TVP zawiesza współpracę z wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego oskarżonym o molestowanie seksualne

Maciej M., wykładowca Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, któremu grupa 20 osób zarzuca molestowanie i dyskryminację studentów i doktorantów, został zawieszony przez Telewizję Polską, z która współpracował – informuje „Gazeta Wyborcza”. Wczoraj dziennikarze podali, że uczelnia zajmuje się tą sprawą od wiosny zeszłego roku. Oprócz zbiorowych zarzutów, do władz uczelni trafiły również dwie skargi indywidualne.

Na razie Uniwersytet Jagielloński nie ujawnia szczegółów oskarżeń jakie zostały wystosowane w kierunku wykładowcy, jednak okazuje się, że są one na tyle poważne i dobrze udokumentowane, że władze uniwersytetu były zmuszone zawiesić pracownika. Ten, w obronie swojego dobrego imienia, podał ją do sądu. Jak donosi „Wyborcza”, według podpisanych pod skargą, M. miał od lat wybierał w prowadzonych przez siebie grupach studentki, którym podczas indywidualnych spotkań składał seksualne propozycje.

Miał również domagać się udostępniania numerów telefonów, dotykać studentek podczas egzaminów i spotkań indywidualnych, a także w chamski sposób komentować ich wygląd. Pod skargą podpisali się również studenci, którzy mieli być świadkami niektórych zachowań M. „Wyborcza” dotarła do jednej ze studentek, która opowiedziała, jak podczas indywidualnych konsultacji M. próbował ją całować, chwytać za ręce i przytulać.

Dotykał podczas egzaminów

Wczoraj do redakcji „Wyborczej” napisało kilka byłych studentek M. Ich relacje są podobne. – Uczył mnie w 2008 i pamiętam, że wysyłał obleśne SMS-y – opowiada jedna z nich. Przyznaje jednak, że nie zarchiwizowała ich. – Miałam 20 lat i nie przyszło mi do głowy, żeby gdziekolwiek takie rzeczy zgłaszać. Po prostu olałam sprawę i unikałam go. Wspaniale, że w końcu znaleźli się odważni, którzy postanowili zgłosić władzom uczelni jego zachowanie.

Odpowiedź Telewizji: nie przesądzamy o winie, zarzuty poważne

Na oskarżenia szybko zareagowały władze Telewizji Kraków z którą wykładowca UJ był związany. – OTV Kraków zawiesiła współpracę z Maciejem M. do czasu wyjaśnienia sprawy – informuje Centrum Informacji TVP. – Nie przesądzamy o winie naszego kolegi, ale zarzuty są bardzo poważne i nie sposób ich bagatelizować – komentuje nieoficjalnie jeden z dziennikarzy OTV Kraków.

Maciej M. odsunięty od prowadzenia zajęć

Decyzją rzecznika M. został zawieszony w wykonywaniu obowiązków od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia, kiedy rzecznik w oficjalnym piśmie postawił zarzuty M. Od 1 lutego do 30 czerwca ze względu na toczące się postępowanie, rektor UJ zwolnił dr. M. z wykonywania obowiązków dydaktycznych i organizacyjnych, co w praktyce oznaczało, że został odsunięty od prowadzenia zajęć ze studentami.

W latach 2013-2015 M. był także związany z krakowskim Uniwersytetem Papieskim. Jak wynika z informacji przekazanych PAP przez tę uczelnię, do jej władz nigdy nie dotarły żadne niepokojące sygnały o nadużyciach.
Źródło info i foto: onet.pl

Turcja: Strzelanina na uniwersytecie. Sprawcą masakry pracownik naukowy

Cztery osoby zginęły w strzelaninie na uniwersytecie Osmangazi w Eskisehir północno-zachodniej Turcji. Sprawcą ataku jest pracownik naukowy uczelni. Wśród ofiar znaleźli się dziekan wydziału pedagogicznego, sekretarz wydziału, wykładowca oraz jeden z pracowników naukowych.

Sprawcą masakry jest pracownik naukowy na uczelni. Został zatrzymany przez policję po tym jak opuścił gmach uniwersytetu – poinformował rektor uczelni. Według wstępnych ustaleń atak był umotywowany personalnym sporem.

Według nieoficjalnych informacji napastnik jest doktorantem jednego z wydziałów uczelni. Wcześniej miał krytykować innych jej wykładowców, że są zwolennikami Fethullaha Gulena, przebywającego w USA lidera politycznego ruchu i działacza, którego Turcja oskarża o inspirowanie nieudanego zamach stanu w 2016 roku. 
Źródło info i foto: Gazeta.pl

USA: Strzały na kampusie Central Michigan University

Strzały w kampusie Central Michigan University w Stanach Zjednoczonych. Uzbrojony czarnoskóry napastnik zabił co najmniej dwie osoby. Władze uczelni poinformowały na swojej stronie internetowej, że sprawca wciąż jest na wolności. Nie wiadomo, czy napastnik znał ofiary; podobno nie były studentami. Policja zaapelowała do studentów i pracowników uniwersytetu, żeby trzymali się z dala od miejsca strzelaniny. Zajęcia na uczelni zostały odwołane.

Na uniwersytecie Michigan uczy się około 20 tysięcy osób. Uczelnia mieści się w Mount Pleasant oddalonym o dwie godziny drogi na północny zachód od Detroit.
Źródło info i foto: TVP.info

Poznań: Doktorant z Angoli zaatakowany w klubie

Pochodzący z Angoli doktorant jednej z poznańskich uczelni został zaatakowany w klubie. Klient oraz ochroniarze mieli go szarpać oraz dźgać kijem bilardowym. Sprawą zajmuje się już policja.

Historia, którą opisała poznańska „Gazeta Wyborcza”, wydarzyła się w nocy z 2 na 3 lutego w klubie studenckim na poznańskich Winogradach. Pochodzący z Angoli doktorant lokalnego Uniwersytetu Przyrodniczego spotkał się tam ze swoim kolegą Hindusem. Już w lokalu zaczepił go jeden z klientów, potem w szarpaninę wmieszali się ochroniarze, również wrogo nastawieni do obcokrajowca. Mieli go dźgać kijem bilardowym.

Jak twierdzi w rozmowie z „GW” rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, tak właśnie przedstawiał się przebieg tego zdarzenia. Poszkodowany złożył już wyjaśnienia na komisariacie. Ponoć nie odniósł żadnych widocznych obrażeń, ale nie wiadomo dokładnie, w jakim jest stanie.

— To bezprecedensowe zdarzenie z udziałem doktoranta cudzoziemca naszej uczelni. Z wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o tym incydencie — mówi dziennikarzom Krzysztof Szoszkiewicz, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego. Dodaje jednak, że nie chce zdradzać szczegółów zajścia, zapewniając jednocześnie, że pracownicy UP pozostają z poszkodowanym w stałym kontakcie.

W ostatnim roku odnotowano w Polsce wiele głośnych zajść i incydentów o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym, m.in. atak na 14-latkę tureckiego pochodzenia w Warszawie. W samym Poznaniu zaatakowano też m.in. muzułmańską parę w tramwaju i Syryjczyka na jednej z ulic w centrum miasta.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Wiele przypadków molestowania seksualnego na uniwersytecie w Cambridge

Plaga incydentów związanych z molestowaniem na uniwersytecie w Cambridge. Władze uczelni przyznały, że otrzymały na ten temat prawie 200 zgłoszeń. Wiele spraw wyszło na jaw po wprowadzeniu sytemu, który zezwala na anonimowe zgłaszanie przypadków molestowania. Działa on na uczelni od ośmiu miesięcy. Większość zgłoszeń – bo prawie 120 – dotyczy sytuacji z udziałem wyłącznie studentów. Pozostałe to skargi na nauczycieli akademickich.

Władze uczelni podkreślają, że chociaż anonimowa liczba zgłoszeń jest olbrzymia, to w ciągu ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku otrzymały jedynie sześć formalnych skarg. Mają nadzieję, że wiele ofiar napaści seksualnej – po dokonaniu anonimowego zgłoszenia – odważy się skierować sprawę na bardziej oficjalne tory. Dopiero wówczas będą mogły otrzymać odpowiednie wsparcie prawne i psychologiczne.
Źródło info i foto: RMF24.pl

USA: 19-letni student zastrzelił policjanta na terenie

Policjant został śmiertelnie postrzelony na terenie politechniki w Lubbock w stanie Teksas. Sprawca – 19-letni student uczelni – zbiegł z miejsca zdarzenia, ale po krótkim czasie został ujęty. Rzecznik Texas Tech University poinformował, że w poniedziałek wieczorem uniwersytecka policja odkryła w pokoju w akademiku ślady narkotyków i akcesoria stosowane do ich zażywania, po czym zaprowadziła podejrzanego w tej sprawie studenta na lokalny komisariat w celu przesłuchania. Wówczas 19-latek wyciągnął broń, śmiertelnie postrzelił eskortującego go funkcjonariusza w głowę i uciekł z miejsca zdarzenia.

Po około 30 minutach poszukiwań sprawca, którego tożsamość szybko ustalono, został ujęty. W tym czasie władze uczelni nakazały pozostałym osobom, by ukryły się w bezpiecznym miejscu i nie wychodziły na zewnątrz do odwołania alarmu.

Na razie nie wiadomo, co kierowało sprawcą.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Teksas: Strzelanina na terenie kampusu uniwersyteckiego

Dwie osoby zginęły w środę w incydencie z użyciem broni palnej na terenie kampusu uczelni położonego na przedmieściach Dallas w amerykańskim stanie Teksas – poinformowały miejscowe władze. Jak przekazała policja, wśród ofiar śmiertelnych jest sprawca zajścia. „Wszystko wskazuje na to, że zagrożenie minęło, ale policja nadal przeszukuje kampus, by upewnić się, że jest już bezpiecznie” – poinformowała lokalna policja na Twitterze.

Władze podejrzewają, że chodziło o samobójstwo połączone z morderstwem. Studenci North Lake College zostali poinformowani w środę przed południem czasu miejscowego, by w związku z pojawieniem się intruza na terenie kampusu zabarykadowali się w najbliższym pokoju lub nie zbliżali się do terenu uczelni, jeśli przebywali poza nim, oraz czekali na polecenia policji.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

29-letni pianista Jacek Serafin oskarżony o zgwałcenie kobiety

Pianista Jacek Serafin jest oskarżony o zgwałcenie kobiety w sali ćwiczeń w Royal Northern College of Music. Do zdarzenia miało dojść we wrześniu 2014 roku. Według zeznań ofiary, 29-letni mężczyzna, mieszkaniec Cheapside w Manchester, zaatakował ją po zakończonej imprezie, która odbywała się na uczelni.

Świadkiem zdarzenia był strażnik budynku, który wszedł do pomieszczenia, gdzie miał miejsce domniemany atak. Serafin miał uspokoić mężczyznę, że nic się nie dzieje. Następnie, według zeznań ofiary, zabrał ją do swojego mieszkania. Kobieta powiedziała policji, że tej nocy piła mało alkoholu, a mimo to straciła kontrolę nad własnym ciałem.

Oskarżony nie przyznaje się do winy i utrzymuje, że to kobieta była inicjatorką spotkania. Na jej ciele znaleziono liczne siniaki i otarcia. Kobieta zeznała, że kiedy odzyskała świadomość, zaczęła krzyczeć. – On spojrzał mi w oczy, pobiegł do łazienki i zaczął zanosić się szlochem. (…) Zadawał mi pytania i starał się postawić w pozycji ofiary. (…) Następnie wybiegł z mieszkania”. W trakcie rozprawy prokurator Vanessa Thomson powiedziała, że „oskarżony zapewne dodał coś do drinka ofiary”.

Proces 29-latka jest w toku.
Żródło info i foto: wp.pl

Szczecin: Student z Włoch pobity w centrum miasta

Student z Włoch został pobity w centrum Szczecina, gdy wychodził ze studenckiego klubu. Jeden z napastników miał pytać, czy jest muzułmaninem. Poszkodowany o zdarzeniu poinformował władze uczelni. – Chłopak został uderzony z główki prosto w twarz. Ma złamany nos – mówi Joanna Latuszek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
Żródło info i foto: onet