Posts Tagged “wypadki”

Czterech stołecznych policjantów zostało zatrzymanych za korupcję. Prokuratura postawiła zarzuty w sumie dziewięciu osobom. Według Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej, funkcjonariusze za pieniądze informowali i”laweciarzy” o kolizjach i wypadkach, które mogły wiązać się z koniecznością holowania aut.

Zatrzymani to trzech pracowników firmy holowniczej i dwóch cywilnych pracowników Komendy Stołecznej Policji. Cywile pracowali na stanowisku kierowania KSP. Ten nielegalny biznes działał w bardzo prosty sposób: policja najszybciej zdobywa informacje na temat drogowych stłuczek czy wypadków, a te akurat są niezwykle cenne dla holowników. W zamian za “cynk” o tym, gdzie mają jechać, przedstawiciele firm mieli opłacać policjantów. Dodatkowo funkcjonariusze usłyszeli dziś zarzuty przekroczenia uprawnień.

Sąd aresztował sześć osób. Dwóch policjantów i jeden pracownik firmy przyznali się do winy i szczegółowo opisali swoje nielegalne działania. Za korupcję grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

W czwartek o godzinie 15:00 krakowska prokuratura przesłucha premier Beatę Szydło ws. wypadku pod Oświęcimiem. Informację przekazał rzecznik rządu Rafał Bochenek.

“Pani premier jutro uda się do Krakowa. Będzie uczestniczyła w przesłuchaniu o godzinie 15.00″ – powiedział w środę PAP rzecznik rządu

Premier Beata Szydło poinformowała we wtorek, że prawdopodobnie w czwartek będzie w krakowskiej prokuraturze odpowiadać na pytania dotyczące wypadku z udziałem rządowej kolumny, do którego doszło 10 lutego w Oświęcimiu.

“Prawdopodobnie w czwartek będę w Krakowie w prokuraturze i tam będę odpowiadać na pytania oczywiście związane z kolizją, która miała miejsce z udziałem rządowej kolumny, którą ja się poruszałam. Na wszystkie pytania, które zostaną tam postawione, będę odpowiadać” – mówiła premier we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Premier do minionego piątku przebywała w szpitalu w Warszawie po wypadku samochodowym w Oświęcimiu. Oprócz szefowej rządu ranni zostali w nim także dwaj funkcjonariusze BOR. Prokuratorski zarzut w tej sprawie usłyszał Sebastian K., 21-letni kierowca fiata seicento, które uderzyło w pojazd z Beatą Szydło na pokładzie.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Belgijska policja ostrzelała samochód, którym uciekali mężczyźni podejrzewani o przemyt migrantów. Audi uciekało funkcjonariuszom przez ok. 50 km, przekroczyło granicę z Francją, po drodze powodując co najmniej trzy wypadki. Ostatecznie samochód w rejonie Dunkierki uderzył czołowo w inny pojazd. Z powodu wypadku drogowego, w którym rannych zostało kilka osób, utworzyły się wielokilometrowe korki.

Ucieczka z prędkością 200 km/h

O świcie belgijska policja została wezwana na parking dla ciężarówek niedaleko Ostendy, gdzie – jak twierdził informator – migranci byli umieszczani w samochodach ciężarowych kierujących się do Wielkiej Brytanii. Kiedy na postoju pojawiła się policja, czterech mężczyzn wskoczyło do samochodu z brytyjską rejestracją i rozpoczęło ucieczkę. Belgijska policja ruszyła w pościg za samochodem, który pędził autostradą nawet 200 km/h. Dwie osoby znajdujące się w pojeździe zostały postrzelone. Uciekinierzy spowodowali co najmniej trzy wypadki samochodowe. Udało im się przekroczyć granicę z Francją. Dopiero w okolicy Dunkierki kierowca uderzył w inny pojazd, który wcześniej brał udział w kolizji.

17 migrantów w ciężarówce

Siedem osób zostało rannych, a cztery – ze ściganego audi – przetransportowano do szpitala, ich stan określa się jako ciężki. Lokalny francuski dziennik “La Voix du Nord” podaje, że jeden z nich został postrzelony w ramię, a inny w brzuch. Ani francuska, ani belgijska policja nie podała tożsamości ujętych. Francuski dziennik informuje, że wszyscy czterej to Irakijczycy, którzy wcześniej grozili kierowcy ciężarówki nożami, by ukrył migrantów w przewożonym ładunku. Zdaniem prokuratury mężczyźni czerpali korzyści z przemytu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii. Krótko po zakończeniu akcji w jednej z ciężarówek będących jeszcze na terytorium Belgii odkryto 17 przemycanych osób.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Czterech rzeczoznawców potentata na krajowym rynku ubezpieczeń zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak dowiedział się reporter RMF FM, są podejrzani o wyłudzenie ponad 850 tysięcy złotych w związku z wycenami szkód w pojazdach po kolizjach drogowych zgłaszanych do ubezpieczyciela. Mężczyźni, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, oszukiwali firmę ubezpieczeniową, zgłaszając fikcyjne kolizje.

Do tej pory udowodniono im 62 przypadki prowadzenia postępowań dotyczących likwidacji szkód w pojazdach, które w rzeczywistości nie były uszkodzone i nie brały udziału w kolizjach czy wypadkach. Policjanci wykryli przypadki specjalnego przygotowywania samochodów do oględzin – w zaprzyjaźnionych warsztatach montowano w nich uszkodzone części z innych pojazdów. Za te oszustwa podejrzanym grozi 10 lat więzienia. Odpowiadają z wolnej stopy – ale orzeczono wobec nich kaucje oraz policyjne dozory.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Bułgarski parlament drastycznie podniósł kary za przemyt ludzi. Nowelizacja kodeksu karnego jest podyktowana dużą skalą tego zjawiska w ostatnich miesiącach i wypadkami, w wyniku których zginęli przemycani migranci. Maksymalne grzywny za przemyt ludzi podniesiono z obecnych 1000 lewów (500 euro) do 20 tys. lewów (10 tys. euro). Jeżeli przemytnik korzysta ze środka transportu, a przewożony jest cudzoziemcem, grzywna może wynieść 30 tys. lewów (15 tys. euro).

Jeśli sprawcami przemytu są funkcjonariusze państwowi – celnicy, policjanci graniczni, wojskowi – może dojść do konfiskaty połowy lub całego majątku.

Maksymalna kara pozbawienia wolności dla przemytników wzrosła do 10 lat, a dla funkcjonariuszy do 12 lat. Ważną zmianą jest też to, że karalna stała się pomoc nielegalnie przebywającym w kraju cudzoziemcom w pokonaniu terytorium Bułgarii. Jeżeli wykorzystano do tego środek transportu, podlega on konfiskacie. Sprawcom wypadków, w których podczas transportu narażono na niebezpieczeństwo życie przewożonych, grozi maksymalnie 12 lat więzienia.

Na Bałkanach przemyt ludzi staje się obecnie zjawiskiem przestępczym na ogromną skalę. Według ekspertów biorą w nim udział byli przemytnicy narkotyków, którzy wykorzystują swe dawne powiązania z gangami działającymi na bałkańskim szlaku narkotykowym z Afganistanu do Europy Zachodniej. Bułgarskie kanały są częścią dużych międzynarodowych struktur, w które zdaniem Interpolu zaangażowanych jest nawet 30 tys. osób.

Organizacją kanałów przemytu uchodźców wewnątrz kraju najczęściej zajmują się Arabowie mieszkający na stale w Bułgarii, a wykonawcami są Bułgarzy – poinformowała w ubiegłym tygodniu szefowa MSW Rumiana Byczwarowa. Pod koniec sierpnia na autostradzie w Austrii, niedaleko granicy z Węgrami, znaleziono ciężarówkę z 71 ciałami migrantów. Pięcioro z ośmiu zatrzymanych w tej sprawie przemytników to Bułgarzy.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Do tragicznego wypadku doszło przed godziną 17 na drodze krajowej numer 16 – podaje Gazeta Olsztyńska. Oznakowany radiowóz policyjny wjechał w trzech motocyklistów. Zmarł 40-letni mężczyzna. Droga w miejscu wypadku jest zablokowana.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że oznakowany radiowóz policyjny wjechał w trzech motocyklistów. Jednej osoby nie udało się uratować. 40-letni mężczyzna zmarł. Dwie pozostałe, ranne osoby trafiły do szpitala. Trwa śledztwo prokuratorskie – poinformował w rozmowie z Gazetą Olsztyńską obecny na miejscu zdarzenia Krzysztof Bisior, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. W tym momencie na drodze można się spodziewać dużych utrudnień. Droga jest zablokowana.
Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

W ciągu 2 tygodni od zaostrzenia sankcji wobec kierowców zmniejszyła się liczba wypadków i osób, które w nich zginęły oraz zostały ranne – wynika z danych KGP. Policjanci zatrzymali też o ponad 1500 mniej pijanych kierowców niż przez 2 tygodnie przed zmianą przepisów. Nowe sankcje obowiązują od 18 maja. Zgodnie z nimi kierowca, który przekroczy prędkość o ponad 50 km/godz. w terenie zabudowanym traci prawo jazdy; na początku – na trzy miesiące.

Z kolei tym, którzy jeżdżą “na podwójnym gazie”, grożą – niezależnie od orzeczonych kar – dotkliwe konsekwencje finansowe, sięgające nawet 10 tys. zł.

Kierowcy boją się konsekwencji

Jak mówi rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, skutki zaostrzenia przepisów już widać, choć minęły zaledwie dwa tygodnie. – Jeśli porównamy ostatnie dwa tygodnie do dwóch sprzed zmian, to liczba wypadków spadła o 207, liczba rannych o ok. 250, a liczba ofiar wypadków o 17 – dodaje. Największą zmianę widać jednak, jeśli chodzi o pijanych kierowców – w ciągu dwóch tygodni przed wejściem w życie nowych przepisów policjanci zatrzymali ich ponad 5100; od 18 maja do teraz – 3547.

- Kierowcy boją się konsekwencji, jeżdżą wolniej i ostrożniej; widać to na drogach. To pokazuje, że przepisy działają – mówi Sokołowski.

1200 zatrzymanych praw jazdy

Według danych KGP, w ciągu ostatnich dwóch tygodni policjanci zatrzymali, tylko za przekroczenie o ponad 50 km/godz. dozwolonej w terenie zabudowanym prędkości, ponad 1200 praw jazdy. Najwięcej w stolicy – w sumie ponad 200.

W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy; kolejna “wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Starosta może wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nie tylko w sytuacji, kiedy dokument został fizycznie zatrzymany przez policjanta. Taką decyzję może też wydać, gdy powiadomią go o złamaniu przepisów “podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego” – czyli m.in. na podstawie odczytu z fotoradaru.

Ostrzej także dla pijanych

Kolejne istotne zmiany dotyczą pijanych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Wydłużono m.in. okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – z 10 do 15 lat; przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Ci, którzy zdecydują się na jazdę “na podwójnym gazie”, muszą się też liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach dot. wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących sąd ma obligatoryjnie orzekać nawiązkę na rzecz poszkodowanych lub ich bliskich, w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

W masywie Mont Blanc znaleziono ciała pięciu z sześciu Francuzów, którzy zaginęli wczoraj pod jednym ze szczytów. Grupa, która wyruszyła na Aiguillette d’Argentiere w Chamonix, składała się z doświadczonego przewodnika i pięciu kursantów UCPA. Trwają poszukiwania ciała przewodnika.

Aiguille d’Argentiere ma wysokość 3 901 m; leży na granicy między Francją (dep. Górnej Sabaudii) a szwajcarskim kantonem Valais. Warunki meteorologiczne w masywie Mont Blanc były we wtorek wieczorem złe. UCPA, francuska pozarządowa organizacja, od lat 60. prowadzi sportowe wakacje dla osób w wieku od 7 do 39 lat. Rocznie z oferty UCPA korzysta około 250 tys. ludzi. Według AFP, w masywie Mont Blanc w drugiej połowie lipca zginęło dwóch Irlandczyków, dwóch Finów, Niemiec i Francuz. W latach 1990-2011 rejestr żandarmerii wysokogórskiej odnotowuje 256 wypadki, 74 zgony i 180 rannych między schroniskiem Tete Rousse na wysokości 3 167 m, a wyżej położonym schroniskiem Gouter (3 835 m).
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Po ataku na studentów na Miasteczku Studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka napisała list do Rektora AGH, w którym zapewnia, że może on liczyć na wszelką pomoc ministerstwa. “Bolesne wypadki z Krakowa powinniśmy wszyscy potraktować jako gorzkie ostrzeżenie” – pisze na koniec swojego listu. “Z głębokim smutkiem przyjęłam informacje o tragicznych zajściach, jakie miały miejsce w minioną sobotę na terenie Miasteczka Studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej. To ogromnie przykre, że podczas juwenaliów, które są tradycyjnym studenckim świętem młodości i radości, studenci i pracownik AGH stali się ofiarami brutalnego ataku” – napisała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Dodała, że “Kraków jako najstarszy ośrodek akademicki w Polsce zawsze był przecież sercem życia studenckiego i akademickiej kultury”. Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Uwolniony przez Hamas sierżant Gilad Szalit jest już w rękach Izraelczyków. – “Gilad Szalit wrócił do domu” – oświadczył rzecznik izraelskiej armii. Sam uwolniony po ponad pięciu latach niewoli żołnierz jest na razie nieco oszołomiony wypadkami. – “Mam nadzieję, że porozumienie doprowadzi do pokoju między Palestyńczykami a Izraelczykami i wesprze współpracę między obydwiema stronami” – dodał. Posiadający również francuskie obywatelstwo Szalit jest wymieniany na 1027 Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach, którzy mają wychodzić na wolność w dwóch etapach. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »