Posts Tagged “wydany”

Zwiał i chciał pławić się w luksusie. Ale się przeliczył, wpadł w ręce policji i w wrócił do Polski. Grzegorz Ł. (52 l.), mózg skoku stulecia, zatrzymany na Ukrainie w ubiegłym roku, w końcu stanie przed obliczem prokuratora i odpowie za zorganizowanie kradzieży 8 mln zł.

Kiedy jego kompani od napadu słuchali w Sądzie Okręgowym w Łodzi wyroków, on cieszył się słońcem nad Morzem Czarnym. Myślał, że jest nieuchwytny, a dzieło jego życia – kradzież latem 2015 r. sprzed banku w Swarzędzu furgonetki wypełnionej banknotami – ujdzie mu na sucho. Nie poruszały go kary kolegów. 8 lat więzienia dostał Krzysztof W. (48 l.), krawiec z Łodzi, który przygotowując się do napadu zgolił włosy, zapuścił brodę, przytył, zmienił tożsamość i cały czas chodził w rękawiczkach, a po wszystkim oblał porzucone i puste auto chlorem. Sąd skazał też pozostałych jego pomocników – Marka K. na 7 lat, a Dariusza D. i Adama K. na 6 lat więzienia.

W tym czasie Grzegorz Ł. – były policjant i wiceszef firmy ochroniarskiej, mózg i szef szajki, który skrupulatnie zorganizował skok, pełnymi garściami wydawał pieniądze, z jakimi zwiał po napadzie. Prokuratorzy wysłali za nim list gończy, ale on ukrywał się skutecznie, choć nie zmienił nawet wyglądu, publikował swoje zdjęcia w internecie, a nawet udzielał…wywiadów.

W końcu specjalna grupa poszukiwawcza z Poznania znalazła go na południu Ukrainy. Zatrzymany został w listopadzie 2017 r. Wczoraj przyszedł dzień ekstradycji. – Wkrótce usłyszy zarzuty – mówi Michał Smętkowski z poznańskiej Prokuratury Okręgowej. Grzegorzowi Ł. grozi 10 lat więzienia.
Źródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Rosyjski haker Jewgienij Nikulin, wydany przez Czechy Stanom Zjednoczonym, oświadczył w piątek przed sądem w San Francisco, że nie przyznaje się do winy – informuje Agencja Reutera. Zarzuca mu się hakerskie włamania do sieci trzech amerykańskich firm technologicznych. Agencja CTK informowała, że samolot z Nikulinem, którego wydania domagała się też Rosja, odleciał do USA w czwartek.

30–letni obecnie Nikulin został zatrzymany przez czeską policję w październiku 2016 roku na mocy wystawionego przez USA listu gończego. Według amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości Nikulin dokonał ataków na sieć społecznościową LinkedIn oraz na serwery firm Dropbox i Formspring.

W toczącym się przed sądem federalnym w Kalifornii postępowaniu Nikulin oskarżony został o atak hakerski, kradzież i spiskowanie. Grozi mu za to w USA kara do 14 lat pozbawienia wolności. W Rosji jest ścigany w związku z zarzutem wyłudzenia w 2009 roku za pośrednictwem Internetu 110 tys. rubli (7 tys. złotych).
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) odtajnił wydany w 2013 roku nakaz aresztowania byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Libii Mohameda Chaleda Al-Tuhamy’ego, podejrzanego o zbrodnie za rolę w represjonowaniu opozycji za rządów Muammara Kaddafiego. Międzynarodowy Trybunał Karny podał w oświadczeniu, że Al-Tuhamy jest poszukiwany w związku z zarzutami, zakwalifikowanymi jako zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione na więźniach przetrzymywanych przez libijskie siły bezpieczeństwa podczas antyrządowych protestów w 2011 roku.

Prokuratura oskarża go między innymi o pozbawianie wolności, stosowanie tortur, prześladowania i okrutne traktowanie więźniów. Wydany 18 kwietnia 2013 roku nakaz aresztowania został w poniedziałek podany do publicznej wiadomości na wniosek prokuratora Fatou Bensoudy. Prokurator uznał, że gdy wszystkie kraje będą wiedziały o istnieniu nakazu, może to pomóc wspólnocie międzynarodowej we współpracy w celu aresztowania Al-Tuhamy’ego – poinformował Międzynarodowy Trybunał Karny.

W nakazie aresztowania wezwano przedstawicieli trybunału, aby starali się podjąć współpracę z władzami Egiptu przy aresztowaniu Al-Tuhamy’ego i wysłaniu go na proces do Hagi.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Węgierska policja aresztowała i przekaże władzom niemieckim irackiego imigranta podejrzanego o zgwałcenie 13-latki na dworcu kolejowym w Hamburgu w listopadzie 2016 roku – poinformowała we wtorek węgierska prokuratura. 37-letni mężczyzna, którego tożsamość musi dopiero zostać dokładnie ustalona, został zatrzymany na Węgrzech na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez władze Niemiec.

Według węgierskiej prokuratury mężczyzna ten, zarejestrowany w bazach danych na Węgrzech i w Niemczech pod różnymi nazwiskami i z różnymi datami urodzenia, został zidentyfikowany na podstawie odcisków palców w obozie dla migrantów na południu Węgier.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał w środę wyrok dożywotniego więzienia wydany przez sąd pierwszej instancji dla 36-letniego Rosjanina Samira S., oskarżonego o zabójstwo w Gdańsku w 2013 r. trzyosobowej rodziny, w tym 16-miesięcznego dziecka. Ofiary zostały zastrzelone. W marcu 2016 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał mężczyznę na dożywotnie więzienie i pozbawienie praw publicznych na 10 lat. Sąd zdecydował ponadto, że Samir S. będzie mógł ubiegać się o warunkowe, przedterminowe zwolnienie po 35 latach odbywania kary.

Orzekł też, że oskarżony ma zapłacić dla czterech osób związanych rodzinnie z ofiarami po 50 tys. zł zadośćuczynienia. Apelację od tego wyroku złożył obrońca Rosjanina. Wniósł o uniewinnienie oskarżonego lub uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji. Samir S. utrzymuje, że nie ma ze zbrodnią nic wspólnego, bo w chwili jej popełnienia był w innym miejscu. Jego obrońca podczas rozprawy apelacyjnej chciał też udowodnić, że Samir S. jest niepoczytalny, bo może mieć guza mózgu i schizofrenię. Sąd nie zgodził się jednak na kolejne badanie oskarżonego.

Zastrzelił całą rodzinę?

Do zabójstwa 33-letniego Adama K., jego 30-letniej żony i ich jedynego dziecka – 16-miesięcznej córki Niny – doszło 13 marca 2013 r. wieczorem w mieszkaniu przy ul. Długiej, w centrum Gdańska. Ciała odkrył następnego dnia znajomy rodziny. Ustalono, że z mieszkania zniknęły cenne przedmioty, m.in. sprzęt elektroniczny i liczne militaria z czasów II wojny światowej, które kolekcjonował gospodarz. Wartość skradzionego mienia wyniosła nie mniej niż 63 tys. zł. Większość tych rzeczy policja znalazła w mieszkaniu Samira S. po jego zatrzymaniu.

Adam K. miał być winny Samirowi S. kilkanaście tysięcy złotych. Zdaniem prokuratury, w efekcie gwałtownej kłótni Samir S. wyjął pistolet i – strzelając dwukrotnie z bardzo bliskiej odległości w głowę – zabił Adama K. W identyczny sposób zginęła żona kolekcjonera, która przybiegła, usłyszawszy strzały. Następnie, według śledczych, Samir S. zabił jednym strzałem w głowę dziewczynkę; miał to zrobić, bo dziecko krzyczało.
Żródło info i foto: polskieradio.pl

Comments Brak komentarzy »

Norweski Sąd Najwyższy odrzucił w piątek wniosek byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena. Domagał się gwarancji, że nie zostanie wydany Stanom Zjednoczonym, jeśli przyjedzie do Norwegii odebrać nagrodę przyznaną mu przez tamtejszy PEN Club. Po ujawnieniu w 2013 r. tajnego programu inwigilacji prowadzonego przez amerykańskie służby specjalne Snowden znalazł schronienie w Rosji.

Podtrzymana została tym samym decyzja sądu drugiej instancji z września.

Sąd Najwyższy w Oslo argumentował, że resort sprawiedliwości nie może zbadać, czy warunki do ekstradycji Snowdena do USA są spełnione, dopóki nie pojawi się on na norweskim terytorium i Waszyngton formalnie nie wystąpi z wnioskiem w sprawie ekstradycji.

Chciał gwarancji

Oskarżony o szpiegostwo w swoim kraju Edward Snowden, który w 2013 roku ujawnił informacje o masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, zwrócił się do sądu w kwietniu. Chciał otrzymać gwarancję, że będzie mógł odebrać w Norwegii Nagrodę Ossietzky’ego, przyznawaną co roku w uznaniu zasług w obszarze wolności słowa, bez obawy, że zostanie odesłany za Atlantyk.

W 2015 roku Snowden też nie mógł się udać do Norwegii, aby odebrać inną nagrodę, również w dziedzinie wolności słowa. Przyjął wyróżnienie w czasie specjalnie zorganizowanej wideokonferencji. 33-letni Snowden od czerwca 2013 roku przebywa w Rosji, która przyznała mu azyl. W USA grozi mu do 30 lat więzienia za ujawnienie szczegółów programu inwigilacji.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Meksykański sąd odrzucił apelację obrony barona narkotykowego Joaquina „El Chapo” Guzmana od decyzji zezwalającej na jego ekstradycję do USA. Adwokat przywódcy kartelu z Sinaloa zapowiada dalszą walkę. Sąd miasta Meksyk, który odpowiada szczeblem Wyższemu Trybunałowi Sprawiedliwości w poszczególnych stanach Meksyku, zajmował się sprawą od 26 września. W orzeczeniu stwierdzono, że nie ma przeszkód prawnych stojących na drodze do ekstradycji Guzmana do USA.

Renato Sales, szef służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwa narodowe w Meksyku, uważa, że wydanie „El Chapo” Amerykanom nastąpi w styczniu bądź lutym przyszłego roku. Obrońcy szefa największego kartelu narkotykowego na świecie nie dają za wygraną. Liczą na korzystną decyzję Sądu Najwyższego.

Nieto zmienił zdanie

Guzman został schwytany 8 stycznia. W maju władze Meksyku potwierdziły, że zgodzą się na jego ekstradycję do USA. Początkowo prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto sprzeciwiał się temu pomysłowi, ale później wyraził zgodę.

Obecnie „El Chapo” przebywa w pilnie strzeżonym więzieniu w Ciudad Juarez przy granicy z Teksasem. Król narkobiznesu, który z majątkiem szacowanym na miliard dolarów dostał się na listę najbogatszych ludzi świata amerykańskiego magazynu „Forbes”, ma odpowiadać przed sądami federalnymi w stanach Kalifornia i Teksas. Jest podejrzewany m.in. za handel narkotykami, pranie brudnych pieniędzy i zabójstwo.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Policja poszukuje 43-letniego Romana Porady skazanego za zabójstwo. Mężczyzna nie powrócił z przepustki do zakładu karnego. Porada odsiadywał 25 lat za zabójstwo. Wyrok został wydany 20 lat temu. Za mężczyzną, który nie wrócił z przepustki, wydano Europejski Nakaz Aresztowania.

Poszukiwania prowadzi policja w Piekarach Śląskich, bo tam zabójca ostatnio był zameldowany. Policja prosi o kontakt osoby, które mogą pomóc w złapaniu Romana Porady: Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich (tel. 32-3936-255, 32-3936-200) i pod numerem 997 lub 112.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

W październiku ubiegłego roku sąd zdecydował o niedopuszczalności ekstradycji do USA reżysera Romana Polańskiego. Już wtedy minister sprawiedliwości zapowiedział, że jeszcze do sprawy wróci. Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji w sprawie niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego do USA.

“Podjąłem decyzję, że kieruję do Sądu Najwyższego kasację ws. decyzji dotyczącej Romana Polańskiego, w której to sprawie sąd krakowski zdecydował o niewydawaniu pana Polańskiego Stanom Zjednoczonym w sytuacji, kiedy jest oskarżony i ścigany o okrutne przestępstwo wobec dziecka, gwałt na dziecku” – powiedział w radiowej Jedynce Zbigniew Ziobro.

Jaki jest status prawny Polańskiego?

Prokuratura po analizie pisemnego uzasadnienia decyzji sądu pierwszej instancji, mówiącej o niedopuszczalności ekstradycji do USA reżysera Romana Polańskiego, określiła ją jako “słuszną”. “Uzasadnienie postanowienia sądu, bardzo obszerne i szczegółowe w treści, zawiera wyczerpujące ustalenia dotyczące stanu faktycznego sprawy, kompletne wskazanie podstaw prawnych rozstrzygnięcia, a także w sposób logiczny przedstawia tok rozumowania i wnioskowania sądu” – napisano w komunikacie.

Ekstradycji Polańskiego domagały się Stany Zjednoczone. W 1977 r. reżyser został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Obrońcy Polańskiego – adwokaci Jan Olszewski i Jerzy Stachowicz – wykazywali przed sądem, że wniosek o ekstradycję jest bezzasadny z powodu zawarcia ugody przed sądem amerykańskim i odbyciu kary przez poszukiwanego.

30 października 2015 roku Krakowski Sąd Okręgowy wydał postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego do USA. Uznał, że przed sądem w USA została zawarta ugoda z Polańskim, a kara, która mu groziła – została wykonana z nawiązką. Ponadto stwierdził, że zgoda na ekstradycję wiązałaby się z naruszeniem praw i wolności Polańskiego. Wskazał również na “uzasadnioną obawę, że sprawa Romana Polańskiego nie zostanie rozstrzygnięta w niezawisły i bezstronny sposób przez sąd w Los Angeles”.

Postanowienie było nieprawomocne. Stronom przysługiwało zażalenie do sądu drugiej instancji. Obrońcy zapowiadali, że nie będą składać zażalenia na to postanowienie. Skoro prokuratura również nie wnosi zażalenia, postanowienie uprawomocni się i będzie ostateczne.

„To zaskakująca decyzja”

W sprawie decyzji prokuratury wypowiedział się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zdaniem którego była „zaskakująca”. – Po połączeniu prokuratury z Ministerstwem Sprawiedliwości, co nastąpi w przyszłym roku, bardzo wnikliwie zbadamy zasadność tej decyzji – mówił.

Dodał, że „jeśli okaże się, że były istotne merytoryczne argumenty za nią przemawiające, to ją poprzemy”. – Jeśli zaś okaże się, że była ona błędna i wydana z obrazą prawa, to wówczas wszczniemy stosowne postępowania wyjaśniające – powiedział Ziobro. Takie postępowania mogą oznaczać ewentualne postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów.

Ziobro mówił też, że według niego „byłoby z korzyścią dla sprawy, gdyby miał możliwość ocenić ją sąd II instancji”.

Obrońca Polańskiego: Nie było cienia wątpliwości

- Nie dziwi mnie stanowisko prokuratury, ze względu na to, że uzasadnienie sądu pierwszej instancji merytorycznie nie pozostawia cienia wątpliwości co do tego, że te argumenty są słuszne. Sami szereg tych argumentów przedstawiliśmy sądowi, a sąd podzielił nasz punkt widzenia i dodatkowo uzasadnił go szeregiem innych elementów – powiedział jeden z obrońców Romana Polańskiego mec. Jan Olszewski.

“Uzasadnienie merytorycznie jest bardzo wysokiej jakości i zmierzenie się z nim byłoby naprawdę bardzo trudnym zadaniem i nie dawałoby wielkich szans, a prawdopodobnie nie dawałoby w ogóle szans na to, żeby zażalenie w ogóle zostało uwzględnione” – dodał adwokat.
Żródło info i foto: Newsweek.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Krakowa zatrzymali poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania mieszkańca Małopolski, który miał brać udział w przemycie trzech ton papierosów. Polak był poszukiwany przez francuski wymiar sprawiedliwości. Za mężczyzną pod koniec ubiegłego miesiąca został wydany Europejski Nakaz Aresztowania.

51-latek podejrzany jest o przemyt 3 ton papierosów. Tir, w którym ukryta była kontrabanda, jechał z Polski do Irlandii. We francuskim porcie Cherbourg zawartość naczepy została sprawdzona przez tamtejsze służby. Funkcjonariusze odkryli poukrywane pomiędzy paletami z towarem kartony papierosów. Ich wartość oszacowano na 800 tys. euro.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »