Posts Tagged “stolica”

Brytyjska policja właśnie poinformowała, że ofiarami brutalnego ataku w Eltham w Londynie przy Adderley Gardens są dwie Polki. 30-letnia Ania G. oraz jej 64-letnia matka, która przyleciała do niej z Polski w odwiedziny.

Napastnik, który zaatakował dwie Polki na ulicy w Eltham, jest najprawdopodobniej niepoczytalny, a kobiety były jego przypadkowymi ofiarami. Do ataku doszło w niedzielę po południu, jednak dopiero teraz policja podała tożsamość ofiar 27-letniego Joe Xuereb’a. Mężczyzna został aresztowany pod zarzutem usiłowania morderstwa. Obie kobiety nie znały napastnika i przebywają obecnie w stanie ciężkim w szpitalu w południowym Londynie, gdzie walczą o życie.

Policja poinformowała, że młotek, którym zostały pobite dwie Polki, został znaleziony na miejscu ataku. Xuereb był widziany przez jednego z kierowców, który go śledził dopóki nie zatrzymała go policja przy Old Farm Avenue.

30-letnia Polka, która jest jedną z ofiar ataku, pracuje w firmie S&P Global. Jej pracodawcy wydali oświadczenie: „Jesteśmy w ogromnym szoku z powodu tego, bezsensownego ataku na jedną z naszych pracownic, Anię Gos oraz jej matkę. Myślami jesteśmy z nimi oraz ich rodziną i przyjaciółmi”.
Źródło info i foto: polishexpress.co.uk

Comments Brak komentarzy »

Atak w Turcji. Nieznani sprawcy oddali strzały w kierunku ambasady USA w Ankarze. Na nagraniach z Turcji widać, że strzały trafiły w okno budki strażniczej przed placówką ambasady USA w Ankarze. Według pierwszych doniesień, nikt nie został ranny, a strzały w kierunku ambasady oddano z samochodu.

Obecnie służby szukają sprawców, którzy mieli uciec z miejsca zdarzenia białym samochodem. Atak zbiega się z pogłębiającym się kryzysem w relacjach między Stanami Zjednoczonymi a Turcją. Są one związane m.in. ze sprawą amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, oskarżanego w Turcji o terroryzm.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Sąd w Libii skazał dziś na karę śmierci 45 byłych milicjantów, oskarżonych o zabójstwo demonstrantów w stolicy kraju Trypolisie podczas powstania przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego w 2011 roku – poinformowało libijskie ministerstwo sprawiedliwości. W związku z demonstracjami w Trypolisie, które miały miejsce 21 sierpnia 2011 roku, osądzono 124 osoby – poinformował resort sprawiedliwości. Oprócz zasądzenia 45 kar śmierci, sąd orzekł wobec 54 osób o karach 5 lat pozbawienia wolności, a 22 zostały uniewinnione przez Sąd Apelacyjny w Trypolisie.

Sprawa dotyczy drugiej bitwy o Trypolis, czyli zbrojnego starcia toczącego się od w dniach 20 – 28 sierpnia 2011 r. między armią rządową a rebeliantami podczas libijskiej wojny domowej, zakończone zajęciem stolicy przez rebeliantów. 21 sierpnia milicja otworzyła ogień i zabiła kilkudziesięciu demonstrantów w dzielnicy Abu Slim.

Wojna domowa w Libii trwała od lutego do października 2011 roku. Zakończyła się po pojmaniu i zabiciu wieloletniego libijskiego autokraty Muammara Kaddafiego.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Wybuch przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w chińskiej stolicy. Ze zdjęć opublikowanych w mediach społecznościowych widać kłęby dymu unoszące się sprzed bramy placówki. Zdaniem miejscowych mediów to mogła być próba samospalenia.

Na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych widać unoszący się dym i pojazdy chińskiej policji wokół placówki. Ambasada USA znajduje w dzielnicy Chaoyang w północno-wschodniej części Pekinu. Chińska policja na razie nie skomentowała incydentu. Agencja AP poinformowana, że w związku z eksplozją służby zatrzymały kobietę, która próbowała oblać się benzyną. Zdaniem chińskich mediów państwowych to mogła być próba samospalenia.

Xinyan Yu, która pracuje dla „South China Morning Post”, opisała na Twitterze, jak tajna policja chińska stara się zacierać ślady po incydencie przed ambasadą oraz zabrania robienia zdjęć wokół budynku.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Radość z wygranej w finale mundialu na ulicach francuskich miast przerodziła się w burdy. Grupy młodych ludzi atakowały policjantów, plądrowały sklepy i niszczyły samochody. Z Paryża, Lyonu, Nicei czy Tulonu nadsyłane są zdjęcia i filmy, na których widać przerażające obrazki.

Wybite szyby, zniszczone auta

Użytkownik Twittera, którego profil został opatrzony flagą Maroka, zamieścił w internecie film, na którym widać, jak grupa ludzi przewraca samochód na dach i przy wtórze radosnych okrzyków skacze po nim i odrywa z niego elementy karoserii. “Szaleństwo na Polach Elizejskich” – głosi napis nad nagraniem.

Hiszpański dziennikarz, którego kolega w niedzielę był w Paryżu, zamieścił z kolei na Twitterze nagranie dokumentujące straty po zamieszkach. Widać na nim parę zdewastowanych samochodów, po których najwyraźniej skakało wiele osób.

Wiele wstrząsających zdjęć i filmów znalazło się na profilu FranceNews24. Zarejestrowano na nich m.in., jak policja musiała użyć gazu łzawiącego, by rozproszyć atakujący tłum czy jak funkcjonariusze pilnują sklepu, w których powybijano szyby.
Źródło info i foto: NaTemat.pl

Comments Brak komentarzy »

Znajomy napastnika, który zaatakował przechodniów w centrum Paryża, został zatrzymany w Strasburgu i zostanie przesłuchany – poinformowały paryskie źródła sądowe. Rodzice napastnika zostali zatrzymani dziś rano. W ataku nożownika zginął młody mężczyzna, a cztery osoby zostały ranne. Policja podała, że napastnik, który został zastrzelony na miejscu ataku, był obywatelem francuskim.

21-letni sprawca zamachu, którzy krzyczał “Allah Akbar”, atakując przechodniów w samym sercu Paryża, w pobliżu Opery, nie miał przeszłości kryminalnej. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS), które wielokrotnie przeprowadzało zamachy we Francji.

- Autor tego zamachu przy użyciu noża w Paryżu jest żołnierzem Państwa Islamskiego – podała Amak, agencja prasowa IS.

Do ostatnich zamachów we Francji doszło 23 marca. Urodzony w Maroku Radouane Lakdim porwał samochód pod Carcassonne na południu Francji, zabił pasażera i poważnie ranił portugalskiego kierowcę. Następnie w Carcassonne ostrzelał policjantów, a później wziął zakładników w supermarkecie w pobliskim Trebes, gdzie zabił rzeźnika i klienta. Policja podczas szturmu zabiła napastnika.

Od 2015 roku w zamachach terrorystycznych we Francji zginęło 245 osób.
Źródło info i foto: niezalezna.pl

Comments Brak komentarzy »

21-letni sprawca ataku nożem, do którego doszło w sobotni wieczór w centrum Paryża, to obywatel francuski – uściśliła w niedzielę policja. Wcześniej podawano, że urodził się on w Czeczenii. W ataku zginął 29-letni mężczyzna, a cztery osoby zostały ranne. Młody człowiek, zastrzelony na miejscu przez policję, nie miał żadnej przeszłości kryminalnej – poinformowały źródła sądowe. Według policji rodzice napastnika zostali zatrzymani w niedzielę rano.

W ataku nożem zginął 29-letni mężczyzna, a cztery osoby zostały ranne – informował w nocy minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb.

Do zamachu przyznało się dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS), które wielokrotnie przeprowadzało zamachy we Francji. “Autor tego zamachu przy użyciu noża w Paryżu jest żołnierzem Państwa Islamskiego” – podała Amak, agencja prasowa IS.

“Francja płaci po raz kolejny cenę krwi, ale nie poddaje się wrogom wolności” – zareagował na Twitterze na atak nożownika prezydent Emmanuel Macron.

Do ataku doszło chwilę przed godz. 21 na ulicy Monsigny, w II okręgu, w samym sercu Paryżu, w pobliżu Opery – miejscu pełnym turystów, restauracji, barów, licznie uczęszczanych w sobotnie wieczory.

“Na tym etapie i z powodu zeznań świadków, że sprawca w trakcie ataku krzyczał ‘Allah Akbar’ i biorąc pod uwagę sposób działania, uruchomiliśmy sekcję antyterrorystyczną prokuratury paryskiej” – oznajmił prokurator Republiki Francois Molins.

Interweniujący w czasie ataku nożownika i w obliczu zagrożenia policjant użył wobec niego paralizatora, a drugi funkcjonariusz strzelił do niego dwukrotnie, zabijając go.

Ugodzony poważnie nożem jeden z poszkodowanych, 34-latek, został przewieziony natychmiast do szpitala; do kliniki trafiła również 54-letnia kobieta z poważnymi obrażeniami. 26-latka i 31-letni mężczyzna odnieśli lżejsze obrażenia.

“Osoba najciężej ranna ma się już lepiej, przeszła operację, która uratowała jej życie” – mówił w nocy minister Collomb.

Do ostatnich zamachów we Francji doszło 23 marca br. Urodzony w Maroku Radouane Lakdim porwał samochód pod Carcassonne na południu Francji, zabił pasażera i poważnie ranił portugalskiego kierowcę. Następnie w Carcassonne ostrzelał policjantów, a później wziął zakładników w supermarkecie w pobliskim Trebes, gdzie zabił rzeźnika i klienta. Policja podczas szturmu zabiła napastnika.

Od 2015 r. przez terrorystów zginęło we Francji 245 osób.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Nożownik zaatakował w niedzielę tłum w centrum Paryża; ranił osiem osób, w tym jedną śmiertelnie, zanim został zastrzelony przez policję – podała telewizja BFM. Policja potwierdza te doniesienia, ale nie podaje dodatkowych informacji.

Mężczyzna zaatakował przechodniów w pobliżu budynku paryskiej Opery, krzycząc “Allah Akbar”. Co najmniej dwie osoby są ciężko ranne. Druga dzielnica ta jest pełna barów restauracji i teatrów; jest tłumnie odwiedzana przez paryżan i turystów, zwłaszcza w sobotnie wieczory.

- Byłam na tarasie kawiarni, usłyszałam trzy lub cztery wystrzały. To działo się bardzo szybko. Kelnerzy powiedzieli nam aby abyśmy natychmiast schronili się wewnątrz kawiarni. Kiedy wyszłam na zewnątrz aby zobaczyć co się stało, zobaczyłam człowieka leżącego na ziemi – relacjonowała Gloria, jedna ze świadków ataku. Minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb pochwalił na Twitterze policję “za zimną krew i błyskawiczną reakcję” oraz “zneutralizowanie napastnika”.

Policja poinformowała, że trwa “operacja policyjna w drugiej dzielnicy Paryża”. Rejon ataku został zablokowany, na miejscu widać wiele radiowozów policyjnych, karetki pogotowia i pojazdy straży pożarnej.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Rosyjska policja zatrzymała w Moskwie opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Nawalny uczestniczył w demonstracji w centrum stolicy kraju. Jak podały niezależne media rosyjskie, w całym kraju zatrzymano ponad sto osób.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Most Londyński w brytyjskiej stolicy został przed południem nagle zamknięty po tym, jak policja otrzymała zgłoszenie o skradzionej półciężarówce jadącej szybko w kierunku tej przeprawy. Pojazd po drodze uderzał w inne samochody, w tym w autobus. W sumie zniszczył kilkanaście aut. Po wjeździe na Most Londyński, kierowca wysiadł z półciężarówki i wskoczył do Tamizy.

Według informacji policji, został z rzeki wydobyty, udzielono mu pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia, a potem odwieziono do szpitala. Został aresztowany wstępnie pod zarzutem kradzieży pojazdu.

Most zostanie ponownie otwarty po uprzątnięciu go przez służby.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »