Austria: Zatrzymano 60 ekologów

Austriacka policja poinformowała o zatrzymaniu 60 spośród około 150 demonstrantów ekologicznego ruchu Extinction Rebellion (XR), którzy zablokowali skrzyżowanie w centrum Wiednia w proteście przeciwko zmianom klimatu.

„Na mocy ustawy o zgromadzeniach publicznych wobec pozostających wciąż na miejscu demonstrantów podjęto postępowanie w związku z ich zachowaniem. Zażądano od nich wylegitymowania się i przy stosownej formie przymusu zostali stamtąd zabrani” – oświadczyła wiedeńska policja. Według funkcjonariuszy zatrzymania miały na celu ustalenie tożsamości, co było wcześniej z różnych względów niemożliwe. 75 uczestnikom postawiono zarzut udziału w zgromadzeniu zorganizowanym bez wcześniejszego zgłoszenia. Ale demonstracja miała całkowicie pokojowy przebieg. Przez dwa tygodnie od 7 października mają trwać protesty aktywistów z Extinction Rebellion. Odbędą się one w około 60 miastach na świecie. Między innymi w Londynie, Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku i Sydney.
Źródło info i foto: TVP.info

Austria: Kard. Christoph Schoenborn: Imigrantów popełniających przestępstwa należy odesłać

Metropolita Wiednia kardynał Christoph Schoenborn oświadczył, że imigranci, którzy popełnili przestępstwa, „powinni zostać odesłani do swoich krajów zgodnie z duchem przepisów”. Dodał, że w więzieniach w Austrii osadzonych jest wielu imigrantów z Afryki.

W wywiadzie dla rzymskiego dziennika „Il Messaggero” w niedzielę austriacki dostojnik, który uczestniczył w synodzie biskupów na temat młodzieży, odniósł się do sprawy 16-latki zgwałconej i zabitej w Rzymie przez grupę nielegalnych imigrantów z Afryki, handlarzy narkotyków.

– Przypadek ten odwołuje się do tematu bezpieczeństwa. Chociaż na synodzie nie poruszono go, panuje zaniepokojenie w całej Europie, gdzie jest imigracja. Widzę to w Austrii – oświadczył kardynał Schoenborn.

– Również my mamy więzienia pełne Afrykanów przyłapanych na handlu narkotykami. To oczywiste, że jeśli nie są obywatelami austriackimi, powinni wyjechać, zostać odesłani do kraju pochodzenia – dodał.

W nawiązaniu do sytuacji w Austrii zaznaczył: „Są przypadki, gdy dochodzi do wydalenia tylko dlatego, że procedura azylowa zostaje uznana za niewystarczającą, nawet gdy ma miejsce wspaniała integracja”, a „dzieci mówią doskonale po niemiecku”.

– Potrzebne jest zatem spojrzenie z rozeznaniem, czyli to, co papież Franciszek często powtarza. Konieczne jest naturalnie przestrzeganie prawa, ale jednocześnie podchodzenie z empatią do konkretnych przypadków i sytuacji – ocenił metropolita Wiednia.

Zapytany o czterech imigrantów z Afryki aresztowanych w Rzymie pod zarzutem zgwałcenia i zabicia nastolatki, odparł: „Powinni zostać odesłani do swoich krajów, zgodnie z duchem przepisów”.
Źródło info i foto: TVP.info

Austria: Afgańczyk po narkotykach dźgał nożem przechodniów. Usłyszał surowy wyrok

Mężczyzna, który w marcu zaatakował nożem cztery osoby w Wiedniu, usłyszał wyrok dożywocia za czterokrotne usiłowanie zabójstwa. 23-letni Afgańczyk nie zadeklarował żadnych politycznych motywów swoich czynów. W wyniku ataków z 7 marca ciężkich obrażeń doznało małżeństwo i ich 17-letnia córka, pierwsze ofiary nożownika. Ranni w pobliżu stacji metra Nestroyplatz przeżyli tylko dzięki szybkiej reakcji pogotowia.

Afgańczyk następnie zaatakował swojego dilera narkotyków w rejonie Praterstern. W śledztwie swój czyn uzasadnił faktem, że człowiek ten znalazł się „w niewesołej sytuacji życiowej”.

Między tymi atakami mężczyzna starł się z przechodniem, temu jednak udało się wyjść ze starcia bez szwanku. W procesie obrona utrzymywała, że Afgańczyk działał w stanie „narkotykowej psychozy” po zażyciu trzech gramów kokainy i kilku tabletek ecstasy.
Źródło info i foto: TVP.info

Niemcy: Afera szpiegowska. Na celowniku wywiadu polska ambasada w Wiedniu?

Władze Austrii żądają od Niemiec „pełnego wyjaśnienia” dlaczego niemiecki wywiad prowadził na szeroką skalę działalność szpiegowską na terenie Austrii.

O skandalu napisał m.in. austriacki dziennik „Der Standard”, który publikuje listę inwigilowanych” obiektów”. Sprawę zbada niemiecki parlament. Austriackie media ujawniły listę instytucji, urzędów, przedstawicieli austriackiego oraz międzynarodowego biznesu, ale także polityków, którzy w latach 1999 – 2006 byli szpiegowani przez niemiecki wywiad BND. Na liście znajduje się także ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu.

„Pomiędzy przyjaciółmi takie rzeczy nie powinny mieć miejsca” – powiedział austriacki kanclerz Sebastian Kurz. „To jest niespotykane i nie do zaakceptowania” – dodał prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Wiedeń: Ciało 7-letniej dziewczynki w kontenerze na śmieci

Siedmioletnia dziewczynka poszukiwana od doby w Wiedniu została znaleziono w kontenerze na śmieci, w pobliżu domu, w którym mieszkała. O makabrycznym odkryciu poinformowała w sobotę wiedeńska policja. W niedzielę o sprawie poinformowały media. Na ciało natrafili w sobotę w dzielnicy Döbling pracownicy przedsiębiorstwa oczyszczania miasta.

Żywą bawiącą się 7-latkę widziano ostatnio o godz. 15 w piątek – ustaliła policja. Następnego dnia o godz. 11.30 policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu dziecka. Kontener, w którym znaleziono owinięte w plastikową torbę zwłoki, znajduje się w pobliżu bloku, gdzie mieszkała dziewczynka.
Źródło info i foto: TVP.info

Wiedeń: Zastrzelony nożownik sympatyzował z radykalnym islamizmem

Mężczyzna, który zaatakował nożem żołnierza pełniącego straż przed rezydencją ambasadora Iranu w Wiedniu, sympatyzował z radykalną ideologią islamistyczną, ale za wcześnie jest jeszcze, by stwierdzić, jakie były jego motywy – podało austriackie MSW.

26-letni nożownik, którego zaatakowany w nocy z niedzieli na poniedziałek żołnierz zastrzelił w obronie własnej, był Austriakiem egipskiego pochodzenia. Szefowa Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Publicznego Michaela Kardeis i minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl poinformowali na konferencji prasowej, że przeszukano mieszkanie napastnika oraz że trwa przegląd jego aktywności online.

– Miał on wyraźnie sympatie dla politycznego islamu – powiedziała Kardeis, precyzując później, że miała na myśli radykalny islamizm. Zastrzegła, powołując się na dotychczasowe ustalenia, że rozmyślnie użyła sformułowania, iż napastnik sympatyzował z politycznym islamem, a nie powiedziała, że był dżihadystą czy że się zradykalizował. Powołała się przy tym na miejsca, które odwiedzał on w internecie – informuje Reuters.

Parę dni wcześniej, w środę, w śródmieściu Wiednia doszło do dwóch ataków z użyciem noża, podczas których ciężko ranne zostały cztery osoby. Do obu ataków przyznał się pochodzący z Afganistanu 23-letni mężczyzna. Podczas przesłuchania tłumaczył się „agresywnym nastrojem” i „wściekłością z powodu trudnej sytuacji życiowej”.
Źródło info i foto: TVP.info

Ataki nożowników w Wiedniu

Prawdopodobnie nie ma związku między dwoma atakami z użyciem noża, do których doszło w środę wieczorem w Wiedniu – poinformowała policja. W sumie w obu atakach ciężko ranne zostały cztery osoby, w tym troje członków austriackiej rodziny. W czwartek zatrzymano 23-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie jednego z tych ataków. Pierwszy atak miał miejsce przed japońską restauracją przy handlowej ulicy Praterstrasse, w pobliżu stacji metra.

Jak poinformował agencję AFP rzecznik wiedeńskiej policji Patrick Maierhofer, napastnik ranił nożem, według świadków scyzorykiem, parę Austriaków w wieku 67 i 56 lat oraz ich 17-letnią córkę. Ofiary doznały ciężkich obrażeń zagrażających ich życiu i obecnie przebywają w szpitalu.

Motyw tego ataku, jak podkreślił Maierhofer, nie jest znany. Napastnik zbiegł. Według portalu Oe24 przed restauracją najpierw doszło do kłótni i przepychanek między kilkoma osobami, a następnie do ataku z użyciem noża.

Niedługo po tym zdarzeniu w tej samej okolicy nożem został zaatakowany i poważnie raniony 20-letni mężczyzna pochodzący z Czeczenii. „Aresztowaliśmy Afgańczyka, podejrzanego o ten atak” – poinformował w środę późnym wieczorem rzecznik wiedeńskiej policji.

Podkreślił, że raczej nie ma związku między tymi atakami, ale wyjaśnia to jeszcze policja.

Zatrzymanie 23-latka

Austriacka policja poinformowała w czwartek o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny podejrzanego o atak z użyciem noża w Wiedniu. Rzecznik policji Patrick Maierhofer oświadczył, że podejrzany został zatrzymany krótko po tym, jak 20-letni mężczyzna z Czeczenii został w środę wieczorem ugodzony nożem i przewieziony do szpitala z ranami zagrażającymi życiu.
Źródło info i foto: interia.pl

Jest zgoda na ekstradycję Pawła K. do Polski

Wiedeński sąd wydał dziś zgodę na ekstradycję do Polski Pawła K., podejrzanego o zamordowanie 18 lat temu Iwony Cygan. Było to już drugie posiedzenie ekstradycyjne dotyczące Pawła K. Już w lutym Wyższy Sąd Krajowy w Wiedniu przychylił się do ekstradycji Polaka, jednak obrońca mężczyzny złożył odwołanie. I to ono było przedmiotem dzisiejszego posiedzenia. Sąd odniósł się do odwołania negatywnie.

Choć na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie dojdzie do ekstradycji, pewne jest, że Paweł K. zostanie w najbliższym czasie przekazany w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości. Paweł K. został zatrzymany 9 stycznia i od tamtej pory przebywa w wiedeńskim areszcie. Poszukiwany był europejskim nakazem aresztowania pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
Sprawą zamordowanej w sierpniu 1998 roku 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina w Małopolsce, od kilku lat zajmuje się specjalna jednostka Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – tzw. Archiwum X. W wyniku śledztwa zatrzymano 7 osób, w tym ojca Pawła K. oraz przyjaciółkę zamordowanej dziewczyny – Renatę G.
Źródło info i foto: interia.pl

Austria: Sąd skazał migrantów za gwałt zbiorowy

Austriacki sąd skazał trzech azylantów z Afganistanu na wieloletnie więzienie za gwałt zbiorowy na kobiecie. Incydent wywołał debatę na temat zagrożeń powodowanych przez uchodźców. Do gwałtu doszło w kwietniu ubiegłego roku w toalecie na dworcu kolejowym w Wiedniu. Ofiarą była 21-letnia kobieta. Było to pierwsze poważne przestępstwo, którego dopuścili się osoby starające się o azyl po wybuchu kryzysu migracyjnego.

Wiedeński sąd skazał dwóch 18-latków na sześć lat (w chwili ataku byli nieletni), zaś 16-latka na 5 lat pozbawienia wolności. Oskarżonym groziło maksymalnie 7,5 roku więzienia – połowa maksymalnego wyroku przewidzianego za to przestępstwo dla osoby dorosłej.

Incydent wykorzystał kandydat antyimigranckiej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) Norbert Hofer w ubiegłorocznej kampanii przed wyborami prezydenckimi. Dzięki ostrej retoryce Hofer wygrał pierwszą turę wyborów, ale prezydentem ostatecznie nie został. Po wybuchu kryzysu austriacka policja odnotowała wzrost liczby przestępstw, ale – jak wynika z raportu nie dotyczył on najpoważniejszych przestępstw takich jaki gwałty czy morderstwa.

Od 2015 roku licząca około 8,5 miliona mieszkańców Austria przyjęła ponad 130 tys. uchodźców, głównie z Syrii i Afganistanu.
Żródło info i foto: TVP.info

Operacje antyterrorystyczne w dwóch miastach Austrii

Austriackie media informują w czwartek o operacjach antyterrorystycznych w Wiedniu i w Grazu z udziałem około 800 funkcjonariuszy policji. Dziennik „Kurier” podaje w wydaniu online, że zatrzymano „więcej niż 10 osób”. Według mediów była to operacja planowana od tygodni. Agencja APA odnotowuje, że rzecznik MSW Karl-Heinz Grundboeck odmówił potwierdzenia tego oficjalnie, wskazując, że działania te nie zostały jeszcze zakończone.

„Kurier” dowiaduje się, że operacja policyjna w Wiedniu i Grazu nie ma związku z zatrzymaniem w zeszłym tygodniu 17-latka podejrzanego o terroryzm. Gazeta podaje, że chodzi o „osoby z dawnej Jugosławii”, obserwowane przez urząd ochrony konstytucji i zwalczania terroryzmu (BVT).

Ludzie ci chcieli stworzyć radykalną organizację islamistyczną. Gazeta „Kronen Zeitung” pisze, że operacja w obu miastach była wymierzona w „sieć wokół wiedeńskiego kaznodziei Mirsada O., znanego także jako Ebu Tejma”, który latem 2016 roku został skazany w Grazu na 20 lat więzienia za udział w ugrupowaniu terrorystycznym, podżeganie do morderstwa i wymuszenia.

20 stycznia w Wiedniu zatrzymano 17-letniego obywatela Austrii „ze środowiska imigracyjnego” w związku z podejrzeniem o działalność terrorystyczną. Policja ujawniła wtedy, że od zagranicznych służb wywiadowczych strona austriacka otrzymała informacje o planowanym zamachu w stolicy.
Żródło info i foto: interia.pl