Posts Tagged “wyjazd”

MSZ w Ankarze zażądał, aby specjalny wysłannik i koordynator z ramienia USA do walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii Brett McGurk opuścił Turcję, ponieważ wspiera swymi działaniami milicję kurdyjską w Syrii i kurdyjskich separatystów w Turcji.

- Byłoby dobrze, aby ta osoba została zastąpiona – oświadczył dziś turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla prywatnej telewizji NTV.

Według ministra McGurk “w oczywisty sposób” wspiera siły kurdyjskiej milicji w Syrii oraz kurdyjskich separatystów w Turcji, które to grupy zbrojne władze w Ankarze uważają za terrorystów.

Szef tureckiej dyplomacji wypowiadał się na temat Kurdów, z którymi Amerykanie skutecznie współpracują wojskowo na terenie Iraku i Syrii w wojnie z Państwem Islamskim, już po wtorkowym spotkaniu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. W toku tego przeszło dwudziestominutowego spotkania rozmówcy zapewniali o wzmocnieniu “partnerstwa strategicznego” i “nadzwyczajnych stosunków” między obu państwami.

Stany Zjednoczone uważają arabsko-kurdyjską koalicję Syryjskich Sił Demokratycznych, jak również YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) za swych najskuteczniejszych sojuszników w Syrii w walce przeciwko dżihadystom z IS.

Waszyngton w ubiegłym tygodniu zapowiedział dostawy broni dla YPG.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie m.in. blokowania wyjazdu posłów z Sejmu przez manifestujących przed budynkiem. Śledztwo wszczęto na podstawie materiałów od policji – poinformował w środę rzecznik prokuratury Michał Dziekański. Dziekański wcześniej mówił, że policja przekazała prokuraturze okręgowej materiały, w dużej części o charakterze audiowizualnym z monitoringu piątkowych wydarzeń przed Sejmem.

Prokuratura ws. wydarzeń przed Sejmem otrzymała też zawiadomienia PO i N w sprawie domniemanego złamania prawa przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali mównicę sejmową, w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad jednego z posłów PO. Potem Sejm, głosami głównie posłów PiS, uchwalił m.in. przyszłoroczną ustawę budżetową – wobec blokady mównicy obrady odbyły się nie na sali plenarnej, lecz w sali kolumnowej. Zdaniem opozycji, przeprowadzone w ten sposób głosowania są nielegalne. PiS zapewniało, że nie doszło tu do złamania prawa, a przestępstwo popełniła opozycja, blokując mównicę.

Przed Sejmem odbyła się zaś manifestacja, podczas której wyrażano poparcie dla pełnej obecności mediów w Sejmie i dla polityków blokujących mównicę. W nocy demonstranci próbowali blokować wyjeżdżających z Sejmu przedstawicieli rządu i PiS – działania policji polegały na wynoszeniu lub odsuwaniu blokujących. Nikogo nie zatrzymano; nie było też informacji, by ktoś odniósł obrażenia.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

O północy z niedzieli na poniedziałek na miesiąc została przywrócona – tymczasowo – kontrola na granicach wewnętrznych Polski z krajami UE, a także w portach i na lotniskach. Funkcjonować będą także mobilne punkty kontroli granicznej. – Zostało powołanych 260 punktów. Chodzi o bezpieczeństwo. Jest to działanie zupełnie standardowe – mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Minister przypomniał, że kontrole na granicach Polski były przywrócone także podczas mistrzostw Euro 2012.

Kontrole prowadzone są w sposób wyrywkowy – inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej – czyli wobec wytypowanych osób, na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw. Kontrole w dalszym ciągu będą prowadzone również na granicy Polski z krajami niebędącymi w UE: Rosją, Ukrainą i Białorusią.

– Nie przewidujemy żadnych utrudnień, kontrole na granicy wewnętrznej prowadzone będą wyrywkowo, wobec wytypowanych osób – także na lotniskach i w portach – powiedziała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias.

W sumie wyznaczono 285 miejsc, w których można przekraczać granicę, w tym 260 na granicy lądowej, gdzie prowadzona będzie mobilna kontrola graniczna. Funkcjonariusze SG korzystają ze specjalistycznych pojazdów, tzw. schengenbusów. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych oraz urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów.

Na wakacje z dokumentem

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że „kontrole graniczne przebiegają w sposób bardzo sprawny”. – Kontrole nie powodują zatłoczenia na granicy; przejazd nie jest utrudniony – podkreśli minister, który był obecny w Kołbaskowie (woj. zachodniopomorskie), gdzie funkcjonuje jeden z mobilnych punktów kontroli granicznej.

Minister zaznaczył, że „Polska jest krajem bezpiecznym i nie ma powodu do zmartwień, jeżeli chodzi o przekraczanie granicy”. – Jest sezon wakacyjny, dlatego zapraszamy, żeby w Polsce spędzić wakacje. Zapraszamy także pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży – mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał jednak, że należy pamiętać o dokumentach osobistych, które granicę Polski pozwolą przekroczyć.

Pogranicznicy na szlakach turystycznych

Także miłośnicy górskich wycieczek powinni pamiętać o przywróconych kontrolach. Od poniedziałku otwarte jest tylko jedno wysokogórskie przejście graniczne – na szlaku przez Rysy; pozostałe przejścia są zamknięte, a pogranicznicy patrolują szlaki. Zwykle granicę ze Słowacją w Tatrach można przekraczać w miejscach, gdzie spotykają się szlaki turystyczne obu państw. Poza Rysami są to przejścia na: Kasprowym Wierchu – Suchej Przełęczy, na Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu oraz Bobrowieckiej Przełęczy. Turysta chcący przekroczyć granicę w Tatrach (czyli w praktyce: tylko przez Rysy) musi mieć przy sobie dokumenty potwierdzające obywatelstwo, czyli dowód osobisty lub paszport.

Zawieszony mały ruch graniczny

MSZ poinformowało, że w związku ze zbliżającym się szczytem NATO i następnie ŚDM, od 4 lipca zawieszone są przepisy umów o małych ruchu granicznym w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium Polski mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz mieszkańców strefy przygranicznej Federacji Rosyjskiej.

Zaostrzone kontrole do 2 sierpnia

Tymczasowe kontrole na granicach wewnętrznych Polski będą prowadzone do 2 sierpnia. Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE. Światowe Dni Młodzieży odbędą się między 26 a 31 lipca. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Według szacunków służb i organizatorów na ŚDM do Polski może przyjechać nawet 2 mln ludzi z całego świata.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Uwaga turyści! Oszuści oferujące fałszywe kwatery pod Tatrami znaleźli nowy sposób na nabieranie tych, którzy chcą spędzić Sylwestra pod Giewontem. Podszywają się w Internecie pod istniejącą firmę pośrednictwa i proponują niezwykle atrakcyjne domki w bardzo atrakcyjnych cenach. Problem w tym, że takich domków nie ma.

Oszuści podszywają się pod zakopiańską firmę Imper, która zajmuje się zarządzaniem i sprzedażą nieruchomości. Domków jednak nie wynajmuje. W swojej ofercie zamieszczają dane naszej firmy: nazwę, adres, NIP i REGON, są podane numery telefonów, oczywiście już nie nasze, numer konta, nie nasz, opis bardzo szczegółowy, bardzo dokładny i nieruchomości i przepiękne zdjęcia luksusowych apartamentów. Jedynie dane naszej firmy są prawdziwe, natomiast wszystkie inne dane – zarówno adres nieruchomości, zdjęcia, opisy, numery kont, numery telefonów, nazwiska agentów są fałszywe – mówi współwłaścicielka firmy Joanna Szafirska. O tym, ze ktoś podszywa się pod jej biuro dowiedziała się od jednej z niedoszłych klientek oszustów, która zadzwoniła, by upewnić się czy oferta jest prawdziwa. Okazało się, że pojawiła się ona na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych.

Oszuści przesłali klientce potwierdzenie rezerwacji, które wyglądało bardzo wiarygodnie. Poza danymi istniejącej firmy, na pięciu stronach znajdował się bardzo szczegółowy opis domków. Opisano nawet jakie znajdują się na ich wyposażeniu sprzęty kuchenne i naczynia. W sumie sześć osób zgłosiło się do zakopiańskiej firmy z pytaniem o tą ofertę. Jedna z nich, niestety wpłaciła już zaliczkę na konto podane przez oszustów. Nie wiadomo, ile jeszcze osób dało się w ten sposób oszukać. Właścicielka obawia się, że przed Sylwestrem do jej drzwi dobijać się będą osoby, które zapłaciły oszustom za pobyt w nieistniejących domkach i domagać się będą kluczy do nich.

Telefony podane w ogłoszeniu już są wyłączone. Joanna Szafirska radzi, by przed jakąkolwiek wpłatą znaleźć w Internecie inne numery telefonów czy adresów mailowych podanej w ogłoszeniu firmy i sprawdzić, czy oferta jest prawdziwa. Sprawę zgłosiła Policji, ale tam usłyszała, że postępowanie zostanie wszczęte, kiedy ktoś poniesie faktyczną stratę finansową. Poinformowała o oszustwie także administratora portalu internetowego. Bardzo ważne jest jednak, by zgłaszały się osoby, które wpłaciły już pieniądze na konto oszustów, być może dzięki szybkiej reakcji uda się je jeszcze odzyskać.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Amerykańska Polonia wstrząśnięta zabójstwem 26-letniej Moniki Potoczniak z Jersey City i jej 5-letniego syna. Policja szuka byłego partnera kobiety. To domniemany sprawca tej tragedii. Według siostry Moniki Potoczniak, amerykański partner Bill już wcześniej bił ją, dusił i groził śmiercią jeśli go porzuci. W ubiegłym tygodniu Monika Potoczniak planowała lecieć do siostry na Florydę. Na lotnisko miał ją odwieźć brat i to on właśnie znalazł zwłoki.

Policja uważa, że morderca udusił kobietę gołymi rękami, potem odebrał z przedszkola pięcioletniego Christophera, zawiózł do domu i tam udusił poduszką. Ciała matki i syna zawinął w koc i zostawił w sypialni. Obrażeni wskazują, że Polka broniła się przed zabójcą, ale ten był silniejszy. Jej partner zniknął, zlikwidował nawet swój profil na Facebooku.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie czeka dziś na Zbigniewa Stonogę. Chce go przesłuchać w sprawie podejrzenia korupcji w sądzie w Katowicach. Ale do przesłuchania prawie na pewno nie dojdzie. Zbigniewa Stonogi nie ma w kraju. Na razie. Jak napisał na Facebooku, we wtorek wraca do Polski. Zbigniew Stonoga zapowiedział na Facebooku, że wyjedzie z Polski do “bezpiecznego kraju poza Europą”. To już jednak nieaktualne. Stonoga ogłosił, że opuszcza Polskę, w reakcji na działania prokuratury. Prokuratorzy wydali postanowienie o jego zatrzymaniu i przeszukaniu mieszkania. Sprawa dotyczy rzekomej afery w katowickim sądzie, o której informował biznesmen.

W niedzielę wieczorem okazało się jednak, że Stonoga zmienił plany. Biznesmen podczas wideoczatu na Facebooku zapowiedział, że “za jakiś czas” zgłosi się do prokuratury. Ale nie w poniedziałek.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Na lotnisku w Montrealu zatrzymano w weekend dziesięciu młodych Kanadyjczyków, podejrzewanych o to, że zamierzali przyłączyć się do ugrupowania dżihadystycznego Państwo Islamskie (IS) w Iraku i Syrii – poinformowała wieczorem kanadyjska żandarmeria. Młodzi ludzie nie usłyszeli jeszcze zarzutów; na razie zabrano im paszporty. W ramach śledztwa przesłuchano “rodziny i przyjaciół młodych ludzi” – dodała żandarmeria.

Minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Steven Blaney podziękował siłom bezpieczeństwa za czujność wykazaną “przy ochronie naszych ulic i społeczności przed ciągłym zagrożeniem terrorystycznym”.

Do zatrzymania doszło kilka miesięcy po wyjeździe do Turcji pochodzących z Montrealu pięciu młodych mężczyzn i dwóch kobiet w wieku 18-20 lat. Z Turcji mieli udać się do Syrii, by przyłączyć się tam do IS. Większość chodziła do tej samej uczelni co zatrzymani w weekend. W kwietniu policja zatrzymywała z kolei dwoje 18-latków za “przestępstwo związane z terroryzmem”; nie podano szczegółów. Wczesną wiosną zatrzymano też dwóch innych mieszkańców Montrealu – w wieku 22 i 26 lat – w związku z podejrzeniami, że stanowią oni zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zostali poddani kontroli sądowej.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Brytyjska para z czworgiem dzieci została zatrzymana w stolicy Turcji – Ankarze. Podejrzewa się, że rodzina chciała udać się do Syrii, by przyłączyć się tam do dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) – poinformował przedstawiciel tureckich władz. 29-letnia Sara Kiran i jej 31-letni partner Asif Malik zostali zatrzymani w hotelu. Wraz z nimi do aresztu trafiło ich czworo dzieci, w wieku od 12 miesięcy do siedmiu lat. Rodzina najpewniej zostanie deportowana.

Cichy wyjazd

Nie informując o tym nikogo Kiran i Malik opuścili Wielką Brytanię na początku kwietnia. Według brytyjskiej policji Malik chciał zamieszkać w muzułmańskim kraju. Bliscy pary pochodzącej z hrabstwa Berkshire, na południu Anglii, 16 kwietnia powiadomili policję o zaginięciu rodziny. Brytyjskie władze utrzymują, że nic nie wskazuje na to, iż Kiran i Malik zamierzali walczyć w Syrii. Nie jest też jasne, czy para sympatyzuje z IS lub prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem. Jednak tureckie władze są przekonane, że rodzina chciała udać się na tereny kontrolowane przez dżihadystów z IS. W niedzielę władze w Londynie przekazały swym odpowiednikom w Ankarze informacje w sprawie zaginionych.

Chwalą współpracę

Tureccy przedstawiciele władz w ostatnim czasie chwalą współpracę z Wielką Brytanią, dzięki której zatrzymywani są nawet 15-letni brytyjscy obywatele, będący w drodze do Syrii. Ankara wywiera też presję na inne kraje, w celu polepszenia współpracy.

W odpowiedzi na to, że Turcja stała się ostatnio głównym państwem tranzytowym dla zagranicznych bojowników, stworzono listę osób, które mają zakaz wjazdu do kraju. Jest na niej 12,5 tys. nazwisk. 20 proc. osób to Europejczycy. Według anonimowego przedstawiciela tureckich władz od początku 2014 roku deportowanych zostało ok. 1,3 tys. osób, które były podejrzewane o związki z dżihadystami. Według Europolu od 3 tys. do 5 tys. obywateli UE przyłączyło się do ugrupowań dżihadystycznych działających na Bliskim Wschodzie.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Austriacka policja drugi raz w ciągu roku zatrzymała 14-letniego chłopca tureckiego pochodzenia, który planował wyjazd do Syrii, by przyłączyć się do Państwa Islamskiego. Chłopiec szukał także w Internecie informacji na temat samodzielnej konstrukcji. Po raz pierwszy został zatrzymany w październiku ubiegłego roku. Zwolniono go jednak z aresztu i kazano meldować się na policji. Gdy matka zgłosiła w ubiegłym tygodniu jego zaginięcie, władze wydały nakaz aresztowania. Według austriackiego MSW około 170 osób wyjechało z kraju na Bliski Wschód, by przyłączyć się do zbrojnych organizacji islamistycznych.

Chłopiec szukał także w internecie informacji na temat samodzielnej konstrukcji bomby. Po raz pierwszy został zatrzymany w październiku ubiegłego roku. Zwolniono go jednak z aresztu i kazano meldować się na policji. Gdy matka zgłosiła w ubiegłym tygodniu jego zaginięcie, władze wydały nakaz aresztowania. Według austriackiego MSW około 170 osób wyjechało z kraju na Bliski Wschód, by przyłączyć się do zbrojnych organizacji islamistycznych. W niedzielę władze zatrzymały dwie dziewczyny w wieku 16 i 17 lat, które próbowały przedostać się do Syrii, by tam wyjść za mąż za bojowników Państwa Islamskiego. Pochodzą one z rodzin o bośniackich i czeczeńskich korzeniach. Zostały wkrótce zwolnione i przekazane rodzicom.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Mężczyzna podejrzewany o finansowanie Państwa Islamskiego został we wtorek aresztowany w Melbourne. Australijska policja przeszukała mieszkania kilku osób podejrzewanych o współpracę z dżihadystami. To część międzynarodowej operacji, przeprowadzonej we współpracy z amerykańskimi służbami specjalnymi. Amerykanie przekazali Australijczykom informację, że w Melbourne przebywa 23–letni mężczyzna podejrzewany o przekazanie przez „nielegalną organizację terrorystyczną” ponad 10 tys. dolarów amerykańskiemu obywatelowi.

– “Sfinansował komuś wyjazd ze Stanów Zjednoczonych do Syrii i według naszej wiedzy ta osoba nadal walczy w szeregach bojowników” – powiedział przedstawiciel policji Neil Gaughan. W tym samym czasie przeszukano także kilka innych mieszkań, jednak poza 23–latkiem nie zatrzymano żadnej innej osoby.

Zagrożenie wewnętrzne

Agencja Reutera zwraca uwagę, że australijskie władze są zaniepokojone rosnącą liczbą obywateli walczących w szeregach grup terrorystycznych. Premier tamtejszego rządu Tony Abbott ocenia, że wśród dżihadystów w Syrii i Iraku może walczyć co najmniej 150 Australijczyków. Lokalne władze szacują, że ok. 20 bojowników wróciło już do kraju i stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. W zeszły wtorek premier Abbott ostrzegał, że wszyscy obywatele, którzy zaangażowali się w walkę po stronie Państwa Islamskiego zostaną zatrzymani zaraz po powrocie do kraju. Zapowiedział zaostrzenie kar dotyczących działalności terrorystycznej.

Wezwanie do dżihadu

To nie pierwsza w ostatnim czasie akcja australijskich służb przeciwko terrorystom. Dwa tygodnie temu policja przeprowadziła akcję antyterrorystyczną, w ramach której zatrzymano 15 osób. Operację zorganizowano, gdy służby wywiadowcze otrzymały doniesienia o apelach przywódców Państwa Islamskiego nawołujących bojowników do przeprowadzenia serii morderstw w Australii
“Sfinansował komuś wyjazd ze Stanów Zjednoczonych do Syrii i według naszej wiedzy ta osoba nadal walczy w szeregach bojowników”
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »