Posts Tagged “wjechał”

Co najmniej sześć osób zostało rannych w niedzielę rano, gdy samochód wjechał na chodnik przed ośrodkiem sportu w Newcastle, w północnej Anglii. Incydent najpewniej nie był związany z terroryzmem. Zatrzymano jedną osobę – poinformowała policja.

Seria zamachów w Wielkiej Brytanii. Tragiczny czas na Wyspach

Lokalne media podają, że w ośrodku sportu trwały obchody kończącego ramadan święta Id al-Fitr, w których uczestniczyły setki ludzi. Według mediów wśród rannych jest dwójka dzieci. Policja poinformowała, że do incydentu doszło po godz. 9 lokalnego czasu. “Samochód zderzył się z pieszymi przed ośrodkiem sportu Westgate” – napisała policja w oświadczeniu.

- Trwa policyjne śledztwo, by ustalić, co dokładnie się stało, ale na razie incydent ten nie jest traktowany jako terrorystyczny – dodano.

Na miejscu zatrzymano 42-letnią kobietę. Jest ona przesłuchiwana. Policja zaapelowała do świadków zdarzenia, by zgłaszali się w celu złożenia zeznań. 19 czerwca w Londynie, w dzielnicy w Finsbury Park, doszło do ataku wymierzonego w muzułmanów, gdy kierujący samochodem dostawczym Brytyjczyk Darren Osborne wjechał w grupę wiernych wracających z wieczornej modlitwy w pobliskim meczecie. Zginął jeden mężczyzna, a 10 osób zostało rannych. Wszystkie ofiary to muzułmanie.

Wydarzenia w Finsbury Park były czwartym od marca atakiem w Wielkiej Brytanii określanym przez policję jako terrorystyczny oraz trzecim atakiem, podczas którego wjechano pojazdem w przechodniów. Poprzednich ataków dokonywali islamiści.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

W poniedziałek po południu w Paryżu doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia: w radiowóz wjechało rozpędzone auto, które następnie wybuchło. Kierowca zginął na miejscu i, jak okazało się później, był uzbrojony. Francuska policja potwierdziła, że była to najprawdopodobniej próba kolejnego zamachu terrorystycznego. Jak podaje agencja AFP, powołując się na źródła w policji, napastnik był radykałem znanym służbom bezpieczeństwa i miał przydzieloną kategorię “S”.

Po raz kolejny celem stały się siły bezpieczeństwa – powiedział minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb.

Policja potwierdziła, że w samochodzie zamachowca znaleziono broń, między innymi kałasznikowa, broń krótką i butlę z gazem. Służby specjalne przeszukały już dom mężczyzny w Plessis-Pate w Essonne, gdzie mieszkał z rodzicami, siostrą i żoną. Francuska telewizja ustaliła, że napastnik miał polskie korzenie: był synem Tunezyjczyka i Polki, a tunezyjskie służby już w 2013 roku wiedziały i jego zradykalizowaniu. Według mediów to 31-letni Adam D.

Jak relacjonują francuskie media, sąsiedzi rodziny Adama D. opisują ją jako “zamkniętą” i “radykalną”. Od listopada 2015 roku w Paryżu obowiązuje stan wyjątkowy. Ma być przedłużony do listopada tego roku.
Źródło info i foto: Pudelek.pl

Comments Brak komentarzy »

Sprawca zamachu, do którego doszło w nocy przed meczetem w Londynie, nie był znany służbom bezpieczeństwa – powiedział w poniedziałek Ben Wallace z brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych (Home Office). “Ten człowiek nie był znany władzom z ekstremizmu albo skrajnie prawicowego ekstremizmu” – powiedział Wallace z telewizji Sky News.

48-letni kierowca samochodu, który wjechał w grupę ludzi, został ujęty przez świadków zdarzenia, a następnie zatrzymany przez policję, która skierowała go na obserwację w szpitalu. Mężczyzna ma też zostać poddany badaniom psychiatrycznym.
Cressida Dick z londyńskiej policji powiedziała w poniedziałek, że jest jasne, iż celem ataku byli muzułmanie. Zapewniła, że do pilnowania bezpieczeństwa i porządku w miejscach zamieszkania społeczności muzułmańskiej zostanie skierowanych więcej funkcjonariuszy.

Do ataku doszło tuż po północy czasu lokalnego z niedzieli na poniedziałek w dzielnicy Finsbury Park. Samochód dostawczy wjechał w grupę muzułmanów wracających z wieczornej modlitwy w pobliskim meczecie podczas trwającego świętego miesiąca postu, ramadanu. Jak potwierdzono, jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych, z czego osiem wymagało hospitalizacji. Wszystkie ofiary to muzułmanie.

Jak przekazała policja, mężczyzna, który zmarł na miejscu zdarzenia, tuż przed atakiem doznał zapaści i otrzymywał pierwszą pomoc medyczną od zgromadzonych wokół członków społeczności. Śledczy na razie nie ustalili, czy zmarł w wyniku ataku czy wcześniejszych problemów zdrowotnych.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Osiem osób zostało rannych po tym, jak mężczyzna wjechał samochodem w grupę przechodniów przed główną stacją kolejową w Amsterdamie. Policja uważa, że zachowanie kierowcy nie było celowe. Do incydentu doszło tuż przed godz. 21.00 w sobotę.

Chciał uciec

Rusza, traci kontrolę i wjeżdża prosto w znak. Pijany motocyklista na drodze Najpierw pędził… czytaj dalej » Lokalne media informują, że kierowca czarnego peugeota 307 zaparkował w niedozwolonym miejscu przed stacją Amsterdam Centraal. Według gazety “Parool” znajdujący się w pobliżu policjanci poprosili mężczyznę o dokumenty. Wtedy kierowca gwałtownie ruszył uderzając w grupę pieszych. Swoją jazdę zakończył na betonowej ścianie.

W wyniku zdarzenia rannych zostało osiem osób. Dwie z nich trafiły do szpitala z poważnymi obrażeniami. Inni poszkodowani otrzymali pomoc na miejscu. Policja poinformowała na Twitterze, że nie znalazła dowodów na to, aby mężczyzna celowo chciał zranić przechodniów. Kierowca został aresztowany i zabrany na przesłuchanie. Przez pewien czas obszar przed głównym wejściem na dworzec był zamknięty, ale pasażerowie mogli korzystać z bocznych wejść. Zdarzenie nie miało wpływu na ruch pociągów.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Zamach terrorystyczny w Londynie pochłonął co najmniej sześć ofiar śmiertelnych, ponad 48 osób jest rannych – podała brytyjska policja. Trzej sprawcy zostali zastrzeleni. Mieli na sobie atrapy kamizelek z ładunkami wybuchowymi. Polskie MSZ sprawdza, czy w atakach ucierpieli Polacy. Do pierwszego ataku doszło w samym centrum miasta, na London Bridge. Jak podała londyńska policja biała furgonetka wjechała w grupę pieszych. Początkowo informowano o ok. 20 rannych, później pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych.

Na moście pojawili się uzbrojeni policjanci i służby specjalne. Przejazd przez most jest zablokowany w obu kierunkach. Policja zamknęła także pobliskie stacje metra, ale National Railway poinformowały już, że zostały ponownie otwarte.

Pierwsi świadkowie mówili, że furgonetka uderzyła w 5-6 osób. Pojawiły się również doniesienia świadków o ataku z użyciem noża oraz opisy osób z ranami ciętymi szyi. Na moście w momencie wydarzenia była reporterka BBC Holly Jones, która oceniła, że samochód jechał z prędkością ok 50 mil na godzinę (blisko 80 km/h).

Drugi atak miał miejsce w okolicach Borough Market w bezpośrednim sąsiedztwie London Bridge. Reporter Sky News relacjonował, iż słyszał strzały policji. Te wydarzenia tak relacjonował rozmówca BBC Kumi de Costa: “Utknęliśmy w środku strzelaniny jadąc taksówką przez Borough Market. Strzałów było naprwdę dużo. Potem zobaczyliśmy, że ok. 50 policjantów celuje do nas z broni. Z rękoma w górze wyszliśmy z auta i policjanci kazali nam iść w stronę Blackfriars Bridge”.

Policja zastrzeliła trzech sprawców zamachów. Nie ma jednak pewności czy wyczerpują oni listę zamachowców. W mediach społecznościowych pojawiły się komunkaty policji “Run, Hide, Tell” polecające ludziom by schronili sie w domach i poinformowali policję w przypadku zauważenia niebezpieczeństwa.
MSZ sprawdza, czy ucierpieli Polacy. Polski MSZ w wydanym komunikacie informuje, że konsul RP w Londynie pozostaje w kontakcie z miejscowymi służbami i sprawdza, czy podczas nocnych ataków ucierpieli polscy obywatele.

Numer dyżurny Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie: +44 2030789621.

“Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zaniepokojeniem przyjęło doniesienia o wydarzeniach, które miały miejsce w Londynie. Przekazujemy najgłębsze wyrazy współczucia społeczeństwu i władzom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej-”- napisano w komunikacie. MSZ apeluje jednocześnie do Polaków, którzy są obecnie w Londynie, by zachowali szczególną ostrożność i stosowali się do poleceń miejscowych służb.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Kierowca samochodu, który w czwartek wjechał w grupę ludzi na Times Square w Nowym Jorku, w chwili wypadku mógł być pod wpływem narkotyków – przekazała telewizja CBS, powołując się na informacje uzyskane od prokuratury. W wypadku zginęła 18-letnia kobieta, 22 osoby zostały ranne. Według CBS sprawca wypadku, 26-letni były wojskowy Richard Rojas mógł zażyć substancję o nazwie “K2″ lub “Spice”, czyli tak zwaną syntetyczną marihuanę.

Wcześniej w czwartek policja poinformowała, że Rojasa poddano badaniom na obecność alkoholu we krwi. Według wstępnych ustaleń śledczych mężczyzna nie miał związków z terrorystami. Jak powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, na razie nic nie wskazuje na to, aby mogło chodzić o akt terroru.

Wtargnął na chodnik

Samochód kierowany przez 26-latka w czwartek około południa czasu lokalnego (godz. 18 w Polsce) wtargnął na chodnik i według relacji świadków zatrzymał się dopiero, gdy uderzył w latarnię i bariery blokujące dostęp do chodnika. W wypadku zginęła 18-letnia kobieta, a rany odniosły 22 osoby. Stan czterech z nich lekarze wciąż określają jako zagrażający życiu. Times Square jest nowojorską atrakcją turystyczną. Codziennie przechodzą tamtędy setki tysięcy ludzi. Specjalne bariery mają chronić pieszych, ale nie są one jeszcze szczelne i w wielu miejscach samochody mogą nadal wjechać na chodniki lub skwery.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Puławscy policjanci zatrzymali 27-latka, który w Puławach wjechał samochodem w matkę z dwojgiem dzieci idących chodnikiem, a następnie odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając im pomocy. Pojazd, którym się poruszał porzucił kilkanaście kilometrów dalej. Jak się okazało, mężczyzna był nietrzeźwy, miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu.

12.05.br., około godziny 15:00, dyżurny puławskiej komendy został powiadomiony o potrąceniu kobiety z dwojgiem dzieci. Policjanci, którzy zostali skierowani na miejsce ustalili, że kierowca osobowego volkswagena wjechał w dwoje dzieci idących z matką chodnikiem, a także latarnię, a następnie odjechał z miejsca nie udzielając im pomocy. Dzieci w wieku 2 i 6 lat oraz ich matka zostali przewiezieni do szpitala w Puławach. Najbardziej poszkodowana jest 2-letnia dziewczynka, która z Puław została przetransportowana do szpitala w Lublinie.

Policjanci natychmiast podjęli działania zmierzające do zatrzymania sprawcy wypadku. Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo – śledcza, zabezpieczano ślady. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze z patrolówki zatrzymali kierowcę volkswagena, którym okazał się być 27-letni mieszkaniec Puław. Jak wykazało badanie, miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna zatrzymany został w miejscu zamieszkania. Samochód, którym spowodował wypadek, został odnaleziony przez policjantów przed wieczorem. Mężczyzna porzucił go kilkanaście kilometrów od miejsca zdarzenia.

27-latek trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu będą z nim wykonywane czynności procesowe.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Szwedzka służba zdrowia poinformowała, że po wczorajszym ataku w Sztokholmie z udziałem ciężarówki w szpitalu przebywa 10 osób. Wcześniej szpital Karolinska podawał, że hospitalizowanych jest łącznie dziewięć osób. Według źródeł medycznych cztery osoby są poważnie ranne, dwie przebywają na intensywnej terapii, a jedno dziecko jest lżej ranne. Pięć osób opuściło szpital.

Według szwedzkich mediów mężczyzna podejrzany o zamach to 39-letni Uzbek, sympatyzujący z Państwem Islamskim. Wcześniej, tej samej nocy, szwedzka telewizja publiczna SVT informowała o aresztowaniu drugiego mężczyzny. W uprowadzonej ciężarówce znaleziono materiały wybuchowe. Podejrzany został zatrzymany wczoraj wieczorem w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu, znajdującej się w granicach stołecznej aglomeracji. Zastosowano wobec niego najwyższy w szwedzkim systemie prawnym stopień podejrzenia o popełnienie przestępstwa terrorystycznego. Prokuratura nie podała jego tożsamości.

Podejrzany to według gazety Aftonbladet, 39- letni obywatel Uzbekistanu. Mężczyzna od kilku lat mieszka na przedmieściach Sztokholmu i miał sympatyzować z Państwem Islamskim. Policja nie podała jego danych personalnych.

Materiały wybuchowe w ciężarówce

W uprowadzonej ciężarówce, która została użyta we wczorajszym ataku, odnaleziono materiały wybuchowe – podała szwedzka telewizja, cytując źródła policyjne. Wcześniej SVT poinformowała o znalezieniu torby z materiałami wybuchowymi. Szef szwedzkiej policji powiedział z kolei innej stacji telewizyjnej, że nie może potwierdzić informacji o znalezieniu w ciężarówce materiałów wybuchowych.

Drugie zatrzymanie

Szwedzka telewizja SVT podała wcześniej, powołując się na źródła policyjne, że wczoraj późnym wieczorem policja zatrzymała drugiego mężczyznę. Według SVT możliwy jest związek między tymi mężczyznami. Policja jak dotąd nie potwierdziła jednak zatrzymania drugiego mężczyzny.

Zamach w Szwecji

Wczoraj po południu uprowadzona wcześniej ciężarówka wjechała w tłum ludzi na głównej handlowej ulicy Sztokholmu, Drottninggatan, a następnie uderzyła w dom towarowy.

Świadkowie opowiadali, że po ataku zapanowały chaos i panika; ludzie w popłochu opuszczali rejon Drottninggatan. – Hałas był taki sam, jakby eksplodowała bomba, i z głównego wejścia domu Ahlens zaczął wydobywać się dym – powiedział dziennikowi “Aftonbladet” jeden ze świadków.

- Siedzieliśmy w biurze, gdy usłyszeliśmy wybuch. Wybiegliśmy na balkon, zobaczyliśmy ciężarówkę i leżące obok ciało – relacjonowała w rozmowie z Onetem Polka pracująca w biurze w Sztokholmie, tuż obok miejsca, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi.

- Widzieliśmy ludzi odciągających ciało leżące koło ciężarówki i dym – relacjonowała pani Hanna. – Chwilę potem zaciągnięto nas do środka i zakazano podchodzić do okien – mówi. Jak dodała, wszystko było zamknięte, policja nie pozwalała pracownikom opuścić biura. Podkreślała, że pojawiają się doniesienia o strzelaninach w innych punktach miasta.

Funkcjonariusze otoczyli i zamknęli okolice ulicy Drottninggatan i nakazali rozejście się ludziom, którzy telefonami komórkowymi filmowali miejsce zdarzenia. Policja zaleciła mieszkańcom unikanie centrum szwedzkiej stolicy. Nad śródmieściem zaczęły krążyć policyjne śmigłowce. Na miejscu służby ratunkowe udzielały pomocy potrzebującym.

Sztokholmskie metro czasowo zostało zamknięte; ewakuowano także główny dworzec kolejowy w stolicy i wstrzymano tam do końca dnia ruch pociągów. W centrum Sztokholmu nie kursują autobusy ani tramwaje. W całym kraju wzmocniono patrole policji.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

W Sztokholmie krótko przed godziną 15.00 ciężarówka wjechała w grupę ludzi w centrum miasta. Trzy osoby nie żyją, wiele jest rannych. Policja nie wyklucza zamachu terrorystycznego. Służby opublikowały zdjęcie poszukiwanego w związku ze zdarzeniem.

W mediach społecznościowych funkcjonuje hashtag #openstockholm, pod którym mieszkańcy oferują sobie nawzajem podwózki do domu w związku z nieczynną komunikacją miejską. Dwie osoby w związku z atakiem są przesłuchiwane przez policję – podało “Expressen”.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Rozpędzony samochód wjechał w przechodniów w dzielnicy Londynu Islington. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę przy ruchliwej ulicy w pobliżu wielu barów i restauracji. Trzy osoby trafiły do szpitala, dwóch mężczyzn
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »