Posts Tagged “wypadki”

Bułgarski parlament drastycznie podniósł kary za przemyt ludzi. Nowelizacja kodeksu karnego jest podyktowana dużą skalą tego zjawiska w ostatnich miesiącach i wypadkami, w wyniku których zginęli przemycani migranci. Maksymalne grzywny za przemyt ludzi podniesiono z obecnych 1000 lewów (500 euro) do 20 tys. lewów (10 tys. euro). Jeżeli przemytnik korzysta ze środka transportu, a przewożony jest cudzoziemcem, grzywna może wynieść 30 tys. lewów (15 tys. euro).

Jeśli sprawcami przemytu są funkcjonariusze państwowi – celnicy, policjanci graniczni, wojskowi – może dojść do konfiskaty połowy lub całego majątku.

Maksymalna kara pozbawienia wolności dla przemytników wzrosła do 10 lat, a dla funkcjonariuszy do 12 lat. Ważną zmianą jest też to, że karalna stała się pomoc nielegalnie przebywającym w kraju cudzoziemcom w pokonaniu terytorium Bułgarii. Jeżeli wykorzystano do tego środek transportu, podlega on konfiskacie. Sprawcom wypadków, w których podczas transportu narażono na niebezpieczeństwo życie przewożonych, grozi maksymalnie 12 lat więzienia.

Na Bałkanach przemyt ludzi staje się obecnie zjawiskiem przestępczym na ogromną skalę. Według ekspertów biorą w nim udział byli przemytnicy narkotyków, którzy wykorzystują swe dawne powiązania z gangami działającymi na bałkańskim szlaku narkotykowym z Afganistanu do Europy Zachodniej. Bułgarskie kanały są częścią dużych międzynarodowych struktur, w które zdaniem Interpolu zaangażowanych jest nawet 30 tys. osób.

Organizacją kanałów przemytu uchodźców wewnątrz kraju najczęściej zajmują się Arabowie mieszkający na stale w Bułgarii, a wykonawcami są Bułgarzy – poinformowała w ubiegłym tygodniu szefowa MSW Rumiana Byczwarowa. Pod koniec sierpnia na autostradzie w Austrii, niedaleko granicy z Węgrami, znaleziono ciężarówkę z 71 ciałami migrantów. Pięcioro z ośmiu zatrzymanych w tej sprawie przemytników to Bułgarzy.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Do tragicznego wypadku doszło przed godziną 17 na drodze krajowej numer 16 – podaje Gazeta Olsztyńska. Oznakowany radiowóz policyjny wjechał w trzech motocyklistów. Zmarł 40-letni mężczyzna. Droga w miejscu wypadku jest zablokowana.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że oznakowany radiowóz policyjny wjechał w trzech motocyklistów. Jednej osoby nie udało się uratować. 40-letni mężczyzna zmarł. Dwie pozostałe, ranne osoby trafiły do szpitala. Trwa śledztwo prokuratorskie – poinformował w rozmowie z Gazetą Olsztyńską obecny na miejscu zdarzenia Krzysztof Bisior, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. W tym momencie na drodze można się spodziewać dużych utrudnień. Droga jest zablokowana.
Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

W ciągu 2 tygodni od zaostrzenia sankcji wobec kierowców zmniejszyła się liczba wypadków i osób, które w nich zginęły oraz zostały ranne – wynika z danych KGP. Policjanci zatrzymali też o ponad 1500 mniej pijanych kierowców niż przez 2 tygodnie przed zmianą przepisów. Nowe sankcje obowiązują od 18 maja. Zgodnie z nimi kierowca, który przekroczy prędkość o ponad 50 km/godz. w terenie zabudowanym traci prawo jazdy; na początku – na trzy miesiące.

Z kolei tym, którzy jeżdżą “na podwójnym gazie”, grożą – niezależnie od orzeczonych kar – dotkliwe konsekwencje finansowe, sięgające nawet 10 tys. zł.

Kierowcy boją się konsekwencji

Jak mówi rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, skutki zaostrzenia przepisów już widać, choć minęły zaledwie dwa tygodnie. – Jeśli porównamy ostatnie dwa tygodnie do dwóch sprzed zmian, to liczba wypadków spadła o 207, liczba rannych o ok. 250, a liczba ofiar wypadków o 17 – dodaje. Największą zmianę widać jednak, jeśli chodzi o pijanych kierowców – w ciągu dwóch tygodni przed wejściem w życie nowych przepisów policjanci zatrzymali ich ponad 5100; od 18 maja do teraz – 3547.

- Kierowcy boją się konsekwencji, jeżdżą wolniej i ostrożniej; widać to na drogach. To pokazuje, że przepisy działają – mówi Sokołowski.

1200 zatrzymanych praw jazdy

Według danych KGP, w ciągu ostatnich dwóch tygodni policjanci zatrzymali, tylko za przekroczenie o ponad 50 km/godz. dozwolonej w terenie zabudowanym prędkości, ponad 1200 praw jazdy. Najwięcej w stolicy – w sumie ponad 200.

W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy; kolejna “wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Starosta może wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nie tylko w sytuacji, kiedy dokument został fizycznie zatrzymany przez policjanta. Taką decyzję może też wydać, gdy powiadomią go o złamaniu przepisów “podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego” – czyli m.in. na podstawie odczytu z fotoradaru.

Ostrzej także dla pijanych

Kolejne istotne zmiany dotyczą pijanych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Wydłużono m.in. okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – z 10 do 15 lat; przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Ci, którzy zdecydują się na jazdę “na podwójnym gazie”, muszą się też liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach dot. wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących sąd ma obligatoryjnie orzekać nawiązkę na rzecz poszkodowanych lub ich bliskich, w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

W masywie Mont Blanc znaleziono ciała pięciu z sześciu Francuzów, którzy zaginęli wczoraj pod jednym ze szczytów. Grupa, która wyruszyła na Aiguillette d’Argentiere w Chamonix, składała się z doświadczonego przewodnika i pięciu kursantów UCPA. Trwają poszukiwania ciała przewodnika.

Aiguille d’Argentiere ma wysokość 3 901 m; leży na granicy między Francją (dep. Górnej Sabaudii) a szwajcarskim kantonem Valais. Warunki meteorologiczne w masywie Mont Blanc były we wtorek wieczorem złe. UCPA, francuska pozarządowa organizacja, od lat 60. prowadzi sportowe wakacje dla osób w wieku od 7 do 39 lat. Rocznie z oferty UCPA korzysta około 250 tys. ludzi. Według AFP, w masywie Mont Blanc w drugiej połowie lipca zginęło dwóch Irlandczyków, dwóch Finów, Niemiec i Francuz. W latach 1990-2011 rejestr żandarmerii wysokogórskiej odnotowuje 256 wypadki, 74 zgony i 180 rannych między schroniskiem Tete Rousse na wysokości 3 167 m, a wyżej położonym schroniskiem Gouter (3 835 m).
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Po ataku na studentów na Miasteczku Studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka napisała list do Rektora AGH, w którym zapewnia, że może on liczyć na wszelką pomoc ministerstwa. “Bolesne wypadki z Krakowa powinniśmy wszyscy potraktować jako gorzkie ostrzeżenie” – pisze na koniec swojego listu. “Z głębokim smutkiem przyjęłam informacje o tragicznych zajściach, jakie miały miejsce w minioną sobotę na terenie Miasteczka Studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej. To ogromnie przykre, że podczas juwenaliów, które są tradycyjnym studenckim świętem młodości i radości, studenci i pracownik AGH stali się ofiarami brutalnego ataku” – napisała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Dodała, że “Kraków jako najstarszy ośrodek akademicki w Polsce zawsze był przecież sercem życia studenckiego i akademickiej kultury”. Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Uwolniony przez Hamas sierżant Gilad Szalit jest już w rękach Izraelczyków. – “Gilad Szalit wrócił do domu” – oświadczył rzecznik izraelskiej armii. Sam uwolniony po ponad pięciu latach niewoli żołnierz jest na razie nieco oszołomiony wypadkami. – “Mam nadzieję, że porozumienie doprowadzi do pokoju między Palestyńczykami a Izraelczykami i wesprze współpracę między obydwiema stronami” – dodał. Posiadający również francuskie obywatelstwo Szalit jest wymieniany na 1027 Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach, którzy mają wychodzić na wolność w dwóch etapach. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

W piątek i sobotę, dwa pierwsze dni wydłużonego weekendu majowego, na polskich drogach doszło do 219 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 257 zostało rannych. Policjanci zatrzymali aż 895 nietrzeźwych kierowców. “Ruch jest niewielki. Liczba wypadków, osób zabitych i rannych nie jest większa niż w zwykłe dni” – powiedziała w niedziele Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Policjanci spodziewają się większego ruchu we wtorek, 3 maja. Wtedy bowiem wiele osób będzie wracać do domu. Jak dodała, niepokojąca jest liczba nietrzeźwych kierowców. Żródło info i foto: rp.pl

Comments Brak komentarzy »

Podczas trzech dni sylwestrowo-noworocznego weekendu na polskich drogach doszło do 106 wypadków. To znacznie mniej niż przed rokiem – podkreślają policjanci. Wówczas w ciągu dwóch dni odnotowano 138 wypadków. Plagą jak zwykle są pijani kierowcy. W ręce funkcjonariuszy wpadło ponad 680 nietrzeźwych kierujących. W wypadkach drogowych zginęło 13 osób, a 128 zostało rannych. Dla porównania w zeszłym roku policyjna akcja sylwestrowo-noworoczna trwała tylko dwie doby. Doszło wtedy do 138 wypadków drogowych, w których zginęło 11 osób, a 189 zostało rannych. Policja zatrzymała wówczas 600 nietrzeźwych kierowców. Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

15-latek wzywał służby ratownicze do różnych wymyślonych wypadków, m.in. pożarów, samobójczego skoku z dachu czy wybuchu gazu. Chłopiec wpadł po alarmie bombowym w centrum handlowym na Podgórzu pod koniec maja. Z hipermarketu na Podgórzu ewakuowano wtedy 8 tysięcy osób – wśród nich sprawcę, który obserwował działania policji. 15-latek powiedział, że się nudził. Po sprawdzeniu jego telefonu, okazało się że nudził się już wcześniej. Dzwonił kilkanaście razy. Do straży zgłaszając pożary, pogotowie powiadomił o zasłabnięciu mężczyzny, a pogotowie gazowe˙o wybuchu gazu w szkole. Policja cztery razy dostała zgłoszenie o samobójcy na dachu wieżowca. Sąd rodzinny oddał chłopaka pod opiekę kuratora. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

W czasie minionego weekendu na drogach doszło do prawie 400 wypadków. Zginęło w nich 46 osób, a ponad 530 zostało rannych. Policja zatrzymała ponad 1900 kierowców pod wpływem alkoholu – podaje wp.pl Młodszy inspektor Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji mówi, że najczęściej przyczyną wypadku bywa zbyt duża prędkość i brawura. Sokołowski podkreśla, że do nieszczęścia dochodzi często, gdy młodzież wraca późnym wieczorem lub rano z dyskotek, czy festynów. Jako przykład podaje dwa wypadki z ostatniego weekendu, w których uczestniczyły samochody bmw i audi. W każdym z nich jechało aż siedem osób. Oba auta wypadły z szosy, rozbijając się o przydrożne słupy. W pierwszym zginęły cztery osoby, w drugim – jedna, a cztery w ciężkim stanie trafiły do szpitala. Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »