Posts Tagged “szkół”

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza zachowanie procedur przy termomodernizacji szkół w Pabianicach. Miasto przekazało dokumenty do kontroli i czeka na jej wynik. Sekretarz Pabianic Paweł Rózga powiedział, że kontrola dotyczy projektu termomodernizacji. – Tak, prowadzona jest kontrola dotycząca projektu termomodernizacyjnego – zapewnił. – To kontrola, nie śledztwo CBA – zaznaczył sekretarz miasta.

Zapewnił, że urząd wydał potrzebne kontrolerom dokumenty, które teraz są analizowane. – Kilka dni trwała wizyta funkcjonariuszy. Teraz pracują u siebie – wyjaśnił odsyłając do rzecznika CBA w sprawie szczegółów kontroli.

Według udostępnionej na stronie miasta listy kontroli zewnętrznych, łódzka delegatura CBA już raz – w listopadzie 2017 r. – sięgała po dokumentację dotyczącą “zastosowania dialogu konkurencyjnego przy działaniach na rzecz efektywności wykorzystania energii w budynkach użyteczności publicznej Pabianic”.

- Wtedy przekazaliśmy informacje na ten temat, a teraz funkcjonariusze CBA przeprowadzili kontrolę – powiedział sekretarz Pabianic.

“Kontrola jest w toku”

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził, że agenci z łódzkiej delegatury weszli do Urzędu Miejskiego w Pabianicach. – Rozpoczęliśmy kontrolę projektu dotyczącego finansowania, zaprojektowania i wykonania robót termomodernizacyjnych i budowlanych, zarządzania energią oraz utrzymania technicznego wybranych pabianickich obiektów oświatowych – powiedział.

Kontrolowane prace są realizowane w formule Partnerstwa publiczno-prywatnego i współfinansowane ze środków UE – zaznaczył.

- Kontrola jest w toku. Mamy trzy miesiące na jej zakończenie, a gdyby okazało się, że konieczne są dalsze czynności, to przed przedstawieniem protokołu – by kontrolowany mógł się odnieść do naszych ustaleń – szef CBA może przedłużyć ją maksymalnie o sześć miesięcy – dodał Kaczorek.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Śląscy policjanci poszukują mężczyzny podejrzanego o pedofilię. Opublikowano portret pamięciowy. Mężczyzna ma około 30 lat, jest brunetem. 23 lutego wczesnym popołudniem w rejonie ul. Szopena w Pyskowicach usiłował popełnić przestępstwo podstępem doprowadzić dziecko do czynności seksualnej.

Z informacji podanych przez policję wynika, że porusza się samochodem marki Volkswagen Golf koloru szarego lub srebrnego. Usiłując popełnić przestępstwo nawiązuje kontakt z dziećmi i pyta o drogę. Następnie nalega, by dziecko weszło do jego samochodu i wskazywało mu trasę dojazdu do wcześniej obranego celu. Kiedy małoletni znajdzie się już w aucie, nieznajomy proponuje mu wykonanie innych czynności seksualnych w zamian za prezent lub pieniądze.

Mężczyzna był widziany w lutym br. w rejonie szkół gimnazjalnych w Pyskowicach. Osoby, które rozpoznają podejrzanego, proszone są o pilny kontakt z Komendą Miejską Policji w Gliwicach.

E-mail: kryminalny@gliwice.ka.policja.gov.pl, telefon całodobowy 32 33 69 255, telefon alarmowy 997, anonimowa skrzynka e-mail anonimowa skrzynka e-mail.

Policja gwarantuje anonimowość.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

O sprawie poinformowała izraelska policja. Ujawniła, że podejrzani współpracowali z biurami podróży, które organizowały wyjazdy dla dzieci w wieku szkolnym do hitlerowskich obozów zagłady na terenie Polski, w tym do Auschwitz. Wynikiem zmowy cenowej było zawyżenie kosztów. Aresztowania, dokonane w poniedziałek, są rezultatem wielotygodniowego śledztwa.

- Podejrzani pozostaną w areszcie śledczym, ponieważ istnieje ryzyko mataczenia – poinformowała rzeczniczka izraelskiej policji.

Wiele tamtejszych szkół wysyła uczniów do byłych hitlerowskich obozów zagłady. Ma to pomóc młodym ludziom w lepszym zrozumieniu, czym był Holokaust.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Prawdopodobnie „głupi żart” był przyczyną alarmu i zamknięcia wszystkich szkół w okręgu Los Angeles – poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na przedstawiciela lokalnych władz. Alarm ogłoszono we wtorek rano czasu lokalnego po odebraniu gróźb przeprowadzenia ataków z użyciem bomb i broni palnej. Groźby zostały przekazane na pośrednictwem poczty elektronicznej z komputera w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. Władze zdecydowały o zamknięciu wszystkich, ponad tysiąca szkół publicznych i pozostawieniu w domach ponad 640 tysięcy uczniów od zerówki do liceum. Do wszystkich szkół wysłano policję, która poszukuje ładunków wybuchowych. Uczniowie mają wrócić do zajęć w środę.

Nowy Jork nie dał się wystraszyć

Władze Nowego Jorku poinformowały, że także otrzymały niemal identyczne groźby, ale uznały je za niewiarygodne i nie nakazały zamknięcia szkół. Szef nowojorskiej policji William Bratton określił reakcję władz Los Angeles jako „przesadną” i ostrzegł przed wywoływaniem paniki. Do alarmu w Los Angeles doszło prawie dwa tygodnie po masakrze w pobliskim mieście San Bernardino, gdzie dwoje sprawców otworzyło ogień do kilkuset ludzi zgromadzonych na przyjęciu świątecznym w ośrodku pomocy niepełnosprawnym. Zginęło 14 osób, a 21 zostało rannych. Napastnicy zostali zabici w policyjnej obławie.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Policja w Afganistanie prowadzi śledztwo w sprawie zatrucia ok. 600 dziewczynek z prowincji Herat, które chodziły do miejscowych szkół. Władze podejrzewają, że talibowie, sprzeciwiający się edukacji kobiet, wpuścili do sal trujący gaz. Do zatruć dochodziło przez ostatnie dwa tygodnie. W sumie do szpitali trafiło ok. 600 uczennic, skarżących się na nudności, bóle i trudności z oddychanie. Żadna z nich nie zmarła, większość po przeprowadzeniu badań została odesłana do domów. Na razie nie wiadomo, co dokładnie spowodowało zatrucie, ale władze podejrzewają talibów o rozpylenie toksycznego gazu w szkołach.

Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. Wcześniej dochodziło jednak do podobnych przypadków. Stały za nimi radykalne islamskie grupy, sprzeciwiające się edukacji dziewczynek. W Afganistanie często dochodzi do ataków na tym tle, a ofiarami zazwyczaj są same uczennice. Na początku lipca nieznani sprawcy oblali kwasem twarze trzech nastolatek. Była to kara za chodzenie do szkoły. Zdarzały się także przypadki wrzucania do szkolnych klas granatów.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

W Pakistanie terroryści zaatakowali szkołę pełną dzieci! Do tragedii doszło wczoraj w Peszawarze. Sześciu uzbrojonych talibów z ładunkami wybuchowymi wtargnęło do szkoły wojskowej pełnej dzieci i nauczycieli. W budynku było w sumie około 500 osób. Strzelali na oślep i detonowali bomby. Zginęło 130 osób, w tym ponad 100 uczniów. 122 osoby zostały ranne. Przedstawiciele talibów już przyznali się do ataku. Stwierdzili, że jest to odwet za śmierć terrorystów i ich rodzin zabitych przez pakistańską armię. Policja przypuściła szturm na budynek. Część zakładników mogła zginąć podczas wymiany ognia z terrorystami, którzy także ponieśli śmierć.
Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Jak uchronić dzieci przed śmiercią z rąk szaleńca z bronią? W USA po masakrze w Newtown padają propozycje uzbrojenia nauczycieli i kuloodporne tornistry. Kolejne rozwiązanie płynie z Kolumbii. To kuloodporne ubranka. Swoje rozwiązanie kolumbijski biznesmen Miguel Caballero z dumą zaprezentował w ostatnich dniach. Kuloodporne ubranka mają być gotowe do sprzedaży za dwa tygodnie. Wcześniej firma Caballero szyła kamizelki kuloodporne i odporne na ostrzał ubrania, wykonane z tych samych materiałów, co kamizelki. Jak twierdzi biznesmen, cieszą się one sporym powodzeniem w świecie latynoamerykańskim, gdzie napady z bronią na polityków i zamożnych są codziennością. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Dyrektorzy wszystkich szkół będą mogli być uzbrojeni – takie rozwiązanie zaproponował stanowy prokurator generalny w Arizonie. To odpowiedź na tragedię w Newtown, gdzie 14 grudnia napastnik zastrzelił w szkole 26 osób. Prokurator Tom Horne proponuje, żeby dyrektorów wyposażyć w broń palną i przeszkolić z jej używania. Jego pomysł przewiduje, żeby każda chętna szkoła oddelegowała dyrektora lub jakąś inną osobę, która zostałaby przeszkolona z użycia broni i postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, i by w zabezpieczonym miejscu przechowywać broń palną. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Trzech uczniów krakowskich szkół dokonało rozboju na biznesmenie spod Suchej Beskidzkiej. Ich łupem padła gigantyczna kwota 1 mln 310 tys. 552 zł oraz 5820 euro – informuje “Dziennik Polski”. Przedsiębiorca trzymał pieniądze w domu bez specjalnych zabezpieczeń, w zwykłym pudełku, w piwnicy. Wszystkie zrabowane pieniądze udało się odzyskać. Do rozboju doszło w kwietniu br. Z ustaleń policji wynika, że trzech zamaskowanych chłopaków skorzystało z okazji i zaatakowało jednego z domowników. Pokrzywdzony trafił na kilka dni do szpitala. Po jego obezwładnieniu sprawcy splądrowali pomieszczenia i uciekli samochodem, który zaparkowali w pobliżu posesji. Ujęto ich już następnego dnia. Całą zrabowaną sumę odzyskano. Rabusie zabrali 1 mln 310 tys. 552 zł oraz 5820 euro. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Ogjen Trinlej Dordże ma 25 lat. Przez wielu Tybetańczyków uważany jest za 17. inkarnację Karmapy, zwierzchnika jednej z czterech głównych szkół buddyzmu. 11 lat temu uciekł z Tybetu do Dharamsali na północy Indii, gdzie znajduje się ośrodek tybetańskiej imigracji. Teraz w Indiach pojawiły się spekulacje, czy przypadkiem nie jest chińskim szpiegiem. Podejrzenie hinduskich służb specjalnych wzbudził fakt, że wybór Dordże na 17. Karmapę poparły Chiny. Problem polega na tym, że kandydatów na Karmapę było dwóch i drugiego z nich – 27-letniego Trinleja Taje Dordże – Pekin nie uznał. Spór o to podzielił zresztą samych tybetańskich mnichów. Żródło info i foto: rp.pl

Comments Brak komentarzy »