkał w jednym z bloków w Ripoll, około 100 km na północ od stolicy Katalonii. W miejscowości tej żyło kilku sprawców czwartkowo-piątkowych zamachów.

Wciąż poszukiwany

Po sobotniej rewizji policji w mieszkaniu imama, gazeta uzyskała szereg informacji o działalności muzułmańskiego duchownego, który wciąż jest jednym z poszukiwanych. „Abdelaki As-Satty mieszkał w niewielkim, około 30-metrowym mieszkaniu, w którym miał do dyspozycji dwa pomieszczenia. Jedno z nich udostępniał innemu Marokańczykowi, Nourddenowi. Razem płacili miesięczny czynsz w wysokości 150 euro” – ujawniła madrycka gazeta. Reporterzy dowiedzieli się od osób z otoczenia imama, że radykalizacja zamachowców pod wpływem nauk duchownego trwała zaledwie dwa miesiące.

Sąsiad As-Satty’ego powiedział, że imam dwa razy w miesiącu podróżował do Maroka. Opisał duchownego jako osobę skrytą i samotną.

Z policyjnych kartotek wynika, że Abdelaki As-Satty prawie dwa lata spędził w hiszpańskim więzieniu. Do stycznia 2012 r. odsiadywał wyrok za przemyt haszyszu. Narkotyki miał dostarczać do kontynentalnej Hiszpanii z Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej położonej koło Maroka. Haszysz miał trafić do portowego miasta Algeciras, na południu Hiszpanii.

Wpływ zamachowca

„El Mundo” podaje, że imam stał się radykałem pod wpływem zawartej w więzieniu znajomości z jednym ze sprawców zamachów terrorystycznych z 11 marca 2004 r. na pociągi w Madrycie. Zginęło wówczas 191 osób.

„Imam w więzieniu organizował modlitwy dla innych osadzonych i zaprzyjaźnił się tam z Raszidem Aglifem, pseudonim »Królik«. Odsiaduje on karę 18 lat więzienia za współuczestnictwo w atakach terrorystycznych w Madrycie” – pisze gazeta.

Według hiszpańskich mediów imam był prawdopodobnie szefem grupy zamachowców, która zorganizowała ataki w Barcelonie i Cambrils. Policja twierdzi, że muzułmański duchowny albo zginął w środę w wyniku wybuchu w domu w katalońskim Alcanar, gdzie terroryści przygotowywali plan zamachu, albo żyje i ukrywa się wraz z dwójką innych zamachowców.

W niedzielę hiszpańskie media ujawniły, że As-Satty kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat podróżował też do Belgii. Dziennik „El Pais” podał, że w ubiegłym roku Marokańczyk szukał pracy w aglomeracji brukselskiej.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Ewakuacja w jednej z londyńskich restauracji. Wszystko przez tajemniczą przesyłkę, którą otwarto w lokalu. Po otwarciu koperty kilka osób znajdujących się w restauracji źle się poczuło. Na miejsce wezwano policję, straż pożarną i pogotowie, zdecydowano też o ewakuacji pozostałych klientów.

Ze wstępnych informacji wynika, że do jednej z restauracji w Londynie trafiła tajemnicza przesyłka. Gdy została otwarta okazało się, że w środku jest nieznana substancja. Tuż po otwarciu koperty z dziwną substancją trzy osoby poczuły się źle, dlatego na miejsce wezwano pogotowie, straż i policję. Ewakuowano także klientów restauracji. Na razie lokalna policja nie traktuje incydentu jako “związanego z terroryzmem”. Na Twitterze Wojciech Szewko donosi, że przesyłka trafiła do tego samego lokalu, do którego kilka miesięcy temu chcieli się dostać napastnicy z London Bridge: – przesyłkę dostarczono do tej samej restauracji, do której próbowali wedrzeć się terroryści z London Bridge.
Źródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »