Posts Tagged “Tarnobrzeg”

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie prezydenta Tarnobrzega, który od 5 miesięcy przebywa w areszcie. Grzegorz K. został oskarżony o przyjęcie 20 tys. zł łapówki. Kolejny etap to proces urzędnika, który powinien rozpocząć się tuż po wakacjach.

Śledczy sporządzili akt oskarżenia i przekazali go do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu (woj. podkarpackie). Prokuratura zarzucają urzędnikowi przyjęcie pieniędzy w zamian za pozytywną decyzję w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego na osiedlu, gdzie ma powstać galeria handlowa. Tuż po wręczeniu gotówki, do gabinetu prezydenta wkroczyło CBA.

Grzegorz K. do niczego się nie przyznaje. Jego współpracownicy są przekonani, że cała akcja była prowokacją związaną z nadchodzącymi wyborami albo ostrą walką inwestorów, którzy ścigają się, kto pierwszy wybuduje w mieście galerię

Mimo odwołań sąd przedłużył okres aresztowania prezydenta. Okres ten kończy się 21 lipca tego roku. Nie wiadomo, czy śledczy wystąpią z nowym wnioskiem o to, aby oskarżony był dalej izolowany.

W Prokuraturze Krajowej toczy się jeszcze jedno śledztwo w sprawie nieprawidłowości w tarnobrzeskim magistracie. W tym wątku na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Grzegorzowi K. grozi kara do 8 lat więzienia.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu zatrzymali sześć osób, w tym pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i jednego podejrzanego o kierowanie nią. Śledztwo dotyczy oszustw przy zakupie i renowacji oraz sprzedaży zabytkowych samochodów, a także ich przywłaszczanie — podało CBŚP.

Oferowane samochody-widma nie były tanie. Cena większości aut przekraczała 150 tys. zł. Wśród poszkodowanych są zarówno Polacy, jak i obywatele innych krajów Unii Europejskiej. Na naiwności zamożnych miłośników pięknych samochodów przestępcy wzbogacili się o ok. 3,5 mln zł.

„Biznes” trwał od 2015 do 2018 roku w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i mazowieckim. Schemat działania był podobny — zawierano umowę na renowację zabytkowych samochodów znanych marek, nie mając zamiaru wywiązania się z ustaleń.

— Właścicieli aut wprowadzano w błąd co do postępów prac renowacyjnych, prezentując fałszywą dokumentację zdjęciową. Przywłaszczane w ten sposób samochody były sprzedawane. Oferowano także do sprzedaży zabytkowe samochody, które w rzeczywistości nie istniały. Wszystko wskazuje na to, że pokrzywdzonymi były osoby z terenu Polski, a także innych krajów Unii Europejskiej. W większości przypadków wartość jednego auta przekraczała ponad 150 tys. zł — dowiedzieliśmy się od CBŚP.

Policjanci odzyskali mienie w postaci m.in. zabytkowych samochodów i części do ich renowacji na łączną kwotę około 627 tys. zł. Zatrzymano sześć osób, w tym prawdopodobnego szefa gangu.

Dwóch podejrzanych – na wniosek prokuratora – sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące, wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju. Zastosowano również zabezpieczenie majątkowe na rzeczach ruchomych i nieruchomościach należących do podejrzanych, na łączną kwotę ponad miliona złotych.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Późnym wieczorem zakończyły się w prokuraturze czynności z zatrzymanym w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydentem Tarnobrzega (Podkarpackie) Grzegorzem K.

Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł bliskich śledztwa w czwartek czynności z zatrzymanym zakończyły się w mazowieckim wydziale zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Nie wiadomo jednak czy w piątek będą kontynuowane oraz czy Grzegorz K. przyznał się do zarzutów, które miała postawić prokuratura i czy składał wyjaśnienia.

W piątek powinno być wiadomo, czy prokurator zdecydował się wystąpić do sądu o aresztowanie K., czy zastosuje np. poręczenie majątkowe.

Agenci z rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymali prezydenta Tarnobrzega w środę w jego gabinecie, chwilę po tym, jak miał przyjąć 20 tys. zł łapówki w zamian za pozytywną decyzję w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego.

Nieoficjalną informację o akcji CBA potwierdził PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura. Prezydent Tarnobrzega – według agentów – miał otrzymać pieniądze w zamian za korzystne rozstrzygnięcie, co do planu zagospodarowania przestrzennego i zgody na budowę obiektów usługowo-handlowych w Tarnobrzegu.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej w komunikacie podał, że K. został zatrzymany w związku z tym, iż pełniąc funkcję publiczną zażądał od tarnobrzeskiego przedsiębiorcy korzyści majątkowej w kwocie 20 tys. zł.

- Żądanie to zostało sformułowane w związku z opracowywanymi przez urząd miasta zmianami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które miały uwzględnić oczekiwania przedsiębiorcy – podała Prokuratura Krajowa.
Źródło info i foto: niezalezna.pl

Comments Brak komentarzy »

Prezydent Tarnobrzega został zatrzymany w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak przekazali śledczy, Grzegorz K. miał przyjąć 20 tysięcy złotych korzyści majątkowej w gotówce. Do zatrzymania doszło w gabinecie prezydenta – dowiedziała się tvn24.pl. Grzegorz K. jest prezydentem Tarnobrzega od 2004 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył również studia podyplomowe z obszaru gospodarki przestrzennej w administracji publicznej oraz z zakresu zarządzania i pośrednictwa obrotu nieruchomościami.

Zatrzymanie w gabinecie

Akcję przeprowadzili agenci rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak dowiedziała się redakcja tvn24.pl, do zatrzymania doszło w środę wczesnym popołudniem w gabinecie prezydenta. Według informacji uzyskanych od CBA ujawniono też pieniądze, które miałyby pochodzić z łapówki, a do zatrzymania doszło niedługo po przekazaniu gotówki. Prezydent – według agentów – miał otrzymać pieniądze w zamian za korzystne rozstrzygnięcie decyzji co do planu zagospodarowania przestrzennego i zgody na budowę obiektów usługowo-handlowych w Tarnobrzegu. Centralne Biuro Antykorupcyjne nie chce podawać dalszych szczegółów akcji.

Prezydent czeka na zarzuty

Sprawa została skierowana do mazowieckiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Zatrzymany prezydent zostanie przewieziony do Warszawy, gdzie zostaną mu postawione zarzuty i będzie mógł złożyć wyjaśnienia. Prokuratura zdecyduje po zakończeniu czynności, jakie środki wobec niego zastosować – czy na przykład poręczenie majątkowe, czy też wniesie do sądu o areszt. Najprawdopodobniej czynności te prokuratura podejmie w czwartek. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik potwierdziła informacje o zatrzymaniu prezydenta Tarnobrzega przez CBA pod zarzutem korupcji. Nie odniosła się do informacji o tym, która prokuratura będzie nadzorować śledztwo w tej sprawie.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Tarnobrzeskie media donoszą, że imigrant z Bliskiego Wschodu pracujący w jednym z barów serwujących kebaby, został oskarżony o gwałt na nastoletniej Polce.

Nieznane są szczegóły całej sprawy. Policja i prokuratura nie chce podawać żadnych informacji, poza szczątkowymi potwierdzającymi, że w istocie doszło do oskarżenia jednego z pracowników baru. Marta Mruk- Walczyk skomentowała sprawę krótko: mogę jedynie potwierdzić, że jest podejrzany, który usłyszał zarzut dotyczący popełnienia przestępstwa o charakterze seksualnym.

Jak jednak udało się ustalić lokalnym mediom, oskarżonym o gwałt na 17 lub 18-letniej Polce jest imigrant, który przybył do Polski z jednego z krajów Bliskiego Wschodu. Do ataku doszło podobno kilkanaście dni temu w godzinach pracy.

Ustalenia lokalnych mediów potwierdzałyby policyjne plomby na drzwiach, zamkniętego od czasu przejęcia przez policję sprawy gwałtu, baru, w którym pracował imigrant i zgwałcona przez niego nastoletnia Polka. Także fakt, że w stosunku do oskarżonego o gwałt imigranta zastosowano areszt świadczy o tym, iż wspomniane przez prokuraturę „przestępstwo o charakterze seksualnym” jest ciężkie, ponieważ w przypadkach samego molestowania sądy z reguły nie stosują takich rozwiązań.
Żródło info i foto: NamZalezy.pl

Comments Brak komentarzy »

Jeden z 15 podejrzanych o wyłudzenia i oszustwa jest synem ławnika zasiadającego w sprawach karnych. Logika nakazywałaby, żeby wszyscy sędziowie z tarnobrzeskiego sądu wyłączyli się z rozpoznania tej sprawy, albo żeby została ona przekazana do innego sądu. Jednak Zygmunt Dudziński, rzecznik prasowy sądu, jest zaskoczony tą informacją. Tego jeszcze nie było! Wkrótce ruszy proces 15 złodziei, którzy oskarżeni są o oszustwa i wyłudzenia. Jednym z nich jest syn ławnika sądu, przed którym będzie się toczyła sprawa! – czytamy na echodnia.eu.

15 oskarżonych w wieku 32 – 60 lat to głównie mieszkańcy Stalowej Woli, Niska i okolic. Czym podpali? Wyłudzili maszyny i samochody, poprzez zawieranie umów leasingowych, wyłudzali nienależny podatek VAT, fałszowali dokumenty. W sumie straty wynoszą około 2,5 mln zł. Proces oszustów ma się toczyć przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu. Okazało się, że wśród sędziów jest ojciec jednego z oskarżonych. Jest ławnikiem, który orzeka w sprawach karnych! Przecież to jasne, że w takim przypadku wszyscy sędziowie powinni wyłączyć się z rozpoznania tej sprawy. Oczywistym jest też, że taki przypadek zaprzecza elementarnej zasadzie zachowania bezstronności i na pewno zrodzi podejrzenia o brak obiektywizmu.

Niesamowitym też jest fakt, że sędziowie tarnobrzeskiego sądu rzekomo nie wiedzieli o istniejącym pokrewieństwie między ławnikiem i oskarżonym. To samo nazwisko nawet nie wzbudziło podejrzeń, a co za tym idzie nikt nie sprawdził, czy to pokrewieństwo rzeczywiście istnieje. Wzbudza też podejrzenia lakoniczna wypowiedź Zygmunta Dudzińskiego, rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu: – “Muszę sprawdzić tę informację…”
Żródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjant postrzelił agresywnego mężczyznę podczas interwencji na jednej ze stacji benzynowych w Nowej Dębie k. Tarnobrzega. Wczoraj w nocy policjanci zostali zaatakowani tam przez kilkunastoosobową grupę mężczyzn. – “Wobec liczebnej przewagi napastników i ich agresji, broniąc własnego życia, policjanci oddali strzały ostrzegawcze. Napastnicy nie zaprzestali jednak ataku na funkcjonariuszy. Wówczas jeden z policjantów postrzelił w nogę jednego z mężczyzn” – poinformował rzecznik prasowy podkarpackiej policji Paweł Międlar. Ranny trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zatrzymano pięciu mężczyzn. Trwa ustalanie kolejnych uczestników zajścia. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

2 720 paczek papierosów i 7,5 litra alkoholu bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli tarnobrzescy policjanci. Część nielegalnego towaru funkcjonariusze znaleźli podczas kontroli drogowej w samochodzie 53-letniego mężczyzny. Resztę zabezpieczono w jego miejscu zamieszkania. Za popełnione przestępstwo mężczyzna odpowie przed sądem. Policjanci ruchu drogowego pełniący służbę na terenie Tarnobrzega zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Ford Mondeo. Pojazd zatrzymano ponieważ miał niesprawne przednie oświetlenie. Podczas kontroli kierowca zachowywał się nerwowo, co wzbudziło podejrzenia policjantów. Funkcjonariusze skontrolowali bagażnik pojazdu. W nim znaleźli 320 paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy. Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Trzech młodych mężczyzn podejrzewanych o śmiertelne pobicie mieszkańca Tarnobrzega zostało zatrzymanych przez tamtejszą policję. Jeden z nich ma 16 lat, pozostali to 21-latkowie. Policyjny patrol zauważył leżącego na chodniku mężczyznę. Obok stał inny mężczyzna, który przez telefon komórkowy wzywał pogotowie. Jak się okazało, obaj zostali pobici. “Leżący na chodniku nie dawał oznak życia, nie był wyczuwalny u niego puls. Policjanci przystąpili do reanimowania pobitego. Przyjechała też karetka pogotowia i po kilkunastu minutach funkcje życiowe mężczyzny zostały przywrócone. 34-letni mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala, niestety mimo wysiłków lekarzy kilkanaście godzin później zmarł” – powiedział Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Tarnobrzescy policjanci zatrzymali trzech młodych mężczyzn, którzy tydzień temu okradli niemieckich ratowników pomagających w usuwaniu skutków powodzi. Sprawcy to mieszkańcy Tarnobrzega: dwóch 19-latków – Bartosz M. i Przemysław W. oraz ich 20-letni kolega, Paweł Ż. Policjanci do ich mieszkań zapukali w poniedziałek rano. Najstarszy ze złodziei był już notowany przez funkcjonariuszy za ich znieważenie. Niemieckich ratowników okradziono przed tygodniem. Do stojącego na tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś samochodu ciężarowego włamali się nieznani sprawcy. Żródło info i foto: POLICYJNI.pl

Comments Brak komentarzy »