Posts Tagged “Tajlandii”

Wojciech Bojanowski został zatrzymany w Tajlandii. Ekspert od lotnictwa w rozmowie z Gazeta.pl wyjaśnia, że nie ma w tym nic dziwnego. Chodzi o możliwość ujawnienia tego, jak działają służby. Dziennikarz TVN24 Wojciech Bojanowski został dzisiaj zatrzymany w Tajlandii, stało się to niedługo przed tym, gdy służby wydostały z jaskini ostatnich członków drużyny piłkarskiej.

Wojciech Bojanowski zatrzymany w Tajlandii

Według tajlandzkiego dziennika “The Standard” Bojanowski miał używać drona w pobliżu jaskini. Richard Barrow, bloger, który na bieżąco śledzi i komentuje wydarzenia w Tajlandii, napisał, że w podobnych okolicznościach niedawno zatrzymano Taja, który latał dronem, gdy tuż obok startował helikopter.

Ekspert: Tego przestrzega się na całym świecie

O sprawę zapytaliśmy Cezarego Orzecha, eksperta lotniczego, rzecznika prasowego Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Według Orzecha nie chodzi raczej o względy bezpieczeństwa rozumiane dosłownie – zagrożenie ze strony bezzałogowca dla np. ratowników pracujących na ziemi – ale o możliwość ujawnienia tego, jak działają służby lub wojsko. – W sytuacji takiej, jaką mamy w Tajlandii, wszelkie działania, które mogłyby przeszkodzić lub ujawnić działania służb są niedopuszczalne – mówi w rozmowie z Gazeta.pl Cezary Orzech. – W Tajlandii, jak podejrzewam, wojsko przejęło kontrolę nad przestrzenią powietrzną na tym obszarze. Gdy przestrzeń powietrzna zostaje zamknięta, trzeba się do tego dostosować, to jest bardzo rygorystycznie przestrzegane na całym świecie – wyjaśnia ekspert.

Jak zauważa nasz rozmówca, podobne procedury są wdrażane chociażby w przypadku wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Nad miejscem, gdzie znajduje się Air Force One, nie ma prawa przelecieć nikt w promieniu stu kilometrów – mówi Cezary Orzech.

Bojanowski: Dziękuję za troskę

Sprawę zatrzymania Bojanowskiego potwierdził TVN24. Dziennikarz został szybko wypuszczony. “Widzę, że niewielkie nieporozumienie z moim udziałem wywołało duże zainteresowanie. Dziękuję za troskę ;) Wszystko w największym porządku – zapraszam na Fakty o 19, gdzie opowiemy o wielkim sukcesie akcji w jaskini” – napisał reporter.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

38-letni Polak Gracjan Paweł S., zatrzymany przez policję w Bangkoku, jest głównym podejrzanym w śledztwie dotyczącym wysadzenia bankomatu i kradzieży 300 tys. bahtów (ok. 33 tys. zł) – podał serwis Khaosod po środowej konferencji prasowej policji.

Polska ambasada w Tajlandii została poinformowana o zatrzymaniu obywatela Polski przez tajlandzką policję – napisała w środę rano czasu polskiego w mailu do PAP konsul RP w Bangkoku Wioletta Stefaniak-Kałużna. Dodała, że konsul jest w kontakcie z zatrzymanym i “odwiedzi go dziś w areszcie”.

Przedstawiciel posterunku policji w dzielnicy Prawet na południowym wschodzie Bangkoku, który przedstawił się tylko jako „policjant”, potwierdził w środę w rozmowie telefonicznej z PAP dane osobowe zatrzymanego Polaka. Powiedział, że S. został zatrzymany we wtorek i obecnie przebywa na tym posterunku.

Do kradzieży doszło 13 września nad ranem w pobliżu supermarketu Tesco Lotus Express we wschodniej dzielnicy stolicy Tajlandii, Saphan Sung. Sprawca wysadził bankomat Bangkok Banku i odjechał na motorze z 300 tys. bahtów (prawie 33 tys. zł) – informowały tajlandzkie media.

W środę na konferencji prasowej szef tajlandzkiej policji Chakthip Chaijinda powiedział, że sprawca posłużył się bombą wykonaną z butli gazowej – takiej, jakich używa się do gotowania. Podkreślił, że to pierwszy przypadek użycia takiej bomby w Tajlandii – przekazał Khaosod w anglojęzycznej wersji serwisu internetowego.

Według lokalnych mediów Polak został zatrzymany w mieszkaniu w Bangkoku przez funkcjonariuszy policji z posterunku Prawet, którzy namierzyli go, analizując nagrania z kamer monitoringu. Skonfiskowano również motocykl, którym – jak podejrzewa policja – posłużył się on podczas kradzieży, oraz znalezione przy Polaku 1000 bahtów.

Policja bada obecnie odciski palców – poinformowano na konferencji prasowej. Śledczy powiedzieli, że znaleźli ciemne ubrania porzucone w plecaku w pobliskim kanale.

Według policji dwa dni po kradzieży S. przekroczył granicę z Kambodżą, ale niedawno wrócił do Tajlandii. Kolejne szczegóły sprawy mają zostać ogłoszone w późniejszym terminie. Serwis Khaosod podaje, że zatrzymany odmawia współpracy ze śledczymi. Thai PBS News informował natomiast wcześniej, że według policji podejrzany przyznał się do wysadzenia bankomatu.

„Bangkok Post” pisał we wtorek, powołując się na źródła w policji, że śledczy podejrzewają Polaka o popełnienie podobnych kradzieży również w innych krajach przed przyjazdem do Tajlandii.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

W jednej z tajskich wiosek doszło do niewyobrażalnego okrucieństwa. 40 mężczyzn przez osiem miesięcy podawało narkotyki, a potem gwałciło 14-latkę, kiedy jej rodzice byli w pracy. Policja wszczęła śledztwo.

Do dramatu doszło w liczącej zaledwie 100 mieszkańców wiosce Koh Raed w prowincji Phang Nga. Z informacji podawanych przez tamtejszą policję wynika, że 14-latka była gwałcona przez oprawców od maja do grudnia 2016 roku. Jej dramat zaczynał się w nocy, kiedy jej rodzice wychodzili do pracy. Po wielu miesiącach gehenny dziewczyna ujawniła, co działo się w tamtym czasie.

Ustalenie wszystkich sprawców może być ciężkie. Gubernator prownicji Eggarat Leesen powiedział, że nie wszyscy gwałciciele pochodzili z wioski zamieszkiwanej przez dziewczynę. Część przypływała z innych wysp.

- Mieszkańcy wioski są w szoku. Wielu z nich zna rodzinę bezpośrednio – powiedział Leesen. Gubernator dodał, że nikt nie może uwierzyć, że takie coś miało miejsce w ich sąsiedztwie.

14-latka wraz z rodziną nie mieszkają już w Koh Raed. Służby zapewniły im mieszkanie w innej części kraju, gdzie przebywają pod opieką policji.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 56 osób zostało rannych w eksplozjach dwóch bomb, do których doszło na południu Tajlandii – poinformowały miejscowe służby bezpieczeństwa. Celem zamachu było dwukondygnacyjne centrum handlowe w prowincji Pattani. Według służb bezpieczeństwa pierwsza bomba eksplodowała przed bramą wjazdową do centrum. Po tym, jak na miejsce wybuchu przyjechała policja i saperzy, doszło do drugiego wybuchu. Bomba umieszczona była najprawdopodobniej w samochodzie stojącym na parkingu należącym do centrum handlowego.

Jak pisze agencja Kyodo, od 2004 roku w Tajlandii zginęły tysiące osób w związku z trwającą w południowych prowincjach islamską rebelią. Do aktów terroru dochodzi na obszarach, gdzie dominującą ludnością są muzułmanie. Większość mieszkańców Tajlandii to buddyści.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

W kilka godzin po wybuchu dwóch bomb, które eksplodowały w czwartek w nadmorskim kurorcie Hua Hin, w piątek doszło do kolejnych eksplozji – w położonym na południu Surat Thani, w Hua Hin i na wyspie Phuket. Władze podały, że ogółem w zamachach zginęły 4 osoby. Ładunek wybuchowy w Hua Hin został umieszczony w wieży zegarowej w centrum. W rezultacie eksplozji zginęła jedna osoba.

W poprzednim zamachu, do którego doszło w tym samym kurorcie w czwartek zginęła Tajka, która prowadziła w pobliżu przenośnie stoisko z jedzeniem. Rannych zostało wtedy 21 osób, w tym – 9 cudzoziemców. Policja potwierdziła, że ranne są trzy obywatelki Holandii.

Także w piątek doszło do eksplozji w Surat Thani, gdzie śmierć poniosła pracowniczka merostwa oraz na największej wyspie Tajlandi – Phuket, gdzie nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

“Zadaniem tych eksplozji jest pogłębianie chaosu”

Stojący na czele państwa od przewrotu w 2014 r. gen. Prayuth Chan-ocha stwierdził w swym pierwszym publicznym wystąpieniu po zamachach, że “zadaniem tych eksplozji jest pogłębianie chaosu”. Ładunki wybuchowe, które zdetonowano w czwartek w nadmorskim tajskim kurorcie Hua Hin, zostały ukryte w donicach z roślinami przy ruchliwej ulicy w centrum miasta i zdalnie uruchomione telefonami komórkowymi.

Także w czwartek miał miejsce wybuch na targowisku w Trang na południu kraju. Zginął tam mężczyzna.

Do zamachów doszło w przeddzień i w sam dzień urodzin królowej Tajlandii Sirikit, które są świętem państwowym, toteż do Hua Hin, który jest popularnym, luksusowym kurortem, uczęszczanym głównie przez zagranicznych turystów oraz na wyspę Phuket, przyjechało na weekend wielu gości – przypomina agencja Reutera.

Jak komentuje BBC, ataki bombowe są dość częste w targanych konfliktem południowych prowincjach Tajlandii, ale bardzo rzadko zdarzają się zamachy w regionach turystycznych.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

W Tajlandii rozbito siatkę fałszerzy paszportów. W efekcie śledztwa zatrzymano jednego Irańczyka i pięciu Pakistańczyków. W Tajlandii rozbito siatkę odpowiedzialną za fałszowanie setek europejskich paszportów głównie dla osób pochodzących z Bliskiego. Fałszerze często tworzyli dokumenty na bazie oryginalnych paszportów skradzionych turystom. Jak poinformowały w środę tajlandzkie służby imigracyjne, większość klientów siatki fałszerzy pochodziła z Iranu, Syrii, Afganistanu czy Iraku. Cena za sfałszowane dokumenty wynosiła równowartość od 1,2 tys. do 2 tys. euro za sztukę.

Za szefa grupy jest uważany Hamid Reza Dżafari, Irańczyk mieszkający w Tajlandii od 25 lat. Został on aresztowany w poniedziałek. Znaleziono przy nim sześć różnych paszportów – trzy brazylijskie, jeden peruwiański, jeden portugalski i nowozelandzki. Aresztowano również pięciu Pakistańczyków.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Amerykanin, który wiele lat temu przetłumaczył fragmenty zakazanej w Tajlandii biografii tamtejszego króla, został dziś skazany na 2,5 roku więzienia za obrazę monarchy i jego rodziny. Tajski król to najdłużej władający monarcha na świecie, pozostający na tronie nieprzerwanie od 1946 roku. 55-letni Joe Gordon, Amerykanin tajskiego pochodzenia, został aresztowany przez tajską policję w maju tego roku i oskarżony o obrazę majestatu. Wiele lat temu przełożył na tajski fragmenty nieautoryzowanej biografii króla “The King Never Smiles” (Król nigdy się nie uśmiecha) napisanej Paula M. Handleya i wydanej na uniwersytecie Yale. Przetłumaczone paragrafy trafiły na jego bloga i były ogólnie dostępne przez internet. Autor książki twierdzi w niej, że król Bhumibol Adulyadej jest największą przeszkodą na drodze postępu demokracji w Tajlandii. Jej publikacja jest zakazana w tym kraju. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Interpol – Operation Vico :: W następstwie ogólnoświatowego pościgu, który skupił się w Tajlandii, Christopher Paul Nail z Kanady zostal aresztowany przez Tajlandzką Królewską Policję w północnowschodniej prowincji Tajlandii dzisiaj, 19 Października 2007 roku.

‘Niech wszyscy miedzynarodowi przestępcy i uciekinierzy zostanął umieszczeni na liście INTERPOLU, jego policyjni partnerzy w 186 członkowskich krajach, ludzie i Internet prezentują nowe i potężne możliwości na schwytanie ich gdziekolwiek spróbują się ukryć’ powiedział Sekretarz Generalny INTERPOLU Ronald K. Noble.

09.10.2007
INTERPOL szuka pomocy społeczeństwa by zidentyfikować człowieka sfotografowanego, który wykorzystuje seksualnie dzieci.

Nadano Vico. Francuski INTERPOL z LYON wystosował ogólnodostępną i ogólnoświatową prośbą o wsparcie w zidentyfikowaniu człowieka sfotografowanego i seksualnie wykorzystującego dzieci w serii zdjęć zamieszczonych w Internecie. Jest to pierwsza taka akcja Interpolu zakrojona na taką skalę.

Chociaż oryginalne fotografie były cyfrowo zmienione przez niego albo jego współsprawców aby zamaskować jego twarz, specjaliści z Bundeskriminalamt (BKA) w Niemczech współpracujący z INTERPOLEM byli w stanie stworzyć oryginalne zdjęcie poszukiwanego, aby była możliwa jego identyfikacja.

Wbrew obszernym i globalnym wysiłkom, prowadzonym przez INTERPOL w 186 narodowych centralach biura i jednostek specjalnych, by zidentyfikować i zlokalizować tego osobnika, jego tożsamość i narodowość jeszcze pozostają nieznane.

INTERPOL szuka pomocy ludzi, którzy by pomogli w identyfikacji tego człowieka (zobacz zdjęcia), który fotografował i wykorzystywał seksualnie dzieci i serię zdjęć zamieścił w Internecie.

Fotografie pokazane tutaj pochodzą z serii około 200 zdjęć włączających 12 różnych młodych chłopców, prawdopodobnie zostały zrobione w Wietnamie i Kambodży w 2002 albo 2003 r.
Te zdjęcia zostały przekazane z niemieckich oddziałów policji federalnej Bundeskriminalamt, która pracowała na podstawie oryginałów znalezionych w Internecie, które były cyfrowo zmienione by zniekształcić twarz sprawcy.

Obszerne policyjne wysiłki na całym świecie by zidentyfikować tego człowieka zawodzą i Interpol teraz stara się o poparcie mediów i społeczeństwa, gdyż ta sprawa jest priorytetowa.
Jeśli ktokolwiek, kto posiada jakieś informacje o tożsamości poszukiwanego mężczyzny albo wie gdzie on może przebywać, powinien skontaktować się ze swoim posterunkiem policji albo z INTERPOLEM poprzez stronę internetową

Comments Brak komentarzy »