Strzelanina pod szkołą w Filadelfii. Nie żyje 14-latek

14-letni chłopiec zginął po tym, jak został postrzelony przez nieznanych sprawców gdy wychodził ze szkoły po meczu piłki nożnej. Czterech jego kolegów zostało rannych i trafili do szpitala – ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do tragicznej w skutkach strzelaniny doszło przed szkołą Roxborough High School w Filadelfii w stanie Pensylwania w USA. „New York Post” przekazał, że około godziny 17, kiedy grupa nastoletnich piłkarzy wracała ze szkoły, siedzący w jasnoniebieskim fordzie napastnicy zaczęli strzelać w ich kierunku.

„Dwóch uzbrojonych napastników oddało co najmniej 70 strzałów w kierunku grupy nastolatków na Pechin Street za Roxborough High School” – informowało NBC.

Policja poinformowała, że 14-latek został trafiony w klatkę piersiową i zmarł niecałe 30 min po strzelaninie. Czterech jego kolegów trafiło do szpitala z ranami postrzałowymi i niegroźnymi draśnięciami. Ich stan jest stabilny. Ofiary brutalnej napaści były zawodnikami drużyny piłki nożnej Roxborough High School, a sam atak nastąpił gdy wracali do domów po rozegraniu meczy z reprezentacjami dwóch innych szkół.  Media podają, że tamtejsza policja prowadzi w tej sprawie śledztwo, obecnie nikt nie został jednak zatrzymany.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Strzelanina w rosyjskiej szkole

13 osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w szkole w Iżewsku. Jak przekazały władze Udmurcji, niezidentyfikowany sprawca wszedł do budynku, zastrzelił ochroniarza i otworzył ogień do uczniów. Jak podaje Reuters, powołując się na władze Udmurcji, nieznany sprawa wtargnął do szkoły w Iżewsku. Tam najpierw zabił ochroniarza, a następnie zaczął strzelać do uczniów. Według agencji RIA Novosti napastnik „ubrany był w czarną koszulkę z nazistowskimi symbolami i kominiarkę, nie miał przy sobie żadnych dokumentów”.

„Dziś w Iżewsku doszło do tragedii. Do szkoły nr 88 weszła niezidentyfikowana osoba i zabiła ochroniarza. Ofiarami są dzieci. Ewakuacja została już zakończona” – przekazał gubernator regionu.

Na miejsce zostały wysłane służby, m.in. Gwardia Narodowa i Federalna Służba Bezpieczeństwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji początkowo poinformowało, że zginęło sześć osób, a 20 zostało rannych – uczniowie uciekali także przez okna. Później jednak przekazano, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 13. Resort przekazał również, że napastnik popełnił samobójstwo.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Memphis: 19-latek jeździł miastem i strzelał do ludzi. Zabił 4 osoby

W Memphis, w stanie Tennessee, 19-letni Ezekiel Kelly, jeżdżąc przez prawie osiem godzin samochodem po mieście, zabił cztery osoby, a trzy zranił; został aresztowany – podała w czwartek CBS News. Podejrzany otworzył ogień w co najmniej siedmiu miejscach. Gdy terroryzował Memphis, autobusy komunikacji miejskiej zostały zawieszone. Jak poinformowała, do masakry doszło w środę, kiedy przerażeni ludzie uciekali szukając schronienia. Zanim czarnoskóry 19-latek został aresztowany ok. godz. 19 lokalnego czasu, zabił cztery osoby. Odpowie za swój czyn jako dorosły.

„Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne w siedmiu strzelaninach w Memphis. Szaleństwo rozpoczęło się w środę o godz. 12.56 i trwało do około 20.30” – relacjonuje CBS.

Według szefowej policji Cerelyn „CJ” Davis, podejrzany przemieszczał się i strzelał w co najmniej siedmiu miejscach. Ukradł też samochód w Southaven, w sąsiednim stanie Missisipi. Kiedy otoczyła go policja, odmówił wyjścia z pojazdu i zaczął uciekać w stronę Memphis. Aresztowano go, gdy rozbił auto w trakcie pościgu.

„Aresztowanie nastąpiło około dwóch godzin po tym, gdy policja wysłała ostrzeżenie, że mężczyzna jadący jasnoniebieskim Infiniti jest odpowiedzialny za wielokrotne strzelaniny w mieście. Gdy terroryzował Memphis, autobusy komunikacji miejskiej zostały zawieszone, a stadion, na którym odbywał się mecz baseballowy – zamknięty” – podała CBS, dodając, że nastolatek pokazywał swoje działania na Facebooku.

Już w 2020 roku Kelly’ego oskarżono jako osobę dorosłą o usiłowanie zabójstwa. Skazany na trzy lata więzienia, został wypuszczony na wolność w 11 miesięcy później.
Źródło info i foto: gazetaprawna.pl

Baltimore: Strzelanina w szkole

17-letni uczeń liceum Mergenthaler w Baltimore w stanie Maryland zmarł po tym, jak został postrzelony na dziedzińcu szkoły – doniosła lokalna policja. Rok szkolny w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się w poniedziałek 29 sierpnia. Do zdarzenia doszło natomiast w piątek. Jak wyjaśnił komisarz policji w Baltimore Michael Harrison, napastnik podszedł do ucznia, gdy ten przebywał przed budynkiem szkoły, podczas przerwy w lekcjach. Po krótkiej wymianie zdań podejrzany wyciągnął pistolet i kilkukrotnie strzelił do ofiary.

Reporter lokalnej telewizji David Collins dotarł do świadka, który widział upadek ofiary. Według niego napastnik otworzył ogień w stronę tłumu uczniów, ale celował w konkretną osobę. Strzelec uciekł następnie z miejsca zdarzenia, ale został zatrzymany przez policję po krótkim pościgu. Udało się również zabezpieczyć broń, z której padły strzały. Według świadków, napastnik miał wyrzucić pistolet podczas ucieczki.

Poszkodowanemu uczniowi udzielono reanimacji na miejscu zdarzenia. Według policyjnego raportu, odniósł jednak „poważne rany postrzałowe zagrażające życiu”. 17-latek został uznany za zmarłego wkrótce po przywiezieniu go do szpitala. Obecnie prowadzone jest śledztwo organów ścigania. Policja nie podała jak dotąd danych ofiary, ani podejrzanego. Przekazano jedynie, że przebywający obecnie w areszcie napastnik jest uczniem innej szkoły średniej w mieście.

Poinformowano, że podczas incydentu wdrożony był szkolny plan bezpieczeństwa, a w trakcie strzelaniny na szkolnym dziedzińcu przebywali również funkcjonariusze policji.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Wojciech Rybicki zatrzymany w związku z krwawą strzelaniną w centrum handlowym w Malmö

Polak Wojciech Rybicki został we wtorek aresztowany w Szwecji za zabójstwo w centrum handlowym Malmö. Podczas strzelaniny zginął członek gangu, a norweski turysta został poważnie ranny. Napastnik, 15-latek z Göteborga przebywał już w areszcie jako podejrzany o morderstwo, a także o usiłowanie zabójstwa kobiety, która została ranna w strzelaninie.

Rozprawa w sprawie zatrzymania Wojciecha Rybickiego odbyła się w Malmö we wtorek 30 sierpnia o godzinie 14:30 za pośrednictwem linku z aresztu policyjnego, w którym uczestniczyła również obrona. Potrzebni byli również tłumacze. Wojciech Rybicki został następnie zatrzymany z prawdopodobnych przyczyn pod zarzutem pomocnictwa i podżegania do morderstwa.

– Sąd rejonowy podzielił moją ocenę, że istnieją powody do zatrzymania mężczyzny, aby nie mógł zniweczyć śledztwa, uciec lub dalej popełniać przestępstwa. Teraz śledztwo trwa z niesłabnącą siłą dzięki ciągłym przesłuchaniom i śledztwom technicznym – mówi prokurator okręgowy Michelle Stein, która prowadzi wstępne śledztwo.

31-letni przywódca gangu zginął w strzelaninie w Malmö, kiedy sprawca otworzył ogień w centrum handlowym w środku piątkowego szczytu. W tym samym czasie ciężko postrzelono przechodzącą kobietę.

15-letni chłopiec przyznał się, że trzymał broń i zamordował 31-letniego mężczyznę, który od kilku lat jest jednym z głównych przestępców Malmö. 15-latek jest teraz podejrzany o zabójstwo 31-letniego mężczyzny i usiłowanie zabójstwa przechodzącej 39-letniej kobiety. Zamordowany31-latek był przywódcą gangu motocyklowego Satudarah i według policji jego siatka była częścią brutalnego konfliktu, który wybuchł w Malmö w ciągu ostatniego roku. Policja pracuje nad teorią, że 15-latek nie działał sam przy planowaniu morderstwa.

Wojciech Rybicki, pochodzący z Poznania, nie został wcześniej ukarany za żadne poważne przestępstwo, ale pojawia się jako podejrzany w sprawie kradzieży w zachodniej Szwecji.
Źródło info i foto: PoszukiwaniMagazyn.pl

Strzelanina w sklepie spożywczym w Bend

Dwie osoby zostały zastrzelone przez napastnika, który otworzył ogień do klientów sklepu spożywczego w centrum handlowym w Bend w stanie Oregon. Trzecią ofiarę odnaleziono w sklepie, to prawdopodobnie napastnik. Policja przekazała, że otrzymała serię telefonów na numery alarmowe około 19:00 w niedzielę. Zgłoszenia dotyczyły ataku napastnika z bronią  w centrum handlowym Forum w północno-wschodnim Bend w stanie Oregon.

Zdaniem funkcjonariuszy, ​​strzelec wszedł do sklepu spożywczego Safeway na terenie centrum handlowego i postrzelił jedna osobę w wejściu. Ranna osoba zmarła, po przetransportowaniu do szpitala. Napastnik miał też strzelać do ludzi, kiedy znalazł się już wewnątrz sklepu, tam zabił kolejną osobę. Funkcjonariusze odnaleźli w sklepie jeszcze jedno ciało, a przy nim „karabin AR-15 i strzelbę”. Stąd przypuszczenia, że to on był napastnikiem. 

Nie podano szczegółowych informacji o sprawcy. 
Źródło info i foto: polsatnews.pl

USA: Strzelanina w Phoenix. Są ofiary

Trzy osoby zginęły w strzelaninie w Phoenix. Dwóch policjantów i trzech przypadkowych przechodniów odniosło obrażenia. Trzy osoby zginęły w strzelaninie w Phoenix. Podejrzany o otwarcie ognia nie został jeszcze zidentyfikowany. Wyszedł w nocy z niedzieli na poniedziałek z hotelu Days Inn i zaczął na chybił trafił strzelać.

– Jest to kolejny przykład przemocy z użyciem broni w naszej społeczności. To nie jest kwestia policji w Phoenix, to jest kwestia społeczności. Ilu jeszcze funkcjonariuszy musi zostać zastrzelonych? Ilu jeszcze ludzi musi zostać zabitych zanim nasza społeczność zajmie stanowisko? Jeśli nie teraz, to kiedy? – mówiła szefowa policji w Phoenix Jeri Williams.

Departament policji tweetował, że dwaj ranni funkcjonariusze zostali zabrani do szpitala z ranami, które nie zagrażały życiu. W poniedziałek jeden z nich, a także trzech zranionych przechodniów wypisano ze szpitala. Jak podała lokalna telewizja KPNX, nie było od razu jasne, co spowodowało strzelaninę. Policja nie ujawniła jeszcze nazwisk podejrzanego ani też pozostałych ofiar. Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (BATFE) poinformowało, że pomaga w prowadzonym dochodzeniu w sprawie incydentu.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Norwegia: Anders Behring Breivik pozywa państwo

Anders Breivik, zbrodniarz i sprawca zamachu terrorystycznego z 2011 roku na wyspie Utoya w Norwegii, ponownie pozywa państwo. Mężczyzna domaga się złagodzenia warunków izolacji, powołując się przy tym na Europejską Konwencję Praw Człowieka. Informację przekazał prawnik zbrodniarza. Anders Breivik uważa, że odosobnienie, w jakim przebywa od 11 lat, narusza prawa człowieka. Terrorysta powołuje się przy tym na artykuł 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi, że „nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu”. Według adwokata zbrodniarza gdy wiosną tego roku Breivik został przeniesiony z więzienia w Skien do zakładu w Ringerike pod Oslo, miał on nadzieję na poprawę warunków pobytu.

– Tak się jednak nie stało. Mój klient wciąż nie ma kontaktu z nikim poza funkcjonariuszami więziennymi, co jest niewystarczające – podkreślił Oystein Storrvik.

Jednocześnie prawnik przyznał, że Breivik otrzymał do dyspozycji większą przestrzeń oraz zwiększono mu liczbę zajęć.

Norwegia. Anders Breivik a walka z państwem

Podobny pozew przeciwko państwu norweskiemu Breivik złożył już w 2016 roku, sąd wówczas uznał jednak, że jego prawa nie są łamane. W styczniu tego roku terrorysta domagał się w sądzie przedterminowego zwolnienia. Złożenie wniosku było możliwe, ponieważ Breivik odbył minimalną część wyroku – 10 z 21 lat. Co więcej, zbrodniarz złożył swój wniosek dokładnie 22 lipca. Tamtego dnia w Norwegii obchodzono 10. rocznicę dokonanego przez mężczyznę zamachu terrorystycznego w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya, w których zginęło łącznie 77 osób.

– Na podstawie materiału, jaki otrzymaliśmy z więzienia oraz nowej oceny ryzyka dokonanej przez psychiatrę nadal uważamy, że istnieje niebezpieczeństwo, że Breivik popełni nowe, poważne przestępstwo – podkreślała przed sądem prokurator Hulda Karlsdottir.
Źródło info i foto: interia.pl

USA: Strzelanina w Waszyngtonie. Są ofiary

Co najmniej cztery osoby zostały postrzelone w wyniku strzelaniny w Waszyngtonie. Dwie z nich zmarły – podaje portal amerykańskiej telewizji NBC. Do zdarzenia doszło w dzielnicy Truxton Circle. Policjanci otrzymali zgłoszenie przed godziną 12.45. Gdy dotarli na miejsce, znaleźli postrzelone osoby. Dwie z nich uznano za zmarłe, z kolei dwie kolejne zostały przetransportowane do szpitala.

Strzelanina miała miejsce w tętniącej życiem dzielnicy w pobliżu placówki pomocowej dla osób bezdomnych oraz szkoły. W trakcie policyjnych czynności wyjaśniających rodzice odbierali dzieci z placówki edukacyjnej.
Źródło info i foto: wp.pl

Strzelanina w centrum handlowym w Malmoe

W centrum handlowym Emporia w Malmoe padły strzały – podaje agencja Reutera. Lokalne służby podały, że w strzelaninie ranne zostały dwie osoby. Funkcjonariusze poinformowali, że sprawca został zatrzymany, a „bezpośrednie zagrożenie minęło”. Na miejscu strzelaniny pojawiła się duża grupa policji, która otoczyła centrum handlowe kordonem. Wydano też zalecenie niezbliżania się do strefy bezpośredniego zagrożenia. Jak podaje agencja Reutera, funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego o oddanie strzałów. „Uważa się, że incydent może być powiązany ze środowiskiem przestępczym” – informowała policja. 

W strzelaninie ranne zostały dwie osoby. Obecnie nie ma informacji dotyczących ich stanu zdrowia. W wydanym oświadczeniu szwedzka policja podkreśliła, że „bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństwa minęło”. Na miejscu nadal pracują funkcjonariusze, którzy „przesłuchują świadków i przeglądają materiał z kamer monitoringu, w celu wyjaśnienia dokładnych przyczyn incydentu”.
Źródło info i foto: polsatnews.pl