Posts Tagged “wiernych”

Były buddyjski mnich Wirapol Sukhpol, znany z posiadania prywatnego odrzutowca i innych dóbr luksusowych, został w czwartek w Tajlandii skazany na 114 lat więzienia za oszustwa, opiewające na kwotę ponad 28 mln bahtów (3,1 mln zł) – podały lokalne media. Sąd karny w Bangkoku uznał byłego mnicha za winnego 42 oszustw, przypadków prania pieniędzy i przestępstw komputerowych. Oprócz kary ponad stu lat pozbawienia wolności nakazał mu oddać 29 osobom wyłudzone od nich pieniądze – przekazał tajlandzki portal Khaosod.

Według sądu, 39-letni obecnie Wirapol wykorzystywał w latach 2009-2013 piastowaną przez siebie pozycję opata buddyjskiego klasztoru, by wyłudzać od wiernych dotacje na fikcyjne projekty w czterech prowincjach Tajlandii.

Wśród tych fałszywych inicjatyw był m.in. największy na świecie jadeitowy posąg Buddy oraz figura Buddy zrobiona w całości ze złota. W rzeczywistości za zebrane od wiernych pieniądze Wirapol kupował sobie luksusowe dobra, w tym 10 samochodów – uznał sąd.

Choć skazano go łącznie na 114 lat pozbawienia wolności, zgodnie z przepisami były mnich trafi do więzienia na maksymalnie 20 lat – podał Khaosod.

Wirapol, który jako mnich występował pod nazwiskiem Luang Pu Nenkham, popadł w niesławę w 2013 roku, gdy w serwisie Youtube ukazał się film przedstawiający go z plikami gotówki i drogą markową torbą na pokładzie prywatnego odrzutowca. Po publikacji nagrania został wydalony ze stanu duchownego.

Zarzucono mu w tym czasie również stosunki seksualne z nieletnią dziewczyną, co jest wśród mnichów uznawane za bardzo ciężkie przewinienie. Wirapol zbiegł wówczas do USA, gdzie mimo wydalenia ze stanu duchownego nadal ubierał się w szaty mnicha i założył klasztor w Kalifornii – podał Khaosod. Latem 2017 roku były mnich został jednak odesłany z powrotem do Tajlandii w ramach ekstradycji.

Wirapol będzie osobno sądzony w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne nieletnich i uprowadzenie dziecka. Wyrok w tej sprawie spodziewany jest w październiku.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Dramatyczne sceny rozegrały się przed kościołem w Republice Dagestanu w Rosji. Nieznany sprawca otworzył ogień do wiernych, którzy wychodzili ze świątyni. Strzelanina zakończyła się tragicznie.

Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych. Ofiarami są kobiety, mieszkanki miasta Kizlar, gdzie doszło do tragedii. Według relacji świadków napastnik był w szale, działał w amoku. Strzelał do ludzi z broni myśliwskiej. Zaatakował grupę osób, ktora świętowała religijny festiwal. Jak podają rosyjskie media, napastnik to 22-letni mieszkaniec Kizlara. Został zabity przez funkcjonariuszy “struktur siłowych” – podaje agencja Interfax. – Było tam mnóstwo osób. Mamy z dziećmi, starsi ludzie. Miałam nadzieję, że Bóg powstrzyma tego mężczyznę przed wejściem do kościoła – opisuje koszmar przed świątynią Oksana, która była świadkiem zdarzenia.

Ranni zostali przewiezieni do szpitala. Ich stan określa się jako “średnio ciężki”. Na razie nic nie wiadomo o motywach sprawcy.
Źródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 14 osób zginęło, a 36 zostało rannych, gdy w jednej z szyickich świątyń w Kabulu napastnik otworzył ogień do wiernych – poinformował rzecznik MSW Afganistanu Sedik Sedikki. Ofiary śmiertelne to 13 cywilów i policjant. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, które mówiły o trzech napastnikach, ataku dokonał tylko jeden osobnik. Został zastrzelony przez policję – powiedział Sedikki.

Są obawy, że ostateczna liczba ofiar śmiertelnych będzie wyższa. Resort zdrowia poinformował, że rannych przewieziono do szpitali. Do ataku doszło tuż przed godz. 20 czasu miejscowego, gdy wierni zebrali się na obchodach najważniejszego święta szyitów – Aszury. Świadkowie informują o wybuchu, po którym nastąpiła strzelanina. Siły bezpieczeństwa ewakuowały świątynię – poinformował szef policji w Kabulu Abdul Rahman Rahimi.

Tradycja żałobnego dnia Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu. Chodzi o śmierć w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna – potomka Fatimy, córki Mahometa. To najważniejsze święto szyitów, którzy z tej okazii urządzają widowiska pasyjne odtwarzające śmierć imama Husajna.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Ministerstwo przypomniało, że latem we Francji odbywa się Euro 2016, a Światowe Dni Młodzieży przyciągną do Polski tłumy wiernych.

Żadnych konkretów, ale celem mogą być tłumy turystów

Nieco później we wtorek Departament Stanu podkreślił, że nie ma żadnych informacji dotyczących “konkretnych, wiarygodnych zagrożeń dla europejskich mistrzostw piłki nożnej, Tour de France czy katolickich Dni Młodzieży”.

We wcześniejszym komunikacie ostrzegał, że celem ataków mogą być atrakcje turystyczne, centra handlowe, restauracje i środki transportu. Wskazywał, że wielkie tłumy turystów, jakie w miesiącach letnich będą zwiedzać Europę, mogą stanowić atrakcyjne cele dla “terrorystów planujących ataki w miejscach publicznych, zwłaszcza podczas dużych wydarzeń”.

Euro we Francji, ŚDM w Polsce

Departament Stanu na swych stronach przypomniał, że we Francji odbędą się mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2016 i “stadiony, strefy kibica” oraz “inne miejsca związane z tymi wydarzeniami lub ich obsługą medialną” mogą być celem zamachów, tak jak i inne imprezy sportowe. Zwracał też uwagę, że Światowe Dni Młodzieży przyciągną do Polski między 26 a 31 lipca około 2,5 mln wiernych i ze względu na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podjęte przez polskie władze amerykańscy turyści powinni być przygotowani na częste i skrupulatne kontrole.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Abu Bilal Ismail, imam z duńskiego Aaarhaus namawiał wiernych m.in. do bicia dzieci, które odmawiają modlitwy i do kamienowania kobiet za cudzołóstwo. Dziennikarze telewizji TV2 nagrali wystąpienie duchownego w meczecie Grimhoj i wykorzystali w serialu dokumentalnym “Za kulisami meczetów”. Dokument wzbudził w Danii olbrzymie kontrowersje.

- Jeśli zamężna albo rozwiedziona kobieta dopuści się cudzołóstwa, a nie jest dziewicą, powinniście ją ukamienować – instruuje imam na nagraniu. Namawia również do zabijania osób, które porzuciły islam.

“Zabijacie ich do ostatniego. Niech cierpią!”

Autorzy klipu promującego dokument w internecie przypominają, że ten sam imam w 2014 roku nawoływał w trakcie nabożeństwa do zabijania Żydów. – Zabijacie ich do ostatniego. Niech cierpią – grzmiał z mównicy. Poparł również działania ISIS i wprowadzenia szariatu. Jak twierdzą dziennikarze, około 22 ze 100 duńskich rekrutów, którzy wyjechali do Państwa Islamskiego, uczęszczało tam wcześniej na modlitwy.

Sam meczet stoi jednak na stanowisku, że nagranie z wypowiedzią imama zostało zmanipulowane przez dziennikarzy. – Słychać tylko kilka sekund z wystąpienia trwającego o wiele dłużej. Oszukujecie ludzi – powiedział TV2 przedstawiciel meczetu, imam Oussama El-Saadi.

Na tym jednak historia meczetu w Aarhaus się nie kończy. Na początku marca dziennikarze TV2 nagrali ukrytą kamerą gościnne wystąpienie imama z Kopenhagi, który namawia wiernych do bicia dzieci. – Drżyjcie przed Allahem, bracia i siostry. Uczcie swoje dzieci, że trzeba się modlić. Mają taki obowiązek od siódmego roku życia. A jeśli mają więcej niż dziesięć lat i odmawiają, egzekwujcie modlitwę biciem – naucza kopenhaski imam.

W serialu TV2 pokazano łącznie osiem meczetów, w których namawia się muzułmanów do przestępstw, takich jak kamienowanie, kary cielesne czy bigamia

Premier Danii reaguje na mowę nienawiści

Dokument sprowokował w Danii ożywioną dyskusję na temat radykalnych imamów. Niemal natychmiast zareagowali również politycy.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen zaproponował dzisiaj, po spotkaniu z przywódcami partii politycznych, plan przeciwdziałania mowie nienawiści. Rasmussen proponuje stworzenie listy zarejestrowanych “siewców nienawiści” w celu uniemożliwienia im publicznych wystąpień w Danii. Sugeruje też karanie wywrotowych wypowiedzi oraz uniemożliwianie pewnym osobom odwiedzania miejsc kultu religijnego.

Wg Rasmussena to pomoże uporać się z tymi, którzy “pod płaszczykiem religii i teologii” działają na szkodę duńskiego społeczeństwa.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Kościół popełnił “ogromne błędy” w podejściu do skandalu pedofilii – przyznał bliski współpracownik papieża Franciszka, australijski kardynał George Pell, składając zeznania przed działającą w jego kraju rządową komisją, która zajmuje się sprawą nadużyć. Kardynał Pell, który jest prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli odpowiednikiem ministra finansów w Watykanie, zeznawał w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas wideokonferencji, zorganizowanej między hotelem w Rzymie a siedzibą komisji w Australii. Tę formę wysłuchania dostojnika wybrano, gdy poinformował on komisję, że nie może stawić się przed nią, gdyż długa podróż samolotem nie jest wskazana przy jego stanie zdrowia.

Podczas pierwszej z kilku zaplanowanych telekonferencji hierarcha złożył kilkugodzinne wyjaśnienia dotyczące licznych przypadków wykorzystywania dzieci w kościelnych szkołach i innych placówkach w mieście Ballarat w stanie Wiktoria, gdzie był wiceproboszczem w latach 1973-1983 i w diecezji w Melbourne. Tam najpierw pełnił funkcję biskupa pomocniczego, a potem metropolity.

Kolejne zeznania mają dotyczyć jego posługi jako arcybiskupa Sydney. Jak informowano, komisja oczekuje wyjaśnień, jakie było podejście tamtejszego Kościoła do tysięcy przypadków takich przestępstw w szeregach duchowieństwa. Niektóre z ofiar księży pedofilów zarzucają australijskiemu kardynałowi tuszowanie oraz lekceważenie skandalu i przenoszenie sprawców takich czynów do innych parafii, a nawet próbę ich przekupienia w zamian za milczenie. On sam zaś te oskarżenia stanowczo odrzuca. Wielokrotnie mówił też, że nie wiedział o pedofilii w Ballarat.

“Skandaliczne okoliczności”

Agencja Ansa podała, że w czasie rozmowy z komisją kardynał Pell przyznał, że wiele wiarygodnych, jak podkreślił, sygnałów o wykorzystywaniu dzieci w jego kraju zostało zlekceważonych w “skandalicznych okolicznościach”. “Katastrofą” nazwał to, w jaki sposób australijski Kościół podchodził do sprawy seryjnego księdza pedofila Geralda Ridsdale’a, który był przenoszony z jednej parafii do drugiej. Kardynał Pell zapewnił zarazem, ze kiedy pracował w diecezji Ballarat, nie wiedział o przestępstwach, jakich dopuszczał się właśnie tam Ridsdale.

Hierarcha dodał, że Kościół “spowodował ogromne szkody w wielu miejscach rozczarowując wiernych”. – Ale teraz pracuje na rzecz tego, by temu zaradzić – dodał. Wśród popełnionych przez ludzi Kościoła błędów wymienił wiarę w to, że księży pedofilów można wyleczyć dzięki pomocy psychologicznej.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Konrad B. (26 l.) to bandyta, który dla paru złotych pobije i okradnie swoją ofiarę. Nie przepuścił nawet księdzu, który chodził po kolędzie. Jednak wikary Damian D. z parafii w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie) saszetki z pieniędzmi bronił jak lew. Walkę o datki wiernych nagrał miejski monitoring.

Była godz. 20, centrum miasta. Wikary Damian D. wizytował tego dnia parafian z kolędą. Kilkadziesiąt metrów przed nim szli ministranci. Duchowny zbliżał się do jednego z bloków. Nagle podbiegło do niego dwóch oprychów. Powalili na ziemię. Konrad B. próbował wyrwać wikaremu saszetkę z datkami od wiernych. Ten jednak trzymał ją mocno, nie puszczał, krzyczał. Wołanie o pomoc usłyszał w końcu ministrant. Nie podbiegł, ale zadzwonił po policję. Bandyci, których zaskoczyła bojowa postawa księdza, wzięli nogi za pas. Uciekli z niczym, a w saszetce, której tak zacięcie bronił Damian D., było ok. 800 zł. Duchowny dobrze zapamiętał twarz Konrada B., a ponieważ jest on doskonale znany policji, szybko został zatrzymany. – Za rozbój w warunkach recydywy grozi mu do 12 lat więzienia – mówi Tomasz Kwaśnik, rzecznik kołobrzeskiej policji. Po zatrzymaniu Konrada B. ustalenie tożsamości jego kompana nie było już problemem. To Marcin M. (33 l.), który też odpowie za rozbój.
Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

“Czy to za sprawą księdza ze Strzeszowa śledczy dowiedzieli się o kolejnych zabójstwach dzieci dokonanych przez Beatę K. i w trzy miesiące po odkryciu szczątków pierwszego dziecka mogli wrócić na podwórkowe cmentarzysko? I odkopać worki z ciałami kolejnych noworodków?” – zastanawia się “Fakt” i pisze, że dzień przed aresztowaniem dzieciobójczyni Beata K. dała na mszę w tajnej intencji – co bardzo zdziwiło wiernych – i się wyspowiadała. A na drugi dzień przyznała prokuratorowi, że zakopała więcej niż jedno dziecko. Reporterzy “Faktu” dotarli do informacji, które wyjaśniają, dlaczego dopiero w trzy miesiące po pierwszym odkryciu – zwłok noworodka uśmierconego przez Beatę K., śledczy wrócili do Strzeszowa i wiedzieli, gdzie kopać, by odnaleźć kolejne szkielety! Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Nieco ponad 18 lat mają trzej Włosi z regionu Abruzja, którzy ukradli relikwiarz z krwią Jana Pawła II z górskiego kościoła w masywie Gran Sasso. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Relikwię, skrawek materiału z kroplą krwi, wyrzucili. Dotąd jej nie znaleziono. – “Wyrzuciliśmy ją” – te słowa z przesłuchania sprawców kradzieży powtarzają media we Włoszech, gdzie opinia publiczna była poruszona informacją o zniknięciu czczonej przez wiernych relikwii, podarowanej przez kardynała Stanisława Dziwisza. To fragment sutanny Jana Pawła II z jego krwią z zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku. W czwartek tuż koło słynnej bazyliki Collemaggio w mieście L’Aquila, w pobliżu ośrodka dla narkomanów, odnaleziono metalowy fragment relikwiarza oraz krzyż, skradzione w nocy z 25 na 26 stycznia ze średniowiecznego kościółka w osadzie San Pietro della Ienca. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Wrocławski sąd okręgowy utajnił rozpoczęty w poniedziałek proces księdza Pawła K., któremu prokurator zarzuca wykorzystanie seksualne trzech małoletnich chłopców oraz oszukanie wielu osób; duchowny wprowadzał wiernych w błąd, że zbiera datki na misje. Zdaniem sądu wyłączenie jawności postępowania jest niezbędne, by chronić małoletnich pokrzywdzonych. Jak wynika z odczytanego w sądzie aktu oskarżenia 44-letni Paweł K. wielokrotnie miał z małoletnimi kontakty seksualne, rejestrował również ich przebieg i przechowywał na elektronicznych nośnikach. Zarzuty pedofilii dotyczą okresu od wiosny 2011 r. do grudnia 2012 r. oraz w jednym przypadku obejmują kilka miesięcy w 2005 r. Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »