Posts Tagged “wysoki”

Wysoki urzędnik ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia został zatrzymany w środę przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podczas przyjmowania łapówki w wysokości 70 tysięcy dolarów. Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko oświadczył, że jest to obywatel Polski.

- Zatrzymany jest obywatelem Polski i został mianowany przez poprzednie kierownictwo Ukrzaliznyci – napisał prokurator na Facebooku.

Zatrzymany to pierwszy zastępca naczelnika departamentu audytu i kontroli Wachtangi Dżakeli – poinformował Łucenko. Według źródeł PAP zbliżonych do Ukrzaliznyci pochodzi on z Gruzji i przez jakiś czas mieszkał w Polsce. Miał także pracować w przeszłości w gruzińskiej ambasadzie w Kijowie.

Łucenko przekazał, że urzędnika przyłapano na gorącym uczynku a łapówka, którą przyjął, została mu wręczona za „rozwiązanie kwestii mianowania obywatela Ukrainy na jedno z kierowniczych stanowisk w Ukrzaliznyci”. Zatrzymania dokonano w jednej z kijowskich restauracji.

Wiceminister infrastruktury Jurij Ławreniuk napisał na Facebooku, że 70 tys. dolarów było pierwszą transzą z całej sumy łapówki, która miała wynieść 300 tysięcy dolarów.

Poprzedni prezes Ukrzaliznyci, polski menedżer Wojciech Balczun, oświadczył, że nie posiada informacji na ten temat. – Ale już od wielu miesięcy słyszałem o przygotowywanych prowokacjach. Na szczęście podjąłem decyzję o odejściu w odpowiednim czasie – powiedział portalowi Delo.ua.

Balczun podał się do dymisji w sierpniu. Premier Wołodymyr Hrojsman oświadczył wtedy, że nastąpiła ona z przyczyn osobistych i na własną prośbę Polaka. Balczun był szefem ukraińskich kolei od kwietnia 2016 roku, kiedy wygrał konkurs na to stanowisko, pokonując 30 kontrkandydatów. Po roku pracy media chwaliły go m.in. za stabilizację finansów firmy i uruchomienie nowych międzynarodowych połączeń kolejowych, w tym do Polski.

Balczun był jednak ostro atakowany przez ukraińskiego ministra infrastruktury Wołodymyra Omeliana, który domagał się by z nim nie przedłużano kontraktu.

Tuż przed dymisją, o zwolnienie Balczuna apelował do premiera Hrojsmana prokurator Łucenko, który oskarżył go o to, że nie zwalcza korupcji w swojej firmie. Pod adresem Balczuna nie padły jednak żadne zarzuty.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Grupa turystów z Irlandii pobiła kelnera i zdemolowała jedną z krakowskich restauracji – donosi “Gazeta Krakowska”. Powodem pobicia był zbyt wysoki rachunek. Do zdarzenia doszło kilka dni temu na krakowskim Rynku. Sześciu Irlandczyków nie chciało zapłacić rachunku opiewającego na 400 zł. Kiedy kelner zaczął się upominać o uregulowanie należności, mężczyźni dotkliwie go pobili i zniszczyli lokal.

Jak czytamy w “Gazecie Krakowskiej”, jeden z gości przyłożył kelnerowi do szyi szkło z rozbitej szklanki i groził pozbawieniem życia. Irlandczycy zostali już zatrzymani. Wszyscy byli pijani. Usłyszeli zarzuty pobicia, zniszczenia mienia oraz kierowania gróźb karalnych.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Małopolska policja poszukuje mężczyzny podejrzanego o napaść seksualną na dziecko. Służby apelują o przekazywanie informacji mogących przyczynić się do identyfikacji sprawcy, udostępniono jego portret pamięciowy. Poszukiwany jest mężczyzna w średnim wieku, wysoki, średniej budowy ciała. W styczniu popełnił on przestępstwo na szkodę małoletniego. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Ze względu na dobro śledztwa i osoby poszkodowanej nie udziela bliższych informacji.

Informację można przekazać pod numerem telefonu 12 615-88-60, a także całodobowo pod numerem 997 lub 112 i na adres e-mail zdarzenie@policja.gov.pl. Policja zapewnia informatorom pełną anonimowość. Za wskazanie podejrzanej osoby lub udzielenie informacji, które przyczynią się do identyfikacji sprawcy, wyznaczono nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Wysoki rangą chiński urzędnik Jin Daoming, przez blisko 30 lat zajmujący się zwalczaniem korupcji w ChRL, został skazany na dożywocie za przyjmowanie łapówek – poinformowała w piątek chińska agencja Xinhua. Jin uniknął kary śmierci, gdyż przyznał się do winy.

Jin Daoming został uznany za winnego przyjęcia w sumie ponad 120 milionów juanów (18 mln USD) w sprawach związanych z projektami kopalń, promocją oraz przy dochodzeniach dotyczących korupcji – precyzuje Xinhua, powołując się na orzeczenie sądu w Czenciang (Zhenjiang) na wschodzie Chin. Jin uniknął kary śmierci, gdyż – jak podaje Xinhua – przyznał się do winy i współpracował ze śledczymi.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zaczęła prowadzić dochodzenie w sprawie Jina w 2014 roku, gdy pełnił funkcję wiceprzewodniczącego lokalnych władz w prowincji Shanxi w północnych Chinach. Wcześniej Jin pracował w Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh; w pewnym momencie był nawet zastępcą szefa tego organu, który zajmuje się “naruszeniami dyscypliny”, jak eufemistycznie określa się w Chinach korupcję. Od 1987 roku zajmował się walką z korupcją na kilku stanowiskach.

Walka z korupcją nabrała szczególnego znaczenia w Chinach, odkąd w marcu 2013 roku urząd prezydenta kraju objął Xi Jinping. Zainicjował on zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przeciwko korupcji na wszystkich szczeblach władzy i we wszystkich sektorach, w tym armii, która wcześniej była całkowicie nietykalna. Według Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh w ubiegłym roku za korupcję ukarano prawie 300 tys. wysokich rangą urzędników; w ok. 80 tys. przypadków zastosowano “surowe kary”, w tym degradację.

Prowincja Shanxi, główny region wydobycia węgla w Chinach, znajduje się w centrum walki administracji prezydenta Xi z korupcją – zwraca uwagę agencja Reutera.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowska policja poszukuje napastnika, który w połowie lipca na ul. Krowoderskiej zaatakował nożem kierowcę samochodu. Śledczy proszą o pomoc i zgłaszanie się świadków. Gwarantują anonimowość. 19 lipca przejeżdżający ulicą Krowoderską mężczyzna zauważył, że chuligan rozbija kosz na śmieci.

Gdy zwrócił mu uwagę, ten zarysował mu nożem samochód. Kierowca wysiadł z auta, a wtedy i on został zaatakowany. Rannego przewieziono do szpitala.

Sprawca to mężczyzna w wieku ok. 25-35 lat, wysoki – szczupłej budowy ciała. W chwili zdarzenia ubrany był w granatową bluzę z kapturem z napisem NIKE koloru jasno-niebieskiego, niebieskie spodnie jeansowe, buty sportowe. Na twarzy miał założone ciemne okulary, na plecach ciemny plecak z trzema białymi paskami. Świadkowie zdarzenia proszeni są o kontakt: 12 615 26 50, 997 lub 112.

Policja zapewnia anonimowość.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Niemieckie władze zatrzymały w miasteczku Mutterstadt w Nadrenii-Palatynacie wysokiej rangi bojownika Państwa Islamskiego – podał we wtorek dziennik “Bild” na stronach internetowych. Dziennik powołuje się na rzecznika MSW Nadrenii-Palatynatu, który potwierdził zatrzymanie. Według gazety chodzi o “wysokiej rangi przedstawiciela terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie”.

“Bild” poinformował, że mężczyzna został zatrzymany podczas rutynowej kontroli drogowej. Wcześniej informację na jego temat uzyskano z więzienia w sąsiednim landzie Nadrenia Północna-Westfalia. Władze Nadrenii-Palatynatu wszczęły śledztwo. Uważa się – jak informuje bild.de – że mężczyzna mógł stanowić zagrożenie w związku z rozpoczynającymi się wkrótce rozgrywkami Bundesligi.

- Mamy informacje, że coś zostało zaplanowane na początek sezonu – powiedział agencji AFP rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Nadrenii-Palatynatu.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Trwają poszukiwania 24-latka z Zabrza. Bruno Muschalik zaginął w Indiach. Ostatni raz był widziany 8 sierpnia w okolicach Manikaran, w stanie Himachal Pradesh. Mężczyzna miał wrócić z Indii 23 sierpnia. Nie pojawił się jednak na lotnisku. Bruno Muschalik ma 24 lata. Jest wysokim szatynem – ma 186 cm wzrostu, i zielone oczy. Być może znacie kogoś, kto również przebywa w regionie, gdzie ostatnio był widziany Polak. Każda pomoc i informacja jest ważna.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Jeleniej Góry szukają sprawców napadu na sklep spożywczy w Karpaczu. Jeśli rozpoznajecie osoby przedstawione na zdjęciach lub macie informację mogącą pomóc w ich zatrzymaniu, skontaktujcie się z funkcjonariuszami. Do napadu doszło 14 lutego, około godziny 23.55 w Karpaczu, przy ul. Nad Łomnicą. O napadzie oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze powiadomiła właścicielka sklepu. Z jej relacji wynikało, że tuż przed zamknięciem, do środka weszło trzech zamaskowanych mężczyzn. Jeden z nich rozbił szybę, natomiast drugi za pomocą przedmiotu przypominającego broń palną, sterroryzował kobietę.

Złodzieje ukradli szufladę z kasy fiskalnej razem z pieniędzmi. Trzeci ze sprawców z lodówki ukradł kilka butelek piwa. Jak ustalili funkcjonariusze, po napadzie mężczyźni uciekli w stronę stadionu w Karpaczu.

Rysopisy sprawców:

·Jeden z mężczyzn ubrany był w bluzę czarno – bordową z bordowym kapturem z charakterystycznym nadrukiem z przodu. W chwili napadu sprawca miał kaptur na głowie, twarz miał zasłoniętą chustką lub apaszką w kolorze zielonym. Miał ciemne spodnie. W ręku trzymał pałkę o długości około 40 cm.

·Drugi z napastników ubrany był w oliwkową kurtkę, na głowie miał jasny kaptur, wystający spod kurtki lub bluzy, ciemne spodnie. Miał on około 180 cm wzrostu, był wyższy i szczuplejszy od swoich kolegów. W ręku miał przedmiot przypominający broń. Miał włosy krótkie, jasne blond.

·Trzeci z mężczyzn ubrany był w ciemną kurtkę z kapturem, ciemne spodnie, miał krótkie włosy. W chwili napadu kaptur miał założony na głowę.

Napastnicy mogli być w wieku około 14 – 20 lat.

Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat napadu proszone są o kontakt bezpośrednio z Wydziałem Kryminalnym Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze pod nr tel. 75/75 -20-274, 75/75-20-203 bądź na numer alarmowy policji 997.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Afera w szczecińskiej policji. Wysoki rangą oficer poniżał publicznie podwładnych, krzyczał na nich oraz wykorzystywał pracowników i sprzęt do celów prywatnych. Takie wstępnie, zarzuty dyscyplinarne, usłyszał Krzysztof W., jeden z naczelników w szczecińskiej komendzie miejskiej – ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Chociaż zachowanie naczelnika było w szczecińskiej policji znane od lat, wydział kontroli z komendy wojewódzkiej zajął się sprawą dopiero po anonimowym donosie wysłanym do Komendy Głównej Policji oraz MSW. Podczas kontroli przesłuchano prawie 40 funkcjonariuszy. Na podstawie ich zeznań, potwierdziła się część zarzutów wobec oficera. M.in. zachowywał się nieetycznie wobec podwładnych – powiedział RMF FM Przemysław Kimon rzecznik zachodniopomorskiej policji.

Wiadomo też, że podczas prywatnej budowy Krzysztof W. miał brać radiowóz z kierowcą do przewożenia materiałów. Jak usłyszał reporter RMF FM, sprawdzane są także inne wątki m.in. obyczajowe, które pojawiły się w donosie. Sprawą podejrzeń o nadużycie władzy i przekroczenie uprawnień przez wysokiego rangą funkcjonariusza szczecińskiej policji zajęła się prokuratura. Materiały z postępowania dyscyplinarnego, prowadzonego przeciwko Krzysztofowi W. trafiły do śledczych. Mają ocenić, czy naczelnik powinien odpowiadać karnie. Szczeciński naczelnik nie został zawieszony. Został jedynie odsunięty od kierowania pracownikami komisariatu. Powierzono mu samodzielne stanowisko w innej jednostce szczecińskiej komendy miejskiej.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Po raz pierwszy wysoki rangą dostojnik z Watykanu nie wykluczył, że może dojść do ekstradycji oskarżonego o pedofilię arcybiskupa Józefa Wesołowskiego. Taki scenariusz przedstawił włoski kardynał Velasio De Paolis z Sądu Najwyższego Watykanu. W wywiadzie opublikowanym w dzienniku “La Stampa” kardynał De Paolis oświadczył: Wesołowski może zostać wydany, a watykański sekretariat stanu, na mocy Paktów Laterańskich, może też zwrócić się do Włoch z wnioskiem o to, by – jeśli zostanie skazany – mógł odbywać karę we włoskim więzieniu.

Kardynał De Paolis nie wyjaśnił, do jakiego kraju były nuncjusz mógłby zostać wydany. Wiadomo, że postępowania przeciwko niemu prowadzą Dominikana, gdzie ostatnio pełnił funkcję ambasadora watykańskiego, oraz Polska. Zwracając uwagę na przełom w podejściu do pedofilii i bezprecedensową decyzję o aresztowaniu byłego nuncjusza i postawieniu go przed trybunałem w Watykanie, włoski purpurat podkreślił: Do tej pory Kościół nie osądzał przestępstwa pedofilii z punktu widzenia kryminalnego, ale dyscyplinarnego. Teraz w przypadku byłego nuncjusza, osadzonego w areszcie domowym za Spiżową Bramą, dojdzie do tego po raz pierwszy.

Nadużycia seksualne wobec nieletnich były naruszeniem dyscypliny kościelnej. Aresztowanie arcybiskupa Wesołowskiego to mocna i jasna decyzja Franciszka – dodał kard. De Paolis. Wyraził przekonanie, że papież odpowiedział w tak wyraźny sposób na polemiki, do jakich doszło na forum agend ONZ, które skrytykowały Watykan za zaniechania w podejściu do skandalu pedofilii.

Papież pokazał, że w jego państwie przestępstwa wobec dzieci są karane w przykładny sposób – dodał kardynał De Paolis. Zaznaczył zarazem, że niewystarczająca okazała się kara usunięcia ze stanu duchownego, wymierzana przez Kongregację Nauki Wiary, jaką otrzymał już były nuncjusz. Kongregacja, dodał, nie wsadza winnego do więzienia, pozostawia go bezkarnym. Dlatego, jak wyjaśnił, oskarżony stanie przed trybunałem watykańskim.

Kardynał De Paolis jest również papieskim delegatem w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa, przez które przetoczył się gigantyczny skandal pedofilii w związku z licznymi takimi zarzutami postawionymi jego założycielowi księdzu Marcialowi Macielowi Degollado z Meksyku. Szczegóły przestępstw, jakich się on dopuścił, ujawniono dopiero po jego śmierci w 2008 roku. Zmarł zaś wkrótce po tym, gdy Benedykt XVI nakazał mu życie w odosobnieniu. To jedyna kara, jaka go spotkała.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »