Posts Tagged “wysłannik”

MSZ w Ankarze zażądał, aby specjalny wysłannik i koordynator z ramienia USA do walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii Brett McGurk opuścił Turcję, ponieważ wspiera swymi działaniami milicję kurdyjską w Syrii i kurdyjskich separatystów w Turcji.

- Byłoby dobrze, aby ta osoba została zastąpiona – oświadczył dziś turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla prywatnej telewizji NTV.

Według ministra McGurk “w oczywisty sposób” wspiera siły kurdyjskiej milicji w Syrii oraz kurdyjskich separatystów w Turcji, które to grupy zbrojne władze w Ankarze uważają za terrorystów.

Szef tureckiej dyplomacji wypowiadał się na temat Kurdów, z którymi Amerykanie skutecznie współpracują wojskowo na terenie Iraku i Syrii w wojnie z Państwem Islamskim, już po wtorkowym spotkaniu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. W toku tego przeszło dwudziestominutowego spotkania rozmówcy zapewniali o wzmocnieniu “partnerstwa strategicznego” i “nadzwyczajnych stosunków” między obu państwami.

Stany Zjednoczone uważają arabsko-kurdyjską koalicję Syryjskich Sił Demokratycznych, jak również YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) za swych najskuteczniejszych sojuszników w Syrii w walce przeciwko dżihadystom z IS.

Waszyngton w ubiegłym tygodniu zapowiedział dostawy broni dla YPG.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (ISIS) broniący się w Mosulu znaleźli się w pułapce, bowiem wspierane przez USA irackie wojska całkiem odcięły dostęp do miasta z zewnątrz. Wszyscy bojownicy zginą – powiedział specjalny wysłannik USA ds. walki z ISIS. Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. koalicji przeciwko ISIS Brett McGurk powiedział dziennikarzom w Bagdadzie, że “ISIS znalazło się w pułapce”.

- W nocy 9. dywizja armii irackiej stacjonująca w Baduszu na północny zachód od Mosulu odcięła ostatnią drogę dostępu – poinformował McGurk. – Wszyscy bojownicy, którzy znajdują się w Mosulu, zginą – dodał.

Wcześniej w niedzielę iracki generał Maan al-Saadi powiedział AFP, że od rozpoczęcia kontrofensywy 19 lutego irackie wojsko odbiło z rąk Państwa ISISlamskiego ponad jedną trzecią zachodniego Mosulu.

Tymczasem według źródeł wojskowych, na które powołuje się agencja EFE, siły irackie odzyskały już prawie połowę zachodniego Mosulu. – Wyzwoliliśmy już prawie 50 proc. zachodniego Mosulu – poinformował szef operacji, dowódca irackich sił specjalnych Talib Szagati. Według niego “siły irackie są obecnie w centrum” zachodniej części miasta, podzielonego na dwie części przez rzekę Tygrys.

Wcześniej żołnierze przejęli kontrolę nad ważnymi obiektami w zachodniej części Mosulu, jak siedziba rządu regionalnego czy lotnISISko.

Po opanowaniu kilku dzielnic irackie siły zbliżają się do starego miasta. W styczniu siły irackie odbiły z rąk dżihadystów wschodnią część Mosulu po ok. 100 dniach zaciętych walk, a 19 lutego rozpoczęły atak na część zachodnią miasta.

Działania w Mosulu prowadzone są od 17 października 2016 roku w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania miasta spod kontroli ISIS. Mosul został zdobyty przez ISIS w 2014 roku i stał się bastionem tej ekstremISIStycznej sunnickiej organizacji zbrojnej.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Dowódcy pomylili malezyjski samolot z maszyną transportową ukraińskiego wojska – tak stwierdził jeden z prorosyjskich separatystów, z którym rozmawiał wysłannik włoskiego dziennika “Corriere della Sera”. “Trafiliśmy w samolot Kijowa, tak powiedzieli nam nasi dowódcy. Myśleliśmy, że zobaczymy ukraińskich pilotów lądujących na spadochronach, a tymczasem natknęliśmy się na zwłoki cywilów” – stwierdził mężczyzna.

W czwartek po południu nasi dowódcy wydali nam rozkaz, by wsiąść do ciężarówki z dużą ilością broni i amunicji – opowiadał separatysta. Kilka minut wcześniej, może dziesięć, usłyszeliśmy ogromny wybuch na niebie. “Trafiliśmy właśnie w samolot faszystów z Kijowa” powiedzieli nam. Polecili nam ostrożność, ponieważ, były informacje, że przynajmniej część załogi wyskoczyła na spadochronach – relacjonował.

Widać było białe przedmioty wśród chmur. Może mieliśmy walczyć z nimi, żeby ich schwytać – dodał świadek. Nie ujawnił swego imienia i stopnia. Razem z moimi żołnierzami szukałem spadochronów na ziemi i na drzewach. W pewnym momencie zobaczyłem strzępy materiału na polanie. Podniosłem je i ujrzałem ciało dziewczynki, która nie miała pięciu lat. To było straszne – mówił separatysta. Wtedy zrozumiałem, że to był cywilny samolot, a nie wojskowy. I że to byli zabici cywile. Stos otwartych walizek potwierdził to odkrycie – dodał.

Towarzyszący mu podczas tego wywiadu inni prorosyjscy bojownicy przedstawili dziennikarzowi jedynie oficjalną wersję: Oczywiście to nie my zestrzeliliśmy samolot. Nie dysponujemy pociskami, które można wystrzelić tak wysoko – mówili.
To zbrodnia popełniona przez bandytów posłusznych Kijowowi – podkreślali inni separatyści, cytowani przez “Corriere della Sera”.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Wysłannik papieski na 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Irlandii kardynał Marc Ouellet spotkał się z grupą osób w przeszłości molestowanych seksualnie przez księży, wysłuchał ich świadectw i prosił o wybaczenie. Kard. Ouellet, który pochodzi z Kanady, a w Watykanie kieruje Kongregacją ds. Biskupów, udał się do sanktuarium pielgrzymkowego pod wezwaniem patrona Irlandii św. Patryka na wyspie na jeziorze Lough Derg w hrabstwie Donegal. Według telewizji RTE był to ze strony kardynała akt pokutny, a w pielgrzymkę wybrał się w zastępstwie Benedykta XVI, by publicznie dać wyraz skrusze z powodu seksualnego wykorzystywania dzieci przez Kościół w Irlandii i w innych krajach. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »