Posts Tagged “wydała”

Ekstradycja chińskiego szpiega z Belgii do USA. Aresztowanego w Belgii mężczyznę poddano procedurze ekstradycji do Stanów Zjednoczonych; oskarżono go o próbę kradzieży tajemnic przemysłowych amerykańskich firm branży lotniczej i astronautycznej – poinformowało dziś ministerstwo sprawiedliwości USA. Agent chińskiego wywiadu Yanjun Xu, podający się również za Qu Hui i Zhanga Hui, został aresztowany w Belgii pierwszego kwietnia. Jego ekstradycji do USA dokonano wczoraj.

Zgodnie z oświadczeniem ministerstwa postawiono mu zarzut “próby szpiegostwa gospodarczego”.

Jak podkreślił asystent prokuratora generalnego z wydziału bezpieczeństwa narodowego John C. Demers, przypadek Yanjuna “nie jest odosobniony, to część całościowej polityki gospodarczej, (która polega na) rozwoju Chin kosztem Ameryki”. – Nie możemy tolerować, by jakiś kraj kradł nasz arsenał i owoce, jakie daje nasz potencjał umysłowy – dodał.

Chińscy szpiedzy coraz bardziej aktywni

Zgodnie z aktem oskarżenia celem działalności Yanjuna mniej więcej od grudnia 2013 roku do jego aresztowania były firmy w USA i za granicą, które uznawane są za liderów w swoim sektorze. Agent nawiązywał kontakt z ekspertami i namawiał ich do podróży do Chin, oferował zwrot kosztów i wynagrodzenie, a jako cel wizyty podawał wystąpienie na uczelni.

W lipcu FBI poinformowało, że z punktu widzenia służb kontrwywiadowczych Chiny stanowią największe i różnorodne zagrożenie dla USA. Śledztwa prowadzone przez FBI w sprawie szpiegostwa przemysłowego we wszystkich 50 stanach kraju wskazują na udział Państwa Środka, a skala tych działań jest znaczna.

Również Wywiad Narodowy USA ostrzegał przed coraz bardziej agresywną postawą Chin, a przede wszystkim podejmowanymi przez Pekin próbami kradzieży tajemnic firmowych i wyników badań naukowych.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowska prokuratura skierowała do sądu wniosek o rozstrzygnięcie, czy ekstradycja Romana Polańskiego do USA jest dopuszczalna. O skierowaniu pisma poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Jak poinformowała prokuratura w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, “z umowy ekstradycyjnej wynika możliwość wydania stronie amerykańskiej obywatela polskiego. Fakt posiadania obywatelstwa polskiego nie jest więc bezwzględną przeszkodą ekstradycyjną”.

Prokuratura wskazuje, powołując się na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego z września 2011 roku, że “pomimo upływu okresu przedawnienia ścigania czynu zarzucanego Romanowi P. według polskiego prawa, władze amerykańskie mogą zabiegać o wydanie Romana P. – wynika to z umowy o ekstradycji”.

Zgodnie z ustawodawstwem tego kraju okres przedawnienia ścigania tego czynu nie nastąpił – napisano w komunikacie. Prokuratura podkreśla, że “zajmuje stanowisko jedynie w odniesieniu do przesłanek formalnych, nie odnosi się do innych okoliczności mieszczących się w pojęciu „właściwości wydania”. Zdaniem prokuratury okoliczności te bada Minister Sprawiedliwości RP – czytamy w komunikacie. Wniosek prokuratury rozpozna Sąd Okręgowy w Krakowie. Jeżeli uzna, że ekstradycja jest niedopuszczalna, decyzja będzie ostateczna. Jeśli zgodę wyrazi, ostateczne zdanie należeć będzie do ministra sprawiedliwości.

W październiku 2014 r. władze USA wystąpiły do Polski o aresztowanie 81-letniego Polańskiego – do czasu złożenia formalnego wniosku o ekstradycję. Formalnie jest on poszukiwany przez Interpol i objęty międzynarodowym nakazem poszukiwania. W 1977 r. reżyser został zaocznie uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Polański przyznawał, że doszło do seksu z Gailey, ale odbyło się to za jej przyzwoleniem. Amerykańskie prawo seks z nieletnią uznaje za gwałt. Przed ogłoszeniem wyroku reżyser potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

Sprawa została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Polański zgłosił się tam z obrońcami 30 października, zadeklarował, że stawi się na każde wezwanie prokuratury po wpłynięciu wniosku o ekstradycję, i podał swe miejsca pobytu. Prokurator uznał, że w takim przypadku zbędne jest stosowanie aresztu. Na początku roku wniosek o ekstradycję trafił do Prokuratury Generalnej i został przekazany do prokuratury w Krakowie. Po sprawdzeniu, że spełnia on wymogi formalne, prokurator wyznaczył termin przesłuchania, które odbyło się w środę 14 stycznia po południu.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Radykalny islamski duchowny Abu Hamza al-Masri, którego Wielka Brytania wydała niedawno USA po długiej batalii prawnej, nie przyznał się we wtorek w nowojorskim sądzie do postawionych mu zarzutów dotyczących terroryzmu. Jego proces ruszy w sierpniu 2013 roku. Według agencji Reutera grozi mu dożywocie. Władze amerykańskie oskarżają al-Masriego m.in. o uprowadzenie 16 osób w Jemenie w 1998 roku, nawoływanie do świętej wojny w Afganistanie w 2001 roku oraz o spisek mający na celu założenie obozu szkoleniowego dla dżihadystów w Bly w stanie Oregon. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Samolot z byłym dyktatorem Panamy Manuelem Noriegą na pokładzie odleciał z Paryża do Madrytu. Stamtąd Noriega poleci już bezpośrednio do ojczyzny, gdzie trafi prosto do więzienia. W ubiegłym tygodniu francuski sąd apelacyjny zgodził się na ekstradycję byłego dyktatora – na kolejne żądanie obecnych władz Panamy. Generał Manuel Noriega rządził tym krajem żelazną ręką od 1983 do 1989 roku. Był ścigany przez panamskie władze za powiązania ze zniknięciami i zabójstwami opozycjonistów w latach 70. i 80. Wydano na niego już trzy wyroki. Dotyczą przestępstw, których dopuścił się w latach 1983-89. Każdy z wyroków opiewa na 20 lat więzienia. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura obwodu grodzieńskiego wydała decyzję o tymczasowym aresztowaniu Andrzeja Poczobuta. Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi został wcześniej zatrzymany w Grodnie. Poczobuta zatrzymano, gdy miał jechać do Mińska, by wziąć udział w połączeniu z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej poprzez telełącze z delegacją Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi. Na posiedzeniu delegacji miał opowiedzieć o sprawie, którą wszczęła w związku z jego publikacjami prokuratura w Grodnie. Poczobut jest podejrzany o znieważenie w swoich tekstach dziennikarskich prezydenta Białorusi w tekstach z lat 2010-11 opublikowanych m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Za znieważenie głowy państwa grozi kara do dwóch lat więzienia. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

We Wrocławiu przebrany za ochroniarza złodziej ukradł 5 mln zł. Wystarczyło, że pokazał fałszywą legitymację i dostał worek z pieniędzmi – donosi “Rzeczpospolita”. To było całkiem proste: mężczyzna ubrany w mundur firmy ochroniarskiej Solid Security zgłosił się do Centrum Obsługi Gotówkowej we Wrocławiu i poinformował, że przyjechał po gotówkę dla oddziału banku Raiffeisen. Miał identyfikator i legitymację. – “Dzień dobry, ja po gotówkę z Raiffeisena” – powiedział złodziej. W jaki sposób ta maskarada mogła się powieść? Okazuje się, że procedury w takich sytuacjach są żenujące. Zamiast stosowania hasła dnia, elektronicznego kodu, czy podobnych zabezpieczeń, wystarcza legitymacja i identyfikator (zapewne podrobione) by pobierać worki pieniędzy. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »