Posts Tagged “tożsamość”

Mężczyzna zastrzelony we wtorek po zamachu na Dworcu Centralnym w Brukseli to 36-letni obywatel Maroka. Nie był w przeszłości podejrzewany o działalność terrorystyczną – poinformował belgijski prokuratur generalny Eric Van Der Sypt. Szef prokuratury generalnej przekazał, że inicjały mężczyzny to O.Z. oraz że jego mieszkanie w brukselskiej dzielnicy Molenbeek zostało przeszukane.

Jak dodał, mężczyzna nie miał na sobie pasa szahida z ładunkami wybuchowymi, natomiast krzyczał “Allahu akbar”, czyli “Bóg jest wielki”, strzelając do żołnierzy na patrolu, przez których został następnie zastrzelony.

- Nie był znany wcześniej służbom z działalności terrorystycznej – podkreślił prokurator.

Cel zamachowcy. Co miał przy sobie?

Van Der Sypt powiedział, że zamachowiec miał przy sobie walizkę wypełnioną butlami z gazem i gwoździami; mimo starań mężczyźnie nie udało się doprowadzić do pełnej eksplozji. – Wyraźnie chciał wyrządzić o wiele większą szkodę, niż to, co się wydarzyło. Walizka wybuchła dwukrotnie, ale szkody mogły być o wiele poważniejsze – dodał prokurator.

Wcześniej w środę premier Belgii Charles Michel oświadczył, że na razie w kraju nie zostanie podniesiony poziom zagrożenia terrorystycznego i nadal będzie obowiązywał trzeci poziom w czterostopniowej skali. Oznacza to, że nie ma sygnałów o mającym wkrótce nastąpić zamachu.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Belgijski Prokurator Generalny Eric Van der Sypt potwierdził w nocy z wtorku na środę, że sprawca ataku bombowego na Dworcu Centralnym w Brukseli został “zneutralizowany” i nie żyje. Trwa sprawdzanie jego tożsamości. Dworzec jest wciąż otoczony przez policję. Po północy na stacji doszło do kolejnego wybuchu – pisze agencja AFP. Jak podało centrum monitoringu zagrożenia terrorystycznego w Brukseli tym razem była to eksplozja kontrolowana. Ładunek wysadzili w powietrze saperzy.
 
W ocenie Prokuratura Generalnego Belgii wybuch na Dworcu Centralnym w Brukseli należy zakwalifikować jako atak terrorystyczny. Eric Van der Sypt, który podczas konferencji prasowej zorganizowanej naprędce w pobliżu Dworca Centralnego powiedział, że sprawca został unieszkodliwiony i później potwierdził jego zgon, odmówił jednak komentarza w odniesieniu do relacji świadków, którzy utrzymywali, iż sprawca krzyczał po arabsku “Allah Akbar – Bóg jest wielki”.
 
Agencja AFP pisze, że po godz. 1 w nocy ciało zamachowca wciąż leżało na podłodze w hali dworcowej.

AFP: materiały wybuchowe mogły znajdować się w bagażach sprawcy
 
Nie jest też jasne czy zamachowiec posłużył się tzw. pasem szahida. Z wypowiedzi prokuratora Van der Sypta należałoby raczej wnioskować, że materiały wybuchowe znajdowały się w bagażach sprawcy – pisze AFP.
 
Prokuratura potwierdziła, że wybuch nie pociągnął za sobą żadnych ofiar wśród ludności.
 
Wcześniej centrum monitoringu zagrożeń w stolicy Belgii podało, że żołnierze patrolujący Dworzec Centralny w śródmieściu Brukseli unieszkodliwili we wtorek wieczorem przebywającą tam osobę, po tym, gdy doszło do niewielkiej eksplozji. Według dziennika “La Libre Belgique”, na dworcu doszło do próby zamachu terrorystycznego, a mężczyzna krzyczał “Allah Akbar”, zanim żołnierze oddali strzały w jego stronę.

Ewakuowano także rynek Grand-Place
 
Po eksplozji na dworcu i podziemnych peronach wybuchła wśród podróżnych panika – podała agencja prasowa Belga. Wstrzymano ruch pociągów, który w centrum Brukseli odbywa się w tunelu. Budynek dworca został zamknięty i ewakuowany. Wytyczono kordon bezpieczeństwa. Na stacji metra pod dworcem nie zatrzymują się pociągi. Przejściowo ewakuowano także pobliski rynek Grand-Place, który jest tłumnie odwiedzany przez turystów. W centrum Brukseli rozmieszczono znaczne siły policji i wojska.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja w Kolonii aresztowała w sobotę wieczorem 3 pasażerów Airbusa 319 lecącego z Lublany do Londynu. Kapitan samolotu linii easyJet zdecydował się na wylądowanie w Kolonii po tym, gdy współpasażerowie donieśli obsłudze, że mężczyźni rozmawiają o zamachu. Zdaniem dziennika “Bild” pasażerów zaniepokoiły powtarzane w rozmowie słowa “bomba” oraz “ładunek wybuchowy”.

Tożsamość zatrzymanych mężczyzn nie została ujawniona. Z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej lotniska wynika, że policja przeszukała dokładnie samolot i przeprowadziła wraz z załogą ewakuację pasażerów z użyciem wyjść bezpieczeństwa.

Utrudnienia w ruchu powietrznym
 
Trójka mężczyzn, którzy spowodowali całe zamieszanie, została najpierw przesłuchana, następnie podjęto decyzję o ich aresztowaniu. Bagaż jednego z osobników został wysadzony w powietrze przez saperów na płycie lotniska. Nie wiadomo, co się w nim znajdowało. Przesłuchano też niektórych spośród 151 pasażerów znajdujących się na pokładzie.
 
Incydent spowodował znaczne, kilkugodzinne utrudnienia w ruchu powietrznych – pisze w komentarzu Reuters. Co najmniej sześć samolotów, które miały wylądować w Kolonii, przekierowano na inne lotniska. Czynności śledcze trwają.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Masaaki Osaka, Japończyk poszukiwany od 45 lat przez policję, został aresztowany w Hiroshimie – informują zagraniczne media. Badania DNA potwierdziły jego tożsamość i został oskarżony o zabójstwo policjanta podczas ulicznych protestów w Tokio na początku lat 70. Masaaki Osaka był związany Japońską Rewolucyjną Ligą Komunistyczną. W 1971 r., podczas jednego z ulicznych protestów w Tokio, podpalił policjanta, używając do tego koktajlu Mołotowa. Od tamtego czasu ukrywał się przed policją.

Jak podaje BBC, mężczyznę odnaleziono w ubiegłym miesiącu w jednym z mieszkań partii w Hiroszimie. Został aresztowany i oskarżony o zabójstwo funkcjonariusza. W 1971 r. miał najpierw zaatakować 21-letniego policjanta metalowym prętem, a następnie go podpalić. Jego wspólnik, który miał mu pomagać w morderstwie, został schwytany w 1972 r., ale nie skazano go ze względu na zdiagnozowaną chorobę psychiczną. W środę, 7 czerwca, Osaka został przewieziony z Hiroszimy do Tokio w celu dalszego przesłuchania – pisze BBC. Policja poinformowała, że badania DNA potwierdziły jego tożsamość. W Japonii zarzuty nie ulegają przedawnieniu, dlatego po 45 latach

Osaka wciąż może zostać skazany.

Japońska Rewolucyjna Liga Komunistyczna powstała w latach 50. XX wieku. Była znana m.in. z gwałtownych, brutalnych, ulicznych demonstracji, podczas których protestowano przeciwko obecności wojsk USA na terenie Japonii.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Seria ataków terrorystycznych w stolicy Wielkiej Brytanii. Zginęło 7 osób, a 48 trafiło do szpitali. 21 osób rannych jest w stanie krytycznym. Wśród ofiar śmiertelnych jest Francuz i Kanadyjczyk. Rannych zostało siedmiu obywateli francuskich oraz dwóch Niemców. Zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a potem zaatakowali nożami ludzi w pobliżu targu Borough Market. W ich stronę oddano “bezprecedensową liczbę” liczbę ponad 50 strzałów, aby policjanci mieli “absolutną pewność, że zneutralizowali zagrożenie”.

Zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a potem zaatakowali nożami ludzi w pobliżu targu Borough Market. W ich stronę oddano “bezprecedensową liczbę” liczbę ponad 50 strzałów, aby policjanci mieli “absolutną pewność, że zneutralizowali zagrożenie”.

Le Drian powiedział, że siedmiu obywateli francuskich rannych w zamachu przebywa w szpitalu; czterech z nich odniosło ciężkie obrażenia. Nie ustalono losów jeszcze jednego Francuza.

- W zamachu terrorystycznym w Londynie zostało rannych dwóch obywateli Niemiec – poinformował z kolei minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière. Jeden z nich doznał ciężkich obrażeń.

Co z Polakami? Podajemy numer telefonu dyżurnego: +44 2030789621

MSZ oraz Ambasada RP w Londynie pozostają w kontakcie z osobami zaniepokojonymi losem bliskich po zamachu w Londynie. Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane we współpracy z władzami brytyjskimi.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Trzech mężczyzn zostało aresztowanych w południowej części Manchesteru w związku z poniedziałkowym zamachem bombowym w tym mieście, w którym zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych – poinformowała w środę brytyjska policja. Nie ujawniono tożsamości zatrzymanych.

We wtorek aresztowano 23-letniego mężczyznę. Media zidentyfikowały go jako brata zamachowca, który miał razem z nim mieszkać. W nocy z wtorku na środę przeszukano także kolejne mieszkania, m.in. na Aston Avenue w Manchesterze. Sąsiedzi opisywali, że około godziny 3 nad ranem uliczka zapełniła się uzbrojonymi policjantami i wojskiem. Siły bezpieczeństwa weszły do jednego z domów. Brytyjska policja poinformowała w środę, że udało się jej ustalić tożsamość wszystkich ofiar zamachu. Nazwiska zostaną formalnie ogłoszone w najbliższych dniach, w miarę wystawiania aktów zgonu. Policja zapewniła, że wszystkie rodziny zostały otoczone opieką.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

22-letni Brytyjczyk libijskiego pochodzenia Salman Abedi został zidentyfikowany jako sprawca poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze – poinformowała brytyjska policja. Wcześniej tożsamość terrorysty została upubliczniona przez amerykańskie media. Nazwisko Abediego podał dziennikarzom komisarz policji w Manchesterze Ian Hopkins, ale – jak dodał – formalna identyfikacja przez koronera jeszcze się nie zakończyła”. Funkcjonariusz zaznaczył, że “priorytetem pozostaje ustalenie, czy działał on samodzielnie, czy był elementem większej siatki”.

- Rozumiemy, że emocje są wciąż bardzo żywe, a ludzie będą poszukiwali odpowiedzi. Jednakże, teraz bardziej niż kiedykolwiek, jest istotne, żeby nasze różnorodne społeczności (…) były razem, nie tolerując nienawiści – podkreślił.

Jako pierwsze informację o tożsamości zamachowca podały amerykańskie media – agencja PA i telewizja CBS – powołując się na źródła w wywiadzie USA.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Małopolska policja poszukuje mężczyzny podejrzanego o napaść seksualną na dziecko. Służby apelują o przekazywanie informacji mogących przyczynić się do identyfikacji sprawcy, udostępniono jego portret pamięciowy. Poszukiwany jest mężczyzna w średnim wieku, wysoki, średniej budowy ciała. W styczniu popełnił on przestępstwo na szkodę małoletniego. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Ze względu na dobro śledztwa i osoby poszkodowanej nie udziela bliższych informacji.

Informację można przekazać pod numerem telefonu 12 615-88-60, a także całodobowo pod numerem 997 lub 112 i na adres e-mail zdarzenie@policja.gov.pl. Policja zapewnia informatorom pełną anonimowość. Za wskazanie podejrzanej osoby lub udzielenie informacji, które przyczynią się do identyfikacji sprawcy, wyznaczono nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Ciało w stanie rozkładu wydobyli z Jeziora Ełckiego płetwonurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. Możliwe, że jest to zaginiony 6 lat temu 33-letni Łukasz Chomik – informuje policja. Śledczy podkreślają jednak, że tożsamość będą mogli ostatecznie potwierdzić dopiero za kilka tygodni. Makabrycznego odkrycia dokonano w czwartek. – Płetwonurkowie wyłowili w Jeziorze Ełckim zwłoki.

Są to zwłoki w stanie rozkładu – poinformowała Polsat News sierż. Agata Kulikowska de Nałęcz z Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Na miejscu zostały przeprowadzone oględziny pod nadzorem prokuratora. Ciało zostało zabezpieczone do dalszych badań, które pomogą ustalić tożsamość.

Zaginął w 2011 roku

- Nie wykluczamy, że jest to zaginiony 6 lat temu mężczyzna – dodała oficer prasowa.

Mężczyzna zaginął w styczniu 2011 roku. – Z naszych ustaleń wynika, że bawił się ze znajomymi w jednym z ełckich lokali. Później ślad po nim zaginął – podsumowała Kulikowska de Nałęcz.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

W piwnicy domu w Debrznie w woj. pomorskim policjanci odkryli zwłoki. Prokuratura uważa, że mogą być to szczątki kobiety zaginionej w 1998 r. Zatrzymano jej byłego męża – 42-letniego dziś mieszkańca Debrzna.

Przeszukanie piwnicy zlecono w ramach śledztwa wszczętego przez słupską prokuraturę okręgową na bazie ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Zespół prasowy komendy poinformował, że nad sprawą zaginionej w 1998 roku wówczas 20-letniej Angeliki J. pracowali gdańscy kryminalni z sekcji poszukiwań i identyfikacji osób oraz funkcjonariusze z policyjnego Archiwum X (zajmuje się nierozwiązanymi w przeszłości sprawami).

W poszukiwaniu ciała użyto georadaru, który pozwolił wytypować miejsce, gdzie mogły znajdować się ludzkie szczątki. Funkcjonariusze wyjaśnili też, że były mąż zaginionej został zatrzymany na terenie województwa dolnośląskiego przez policjantów z Wrocławia.

Szczątki przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej w Gdańsku, gdzie ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok i badania biologiczne. Tuż po odnalezieniu ciała zatrzymano byłego męża Angeliki J., 42-letniego dziś mieszkańca Debrzna – Daniela M.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »