Posts Tagged “Turcji”

Dwanaście osób zostało rannych we wtorek w ataku bombowym na samochód policyjny w mieście Mersin na południu Turcji. Zdaniem tureckich władz atak miał charakter terrorystyczny. Ranni to prawdopodobnie funkcjonariusze policji. Sprawa jest wciąż świeża, więc w tym momencie nie mogę przytoczyć dokładnych danych (dotyczących ofiar)” – powiedział wicepremier Bekir Bozdag.
 
Burmistrz miasta Burhanettin Kocamaz oświadczył, że do ataku doszło na ulicy, na której znajduje się biuro miejscowych władz. Miejsce zdarzenia zostało otoczone przez kordon policji.
 
Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. W przeszłości za podobnymi atakami stała Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która od ponad 30 lat prowadzi z turecką armią walkę o kurdyjską autonomię i jest uważana przez Ankarę, UE i USA za organizację terrorystyczną. W kraju dochodziło też do zamachów przeprowadzonych przez bojowników Państwa Islamskiego.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Po brutalnej akcji policjanci zostali aresztowani. Do sieci trafiło nagranie, które pokazuje, jak funkcjonariusze potraktowali obywatelkę Kirgistanu, która przyjechała do Atalayi na wypoczynek. Pobicie miało być według świadków reakcją na “niewłaściwy strój”. Ubranie kobiety było rzekomo zbyt prześwitujące, dlatego policjanci mieli wymierzyć jej za to karę – informuje “Hurriyet Daily News.

Policjanci poniosą konsekwencje. O incydencie władze policji w Atalayi dowiedziały się po tym, jak nagranie z pobicia trafiło do sieci. Reakcja była natychmiastowa i funkcjonariusze od razu trafili do aresztu. Jeden z nich wyszedł na wolność już następnego dnia, bo uznano, że miał mniejszy udział w brutalnej interwencji. Drugi będzie za kratami czekał na rozprawę w sądzie.

Takie zachowanie wobec drugiej istoty żywej jest nie do zaakceptowania. Jako organizacja zajmująca się pilnowaniem porządku, nie możemy zgodzić się, by nasi pracownicy zachowywali się w ten sposób – brzmi oficjalne wyjaśnienie miejscowej policji.
Źródło info i foto: o2.pl

Comments Brak komentarzy »

W Turcji nakazano aresztowanie 63 osób, w tym byłych funkcjonariuszy Krajowej Agencji Wywiadowczej (MIT) za domniemane związki z przebywającym na emigracji w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem – poinformowała agencja Anatolia. Operacja policji objęła 21 prowincji w całej Turcji. Więcej szczegółów nie podano.

Pod koniec sierpnia zwierzchnictwo nad tureckim wywiadem przeszło z rąk premiera Binali Yildirima do prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana. Posunięcie jest częścią zmian legislacyjnych związanych z likwidacją urzędu premiera i przekazaniem władzy wykonawczej szefowi państwa, co jest wynikiem reformy ustrojowej przegłosowanej w tegorocznym referendum.

Władze tureckie oskarżają Gulena, byłego sojusznika Erdogana, o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w lipcu 2016 roku, a także o stworzenie w Turcji struktur “państwa równoległego”. Gulen zaprzecza tym zarzutom.

Po udaremnionej próbie puczu aresztowano ok. 50 tys. krytyków tureckich władz pod zarzutem powiązań z organizacjami terrorystycznymi. Około 150 tys. osób zwolniono z pracy, w tym wielu wojskowych, policjantów, sędziów, nauczycieli i urzędników państwowych. Zdaniem opozycji miało to sparaliżować działania politycznych przeciwników Erdogana.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja zastrzeliła w środę mężczyznę, którego podejrzewano o zamiar przeprowadzenia samobójczego zamachu w pobliżu komisariatu policji w tureckim mieście Mersin nad Morzem Śródziemnym. Mężczyzna miał na sobie tzw. pas szahida. Prokurator Mustafa Ercan powiedział państwowej agencji Anatolia, że władze podejrzewają, iż niedoszły samobójca był bojownikiem Państwa Islamskiego (IS).

Do zdarzenia doszło w środę rano po tym, jak ok. 30-letni dziwnie zachowujący się mężczyzna nie zatrzymał się na wezwanie obserwujących go policjantów.

Pirotechnicy zabezpieczyli ładunki wybuchowe znalezione przy niedoszłym zamachowcu. Jak podają władze w Ankarze, w Turcji w ostatnich latach zatrzymano ponad 5 tys. osób podejrzanych o związki z Państwem Islamskim i deportowano ok. 3,3 tys. bojowników pochodzących z 95 krajów.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjant w Stambule został w niedzielę wieczorem śmiertelnie dźgnięty nożem – podała turecka agencja Anatolia. Napastnik, prawdopodobnie dżihadysta z Państwa Islamskiego (IS), przed atakiem został zatrzymany. Gdy został przewieziony na komisariat, rzucił się na policjanta. Tureckie władze często informują o aresztowaniu “domniemanych” dżihadystów.

Jak informuje agencja Anatolia, sprawcę podejrzewano o przygotowywanie zamachu samobójczego. Został zatrzymany i przewieziony na komisariat. Ataku nożem dokonał, gdy wychodził z radiowozu i był prowadzony do celi. Po śmiertelnym ataku na policjanta został zabity przez członków sił bezpieczeństwa. Media zastanawiają się, dlaczego zatrzymany mężczyzna miał przy sobie nóż. AFP zaznacza, że od dwóch lat w Turcji regularnie dochodzi do zamachów organizowanych przez Państwo Islamskie.

Ostatni miał miejsce w noc sylwestrową, gdy w klubie nocnym zginęło 39 osób. Do ataku na posterunek policji doszło natomiast w styczniu, w miejscowości Gaziantep. Dwóch napastników, z których jeden został zastrzelony na miejscu, raniło mundurowego.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Jak podaje „The Sun” – irackie wojska zatrzymały 16-letnią Lindę W. Pochodząca Pulsnitz, niedaleko Drezna, nastolatka w ubiegłym roku uciekła z domu. Miała udać się do Turcji, a stamtąd do Syrii, gdzie przyłączyła się do ISIS. Nie wiadomo, co działo się z nią później ani jak przedostała się do Mosulu.

Niemieckie służby nie potwierdziły jeszcze, czy kobieta, której zdjęcie otrzymali od irackiego wojska jest zaginioną Lindą W. Nieoficjalnie mówi się jednak, że to właśnie ona. Przed ucieczką z domu, nastolatka przeszła na islam i zmieniła imię na Mariam. Niedługo potem zaczęła interesować się ekstremizmem i dołączyła do ISIS. Z Frankfurtu udała się do Turcji, a następnie do Syrii.

Znajomi ze szkoły zeznali, że Linda zaczęła fascynować się islamem za sprawą chłopaka, którego poznała w internecie. Mężczyzna był prawdopodobnie rekruterem terrorystów i zajmował się ściąganiem do Syrii kandydatek na żony dla nich.

Jak informują niemieckie media, Lindę, schwytano zaraz po wyzwoleniu Mosulu. Przebywała wraz z innymi kobietami, które były żonami terrorystów. Wśród nich znalazły się obywatelki Kanady, Czeczenii, Rosji oraz Turcji. Grupa ukrywała się w podziemnym tunelu. Wszystkie uciekinierki miały na sobie pasy szahida i pistolety maszynowe.

9 lipca premier Iraku Hajder al-Abadi, ogłosił zwycięstwo nad siłami Państwa Islamskiego w Mosulu. W 2014 roku dżihadyści opanowali miasto i mianowali je stolicą swojego kalifatu.

Walki o Mosul, które położyły kres trzyletniemu panowaniu dżihadystów w mieście, trwały osiem miesięcy i znaczną część zabudowy zamieniły w ruiny. Tysiące mieszkańców zginęły, a blisko milion musiało uciekać z miasta. ONZ szacuje koszt odbudowy podstawowej infrastruktury na ponad miliard dolarów.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Sąd w Stambule nakazał we wtorek wobec sześciu działaczy praw człowieka, w tym dyrektorki Amnesty International (AI) w Turcji, formalny areszt śledczy w oczekiwaniu na proces w związku z oskarżeniami o wspieranie zbrojnej organizacji terrorystycznej. Czterech innych aktywistów zostało zwolnionych z aresztu we wtorek i będą odpowiadać z wolnej stopy, czyli pozostaną na wolności do prawomocnego zakończenia postępowania. Muszą jednak regularnie stawiać się na policji i nie wolno im wyjeżdżać za granicę – informuje agencja Associated Press.
 
Nie sprecyzowano, o wspieranie jakiej organizacji terrorystycznej chodzi. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział jedynie, że grupa brała udział w spotkaniu, które miało “charakter kontynuacji” zeszłorocznej nieudanej próby zamachu stanu.

Zarzuca się im związki z Gulenem
 
Cała dziesiątka została zatrzymana w Turcji na początku lipca. Chodzi o ośmiu tureckich obrońców praw człowieka i dwóch zagranicznych, Niemca i Szweda. Wśród zatrzymanych była szefowa tureckiej sekcji Amnesty International, Idil Eser. Zatrzymania dokonano na wyspie Buyukada w pobliżu Stambułu, gdzie aktywiści zebrali się, aby wziąć udział w warsztatach AI z zarządzania informacją i bezpieczeństwa cyfrowego.
 
Na początku czerwca szef Amnesty International w Turcji Taner Kilic został zatrzymany przez policję, która weszła do jego domu w Izmirze. Następnie turecki sąd formalnie aresztował go pod zarzutem udziału w organizacji terrorystycznej. Zarzucono mu także związki z mieszkającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, którego władze w Ankarze oskarżają o organizację wojskowego zamachu stanu z 15 lipca 2016 r.
 
Amnesty International nazwało aresztowanie Kilica “niszczycielską niesprawiedliwością” i wezwało do jego uwolnienia.

Ok. 50 tys. aresztowanych
 
Po nieudanej próbie puczu w Turcji aresztowano ok. 50 tys. zwolenników krytyków tureckich władz, pod zarzutem powiązań z organizacjami terrorystycznymi. Około 150 tys. osób zwolniono z pracy, w tym wielu wojskowych, policjantów, nauczycieli i urzędników państwowych. Zdaniem opozycji miało to obezwładnić politycznych przeciwników prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
 
W maju AI zarzuciła władzom Turcji naruszanie wolności słowa i wolności zgromadzeń oraz łamanie prawa do niedyskryminacji w reakcji na ubiegłoroczną próbę zamachu stanu.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Turecka policja zatrzymała sześciu członków tzw. Państwa Islamskiego, którzy planowali zamach na marsz opozycji z Ankary do Stambułu. Niedoszli zamachowcy zdążyli wynająć busa do zamachu. Już trzeci tydzień opozycja idzie z Ankary do Stambułu. Marsz zorganizował szef głównej partii opozycyjnej po tym, jak sąd skazał na 25 lat więzienia posła Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP). Enis Berberoglu, który przekazał opozycyjnemu dziennikowi “Cumhuriyet” materiały świadczące o wspieraniu przez Turcję ISIS, został oskarżony o szpiegostwo.

Jak powiedział gubernator leżącej w środkowej części kraju prowincji Kayseri, Sulejman Kamci, bojownicy chcieli dokonać zamachu na konwój. We wtorek wynajęli w mieście Kayseri czarnego busa. Gubernator nie podał jednak więcej szczegółów.

Czterech terrorystów zatrzymano w prowincji Kayseri, a dwóch w prowincji Izmit. Przez oba te regiony w środę maszerowali uczestnicy protestu.

Marsz opozycji

wp
16 czerwca z Ankary wyruszył marsz zorganizowany przez szefa Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Kemala Kilicdaroglu. Jego uczestnicy chcą przejść 425 km do Stambułu. Według agencji Reutersa w proteście przeciwko skazaniu Enisa Berberoglu bierze udział kilka tysięcy ludzi.

Zdaniem Kemela Kilicdaroglu, który idzie na czele marszu, zarówno aresztowanie, jak i skazanie Berberoglu to “bezprawne akty”, których dokonano na polecenie Recepa Tayyipa Erdogana. Z kolei sam prezydent porównał uczestników marszu do terrorystów.

W październiku 2015 r. doszło do zamachu na wiecu opozycji w Ankarze. Zgineło ponad 100 osób a 250 zostało rannych. Władze tureckie początkowo o zamach oskarżyły kurdyjskich bojowników. Później prezydent Turcji wskazywał na ISIS.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Do niewielkiej eksplozji doszło w czwartek w pobliżu obiektu wojskowego NATO w prowincji Izmir na zachodzie Turcji. W rezultacie wybuchu uszkodzone zostało murowane ogrodzenie okalające obiekt; nikt nie ucierpiał – podały telewizja CNN Turk i agencja Dogan.

Według CNN Turk wybuch nastąpił około godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce) na cmentarzu w miejscowości Gultepe, niedaleko terenu wojskowego należącego do NATO. Turecka agencja prasowa Dogan podała, że policja otoczyła miejsce eksplozji i ustala jej przyczynę.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Turecka policja zastrzeliła w nocy z w Ankarze dwóch mężczyzn podejrzewanych o przygotowywanie zamachu w imieniu Państwa Islamskiego (IS) – poinformował gubernator stolicy Ercan Topaca, cytowany przez prorządową agencję Anatolia.

W mieszkaniu, do którego w nocy weszli policjanci, zarekwirowano broń i granaty. Operację przeprowadzono po otrzymaniu informacji od zatrzymanego w Stambule obywatela Azerbejdżanu. Jak podaje Anatolia, miał on przewieźć dwóch podejrzanych do Ankary i powiedzieć śledczym, że mężczyźni byli bliscy dokonania zamachu.

Tureckie władze wielokrotnie oskarżały dżihadystów z IS o przeprowadzanie ataków terrorystycznych w Turcji, w tym o zamach na głównym lotnisku w Stambule, w którym w czerwcu ub.r. zginęło ponad 40 osób i o atak na klub nocny w noc sylwestrową, w którym śmierć poniosło 39 osób.

Agencja Reutera zauważa, że do najnowszej operacji wymierzonej w bojowników IS doszło przed niedzielnym kongresem rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), na którym prezydent Recep Tayyip Erdogan ma zostać przewodniczącym ugrupowania.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »