Wpisany na listę osób niepożądanych w Polsce Konstantin B. utrzymywał kontakty z przedstawicielami skrajnej prawicy

Wpisany właśnie na listę osób niepożądanych w Polsce Rosjanin Konstantin B. od lat utrzymywał kontakty z przedstawicielami skrajnej prawicy z Polski – ustaliła „Wyborcza”. Według ABW planował wykorzystanie środowisk neonazistowskich do niezgodnych z prawem działań.

„Wyborcza” podała, że Konstantin B. ps. „Truvor” to zawodowy kulturysta. „Był m.in. mistrzem Rosji i Europy Wschodniej. Od lat pozostaje jednym z filarów rosyjskich neonazistów” – napisano.

Dodano, że jest on m.in. „liderem skrajnie prawicowej organizacji PPDM – Grupy Dziadka Mroza, zrzeszającej takich jak on – dobrze zbudowanych, wytatuowanych zwolenników segregacji rasowej i »nowego białego świata«”.

Poinformowano, że z Grupą Dziadka Mroza „współpracują podobni do rosyjskich neonaziści z całej Europy”. „I to niezależnie od zaszłości historycznych, również z Niemiec i Polski” – dodano.

Jak napisano, „to właśnie za współpracę z przedstawicielami polskiej skrajnej prawicy Konstantin B. wpisany został na listę osób niepożądanych w naszym kraju”.

– Według ustaleń Agencji planował wykorzystanie środowisk neonazistowskich w Polsce na rzecz niezgodnych z prawem działań, które miały być realizowane w naszym kraju. W ocenie ABW nieskrępowana obecność Rosjanina na terytorium RP niesie za sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także godzi w interes RP, w tym międzynarodowy wizerunek państwa – uzasadniał rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Źródło info i foto: onet.pl