Posts Tagged “tłum”

11 ofiar śmiertelnych i 44 osoby ranne – to ostateczny bilans wczorajszego incydentu, do którego doszło w miejscowości Minshui w południowych Chinach. Późnym wieczorem mężczyzna kierujący samochodem typu SUV wjechał w tłum ludzi na jednym z miejskich placów. Sprawca ataku twierdzi, że w ten sposób wziął odwet na chińskim społeczeństwie.

Po wjechaniu w tłum ludzi autem mężczyzna atakował przechodniów nożem i łopatą. Policja zatrzymała i zidentyfikowała sprawcę. To 54-letni Chińczyk Yang Zanyun, który wcześniej wielokrotnie był skazywany na więzienie za podpalenia, handel narkotykami i rozboje.

W informacjach chińskich mediów nie ma wzmianki o tym, czy incydent został zakwalifikowany jako akt terroru. W 2013 r. w najbardziej reprezentacyjnej części Pekinu – pod Bramą Niebiańskiego Spokoju – rozpędzony samochód wjechał w turystów. Zginęło wówczas pięć osób, a policja oskarżyła o przeprowadzenie zamachu islamskich separatystów.

W ostatnich latach w Chinach dochodziło do wielu incydentów z użyciem siły, kiedy osoby niezrównoważone psychicznie chciały w taki sposób odegrać się na społeczeństwie za przeżyte, ich zdaniem, krzywdy.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

18-latek wjechał w grupę przechodniów w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie). Nastolatek prawdopodobnie brał udział w nielegalnych wyścigach samochodowych i wykonując drift stracił panowanie nad pojazdem.

W środę w nocy przy placu Wolności w Stargardzie doszło do wyjątkowo niebezpiecznego zdarzenia. Samochód osobowy marki BMW kierowany przez 18-latka wjechał w przechodniów. W wypadku ucierpiały 4 osoby. Według doniesień policji, poszkodowanych mogło być zacznie więcej, gdyż tego dnia na ulicach miasta odbywały się nielegalne wyścigi samochodowe. 18-latek brał udział w “zawodach” i prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem.

– Na Facebooku widniało publiczne wydarzenie “Pokazy, zawody driftu – Plac Wolności”. Ten post został już usunięty z serwisu. Policja nie wiedziała nic o zorganizowanych pokazach driftowych – powiedział reporter TVN24 Sebastian Napieraj.

Okoliczności wypadku bada policja. Funkcjonariusze zatrzymali już nastolatka. 18-latek został poddany badaniu alkomatem i wiadomo, że był trzeźwy.
Źródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Przynajmniej 7 osób zostało rannych, a 3 nie żyją po strzelaninie przed klubem jazzowym Jazz Daiquiris & Lounge. Napastnicy otworzyli ogień do tłumu. Strzelanina wydarzyła się o godzinie 20.30 czasu lokalnego, czyli w momencie, gdy przed lokalem na wejście czekało kilkadziesiąt osób.

Ludzie zaczęli uciekać w panice. Troje z rannych osób zabrano do szpitala karetką. Pozostałych opatrzono na miejscu strzelaniny. Policja podkreśla, że okolice klubu Jazz Daiquiris & Lounge to miejsce, gdzie już wcześniej dochodziło do strzelanin.
Źródło info i foto: o2.pl

Comments Brak komentarzy »

W sobotnie popołudnie taksówka wjechała w tłum ludzi w Moskwie. Osiem osób zostało rannych, ale żadna nie odniosła poważnych obrażeń. Kierowca został zatrzymany.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Szweccy policjanci skrytykowali gapiów, którzy nagrywali akcję ratunkową. Gdy policjanci poszukiwali w wodzie nastolatka, świadkowie utrudniali im pracę. Niestety, poszkodowanego nie udało się uratować. Cała sytuacja została opisana przez szwedzką policje na Facebooku. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o tonącym nastolatku, który kąpał się w jeziorze Mockeln. Funkcjonariusze natychmiast podjęli akcję ratowniczą, jednak na miejscu przeszkadzał im tłum gapiów.

Po 20 minutach udało się wyciągnąć nastolatka z wody, jednak mimo przetransportowania go do szpitala, nie udało się go uratować. Jak relacjonuje policja, w tłumie znaleźli się i tacy, którzy zaczęli filmować i fotografować akcję.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Mężczyzna, który dokonał masowego zabójstwa w Toronto, uważał, że kobiety są winne jego niepowodzeń i wychwalał napastnika, który w 2014 roku – kierowany podobnymi pobudkami – zabił 6 osób. W poniedziałek 25-letni Alek Minassian wjechał wynajętą furgonetką w przechodniów na ulicy w Toronto. Zginęło 10 osób, a ranił 15. Został zatrzymany przez policję.

“Rebelia inceli”

Minassian tuż przed atakiem opublikował na Facebooku post, w którym nawiązał do działającej na portalu Reddit grupy “incel” , której nazwa jest skrótem od określenia “mimowolny celibat” (ang. involuntary celibate). Mizoginistyczna grupa zrzeszała młodych mężczyzn, którzy mieli kłopoty z nawiązaniem relacji z kobietami i to je obwiniali za swoje niepowodzenia. W ubiegłym roku Reddit zamknął grupę ze względu na pojawiające się tam przemocowe zachowania. 

“Rebelia Inceli się rozpoczęła! Obalimy wszystkich Chads i Stacys. Chwała Najwyższemu Gentelmanowi Elliotowi Rodgerowi” – pisał Minassian. “Chads i Stacys” to slangowe określenia na osoby, które nie mają problemów z nawiązywaniu relacji międzyludzkich. 

Wspomniany w poście Elliot Rodger to 23-letni seryjny zabójca, który w 2014 roku w miejscowości Isla Vista zamordował 6 studentów kalifornijskiego uniwersytetu i 14 ranił. Otoczony przez policję popełnił samobójstwo.

Rodger krótko przed popełnieniem zbrodni zamieścił w sieci nagranie, w którym informował, że “dziewczyny nigdy nie czuły do niego pociągu”, przez co “był zmuszony wieść egzystencję samotności, odrzucenia i niespełnionych pragnień”. W “dniu odwetu” zamierzał zaś “zarżnąć każdą zepsutą, wypchaną blond dz***ę, którą spotka w żeńskim klubie uniwersyteckim. – Skoro nie mogę was mieć, dziewczyny, zniszczę was… – mówił.

“Nieszkodliwy dziwak”

Media dotarły do osób, które chodziły do szkoły z napastnikiem. Większość z nich nazywa go “społecznie nieprzystosowanym” i podejrzewa, że mógł cierpieć z powodu zaburzeń psychicznych. Jednocześnie byli koledzy twierdzą, że Minassian był “nieszkodliwy”. Jedna z osób była zdziwiona, że mężczyzna miał prawo jazdy.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja z Toronto informuje, że biały van wjechał w grupę pieszych. 10 osób nie żyje, kolejne 15 jest rannych. Kierowca uciekł, ale po około 30 minutach od wezwania na miejsce służb został aresztowany. Szef policji w Toronto Mark Saunders poinformował, że zatrzymany to 25-letni Alek Minassian. CNN podaje, że mężczyzna był znany policji.

Zaraz po zdarzeniu służby zamknęły obszar ruchliwego skrzyżowania Yonge Street and Finch Avenue. Zamknięte były też okoliczne stacje metra.
Źródło info i foto: Wyborcza.pl

Comments Brak komentarzy »

Horror w Münster w Niemczech! Wiosenne, leniwe picie kawy z impetem przerwał 48-letni Jens R. Wjechał swoim VW busem w tłum ludzi w kawiarni, zabijając dwie osoby i raniąc 20 innych, a potem na oczach wszystkich strzelił sobie w głowę.

Jens R. oprócz siebie zabił też 51-letnią kobietę i 65-letniego mężczyznę, a z 20 rannych osób sześć trafiło w stanie krytycznym do szpitala. Wiadomo, że wśród ofiar nie ma Polaków. Jak ustaliła policja, rozjeżdżanie ludzi nie miało podłoża terrorystycznego, a 48-latek działał sam. Wiadomo, że Jens R. był obywatelem Niemiec, pracował jako architekt i miał od wielu lat problemy psychiczne. W latach 2014 i 2016 przeszedł załamanie nerwowe. Według “Westfälischen Nachrichten” jeszcze przed Wielkanocą wysłał przyjaciołom pożegnalnego e-maila. Niemcy nie mogą pojąć, dlaczego R. zdecydował się popełnić samobójstwo, zabijając przy tym innych? Na to pytanie musi teraz odpowiedzieć policja. Podczas przeszukania mieszkania znaleziono kałasznikowa i petardy, więc podejrzewa się, że sprawca od dłuższego czasu planował spektakularnie odebrać sobie życie.
Źródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) przyznało się do zorganizowania niedzielnego ataku w dagestańskim mieście Kizlar – podała propagandowa dżihadystyczna agencja Amak. 22-latek otworzył ogień do tłumu przed kościołem, zabijając pięć osób. Jak zaznacza Reuters, Amak nie przedstawił jednak żadnych dowodów, że to Państwo Islamskie przeprowadziło zamach.

Pięć osób zginęło, a kolejne pięć zostało rannych, gdy w niedzielę przed kościołem w mieście Kizlar mężczyzna zaczął strzelać do tłumu. Agencja Interfax pisze, że napastnika zlikwidowali funkcjonariusze “struktur siłowych”. Sprawcą okazał się 22-letni mieszkaniec miasta – poinformował TASS, powołując się na służby. Ofiarami śmiertelnymi są kobiety. Rannych przewieziono do miejskiego szpitala. Ich stan ocenia się jako “średnio ciężki”.

Zdecydowana większość mieszkańców położonego na Kaukazie Północnym Dagestanu to muzułmanie.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Oskarżony o terroryzm Uzbek Rachmat Akiłow, który w kwietniu 2017 roku wjechał skradzioną ciężarówką w tłum w Sztokholmie, posiadał wizę wydaną przez polskiego konsula w Taszkencie – wynika ze śledztwa szwedzkiej prokuratury. O jego wynikach poinformowała w piątek “Svenska Dagbladet”. Według aktu oskarżenia, przeanalizowanego przez gazetę, Akiłow zeznał, że polską wizę otrzymał w maju 2014 roku w stolicy Uzbekistanu Taszkencie.

- Przyjechałem do Warszawy, gdzie dostałem pracę, ale mało zarabiałem. Potem pojechałem do Gdańska, tam nie znalazłem pracy. Następnie wsiadłem na prom i znalazłem się tu (w Sztokholmie) – powiedział Akiłow.

“Svenska Dagbladet” zaznacza, że szwedzka prokuratura jest w posiadaniu polskiej wizy Akiłowa.

Według gazety Akiłow złożył w Szwecji wniosek o azyl w listopadzie 2014 roku, gdy posiadał już polską wizę, co oznacza, że na mocy konwencji dublińskiej jego wniosek nie powinien być rozpatrywany w Szwecji, a w Polsce, dokąd Uzbek powinien zostać wydalony. Jak stwierdza “Svenska Dagbladet”, “nie jest jasne, dlaczego mimo to szwedzki urząd ds. migracji (Migrationsverket) rozpatrywał wniosek Akiłowa w Szwecji”.

“Polska to popularny sposób na przedostanie się do Europy”

“Stało się tak, choć ubiegający się o wizę w UE rejestruje swoje odciski palców w bazie, do której mają dostęp urzędy migracyjne krajów UE. Na tej podstawie urzędnicy mogą sprawdzić, czy osobie starającej się o azyl została przyznana wcześniej wiza” – pisze dziennik.

Jak relacjonuje “Svenska Dagbladet”, szwedzka policja przesłuchała kilku Uzbeków, którzy mieli kontakt z Akiłowem w Szwecji. Trzech z nich przybyło do tego kraju z Polski. Jeden z mężczyzn, który mieszkał w Sztokholmie z oskarżonym o terroryzm, posiadał polską wizę.

- Polska jest dla Uzbeków popularnym sposobem na przedostanie się do Europy – powiedział szwedzkiej policji znajomy Akiłowa.

Jak twierdzi “Svenska Dagbladet”, Akiłow szwedzkim służbom migracyjnym podał fałszywe imię i nazwisko, o czym urzędnicy wiedzieli w lutym 2015 roku, ale jego dane skorygowali dopiero dzień po zamachu w Sztokholmie, czyli 8 kwietnia 2017 roku.

“W trakcie rozpatrywania sprawy (Akiłowa o pobyt stały w Szwecji) nie znaleziono żadnych informacji mogących świadczyć o posiadaniu (przez Akiłowa) wizy” – poinformowała Johanna Mahlen ze szwedzkiego urzędu ds. migracji, cytowana przez “Svenska Dagbladet”.

W kwietniu 2017 roku Akiłow wjechał skradzioną ciężarówką w tłum w centrum Sztokholmu, zabijając na miejscu cztery osoby i raniąc 14. Jedna z rannych osób zmarła później w szpitalu. Jest jedynym podejrzanym w sprawie i przyznał się do winy.

Akiłow, robotnik budowlany, miał być wydalony ze Szwecji. Starał się o prawo stałego pobytu, ale w czerwcu 2016 roku jego wniosek został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuścić kraj. W lutym 2017 roku sprawa została przekazana policji; był wówczas poszukiwany, ale nie udało się go odnaleźć.

Według policji 39-letni Uzbek sympatyzował z organizacjami terrorystycznymi, m.in. popierał Państwo Islamskie (IS).
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »