Japonia: Zamach w sylwestrową noc. 21-latek wjechał w tłum ludzi

21-latek wjechał w tłum ludzi świętujących w Tokio nadejście Nowego Roku. Co najmniej dziewięć osób zostało rannych. Po zatrzymaniu przez policję sprawca stwierdził, że chciał dokonać zamachu terrorystycznego. Miała to być jego zemsta za „egzekucje”. Na razie jednak nie wiadomo, czy chodziło mu o konkretną egzekucję, czy o sam fakt ich wykonywania w Japonii.

Do zdarzenia doszło w popularnej turystycznej dzielnicy Harajuku, niedaleko świątyni Meiji, w centrum Tokio. Mężczyzna, którego aresztowała po 20 minutach policja, nie wykazał żadnej skruchy. Według lokalnych mediów w jego pojeździe znaleziono około 20 litrów łatwopalnej benzyny.

Sprawcą zamachu okazał się 21-letni Kazuhiro Kusakabe z Osaki.
Źródło info i foto: pl.sputniknews.com

USA: Będzie śledztwo w sprawie wypadku limuzyny w Nowym Jorku

Amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu prowadzi dochodzenie w sprawie przyczyn tragicznego wypadku w stanie Nowy Jork. W wyniku zderzenia tak zwanej przedłużonej limuzyny z innym autem zginęło tam 20 osób. Wśród ofiar była m.in. para nowożeńców. To najtragiczniejszy wypadek transportowy USA od niemal dekady.

Do tragedii doszło w trzytysięcznej miejscowości Schoharie położonej 250 kilometrów na północ od Nowego Jorku. Przedłużona limuzyna Ford Excursion nie zatrzymała się na znaku „Stop” i zderzyła się ze stojącą na parkingu po drugiej stronie drogi Toyotą Highlander.

– Łącznie 20 osób poniosło śmierć, sami dorośli. 18 ofiar – to pasażerowie i kierowca limuzyny. Zginęło też dwoje pieszych – informował Christopher Fiore z nowojorskiej policji stanowej. Pasażerami limuzyny byli uczestnicy przyjęcia urodzinowego, wśród nich cztery siostry, para nowożeńców i rodzice osiemnastomiesięcznego dziecka.

– 20 osób zabitych, to makabryczne. To najtragiczniejszy wypadek od bardzo, bardzo dawna – mówił szef Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu Robert Sumwalt. Świadkowie mówią, że auto jechało z prędkością około 100 kilometrów na godzinę. Nie wiadomo dlaczego nie zatrzymało się na skrzyżowaniu.

Tak zwane przedłużone limuzyny są popularne w Stanach Zjednoczonych podczas ślubów, przyjęć i imprez klubowych. Poza kierowcą i osobą siedzącą na przednim siedzeniu, pasażerowie tego typu aut nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa.
Źródło info i foto: onet.pl

USA: Samochód wjechał w tłum ludzi

W wypadku drogowym z udziałem wydłużonej limuzyny, do którego doszło w sobotę w miejscowości Schoharie w stanie Nowy Jork, zginęło 20 osób – poinformowały w niedzielę władze.

Zaznajomiona z przebiegiem dochodzenia osoba powiedziała agencji Associated Press, że 18 spośród zabitych jechało limuzyną, a dwaj pozostali to piesi, którzy znaleźli się na jej drodze. Rozmówca agencji zastrzegł sobie anonimowość, gdyż nie był oficjalnie uprawniony do przekazywania wiadomości pochodzących ze śledztwa.

Przedstawiciele lokalnych władz powiedzieli wydawanemu w stolicy stanu Nowy Jork, Albany, dziennikowi „Times Union”, że zjeżdżająca z góry limuzyna uderzyła w sobotę po południu czasu miejscowego w ludzi stojących przed kawiarnią w Schoharie. Miejscowość ta leży około 270 kilometrów na północ od miasta Nowy Jork i jest popularna wśród turystów.

Stanowa policja potwierdziła w niedzielę liczbę ofiar śmiertelnych i podała, że w wypadku uczestniczyły dwa pojazdy.

Klienci na parkingu kawiarni zostali zabici, gdy uderzyła w nich limuzyna jadąca stanową drogą z góry z prędkością „prawdopodobnie ponad 60 mil na godzinę (96 kilometrów na godzinę)” – powiedziała dziennikowi „New York Times” zarządzająca kawiarnią Jessica Kirby.

Władze nie ujawniły na razie personaliów ofiar ani bliższych szczegółów wypadku. Na niedzielne popołudnie czasu lokalnego zapowiedziano konferencję prasową na temat tego wydarzenia.
Źródło info i foto: interia.pl

Chiny: Szaleniec wjechał w tłum ludzi. Nie żyje 11 osób, 44 rannych

11 ofiar śmiertelnych i 44 osoby ranne – to ostateczny bilans wczorajszego incydentu, do którego doszło w miejscowości Minshui w południowych Chinach. Późnym wieczorem mężczyzna kierujący samochodem typu SUV wjechał w tłum ludzi na jednym z miejskich placów. Sprawca ataku twierdzi, że w ten sposób wziął odwet na chińskim społeczeństwie.

Po wjechaniu w tłum ludzi autem mężczyzna atakował przechodniów nożem i łopatą. Policja zatrzymała i zidentyfikowała sprawcę. To 54-letni Chińczyk Yang Zanyun, który wcześniej wielokrotnie był skazywany na więzienie za podpalenia, handel narkotykami i rozboje.

W informacjach chińskich mediów nie ma wzmianki o tym, czy incydent został zakwalifikowany jako akt terroru. W 2013 r. w najbardziej reprezentacyjnej części Pekinu – pod Bramą Niebiańskiego Spokoju – rozpędzony samochód wjechał w turystów. Zginęło wówczas pięć osób, a policja oskarżyła o przeprowadzenie zamachu islamskich separatystów.

W ostatnich latach w Chinach dochodziło do wielu incydentów z użyciem siły, kiedy osoby niezrównoważone psychicznie chciały w taki sposób odegrać się na społeczeństwie za przeżyte, ich zdaniem, krzywdy.
Źródło info i foto: interia.pl

Stargard: 18-latek wjechał w tłum ludzi podczas nielegalnego wyścigu. Dziś usłyszy zarzuty?

18-latek wjechał w grupę przechodniów w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie). Nastolatek prawdopodobnie brał udział w nielegalnych wyścigach samochodowych i wykonując drift stracił panowanie nad pojazdem.

W środę w nocy przy placu Wolności w Stargardzie doszło do wyjątkowo niebezpiecznego zdarzenia. Samochód osobowy marki BMW kierowany przez 18-latka wjechał w przechodniów. W wypadku ucierpiały 4 osoby. Według doniesień policji, poszkodowanych mogło być zacznie więcej, gdyż tego dnia na ulicach miasta odbywały się nielegalne wyścigi samochodowe. 18-latek brał udział w „zawodach” i prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem.

– Na Facebooku widniało publiczne wydarzenie „Pokazy, zawody driftu – Plac Wolności”. Ten post został już usunięty z serwisu. Policja nie wiedziała nic o zorganizowanych pokazach driftowych – powiedział reporter TVN24 Sebastian Napieraj.

Okoliczności wypadku bada policja. Funkcjonariusze zatrzymali już nastolatka. 18-latek został poddany badaniu alkomatem i wiadomo, że był trzeźwy.
Źródło info i foto: se.pl

USA: Masowa strzelanina w Nowym Orleanie

Przynajmniej 7 osób zostało rannych, a 3 nie żyją po strzelaninie przed klubem jazzowym Jazz Daiquiris & Lounge. Napastnicy otworzyli ogień do tłumu. Strzelanina wydarzyła się o godzinie 20.30 czasu lokalnego, czyli w momencie, gdy przed lokalem na wejście czekało kilkadziesiąt osób.

