Posts Tagged “straży granicznej”

Prawie kilogram amfetaminy, 740 gram marihuany, 148 tabletek ecstasy oraz 64 gram nieustalonej jeszcze substancji przejęli funkcjonariusze Straży Granicznej. Na trop wpadli podczas kontroli drogowej. – Po zatrzymaniu auta wyczuli silną woń przypominającą zapach marihuany. Służbowy pies Goki omal nie wydrapał dziury w samochodzie – mówi portalowi tvp.info kpt. Rafał Potocki, rzecznik Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podczas wieczornej kontroli drogowej funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze-Babimoście zatrzymali samochód marki Seat. Podróżowało nim dwóch mężczyzn w wieku 20 i 19 lat. Po otwarciu szyby funkcjonariuszy uderzył charakterystyczny zapach marihuany.

– Upewnił ich służbowy terier Goki, który omal nie wydrapał dziury w aucie – mówi kpt. Potocki. Na miejscu piec znalazł jednak niewielkie ilości narkotyku. Zdecydowano o przeszukaniu mieszkań obu mężczyzn.

Na terenie posesji zamieszkanej przez 19-letniego kierowcę Goki miał już większe pole do popisu. Znalazł prawie 740 gram marihuany, 967 gram amfetaminy, 148 sztuk tabletek ecstasy oraz 64 gram nieustalonej substancji. – Prawdopodobnie jest to środek psychoaktywny, który trafił do badań. Łączna szacunkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to prawie 68 tys. zł – wyjaśnia rzecznik. W ręce funkcjonariuszy wpadły także pieniądze – około 7 tysięcy złotych.

19-latkowi grozi do 10 lat więzienia. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. Drugiemu z mężczyzn grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Trzech cudzoziemców bez dokumentów dostało się do Polski w naczepie ciężarówki. Mężczyźni zostali zatrzymani przez Straż Graniczną. Podają się za obywateli Iranu i Iraku. Wczoraj po południu pracownik firmy podczas rozładunku pojazdu, który wiózł transport z Rumunii do Koła w Wielkopolskie, zauważył w naczepie trzech intruzów.

Powiadomił policjantów, a ci wezwali funkcjonariuszy z placówki Straży Granicznej w Kaliszu. Mężczyźni nie mieli przy sobie dokumentów potwierdzających ich tożsamość. Obecnie prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia ich danych osobowych.

Kierowcę ciężarówki przesłuchano w charakterze świadka.
Źródło info i foto: wnp.pl

Comments Brak komentarzy »

W bagażniku, na kole zapasowym i torbach, siedzieli ściśnięci pasażerowie na gapę. Wszyscy są obywatelami Mołdawii i jechali drogą krajową nr 18 do Niemiec. – Zaskoczony kierowca busa nie rozumiał, o co chodzi funkcjonariuszom, którzy go zatrzymali – mówi portalowi tvp.info kpt. SG Rafał Potocki, rzecznik komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Osobowego busa na mołdawskich numerach rejestracyjnych wypatrzyli o drugiej w nocy funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic. Auto zatrzymali na krajowej 18-tce w Olszynie. Zmierzało do Niemiec.

Pierwsze zaskoczenie przeżył funkcjonariusz SG, kiedy poprosił o dokumenty pasażerów, a kierowca wręczył mu plik 20 paszportów. Auto było przystosowane dla 7 pasażerów i tylu siedziało wewnątrz.

Na kole zapasowym i torbach

Wrażenie spotęgowało otwarcie części bagażowej.

– Gdzie, siedząc na kole zapasowym i torbach, jechała reszta podróżnych – wyjaśnia portalowi tvp.info kpt. SG Rafał Potocki, rzecznik komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Kontrola legalności wypadła pozytywnie. Mołdawianie legalnie przebywają na terytorium Polski. Zaskoczony wciąż był 26-letni kierowca. – Zdziwiony, że coś jest nie tak. Przecież wszyscy mieli pozwolenie na pobyt – mówi funkcjonariusz. Od Straży Granicznej dostał mandat karny w wysokości 500 zł. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, zabrali mu jeszcze prawo jazdy.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Na polskich granicach w tym roku złożono tylko 554 wnioski o azyl dotyczące 1538 osób – wynika z danych Straży Granicznej. W ubiegłym roku w podobnym okresie wnioski o azyl złożyło blisko 6 tys. osób, głównie z Czeczenii. Spadek osób starających się o ochronę międzynarodową sięga 75 proc. Powód? Gęste sito na polskich granicach – pisze we wtorek “Rzeczpospolita”.

- To efekty restrykcyjnej polityki rządu wobec uchodźców – ocenia cytowana przez “Rzeczpospolitą” prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Marta Górczyńska.

Polska Straż Graniczna jest od dwóch lat krytykowana za restrykcyjne podejście nawet do osób deklarujących chęć złożenia wniosku o azyl. – Wiele osób nie jest w ogóle dopuszczanych do postępowania azylowego. Otrzymują decyzje o odmowie wjazdu. Dziennie udaje się wjechać jednej rodzinie – dodaje Górczyńska.

Jak czytamy w “Rzeczpospolitej”, funkcjonariusze odpierają zarzuty. – Straż Graniczna nie rozstrzyga zasadności przyznania bądź odmowy przyznania ochrony międzynarodowej, ale weryfikuje cel wjazdu i pobytu cudzoziemca w Polsce – tłumaczy podporucznik Agnieszka Golias, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali sześciu członków polsko-rosyjskiej grupy przestępczej podejrzanych o organizowanie oraz przerzut cudzoziemców pochodzących z Zakaukazia, przez Polskę, do krajów Europy Zachodniej. Do zatrzymań – dwóch Rosjan i czterech Polaków – doszło na terenie czterech województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego, gdzie przeszukano m.in. kilka mieszkań i pomieszczeń gospodarczych.

Jak powiedziała rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Dagmara Bielec-Janas, mężczyźni werbowali na terenie Rosji i Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia, a następnie organizowali im przerzut przez granicę do Polski i dalej do Europy Zachodniej.

Z ustaleń SG wynika, że zwerbowani w Rosji i na Białorusi cudzoziemcy pojawiali się na przejściach granicznych, gdzie zgłaszali wolę ubiegania się o status uchodźcy. Następnie – zgodnie z procedurą – kierowani byli do otwartych ośrodków dla cudzoziemców na terenie Polski. Jednak nigdy tam nie docierali, gdyż po drodze w umówionym miejscu czekał na nich jeden z organizatorów wraz z transportem, aby przerzucić ich na zachód, głównie do Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii czy Wielkiej Brytanii – powiedziała Bielec-Janas.

Grupa działała co najmniej od kilkunastu miesięcy, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Szacuje się, że w ten sposób działając mogła przerzucić na zachód setki cudzoziemców – dodała. Jak poinformowała Bielec-Janas, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty świadczące o przestępczej działalności grupy oraz pieniądze w różnych walutach, prawdopodobnie pochodzące z nielegalnych transakcji.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Sejm jednogłośnie uchwalił w czwartek program modernizacji służb mundurowych – według którego do końca 2020 r., do Policji, Straży Granicznej, PSP i BOR trafi 9,1 mld zł. Program zakłada także wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Za uchwaleniem ustawy ustanawiającej program modernizacji służb głosowało 428 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

6 mld zł dla policji

W ramach programu najwięcej środków, prawie 6 mld zł, trafi do policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących komisariatów, komend powiatowych i miejskich, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. W ramach programu ma zostać kupionych kilkaset pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne. SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe. Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe.

Do PSP trafi ponad 1,7 mld zł. Środki te zaplanowano przede wszystkim na inwestycje budowlane, w tym rozbudowę budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego będą obejmować zakup ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Samochody dla BOR

Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. BOR chce także kupić nowoczesne uzbrojenie, sprzęt specjalny, sprzęt informatyczny i łączności. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju.

“W obliczu narastającego zagrożenia ochranianych przez BOR najważniejszych osób oraz obiektów wymagane jest sprawne i skuteczne działanie tej formacji nie tylko w razie powstawania zagrożeń, ale i poprzez aktywne ich rozpoznanie i przeciwdziałanie” – wskazano w uzasadnieniu.

Nowe przepisy ustanawiające program mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Słoiki pełne marihuany, setki tabletek ekstazy oraz rewolwer wiózł dla klienta 40-letni mieszkaniec Katowic, zatrzymany przez policjantów CBŚP. Handlarz znalazł się na celowniku specjalnej grupy „polskiego FBI” i straży granicznej – które rozpracowują narkogang, działający na południu Polski – dlatego, że robił interesy z rozpracowywanymi gangsterami. Niedługo potem wpadł wspólnik zatrzymanego kuriera.

Policjanci z katowickiego CBŚP, wraz z funkcjonariuszami Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali mężczyznę jadącego BMW. Nie była to rutynowa kontrola. Z informacji operacyjnych funkcjonariuszy wynikało, że kierowca będzie przewoził znaczną partię narkotyków. Mężczyzna od dłuższego czasu był dyskretnie inwigilowany przez policję.

Po nitce do kłębka

Informacja okazała się trafiona. 40-latek miał w samochodzie marihuanę w słoikach oraz kilkaset „gwiazdek”, czyli tabletek ekstazy. Z pewnością handlarz bał się konkurencji, ponieważ znaleziono przy nim także rewolwer. Funkcjonariusze przeszukali garaż i mieszkanie należące do zatrzymanego, gdzie znaleźli kolejną partię narkotyków i jeszcze jedną sztukę broni. Niedługo potem w ręce policji wpadł 36-letni wspólnik ujętego wcześniej handlarza narkotyków.

– W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 200 gramów marihuany, 23 gramy metamfetaminy, 850 tabletek ekstazy, dwie sztuki broni palnej i ponad 60 sztuk różnego rodzaju amunicji. Jeden z mężczyzn usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości środków odurzających i obrotu narkotykami oraz nielegalnego posiadania broni. Drugi odpowie za obrót narkotykami – mówi portalowi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Sprzedaż broni, amunicji i sprzętu wojskowego z demobilu bije rekordy – informuje „Rzeczpospolita”. W ubiegłym roku Polacy kupili niemal 67 tys. sztuk broni, to o 7 tys. więcej niż rok wcześniej. Wycofane uzbrojenie jednostek wojskowych, Straży Granicznej i policji szczególnie chętnie kupują przedsiębiorcy i firmy, które zajmują się obrotem bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Agencja Mienia Wojskowego w ciągu ostatnich pięciu lat zarobiła na sprzedaży ponad 316 mln zł. Rekord padł w ubiegłym roku – 62,3 mln zł. Wprawdzie AMW nie sprzedaje broni osobom fizycznym – preferuje hurtową sprzedaż na rzecz koncesjonowanych podmiotów – to wiadomo, że kolekcjonerzy broni i miłośnicy militariów chętnie kupują ją z drugiej ręki.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Ze szkoleń organizowanych w Polsce przez resort spraw zagranicznych uciekło przynajmniej pięciu obywateli Afganistanu – ustalił DZIENNIK. Od ucieczki minęło dziewięć miesięcy, jednak ich losu nie udało się wyjaśnić prowadzącym poszukiwania: policji, straży granicznej i służbom specjalnym. Grupa ponad 40 obywateli Afganistanu wylądowała na warszawskim Okęciu pod koniec 2008 r. Wszyscy mieli wziąć udział w elitarnym szkoleniu „SENSE” od kilku lat organizowanym w Polsce. To specjalne szkolenie dla rządowych elit krajów rozwijających się. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. zrealizowała projekt polegający na dostarczeniu 25 kompletnych stanowisk do elektronicznego daktyloskopowania dla jednostek Straży Granicznej RP. Stanowiska zlokalizowane na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej wspomagają funkcjonariuszy Straży Granicznej w bieżącej pracy i realizacji zadań związanych z rejestracją i identyfikacją osób. Wartość kontraktu wynosi 1,8 mln zł brutto.

W ramach realizacji projektu Pentacomp dostarczył całość sprzętu komputerowego i specjalistycznego, w szczególności elektroniczne skanery linii papilarnych (ang. Live scanner) Cross Match L SCAN 500P – należące do wiodących rozwiązań tej klasy na świecie, dostosował i wdrożył autorskie oprogramowanie PentaFES – do rejestracji danych identyfikacyjnych osób, zapewnił integrację oprogramowania PentaFES z centralnym systemem uwierzytelnienia i autoryzacji Komendy Głównej Straży Granicznej – w oparciu o certyfikaty elektroniczne i karty mikroprocesorowe, oraz z systemem wymiany danych daktyloskopijnych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.

Cross Match L SCAN 500P - Live Scanner

Cross Match L SCAN 500P - Live Scanner

Specjaliści Pentacompu przeprowadzili szkolenia dla 50 operatorów stanowisk oraz wykonali instalację i konfigurację stanowisk w miejscach docelowej eksploatacji na terenie całego kraju. W ramach projektu Pentacomp zapewni 3-letni serwis gwarancyjny dla dostarczonych Straży Granicznej stanowisk. Projekt został zrealizowany z wykorzystaniem środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 

Opracowany przez Pentacomp system PentaFES jest kompletnym rozwiązaniem wspomagającym czynności elektronicznej rejestracji danych identyfikacyjnych osób, obejmującym dane osobowe, odciski palców i dłoni oraz fotografie. System zapewnia bezpieczną transmisję danych do rejestrów centralnych, w szczególności do systemów klasy AFIS (automatycznej identyfikacji odcisków palców).

Live Scanner - profile

Live Scanner - profile

Obowiązki Straży Granicznej związane z rejestracją i identyfikacją osób wynikają z przepisów prawa polskiego, uczestnictwa Polski w Układzie z Schengen oraz – w dalszej perspektywie – założeń traktatu z Prüm dotyczącego zacieśnienia współpracy transgranicznej w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Na podstawie porozumienia ministrów spraw wewnętrznych państw UE policje wszystkich krajów Unii tworzą bazę wymiany danych na temat DNA oraz cyfrowych zapisów odcisków palców, gwarantując przy tym wzajemny dostęp do informacji o samochodach, danych personalnych osób podejrzanych itp. Obecnie w Polsce sprawdzenie tożsamości podejrzanego obcokrajowca trwa nawet do kilku dni – po powstaniu kompletnego systemu czas ten skróci się do zaledwie kilku minut.

Comments Brak komentarzy »