Charków: Policja uwolniła wszystkich zakładników przetrzymywanych w urzędzie pocztowym

Ukraińska policja uwolniła w sobotę wszystkich zakładników przetrzymywanych w urzędzie pocztowym w Charkowie przez mężczyznę, który najprawdopodobniej miał przytroczone do ciała ładunki wybuchowe. Żaden z zakładników nie ucierpiał.

„Wszyscy zakładnicy w Charkowie zostali uwolnieni, a napastnik został aresztowany” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Z kolei ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow opublikował zdjęcie porywacza trzymanego przez policjanta.

Co się wydarzyło w budynku poczty?

Świadek zdarzenia przekazał agencji Reutera informacje o specjalnych oddziałach policyjnych, które przeprowadziły szturm na budynek poczty, gdzie ujęto napastnika.

Według policji mężczyzna wszedł na pocztę w masce i wziął 11 osób jako zakładników z zamiarem dokonania kradzieży. Pięciu zakładników – trzy kobiety i dwoje dzieci – zostało zwolnionych przed szturmem policji. Mężczyzna miał zachowywać się spokojnie i nie postawił żadnych żądań; pozostawał w kontakcie z policją, używając telefonów zakładników.

Chodzi o wymianę jeńców

Chłopiec, który był wśród wypuszczonych zakładników, poinformował lokalne media, że porywacz włożył ładunki wybuchowe do dwóch butelek i groził, że wysadzi się w powietrze, jeśli policja go nie posłucha. Mężczyzna miał również twierdzić, że ma raka mózgu. Napastnik miał również wyrażać obawy wobec niedawnej wymiany jeńców między władzami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie; zdaniem mężczyzny należało uwolnić więcej więźniów.

Wymiana jeńców – największa od wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie w 2014 roku – odbyła się w środę i objęła 233 osoby przekazane przez Ukrainę oraz 74 jeńców uwolnionych przez separatystów.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

USA: 16-latka była gwałcona. Dożywocie za zabójstwo oprawcy

Dzisiaj ma 29 lat. Kiedy została skazana na dożywocie za morderstwo miała zaledwie 16. Amerykanka Cyntoia Brown, jako nastolatka była zmuszana do prostytucji przez mężczyznę o pseudonimie „Cut-throat” („podcinacz gardeł”). Dziewczyna była odurzana narkotykami, bita i gwałcona. Wyniszczona psychicznie zamordowała swojego stręczyciela. Uznano ją winną morderstwa pierwszego stopnia i uprawiania prostytucji. Po latach o jej sprawie ponownie zrobiło się głośno, m.in. za sprawą celebrytów, którzy domagają się uwolnienia Brown.

W obronie 29-latki stanęły m.in: Kim Kardashian i Rihanna. Celebrytki starają się pomóc dziewczynie wyjść z koszmarnej sytuacji. Uważają, że kara, która spotkała dziewczynę, jest niesprawiedliwa.

Według prokuratorów, którzy zajmowali się sprawą nastolatki, 16-letnia wówczas Brown zabiła mężczyznę w celach rabunkowych. O czym, według oskarżycieli miał świadczyć zabrany przez nią po dokonaniu morderstwa portfel.

Obrona zaś argumentowała, że nastolatka była bita, duszona, gwałcona i przetrzymywana wbrew swojej woli przez handlarzy ludźmi. O sprawie Brown ponownie zrobiło się głośno, dzięki reżyserowi filmów dokumentalnych, Danowi Birmanowi, który udokumentował historię dziewczyny. Przedstawiciele amerykańskiego show-biznesu postanowili wesprzeć Cyntoię Brown.

Wpisy zamieszczone przez celebrytki w mediach społecznościowych wywołały w sieci poruszenie.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Kolumbijska partyzantka Narodowa Armia Wyzwolenia uwolniła dwóch holenderskich dziennikarzy

Kolumbijska partyzantka Narodowa Armia Wyzwolenia (ELN) uwolniła w sobotę rano dwóch holenderskich dziennikarzy porwanych na niespokojnym północnym wschodzie kraju – poinformowało biuro rzecznik praw obywatelskich. Informację potwierdził MSZ Holandii. Dziennikarze zostali przekazani delegacji z biura kolumbijskiego rzecznika praw obywatelskich w regionie Catatumbo w departamencie Norte de Santander. Biuro opublikowało zdjęcia mężczyzn.

Szef MSZ Holandii Bert Koenders w oświadczeniu potwierdził uwolnienie mężczyzn i podziękował kolumbijskiemu rządowi za pomoc. ELN, ostatnia działająca w Kolumbii partyzantka, od soboty przetrzymywała 62-letniego dziennikarza Derka Bolta oraz jego 58-letniego operatora Eugenio Follendera. Zostali uprowadzeni nieopodal miejscowości El Tarra w departamencie Norte de Santander na północnym wschodzie kraju. Region ten jest jednym z bastionów ELN.

Mężczyźni pracowali dla holenderskiej telewizji i przygotowywali program telewizyjnego „Spoorloos”, w którym Derk Bolt próbuje pomóc Holendrom odnaleźć ich biologicznych rodziców na świecie.

W czwartek partyzantka zapowiedziała na Twitterze, że Holendrzy zostaną wypuszczeni na wolność, ale kilka godzin później zdementowano te informacje. W rejonie El Tarry w maju ub. roku porwano m.in. dziennikarkę o kolumbijskim i hiszpańskim obywatelstwie Salud Hernandez, korespondentkę m.in. hiszpańskiego dziennika „El Mundo”. Po kilku dniach ją uwolniono. W tym okresie uprowadzono tam również dwóch kolumbijskich reporterów, którzy także wyszli na wolność po kilku dniach.

ELN, druga pod względem znaczenia po Rewolucyjnych Siłach Zbrojnych Kolumbii (FARC) partyzantka w kraju, w lutym rozpoczęła rozmowy pokojowe z rządem, aby położyć kres trwającemu ponad 50 lat konfliktowi. Negocjacje są prowadzone w stolicy Ekwadoru Quito i na razie nie przyniosły znaczących rezultatów. Mimo rozmów pokojowych walki w terenie trwają.

ELN liczy 1,5 tys. bojowników i często porywa Kolumbijczyków oraz obcokrajowców, z których wielu pracuje w branży naftowej. Partyzantka uprowadza ich dla okupu lub w celach politycznych. Ponad 220 tys. ludzi zginęło w Kolumbii w wyniku konfliktu wojska z FARC, ELN i innymi formacjami paramilitarnymi. FARC podpisało w ub. roku porozumienie pokojowe z rządem w Bogocie.

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-kolumbia-eln-uwolnila-dwoch-holenderskich-dziennikarzy,nId,2409657#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-kolumbia-eln-uwolnila-dwoch-holenderskich-dziennikarzy,nId,2409657#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxŹródło info i foto: interia.pl

Brazylijska policja uwolniła teściową Berniego Ecclestone’a

Brazylijska policja uwolniła teściową szefa Formuły 1 Berniego Ecclestone’a. 67-letnia Aparecida Schunck była przetrzymywana przez osiem dni na przedmieściach Sao Paulo przez dwóch mężczyzn. W akcji policyjnej nikt nie ucierpiał.

– Poszkodowana czuje się dobrze, a obaj mężczyźni zostali aresztowani. Akcja została przeprowadzona o godzinie 6.40 miejscowego czasu – powiedziała przedstawicielka policji Elisabete Sato w lokalnej prasie.

Schunck jest matką 38-letniej Fabiany Flosi, która od 2012 roku jest żoną 85-letniego Ecclestone’a. Para poznała się w 2009 roku, kiedy Brytyjczyk pracował przy organizacji wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Brazylii na torze Interlagos. Ślub wzięli w Szwajcarii, a mieszkają w Londynie.

Schunck została porwana w poprzedni piątek w ekskluzywnej dzielnicy Santa Helena przez mężczyzn, którzy podali się za dostawców zakupów. Rzecznik Ecclestone’a odmówił komentarza. Jednak według telewizji Globo, porywacze byli w kontakcie z rodziną porwanej. Żądali okupu w wysokości 36 milionów dolarów. Sao Paolo, które jest największym miastem i głównym ośrodkiem handlowym Brazylii, od dziesiątek lat ma poważne problemy z porywaniem ludzi dla okupu. W ostatnich 15 latach specjalna grupa policji drastycznie zmniejszyła skalę przestępczości.

Incydent miał miejsce na kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk w Rio de Janeiro. Brazylijskie władze podały, że do zapewnienia bezpieczeństwa na czas olimpijskiej rywalizacji (5-21 sierpnia) skierują 85 tysięcy żołnierzy.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Kolejna strzelanina we Francji!

Uzbrojeni napastnicy wzięli zakładników w mieście Roubaix na północy Francji. Nie wiadomo, czy zamach ma podłoże religijne. Wśród zakładników podobno jest dziecko i dyrektor banku – podały źródła policyjne. Reuters poinformował, że może to być napad na tle rabunkowym. Zakładnicy to prawdopodobnie rodzina – dyrektor miejscowego banku i jego dziecko. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

Źródła w służbach ratowniczych podały, że kilka osób zostało rannych. Reuters zaznacza, że zdarzenie najprawdopodobniej nie ma związku związku z zamachami w Paryżu i wprowadzonym potem stanem wyjątkowym. Przedstawiciel lokalnej policji powiedział telewizji NBC News, że chodzi o rabunek a nie terroryzm. AFP podaje, że napastnik lub napastnicy zabarykadowali się w domu zamieszkanym przez parę, którą zamierzali okraść. W chwili przybycia wezwanej na miejsce policji słychać było wymianę ognia z broni palnej. Na razie nie ma informacji o liczbie rannych i ofiarach śmiertelnych. Na miejsce ściągane są jednostki antyterrorystyczne.

Aktualizacja:

Policja uwolniła troje zakładników, których ok. 4 godzin przetrzymywano w Roubaix na północy Francji. Jeden z napastników został zabity podczas interwencji policji – poinformowała we wtorek wieczorem agencja AFP, powołując się na lokalne władze.
Żródło info i foto: Fakt.pl

Al-Kaida uwolniła saudyjskiego dyplomatę

Bojownicy powiązani z Al-Kaidą uwolnili w nocy z soboty na niedzielę saudyjskiego dyplomatę, uprowadzonego w marcu na południu Jemenu – poinformowało źródło plemienne, cytowane przez agencję Reutera. Saudyjski wicekonsul Abdullah al-Chalidi został porwany 28 marca w Adenie, największym mieście na południu Jemenu, gdzie Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) stale zwiększa swe wpływy. – „Saudyjski dyplomata jest w rękach negocjatorów plemiennych. W ciągu najbliższych godzin zostanie przewieziony do Sany” – powiedział przywódca plemienny szejk Tarik al-Fadli. Żródło info i foto: tvn24.pl

Są zarzuty w sprawie niewolniczej pracy w Wielkiej Brytanii

Są zarzuty dla gangu Romów, który zmuszał do niewolniczej pracy kilkadziesiąt osób, w tym Polaków. W niedzielę rano policja uwolniła mężczyzn i aresztowała 5 członków przestępczej grupy. Trzej kolejni są ścigani. Policja przeprowadziła nalot na kemping dla przyczep turystycznych Greenacre w pobliżu Leighton Buzzard w Bedfordshire, we wschodniej Anglii. Aresztowano czterech mężczyzn i kobietę. Policja ściga trzy kolejne osoby. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że do niewolniczej, darmowej pracy zmuszał mężczyzn romski gang z Republiki Irlandii. Wszyscy aresztowani to pochodzący stamtąd Romowie. Na miejscu znaleziono m.in. broń, narkotyki i dużą sumę pieniędzy. Żródło info i foto: tvn24.pl

Japonia uwolniła 14 rybaków

Japońskie władze uwolniły w poniedziałek 14 członków załogi chińskiego statku rybackiego, który przed tygodniem zderzył się z dwiema japońskimi łodziami patrolowymi w rejonie spornego archipelagu na Morzu Wschodniochińskim. W rękach Japończyków w dalszym ciągu pozostaje kapitan jednostki. Do kolizji doszło 7 września w rejonie niezamieszkałych wysepek, zwanych w języku japońskim Senkaku, a chińskim Diaoyu, położonych mniej więcej w połowie drogi między Tajwanem a Okinawą. Załoga chińskiego statku odleciała już do swego kraju z Okinawy – poinformowała w poniedziałek agencja Kyodo. Żródło info i foto: tvn24.pl

Al-Kaida uwolniła dwóch Hiszpanów

Dwaj Hiszpanie porwani dziesięć miesięcy temu przez Al-Kaidę w północnej Afryce zostali uwolnieni. Trójka Hiszpanów została porwana w listopadzie zeszłego roku. Jedną z tych trzech osób, kobietę, wypuszczono w marcu. Uwolnieni to dyrektor generalny dwóch firm budowlanych związanych z lokalnym rządem Katalonii Albert Vilalta oraz przedsiębiorca z branży budownictwa Roque Pascual. Pracowali dla barcelońskiej organizacji pozarządowej Accio Solidaria. W niedzielę o uwolnieniu Hiszpanów, którzy byli przetrzymywani na północy Mali, poinformowała telewizja Al-Arabija i mauretańska strona internetowa „Sahara Media”. Żródło info: Radio ZET.pl