Ludzie zaczęli uciekać w panice. Troje z rannych osób zabrano do szpitala karetką. Pozostałych opatrzono na miejscu strzelaniny. Policja podkreśla, że okolice klubu Jazz Daiquiris & Lounge to miejsce, gdzie już wcześniej dochodziło do strzelanin.
Źródło info i foto: o2.pl

Szwecja: Tłum gapiów przeszkadzał w trakcie akcji ratunkowej. Nastolatka nie udało się uratować

Szweccy policjanci skrytykowali gapiów, którzy nagrywali akcję ratunkową. Gdy policjanci poszukiwali w wodzie nastolatka, świadkowie utrudniali im pracę. Niestety, poszkodowanego nie udało się uratować. Cała sytuacja została opisana przez szwedzką policje na Facebooku. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o tonącym nastolatku, który kąpał się w jeziorze Mockeln. Funkcjonariusze natychmiast podjęli akcję ratowniczą, jednak na miejscu przeszkadzał im tłum gapiów.

Po 20 minutach udało się wyciągnąć nastolatka z wody, jednak mimo przetransportowania go do szpitala, nie udało się go uratować. Jak relacjonuje policja, w tłumie znaleźli się i tacy, którzy zaczęli filmować i fotografować akcję.
Źródło info i foto: onet.pl

Kanada: Zamachowiec z Toronto nienawidził kobiet. Wychwalał mordercę z Isla Vista

Mężczyzna, który dokonał masowego zabójstwa w Toronto, uważał, że kobiety są winne jego niepowodzeń i wychwalał napastnika, który w 2014 roku – kierowany podobnymi pobudkami – zabił 6 osób. W poniedziałek 25-letni Alek Minassian wjechał wynajętą furgonetką w przechodniów na ulicy w Toronto. Zginęło 10 osób, a ranił 15. Został zatrzymany przez policję.

„Rebelia inceli”

Minassian tuż przed atakiem opublikował na Facebooku post, w którym nawiązał do działającej na portalu Reddit grupy „incel” , której nazwa jest skrótem od określenia „mimowolny celibat” (ang. involuntary celibate). Mizoginistyczna grupa zrzeszała młodych mężczyzn, którzy mieli kłopoty z nawiązaniem relacji z kobietami i to je obwiniali za swoje niepowodzenia. W ubiegłym roku Reddit zamknął grupę ze względu na pojawiające się tam przemocowe zachowania. 

„Rebelia Inceli się rozpoczęła! Obalimy wszystkich Chads i Stacys. Chwała Najwyższemu Gentelmanowi Elliotowi Rodgerowi” – pisał Minassian. „Chads i Stacys” to slangowe określenia na osoby, które nie mają problemów z nawiązywaniu relacji międzyludzkich. 

Wspomniany w poście Elliot Rodger to 23-letni seryjny zabójca, który w 2014 roku w miejscowości Isla Vista zamordował 6 studentów kalifornijskiego uniwersytetu i 14 ranił. Otoczony przez policję popełnił samobójstwo.

Rodger krótko przed popełnieniem zbrodni zamieścił w sieci nagranie, w którym informował, że „dziewczyny nigdy nie czuły do niego pociągu”, przez co „był zmuszony wieść egzystencję samotności, odrzucenia i niespełnionych pragnień”. W „dniu odwetu” zamierzał zaś „zarżnąć każdą zepsutą, wypchaną blond dz***ę, którą spotka w żeńskim klubie uniwersyteckim. – Skoro nie mogę was mieć, dziewczyny, zniszczę was… – mówił.

„Nieszkodliwy dziwak”

Media dotarły do osób, które chodziły do szkoły z napastnikiem. Większość z nich nazywa go „społecznie nieprzystosowanym” i podejrzewa, że mógł cierpieć z powodu zaburzeń psychicznych. Jednocześnie byli koledzy twierdzą, że Minassian był „nieszkodliwy”. Jedna z osób była zdziwiona, że mężczyzna miał prawo jazdy.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Toronto: Furgonetka wjechała w tłum ludzi. 10 osób nie żyje

Policja z Toronto informuje, że biały van wjechał w grupę pieszych. 10 osób nie żyje, kolejne 15 jest rannych. Kierowca uciekł, ale po około 30 minutach od wezwania na miejsce służb został aresztowany. Szef policji w Toronto Mark Saunders poinformował, że zatrzymany to 25-letni Alek Minassian. CNN podaje, że mężczyzna był znany policji.

Zaraz po zdarzeniu służby zamknęły obszar ruchliwego skrzyżowania Yonge Street and Finch Avenue. Zamknięte były też okoliczne stacje metra.
Źródło info i foto: Wyborcza.pl