Nowe zatrzymania ws. ustawianej sprzedaży nieruchomości w Krakowie

Trzy osoby zostały zatrzymane przez CBA w aferze dotyczącej ustawiania przetargów na wynajem, lub zakup atrakcyjnych nieruchomości w Krakowie – informuje reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Zatrzymani to lekarka, pracownik lokali gastronomicznych i przedsiębiorca – współwłaściciel jednego z najbardziej popularnych miejsc rozrywki w Krakowie.

Osoby te miały dawać pieniądze, lub obiecywać ich wręczanie w zamian za ustawianie postępowań na kupno i wynajem lokali użytkowych i mieszkalnych. Wręczane kwoty wahały się od 20 do 25 tysięcy złotych. Jedno z postępowań dotyczyło lokalu znajdującego się w Sukiennicach.

W sumie w aferze podejrzanych jest 15 osób. Wątpliwości dotyczą umów na 42 nieruchomości.
Źródło info i foto: interia.pl

Boss sycylijskiej mafii pobierał latami czynsz za wynajem odebranych mu nieruchomości

Boss sycylijskiej mafii, któremu na wniosek sądu skonfiskowano 22 domy, mimo to przez 14 lat pobierał czynsz za ich wynajem – podały włoskie media. Postępowanie w tej sprawie wszczął Trybunał Obrachunkowy – odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli w Polsce. Przedsiębiorca budowlany z Palermo, niejaki Pietro Lo Sicco został skazany na 7 lat więzienia za przynależność do mafii i korupcję. W trakcie toczącego się przeciwko niemu śledztwa skonfiskowano należące do niego nieruchomości jako mafijny majątek, co jest powszechną praktyką w walce z przestępczością zorganizowaną.

Nadzór nad tymi domami i mieszkaniami sąd powierzył biegłemu księgowemu, któremu już wcześniej oddawał jako administratorowi dobra odebrane organizacji cosa nostra. Według gazet to właśnie on znalazł się w centrum prowadzonego postępowania wyjaśniającego, które zostało wszczęte po tym, gdy anomalię wykryła krajowa agencja ds. skonfiskowanych i zajętych dóbr.

10 innych podejrzanych przypadków

Okazało się, że przez 14 lat – od chwili konfiskaty – na konto uwięzionego biznesmena i zarazem mafiosa regularnie wpływały pieniądze od najemców tych nieruchomości. Media na Sycylii poinformowały, że wątpliwości co do przejrzystości administrowania mafijnymi dobrami i podejrzenia powiązań z mafią oraz jej sprzyjaniu dotyczą tam jeszcze co najmniej 10 innych przypadków, które są obecnie weryfikowane.

Wartość skonfiskowanego włoskim mafiom majątku szacuje się na kilkanaście miliardów euro. Tylko część nieruchomości przekazuje się na cele społeczne i publiczne. W niektórych willach i posiadłościach urządzane są przedszkola , ośrodki kultury i kina, a także posterunki karabinierów i policji, co ma szczególne symboliczne znaczenie.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Morderstwa w Warszawie wciąż niewyjaśnione

Wciąż nie została wyjaśniona przez policję sprawa dwóch podobnych brutalnych morderstw w Warszawie. Od ciosów nożem zginęli emerytowany lekarz i starsza kobieta. Oboje oferowali swoje domy na sprzedaż lub wynajem. Oboje umówili się z tajemniczym klientem i zostali zamordowani. Policjanci nie chcą mówić o seryjnym zabójcy, ale nie wykluczają, że te sprawy się łączą. Warszawska Sadyba i Imielin – to tutaj doszło do okrutnych zbrodni. Ktoś z zimną krwią, w zaplanowany sposób zamordował właścicieli domów – mężczyznę i kobietę, starsze osoby. Do pierwszej zbrodni doszło pół roku temu. Kobietę w domu zamordowano tydzień temu. Według śledczych oba morderstwa łączy bardzo wiele. – „Zabójstwa rzeczywiście są podobne. Brak jednoznacznego motywu rabunkowego w obu sprawach, jednocześnie podobieństwo wynika także z metody działania sprawcy” – podkreślił Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Żródło info i foto: tvn24.pl

Rafał Sz. zatrzymany za kradzieże

Rafał Sz. najpierw wyszukiwał ogłoszenia o wynajmie pokoju. Potem, ustalając warunki z właścicielem, czekał na chwilę jego nieuwagi. Gdy taka się nadarzyła, zabierał z lokalu cenne przedmioty. Policjanci z warszawskiego Mokotowa pod koniec czerwca otrzymali zgłoszenie i kradzieży. Jak wówczas ustalili, z mieszkania przy ul. Łowickiej zniknął złoty łańcuszek o wartości 1500 złotych. Wszystko wskazywało na to, że ukradł go 25-latek, który rzekomo chciał wynająć jeden z pokoi. Zrobił to w momencie oglądania lokalu. Funkcjonariusze ustalili, że złodziej to 25-letni Rafał Sz., który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Okazało się, że w taki sam sposób okradł także właściciela innego mieszkania. Jego łupem padł wtedy portfel z dokumentami i pieniędzmi. Żródło info i foto: POLICYJNI.pl

Haracz za czynsz

Firma Marka P., aresztowanego niedawno pełnomocnika Kościoła, dostaje 50 tysięcy złotych miesięcznie za ściąganie czynszu za wynajem byłego szpitala elżbietanek w Warszawie. To kwota równa połowie całego czynszu – donosi „Gazeta Wyborcza. Tak będzie do 2037 roku dzięki umowie, jaką wynegocjował mecenas Piotr P., członek Komisji Majątkowej i adwokat zakonnic. Mecenas Piotr P. jest członkiem Komisji Majątkowej przy MSWiA, która przyznaje instytucjom kościelnym rekompensaty za majątek utracony w PRL-u. Zasiada też w radzie ekonomicznej diecezji płockiej. W środę CBA zatrzymało go pod zarzutem korupcji. Gliwicka prokuratura twierdzi, że wziął kilka łapówek na kwotę ponad 200 tysięcy złotych. Żródło info i foto: RMF24.pl