Posts Tagged “wyniki”

Utonięcie było przyczyną śmierci 19-letniego Armina maturzysty z Mysłowic – takie są wstępne wyniki przeprowadzonej sekcji zwłok. Ciało nastolatka wyłowiono z Przemszy w środę wieczorem. Chłopak był poszukiwany od 29 kwietnia. Dzień wcześniej spotkał się z kolegami w centrum Sosnowca. Wieczorem się rozstali. Miał wrócić do Mysłowic autobusem, ale ostatecznie poszedł pieszo.

Chłopak przechodził obok stacji kontroli samochodów. Jego sylwetkę zarejestrował wówczas monitoring. Niedaleko od tego miejsca jest rzeka, gdzie znaleziono ciało – na granicy Sosnowca i Mysłowic. Zauważył je przypadkowy przechodzień.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Zakończyła się sekcja zwłok Magdaleny Żuk. Brali w niej udział polski prokurator i biegły, którzy udali się do Egiptu – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że polska prokuratura ma już wstępne wyniki sekcji, nie ujawnił jednak żadnych szczegółów.

- W tej sprawie prokuratura rozpoczęła, zaraz po uzyskaniu informacji o tragicznej śmierci, intensywne czynności. Do Egiptu w dniu wczorajszym pojechali prokurator prowadzący śledztwo i biegły z zakresu medycyny sądowej. Brali udział w sekcji zwłok i mamy informację, że została ona zakończona – poinformował Zbigniew Ziobro.

- Zostaliśmy poinformowani o wstępnych ustaleniach. Nie jest naszym zadaniem jednak, by na tym etapie mówić o kwestiach, które będą przedmiotem dalszych weryfikacji – powiedział. Dodał, że śledczy biorą pod uwagę kilka wersji okoliczności śmierci kobiety. – W tej sprawie, mogę zapewnić, będziemy działać profesjonalnie – powiedział.

Jedna z wersji

Ziobro podkreślił, że zgodnie z jedną z wersji rozpatrywanych przez śledczych może chodzić o “szerszy proceder związany z handlem ludzi i czerpaniem korzyści z działalności związanej z zorganizowaną przestępczością”. – Taka działalność mogła dotyczyć nie tylko pani Magdaleny (…). Wyjaśniane będą też inne wątki, które przy tej sprawie się pojawiły. Związane z podejrzeniami handlu kobietami, czerpaniu korzyści z wykorzystania kobiet dla celów seksualnych z użyciem przemocy, podstępu czy też środków chemicznych – powiedział.

Prokurator generalny powiedział, że wydał prokuratorom zalecenie, “aby w sposób szczególny traktować sprawy związane z handlem ludźmi, przemytem ludźmi, wykorzystywaniem przemocy, stosowaniem podstępu w stosunku do kobiet, jeśli jest to związane z czerpaniem korzyści finansowych, bądź też innych korzyści, w związku z popełnianiem przestępstw o charakterze seksualnym”.

Udział polskiego prokuratora w sekcji zwłok

Powiedział, że władze Egiptu w drodze “zupełnego wyjątku” zgodziły się na udział polskiego prokuratora w sekcji zwłok kobiety. Zapowiedział, że jeszcze w środę będzie rozmawiał z prokuratorem generalnym Egiptu w sprawie wymiany informacji i dalszej współpracy. Dodał, że szef MSZ Witold Waszczykowski zaangażował się w pomoc dyplomatyczną “aby umożliwić nam skuteczniejsze zrealizowanie zadań śledczych, które chcą realizować prokuratorzy na terenie Egiptu”.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Krzysztof Rutkowski, właściciel agencji detektywistycznej, który bada sprawę śmierci Magdaleny Żuk, w porannych programie WP podkreślił, że w środę odbędzie się sekcja zwłok z udziałem prokuratora i biegłego z Polski. Ma ona m.in. wykazać, czy w stosunku do zmarłej użyto środków chemicznych. – Dzisiaj, a najpóźniej jutro, odbędzie się sekcja zwłok. Wszystko zależy od strony egipskiej – powiedziała nam Violetta Niziołek, rzeczniczka prokuratury okręgowej w Jeleniej Górze.

Rutkowski w #dzieńdobryWP zwrócił uwagę, że dziewczyna zmarła 30 kwietnia i miała przeprowadzoną transfuzję krwi, co może mieć wpływ na wyniki sekcji. Jak podkreślił, obecność prokuratora i biegłego z Polski ma zapewnić, że nie zostaną popełnione żadne błędy i gwarantować, by nie było wątpliwości co do wykonania sekcji. Ma ona dać “pełen obraz sytuacji”.

- Prokurator i biegły już są na miejscu. Najprawdopodobniej jeszcze dziś zostanie przeprowadzona sekcja zwłok. Zależy nam na czasie, ponieważ i tak bardzo dużo upłynęło od śmierci Magdaleny Żuk. Po sekcji będzie możliwe sprowadzenie do kraju. Chcemy to zrobić najszybciej jak to możliwe. Być może nawet jutro – powiedziała Wirtualnej Polsce osoba zbliżona do śledztwa. Rzeczniczka prokuratury okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek potwierdziła te informacje.

Rutkowski przyznał, że prowadzone w Polsce śledztwo pod kątem zabójstwa przyniosło wiele tez. Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendanta Głównego Policji, zaznaczył, że wciąż nie jesteśmy bliżej rozwiązania zagadki śmierci 27-latki. – Tak czy inaczej to jest gdybanie – stwierdził.

Do jego słów odniósł się Rutkowski. Jak powiedział, istotne dla sprawy są rozmowy, które odbyły się przy nagrywaniu filmów. Podkreślił, że należy sprawdzić m.in., na ile Egipcjanie mieli związek ze śmiercią Magdy. W Egipcie jest detektyw Maja Plich, prywatnie partnerka Rutkowskiego. – Po zebraniu odpowiedniej ilości materiałów, przekażemy je za pośrednictwem konferencji prasowej – zapewnił.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Już po raz dziesiąty sondaż wśród kilku tysięcy uczniów na temat ich stosunku do mafii przeprowadził ośrodek studiów imienia Pio La Torre, polityka i działacza związkowego, zamordowanego przez sycylijską cosa nostra w 1982 roku. Wyniki sondażu wskazują też na brak zaufania młodych Włochów do polityków. Dwa lata temu ponad połowa młodzieży we Włoszech (52 procent) była zdania, że mafia jest silniejsza od państwa.

Obecnie 13 procent uczniów sądzi, że to państwo jest silniejsze od mafii. Mniej niż jedna trzecia (30 procent) twierdzi, że mafię można definitywnie pokonać. Zauważa się, że z mniejszym pesymizmem na szanse pokonania mafii patrzą mieszkańcy południa kraju, gdzie znajdują się kolebki jej gangów.

Brak zaufania do klasy politycznej

W analizie wyników ankiety, rozpisanej w ramach realizacji programu edukacyjnego, którego celem jest kształtowanie postaw sprzeciwu wobec mafii, odnotowano też, że 90 procent młodzieży szkolnej odrzuca i potępia przestępczość zorganizowaną. Jednocześnie młodzi Włosi podkreślają, że siła mafii polega na tym, że przenika do instytucji państwa i do polityki. 80 procent uczniów szkół średnich przyznało, że nie ma zaufania do klasy politycznej, w tym także do lokalnych polityków.

“Nie ma znaczącej różnicy między młodzieżą z centrum i północy a tą z południa Włoch, jeśli chodzi o ocenę korupcji wśród lokalnych działaczy politycznych” – powiedział prezes ośrodka Pio La Torre, Vito Lo Monaco.

Zaufanie do nauczycieli

Jak zauważył, większość uczniów deklaruje, że nie zwróci się o pomoc w znalezieniu pracy ani do mafiosa, ani do polityka. W ocenie szefa ośrodka wyniki sondażu są zarówno niepokojące, jak i zachęcające. Jego zdaniem otuchy dodaje fakt, że 83 procent uczniów ma zaufanie do nauczycieli. Na kolejnych miejscach grup zawodowych, którym ufają młodzi Włosi, są sędziowie, funkcjonariusze sił porządkowych, dziennikarze i związkowcy.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

W czwartek, 16 lutego, w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadzono sekcję zwłok polskiej wolontariuszki zamordowanej w styczniu w Boliwii. Wyniki mają być znane w ciągu kilkunastu dni – poinformował w piątek rzecznik krakowskiej Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko.

“Jednocześnie za pośrednictwem Prokuratury Krajowej wystąpiono do władz Boliwii o przekazanie w drodze międzynarodowej pomocy prawnej materiałów i informacji z dotychczasowych ustaleń organów procesowych tego państwa, zarówno co do okoliczności samego zdarzenia, jak i jego sprawców” – poinformował Hnatko.
Polska wolontariuszka zamordowana w Boliwii

Helena Kmieć – wolontariuszka misyjna – została zamordowana w nocy z 24 na 25 stycznia. Zginęła ugodzona nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci w miejscowości Cochabamba. Zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o zabójstwo.

Śledztwo w sprawie śmierci Polki Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła 25 stycznia. Ma ono na celu ustalenie okoliczności śmierci Heleny Kmieć.

Pogrzeb o charakterze państwowym

Pogrzeb wolontariuszki odbędzie się w niedzielę w Libiążu. Ma on mieć charakter państwowy. Premier Beatę Szydło reprezentować będzie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Pożegnanie Heleny Kmieć będzie trwało dwa dni. Rozpocznie się w sobotę wieczorem w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, gdzie zostanie odprawiona msza św. Później przy trumnie będą czuwać członkowie Wolontariatu Misyjnego “Salvator”, z którym przez pięć lat była związana.

Niedzielnej mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, w koncelebrze bp. Jana Zająca oraz innych duchownych. Kazanie wygłosi kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ks. prałat Franciszek Ślusarczyk.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Jeden z noworodków znaleziony w miniony czwartek na balkonie bloku przy ulicy Grunwaldzkiej w Iławie w woj. warmińko-mazurskim urodził się żywy. To wstępne wyniki sekcji zwłok, do których dotarł nasz reporter Piotr Bułakowski. Przyczyna śmierci chłopczyka nie jest jeszcze znana. Potrzebne będą dodatkowe badania histopatologiczne.

Na wyniki sekcji drugiego noworodka trzeba będzie poczekać do jutra.Wstępne wyniki sekcji zwłok wskazują, że prokuratorzy prawidłowo zakwalifikowali czyn jako dzieciobójstwo i w tym kierunku prowadzone jest śledztwo – powiedziała reporterowi RMF FM Iwona Piotrowska z Prokuratury Okręgowej w Elblągu. W ubiegłym tygodniu do szpitala w Iławie w krytycznym stanie trafiła kobieta, która niedawno urodziła. Pacjentka zmarła w piątek rano. Policjanci na balkonie mieszkania kobiety odnaleźli w workach na śmieci ciała dwóch noworodków.

W poprzednich latach policja odnotowała w sumie cztery zgłoszenia dotyczące tej rodziny – ostatnie w lipcu 2015 roku. Głównym powodem były kłótnie nastoletniej córki z matką. Poza zgłoszeniem o awanturze domowej czy ucieczce nieletniej z domu, było też wezwanie do nietrzeźwej matki.

Wiadomo, że rodzina zmarłej 35-latki była objęta opieką kuratora sądowego, miała przydzielonego też asystenta rodziny. Nikt o jej ciąży jednak nie wiedział. 35-latka osierociła piątkę dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Wszyscy są teraz pod opieką babci, która będzie chciała zostać ich prawnym opiekunem. Rodzinie pomaga też psycholog.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Sekcja zwłok całkowicie wykluczyła, by ktoś mógł przyczynić się do śmierci Przemysława Wałęsy – to wstępne wyniki zakończonego około południa badania. Jak donosi reporter RMF FM Kuba Kaługa, prokuratorzy znają już wstępną przyczynę zgonu 43-letniego syna byłego prezydenta, ale nie będą informować o takich szczegółach.

Ciało Przemysława Wałęsy znalazł w mieszkaniu na gdańskiej Morenie jego syn. Na miejsce najpierw przyjechało pogotowie ratunkowe, które powiadomiło policję. Ta nie chciała wczoraj zdradzać niemal żadnych szczegółów – ograniczyła się do informacji, że po godzinie 20 pogotowie ratunkowe zgłosiło zgon 43-letniego mężczyzny.

Do późnego wieczora trwało zabezpieczanie śladów w mieszkaniu Przemysława Wałęsy, a także przesłuchania członków jego najbliższej rodziny. Po zakończeniu pracy prokuratury i policji na miejscu zwłoki Wałęsy zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Gdańsku. Lech i Danuta Wałęsowie mieli ośmioro dzieci: cztery córki i czterech synów. Przemysław Wałęsa urodził się w 1974 roku jako ich trzecie dziecko.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Pięć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku piątkowej strzelaniny na lotnisku Fort Lauderdale-Hollywood na Florydzie – podało biuro szeryfa hrabstwa Broward. Napastnik został schwytany. Senator Bill Nelson z Florydy oświadczył, że motywy czynu sprawcy są nieznane, ale nie można wykluczyć, że był to akt terroryzmu

Biuro szeryfa hrabstwa Broward informowało początkowo na Twitterze w piątek wieczorem polskiego czasu, że w strzelaninie zginęło “wiele osób”. W rozmowie z Reutersem przekazało, że zabitych zostało pięć osób, a osiem zostało rannych. Napastnik został ujęty przez służby. Według wstępnych informacji działał sam. Został zidentyfikowany jako 26-letni Esteban Santiago, weteran, który służył w Iraku, ale został wydalony ze służby ze względu na niezadowalające wyniki. Po zatrzymaniu został przesłuchany.

- W tym momencie nie mamy żadnych dowodów, by działał w porozumieniu z kimś innym. Został zatrzymany i prowadzimy obecnie śledztwo – powiedziała burmistrz hrabstwa Broward w rozmowie z CNN.

“Wszyscy uciekają”

Na koncie na Twitterze lotniska poinformowano, że do zdarzenia doszło w hali odbioru bagażu terminala numer 2. Port lotniczy Fort Lauderdale-Hollywood ma cztery terminale. Jak pisze portal stacji CNN, część lotniska została ewakuowana. Federalne władze lotnicze czasowo wstrzymały wszelkie starty i lądowania z lotniska, które jest dużym ośrodkiem ruchu turystycznego w rejonie Miami. Dziennie obsługuje od 80 do 100 tys. pasażerów. Władze pobliskiego międzynarodowego portu lotniczego w Miami zarządziły “dodatkowe środki bezpieczeństwa” podyktowane – jak podano “wymogami ostrożności”.

Miał jeden bagaż

Według dotychczasowych ustaleń policji, Santiago przyleciał do Fort Lauderdale z Anchorage, na Alasce w czwartek wieczorem. Miał tylko jeden bagaż, w którym znajdował się karabin. Po wylądowaniu odebrał bagaż, udał się do toalety, gdzie załadował broń i zaczął strzelać.

Świadkowie twierdzą, że sprawca otworzył ogień bez uprzedzenia. Po opróżnieniu magazynka spokojnie czekał na przybycie policji. Później widziano go skutego kajdankami i odprowadzanego przez policjantów. John Schlicher, który był świadkiem ataku poinformował stację, że napastnik celował bezpośrednio w pasażerów. Inny świadek zdarzenia, Mark Lea, poinformował MSNBC, że napastnik nic nie mówił, ani nie krzyczał.

- Był spokojny, tak jakby nic się nie działo. Nie okazywał żadnych emocji. Nie miało żadnego znaczenia, czy to kobieta czy mężczyzna, biały czy czarny, dziecko czy dorosły – po prostu celował i strzelał – potwierdza jedna z osób, która była na miejscu. Agencja Associated Press zaznacza, że przepisy nie zabraniają pasażerom samolotów przewożenia broni i amunicji pod warunkiem, że broń jest niezaładowana i znajduje się w sztywnym pojemniku oddanym do odprawy, a nie w bagażu podręcznym.

Leczył się psychiatrycznie

W listopadzie zeszłego roku Santiago pojawił się w biurze FBI w Anchorage na Alasce – poinformował agent specjalny FBI George Piro. W związku ze swoim dziwnym zachowaniem, mężczyzna został wówczas przekazany lokalnej policji, która doprowadziła go do placówki medycznej na ocenę stanu psychicznego. Jak powiedział jeden z urzędników federalnych, Santiago miał powiedzieć jednemu z agentów w biurze w Anchorage, że jego umysł jest kontrolowany przez amerykańską agencję wywiadowczą, która każe mu oglądać filmy tzw. Państwa Islamskiego. Brat zatrzymanego poinformował w piątek, że mężczyzna ostatnio był leczony psychiatrycznie.

Kondolencje od prezydenta

O strzelaninie napisał na Twitterze rzecznik prasowy Białego Domu za czasów prezydenta George’a W. Busha Ari Fleischer. “Jestem na lotnisku Fort Lauderdale. Padły strzały. Wszyscy uciekają” – napisał przed godziną 19. polskiego czasu.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Pistolet znaleziony przy zastrzelonym koło Mediolanu sprawcy zamachu w Berlinie Anisie Amrim to ta sama broń, z której Tunezyjczyk zastrzelił w stolicy Niemiec jeszcze przed atakiem polskiego kierowcę Łukasza Urbana. Poinformowało o tym w środę włoskie laboratorium kryminalistyczne.

Badania przeprowadzone przez mediolańską policję potwierdziły wcześniejsze hipotezy, że jest to ten sam pistolet. To z niego Amri zaczął strzelać w mieście Sesto San Giovanni na północy Włoch do policjantów, gdy w nocy 23 grudnia zatrzymali go do kontroli na ulicy. Terrorysta zranił jednego z funkcjonariuszy i wtedy drugi policjant go zastrzelił.

Do zamachu w Berlinie doszło 19 grudnia. Amri uprowadził polskiego kierowcę zadając mu rany postrzałowe; mężczyzna zginął. Następnie jego tirem wjechał w teren świątecznego jarmarku. W zamachu zginęło ogółem 12 osób. Terrorysta zbiegł przez Francję do Włoch.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Biuro Ochrony Rządu chce uzyskać wyniki wstępnego postępowania ws. kolizji w Izraelu, w której uczestniczyła polska kolumna rządowych pojazdów – informuje telewizjarepublika.pl.

- To standardowa procedura. Przygotowujemy wniosek w tej sprawie. Poprosimy w nim o przesłanie ustaleń izraelskich służb na temat zdarzenia – potwierdza w rozmowie z Wirtualną Polską Natalia Markiewicz, rzecznik prasowy BOR.

Polska strona dzięki informacjom z Jerozolimy będzie mogła dokładnie przeanalizować przyczyny i przebieg karambolu. Funkcjonariusze chcą na podstawie tych wniosków lepiej przygotować się do podobnych incydentów w przyszłości.

Były funkcjonariusz BOR: kierowcy są przygotowani na takie sytuacje

- Delegacja BOR z delegacją z Kancelarii Premiera na dużo wcześniej przed planowaną wizytą odbywa wizyty robocze w konkretnym państwie, w tym przypadku w Izraelu, i wspólnie z gospodarzami przygotowują, objeżdżają trasy – komentował we “Wstajesz i wiesz” na antenie TVN24 Leszek Baran, szef fundacji byłych funkcjonariuszy BOR.

Wyjaśnił też, że kierowcy BOR podczas zajęć ćwiczą zachowanie podczas niebezpiecznych sytuacji. Uczą się też jazdy z dużą prędkością przy zachowywaniu niewielkich odległości między autami.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »