Atak w szkole w Finlandii. Sprawca zaatakował mieczem. Nie żyje jedna osoba

Jedna osoba zginęła, a dziesięć zostało rannych w wyniku ataku, którego uzbrojony w miecz mężczyzna dokonał w szkole zawodowej w Kuopio w Finlandii – poinformowała policja.

Do ataku doszło na terenie centrum handlowego Hermanni w Kuopio, gdzie szkoła zawodowa Savo wynajmuje pomieszczenia. Jak powiedział fińskim mediom świadek zdarzenia, mężczyzna (według niektórych źródeł – uczeń) uzbrojony w miecz wtargnął do szkoły i zaatakował uczniów.

Wezwani na miejsce policjanci użyli broni palnej. Napastnik został postrzelony i zatrzymany. Według funkcjonariuszy, miał przy sobie pistolet. Policja podała, że w wyniku zajścia jedna osoba zginęła, a dziesięć jest rannych. Stan dwóch ofiar jest ciężki.

Szkoła zawodowa Savo w Kuopio ma 600 uczniów i 40 pracowników. Nie wiadomo, ile osób przebywało na terenie szkoły w momencie ataku.

Premier Finlandii Antti Rinne nazwał wydarzenia w Savo Vocational College „wstrząsającymi i nie do przyjęcia”. – Rozmawiałem z komendantem głównym policji, rząd bacznie obserwuje sytuację – zapewnił.

Potępienie dla „szokujących aktów przemocy w Kuopio” wyraziła także minister sprawiedliwości Anna-Maja Henriksson.
Źródło info i foto: rp.pl

Strzelanina w szkole w Brześciu Kujawskim

Strzały w szkole w Brześciu Kujawskim. Były uczeń wszedł do szkoły z bronią, zaczął strzelać i odpalił dwie petardy. Ranne są woźna i uczennica. Wszystko wskazuje na to, że były uczeń szkoły przyszedł dziś do budynku z bronią – strzelił a także odpalił dwie petardy. Ranił szkolną woźną.

Jak przekazała nam Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa bydgoskiej policji, obrażenia nie są jednak charakterystyczne dla broni palnej, nie wiadomo więc jakiej dokładnie broi użył 18-latek. Napastnik odpalił także dwie petardy, jedna z nich miała ranić uczennicę szkoły, ani w przypadku dziecka, ani woźnej nie ma na szczęście mowy o zagrożeniu życia.

Napastnik został obezwładniony i zatrzymany.
Źródło info i foto: RMF24.pl

USA: Nauczyciel z Portland uniemożliwił atak uzbrojonego 18-letniego licealisty

Nauczyciel wychowania fizycznego w liceum Parkrose w Portland uniemożliwił 18–letniemu uczniowi urządzenie strzelaniny w szkole, obezwładnił go i powalił na ziemię – podała policja w Portland w stanie Oregon. W komunikacie zaznaczono, że broń nie była użyta.

– Krótko przed południem uzbrojony osobnik wtargnął na teren szkoły. Personel placówki zagrodził mu drogę, a jeden z nauczycieli powalił go na ziemię – poinformował sierżant Brad Yakots z policji stanowej w Portland podczas konferencji prasowej zwołanej w piątek.

Po przybyciu na miejsce policjanci znaleźli broń w klasie, z której ewakuowano uczniów, a przybyły z bronią 18-latek był przetrzymywany na korytarzu przez trenera miejscowej drużyny futbolu amerykańskiego, który w przeszłości był gwiazdą tej dyscypliny, Keanona Lowe.

Z wypowiedzi, jakich udzielili gazecie „The Oregonian” uczniowie szkoły i koledzy napastnika, miał on przyjść do liceum w długim płaszczu, pod którym ukrył strzelbę.
Źródło info i foto: TVP.info

Rosja: Wybuch w Archangielsku. 17-letni sprawca ostrzegał o nim w sieci

17-letni uczeń technikum zdetonował ładunek wybuchowy w siedzibie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w Achangielsku. Krótko przed zamachem sprawca ostrzegł o nim w internecie – podały media w Rosji, powołując się na wstępne ustalenia śledczych.

Dziennik „Kommiersant” przekazał, że sprawca deklarował poglądy anarchistyczne i o tym, co zamierza uczynić, napisał na internetowym czacie na siedem minut przed wybuchem. Inne media relacjonują, że wiadomość na czacie pojawiła się 20 minut przed eksplozją.

W wiadomości tej mowa jest o tym, że w budynku FSB w Archangielsku „zostanie dokonany akt terroru” i że autor wiadomości przyznaje się do tego czynu.

Napisał on także, że jego postępek jest reakcją na to, że „FSB fabrykuje sprawy karne i torturuje ludzi”. Sprawca zapowiedział, że najprawdopodobniej zginie w wyniku wybuchu.

Media podają, że w internecie 17-latek, posługujący się nickiem Walerjan Panow, używał symbolu Frakcji Czerwonej Armii (RAF) – organizacji terrorystycznej, która działała w Niemczech w latach 70. i 80. XX wieku.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Nowe informacje dotyczące sprawcy strzelaniny w szkole na Krymie

W środowej tragedii na Krymie zginęło 21 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Za masakrą w szkole w Kercz stał uczeń placówki – 18-letni Władisław Rosljakow. Świadkowie relacjonowali, że chłopak „zabijał każdego, kogo napotkał na swojej drodze”. Na jaw wychodzą przerażające fakty dotyczące napastnika.

– Uczył się w technikum i znałam go tylko z dobrej strony. Nic więcej. Czasem rozmawiałam z jego matką Galą. Mówiła, że się uczy i była z tego powodu szczęśliwa. To był dobry chłopak. To, co się stało, jest dla mnie niezrozumiałe. Zawsze mówił nam „dzień dobry” – powiedziała telewizji Ruptly znajoma rodziny 18-latka.

Władisław Rosljakow w środę, 17 października, dokonał masakry w krymskim technikum. Przy użyciu broni myśliwskiej, na którą od niedawana miał pozwolenie, zabił 21 osób i ranił ponad 50. Z relacji świadków wynika, że szaleniec strzelał do każdego, kogo napotkał na swojej drodze. Po dokonaniu ataku 18-latek popełnił samobójstwo.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Strzelanina w szkole na Krymie. Napastnik „chciał się zemścić na nauczycielach”

Do 20 wzrosła liczba osób, które poniosły śmierć w rezultacie ataku w technikum w Kerczu na Krymie. Rannych zostało ponad 60 osób – poinformowały w czwartek władze miasta. Ciała wszystkich ofiar śmiertelnych rozpoznali bliscy. Rannych, wśród których są osoby w stanie ciężkim, przewieziono do szpitali. Część z nich ma być przetransportowana do Moskwy. Napastnikiem w szkole był uczeń klasy czwartej, który następnie sam się zastrzelił; miał pozwolenie na broń.

Stan 16 poszkodowanych lekarze oceniają jako ciężki.

Rosyjski Komitet Śledczy, który wszczął dochodzenie w tej sprawie, poinformował, że ofiary zginęły od ran postrzałowych. Komitet Śledczy zidentyfikował sprawcę jako 18-letniego Władisława Roslakowa. Na nagraniach z monitoringu widać, jak 18-latek wchodzi do szkoły, trzymając karabin. Uczeń miał pozwolenie na broń.

Początkowo rosyjskie władze utrzymywały, że w szkole doszło do wybuchu gazu, następnie podały, że na stołówce wybuchła bomba. Świadkowie relacjonują jednak, że ofiary zostały zabite przy użyciu broni palnej przez napastnika lub napastników.

Wkrótce po pojawieniu się pierwszych doniesień na temat zajść w szkole w Kerczu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że przy badaniu przyczyn wybuchu w technikum rozpatrywana jest również wersja aktu terrorystycznego. Komitet Śledczy, który zajął się sprawą, wkrótce przekwalifikował czyn z aktu terroru na masowe morderstwo.

Groził zemstą

Znajomy napastnika powiedział RBK, że chłopak „nienawidził technikum przez złych nauczycieli, wspominał, że się na nich zemści”. Inni uczniowie zwracają uwagę, że 18-latek był „bardzo zamknięty w sobie, prawie z nikim nie rozmawiał i dawno usunął swoje profile z portali społecznościowych”. Media podały, że sprawcę zainspirował zamach, do którego doszło w liceum w amerykańskim mieście Columbine w 1999 roku. Zginęło wówczas 15 osób, zaś 24 zostały ranne.

Przedstawiciel rosyjskiego Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK), struktury rządowej koordynującej walkę z terroryzmem na terytorium Federacji Rosyjskiej, Andriej Przezdomski, oświadczył, że w szkole znaleziono ładunek wybuchowy.

Nie wiadomo, czy chodzi o ładunek, który wybuchł wcześniej w szkole, czy w budynku znaleziono inną bombę, która nie eksplodowała. Pod wieczór poinformowano o znalezieniu drugiego ładunku wybuchowego przy rzeczach osobistych napastnika. Ładunek rozbrojono.

Wcześniej NAK podał, że poszukuje organizatorów i sprawców ataku na szkołę. Dyrektor kerczeńskiego technikum Olga Grebiennikowa powiedziała lokalnej telewizji, że do szkoły wtargnęli napastnicy, którzy strzelali gdzie popadnie i zdetonowali materiały wybuchowe. Szef władz Krymu Siergiej Aksionow twierdził natomiast, że napastnik działał w pojedynkę.

Trzydniowa żałoba

Jeden z uczniów, będących świadkiem zdarzenia, powiedział agencji AP, że napastnik strzelał przez ok. 15 minut.

W mieście Kercz ogłoszono trzydniową żałobę. Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że analizowane są motywy ataku w szkole; złożył też kondolencje bliskim ofiar.

Działająca na Ukrainie prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu wszczęła śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kerczu na zajętym przez Rosję półwyspie – poinformował przedstawiciel prokuratury Roman Muraczow.

Wiceminister oświaty Rosji Andriej Nikołajew zapowiedział w środę zastosowanie w rosyjskich szkołach średnich dodatkowych środków bezpieczeństwa. Ponad 140-tysięczny Kercz leży na wschodnim krańcu Półwyspu Krymskiego, który w 2014 roku Rosja odebrała Ukrainie i zaanektowała.
Źródło info i foto: TVP.info

USA: Strzelanina w szkole w Noblesville

Nauczyciel i uczeń zostali ranni w strzelaninie w szkole średniej w Noblesville na przedmieściach Indianapolis, stolicy stanu Indiana. Napastnik został ujęty. Poszkodowani są w szpitalach – poinformowała stanowa policja. Stan osób rannych nie jest znany, poszkodowany uczeń przebywa w szpitalu pediatrycznym IU Health Methodist and Riley.

Nie ujawniono też tożsamości napastnika, który przebywa w areszcie. Policja poinformowała jedynie, że jest to uczeń – podaje sieć ABC News. Szef policji w Noblesville Kevin Jowitt powiedział, że sprawca ataku działał sam. Młodzież ze szkoły Noblesville West Middle School, w której doszło do strzelaniny, została ewakuowana, o incydencie poinformowano rodziców – powiedział rzecznik policji stanowej sierżant John Perrine.
Źródło info i foto: interia.pl

Uczeń napadł na nauczycielkę i kolegów z siekierą w ręku. Są ranni

Pięć osób, w tym czwórka dzieci, odniosło rany podczas napaści w szkole stolicy rosyjskiej republiki autonomicznej Buriacja – Ułan-Ude. Sprawca zaatakował ofiary siekierą. Troje dzieci znajduje się w stanie ciężkim. Ranny jest też sprawca. Wcześniej służby medyczne informowały o ranieniu 44-letniej nauczycielki i dwójki uczniów, którzy odnieśli rany kłute i cięte.

Wszystkie ofiary, w tym sprawcę, przewieziono szpitala wojskowego, a potem do kliniki pogotowia ratunkowego – podało ministerstwo zdrowia Buriacji.

Komitet Śledczy Buriacji podał w piątek rano w specjalnym komunikacie, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie próby wielokrotnego zabójstwa, w tym – niepełnoletnich. Do incydentu doszło na przedmieściach Ułan-Ude, w miejscowości Sosnowyj Bor. Motywy i personalia sprawcy napaści nie zostały ujawnione.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Kolejny seks skandal w USA. Nauczycielka uprawiała seks z 14-letnim uczniem

Są nowe fakty w sprawie seksafery, która wybuchła w jednej ze szkół z Kalifornii w USA. 32-letnia nauczycielka uprawiała seks z 14-letnim uczniem szkoły, w której uczyła języka angielskiego. Mąż kobiety zażądał rozwodu. Samantha Ciotta z Kalifornii uczyła w Beaumont High School. 32-latka nawiązała romans z jednym ze swoich uczniów, jednak jego znajomi dowiedzieli się o wszystkim i sprawą zainteresował się prokurator.

Pikantne nagranie

Nastolatek pochwalił się swoją „zdobyczą” na Snapchacie i setki znajomych zobaczyło pikantne nagranie, na którym chłopak siedzi w samej bieliźnie i opowiada o tym, co się przed chwilą stało. Jak podaje dziennik „Daily Mail”, uczeń nagrał swoją kochankę telefonem, który miał dostać od jej męża. Amerykańskie media pisały również, że matka chłopca zmarła, a ojciec przebywa w więzieniu.

150 tys. dolarów kaucji

Amerykanka, matka dwójki dzieci, została oskarżona m.in o współżycie seksualne z nieletnim. Po wpłaceniu w październiku 150 tys. dolarów (537 tys. złotych) kaucji, kobieta została wypuszczona z aresztu.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

USA: Nauczycielka umawiała się na seks z uczniem. Na spotkanie przyszła policja

22-letnia nauczycielka chemii z amerykańskiego stanu Oklahoma umawiała się na seks ze swoim nieletnim uczniem. Chłopiec miał w telefonie jej roznegliżowane zdjęcia. Gdy rodzice je zobaczyli, do akcji wkroczyła policja. Szeryf hrabstwa Canadian w Oklahomie poinformował, że na policję zgłosili się rodzice chłopca, których zaniepokoiło to, co znaleźli w telefonie syna. Były tam pikantne zdjęcia 22-latki. Rodzice skojarzyli, że może to być nauczycielka chemii ze szkoły syna. Z korespondencji wynikało, że kobieta już wcześniej umawiała się z nim na seks.

Rodzice przynieśli w środę telefon dziecka do biura szeryfa. Policjanci potwierdzili ich obawy, znaleźli też wiadomość, że kolejna randka zaplanowana była właśnie na popołudnie tego dnia.

Policjanci postanowili wykorzystać telefon chłopca do kontaktu z Hunter Day, bo o niej mowa. Wysłali wiadomość z pytaniem czy spotkanie aktualne. Nauczycielka odpowiedziała, że tak i napisała, by chłopak się pospieszył, żeby zdążył przed powrotem jej męża z pracy.

Gdy funkcjonariusze byli już w pobliżu domu kobiety, wysłali wiadomość „Jestem na miejscu”. „Drzwi otwarte, jak zwykle” – odpowiedziała kobieta. Policjanci weszli do środka. Zastali kobietę w salonie, przy zgaszonych światłach i zapalonych świeczkach, ubraną w T-shirt i spodenki treningowe.

Policjanci wyjaśnili cel niespodziewanej wizyty, a kobieta przyznała się do nielegalnych stosunków seksualnych z nieletnim chłopcem. Przyznała też, że wysyłała mu swoje zdjęcia w bieliźnie, a chłopiec wysyłał jej fotografie swoich genitaliów.

Hunter Day trafiła za kratki, usłyszała zarzuty gwałtu drugiego stopnia, nagabywania nieletniego na seks oraz posiadania pornografii dziecięcej.
Źródło info i foto: Gazeta.pl