Młoda Iranka walcząca o prawa kobiet skazana na 24 lata pozbawienia wolności

Młoda aktywistka walcząca o prawa kobiet w Iranie otrzymała niewiarygodnie wysoki wyrok: 24 lat pozbawienia wolności. Jej winą jest między innymi zdejmowanie hidżabu w miejscu publicznym, co dla irańskiego wymiaru sprawiedliwości jest równoznaczne z „szerzeniem prostytucji”.

Saba Kord-Afshari, 20-letnia aktywistka ma odbyć wyrok 24 lat pozbawienia wolności, włączając w to 15 lat za „szerzenie prostytucji poprzez zdjęcie hidżabu. Inne przewinienia, które uznał sąd to propaganda przeciwko państwu oraz organizowanie się bez zezwolenia i zmowa.

Afshari i jej matka to znaczące działaczki walcząca o prawa kobiet w Iranie. W ramach protestów nazywanych „Białą Środą”, umieszczały w internecie nagrania, na których chodziły ulicami Teheranu bez nakrycia głowy. Zdaniem irańskich władz to zdecydowane naruszenie prawa.

Młoda aktywistka już nie pierwszy raz stanęła przed sądem. Kobieta została aresztowana i usłyszała wyrok już w zeszłym roku. Wtedy odbyła karę, lecz po opuszczeniu więzienia nie zaprzestała swoich działań. Teraz czeka ją znacznie surowsza kara – donosi „Daily Mail”.

W tym tygodniu skazane zostały także trzy inne kobiety. Shima Babaii, Mojgan Lali, and Shaghayegh Mahaki to także aktywistki walczące o prawa kobiet w Iranie.
Źródło info i foto: o2.pl

Pedofil zaatakował przed szkołą w Łapach. Trwają poszukiwania

Podlaska policja szuka mężczyzny, który doprowadził do „innej czynności seksualnej”. Sprawcę zarejestrowały kamery przed szkołą podstawową w Łapach. To tam zboczeniec zaczepiał 15-latkę. Do zdarzenia doszło w środę, 8 maja, przy ulicy Polnej w Łapach na Podlasiu. Około godziny 8:30 idąca do szkoły 15-latka zorientowała się, że jest śledzona przez nieznanego mężczyznę. Zaczęła uciekać, a mężczyzna złapał ją za spódnicę.

Jak informuje „Kurier Poranny”, na policję zadzwonił ojciec dziewczyny. Śledczy zabezpieczyli nagranie ze szkolnego monitoringu. Komenda w Białymstoku opublikowała sylwetkę przechodzącego mężczyzny, którego wygląd był podobny do przedstawionego rysopisu.

Nagranie z monitoringu

Jest wysoki, szczupły, ma siwe włosy. W momencie popełnienia przestępstwa był ubrany w skórzaną kurtkę.

Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciach lub mogą przyczynić się do ustalenia jego tożsamości prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Łapach pod numer telefonu /85/ 715 82 00 lub z najbliższą jednostką Policji dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Źródło info i foto: wp.pl

Zaginął 19-letni Michał Rosiak

Policjanci z Poznania szukają 19-letniego Michała Rosiaka. Michał pochodzi z Turku, ale obecnie mieszka w stolicy Wielkopolski. Jest studentem Politechniki Poznańskiej. Ostatni raz był widziany w nocy z czwartku na piątek. Michał bawił się w czwartkowy wieczór w klubie Euphoria w Poznaniu. Jego przyjaciele informują, że 19-latek zaginął około 1:00 w nocy.

Jak podaje wielkopolska policja, chłopak wracał ze Starego Rynku w Poznaniu do domu na Nowym Mieście. Do tej pory tam nie dotarł. Nie ma z nim kontaktu.

Michał jest szczupły i wysoki, ma 188 cm wzrostu. W chwili zaginięcia był ubrany w czarną polówkę, czarne spodnie i długą czarną kurtkę z białym napisem „New Balance”. Osoby, które mogą pomóc w poszukiwaniu Michała proszone są o kontakt z policją pod numerami telefonów 61 841 23 11 lub 112.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Rusza śledztwo w sprawie „autostrady Kulczyka”

Aż 60 zł kosztuje przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2. Teraz Zbigniew Ziobro chce, aby śledczy zbadali, w jakich okolicznościach przyznano koncesje firmie odpowiedzialnej za autostradę i dlaczego ceny są tak wysokie.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił rozpoczęcie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia przez urzędników obowiązków. Chodzi o podpisywanie umów koncesyjnych na budowę autostrady A2 między Koninem a Świeckiem. Szef resortu sprawiedliwości powiedział w TVP Info, że należy zbadać, dlaczego opłaty na autostradzie A2 są tak wysokie.

Zbigniew Ziobro powiedział, że decyzja w sprawie rozpoczęcia śledztwa została podjęta po tym jak Prokuraturze Krajowej zlecono analizę w tej sprawie.

Zaznaczył, że śledztwo ma zadanie ustalić, w jakich okolicznościach koncesje na budowę i użytkowanie autostrady zostały przyjęte i przyznane konkretnej firmie i dlaczego jest w nich tak mocno ograniczona pozycja interesów skarbu państwa. Minister Zbigniew Ziobro dodał, że ma także zostać wyjaśniona rola poszczególnych urzędników, w tym ministrów, w zawieraniu umów.

Tajna umowa do 2037 r.

Opłata za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady między Koninem a Nowym Tomyślem wynosi 60 złotych. Według portalu tvp.info, prokuratura ma zbadać okoliczności przyznania spółce Autostrada Wielkopolska koncesji na budowę dwóch kluczowych odcinków A2 i warunki umów.

Sprawdzi też, jaką rolę odegrali przy tym reprezentujący poprzednie rządy ministrowie i podlegli im urzędnicy. Prokuratura będzie ustalać, czy doszło do przestępstwa. Znaczące udziały w spółce Autostrada Wielkopolska ma rodzina zmarłego miliardera Jana Kulczyka.

Według portalu tvp.info, warunki przyznanej w 1997 roku koncesji przewidują, że Autostrada Wielkopolska może dowolnie wyznaczać ceny za przejazd. Umowa obowiązuje do 2037 roku i jest tajna.

Podpisał ją w 1997 roku ówczesny minister transportu Bogusław Liberadzki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Portal nie wyklucza, że śledztwo może doprowadzić do wypowiedzenia przez rząd koncesji, a w przyszłości do obniżenia opłat za przejazd autostradą.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Ukraina: Polak zatrzymany za łapówkę

Wysoki urzędnik ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia został zatrzymany w środę przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podczas przyjmowania łapówki w wysokości 70 tysięcy dolarów. Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko oświadczył, że jest to obywatel Polski.

– Zatrzymany jest obywatelem Polski i został mianowany przez poprzednie kierownictwo Ukrzaliznyci – napisał prokurator na Facebooku.

Zatrzymany to pierwszy zastępca naczelnika departamentu audytu i kontroli Wachtangi Dżakeli – poinformował Łucenko. Według źródeł PAP zbliżonych do Ukrzaliznyci pochodzi on z Gruzji i przez jakiś czas mieszkał w Polsce. Miał także pracować w przeszłości w gruzińskiej ambasadzie w Kijowie.

Łucenko przekazał, że urzędnika przyłapano na gorącym uczynku a łapówka, którą przyjął, została mu wręczona za „rozwiązanie kwestii mianowania obywatela Ukrainy na jedno z kierowniczych stanowisk w Ukrzaliznyci”. Zatrzymania dokonano w jednej z kijowskich restauracji.

Wiceminister infrastruktury Jurij Ławreniuk napisał na Facebooku, że 70 tys. dolarów było pierwszą transzą z całej sumy łapówki, która miała wynieść 300 tysięcy dolarów.

Poprzedni prezes Ukrzaliznyci, polski menedżer Wojciech Balczun, oświadczył, że nie posiada informacji na ten temat. – Ale już od wielu miesięcy słyszałem o przygotowywanych prowokacjach. Na szczęście podjąłem decyzję o odejściu w odpowiednim czasie – powiedział portalowi Delo.ua.

Balczun podał się do dymisji w sierpniu. Premier Wołodymyr Hrojsman oświadczył wtedy, że nastąpiła ona z przyczyn osobistych i na własną prośbę Polaka. Balczun był szefem ukraińskich kolei od kwietnia 2016 roku, kiedy wygrał konkurs na to stanowisko, pokonując 30 kontrkandydatów. Po roku pracy media chwaliły go m.in. za stabilizację finansów firmy i uruchomienie nowych międzynarodowych połączeń kolejowych, w tym do Polski.

Balczun był jednak ostro atakowany przez ukraińskiego ministra infrastruktury Wołodymyra Omeliana, który domagał się by z nim nie przedłużano kontraktu.

Tuż przed dymisją, o zwolnienie Balczuna apelował do premiera Hrojsmana prokurator Łucenko, który oskarżył go o to, że nie zwalcza korupcji w swojej firmie. Pod adresem Balczuna nie padły jednak żadne zarzuty.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Irlandczycy pobili kelnera w Krakowie

Grupa turystów z Irlandii pobiła kelnera i zdemolowała jedną z krakowskich restauracji – donosi „Gazeta Krakowska”. Powodem pobicia był zbyt wysoki rachunek. Do zdarzenia doszło kilka dni temu na krakowskim Rynku. Sześciu Irlandczyków nie chciało zapłacić rachunku opiewającego na 400 zł. Kiedy kelner zaczął się upominać o uregulowanie należności, mężczyźni dotkliwie go pobili i zniszczyli lokal.

Jak czytamy w „Gazecie Krakowskiej”, jeden z gości przyłożył kelnerowi do szyi szkło z rozbitej szklanki i groził pozbawieniem życia. Irlandczycy zostali już zatrzymani. Wszyscy byli pijani. Usłyszeli zarzuty pobicia, zniszczenia mienia oraz kierowania gróźb karalnych.
Źródło info i foto: interia.pl

Małopolska: Poszukiwany mężczyzna podejrzany o napaść seksualną na dziecko.

Małopolska policja poszukuje mężczyzny podejrzanego o napaść seksualną na dziecko. Służby apelują o przekazywanie informacji mogących przyczynić się do identyfikacji sprawcy, udostępniono jego portret pamięciowy. Poszukiwany jest mężczyzna w średnim wieku, wysoki, średniej budowy ciała. W styczniu popełnił on przestępstwo na szkodę małoletniego. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Ze względu na dobro śledztwa i osoby poszkodowanej nie udziela bliższych informacji.

Informację można przekazać pod numerem telefonu 12 615-88-60, a także całodobowo pod numerem 997 lub 112 i na adres e-mail zdarzenie@policja.gov.pl. Policja zapewnia informatorom pełną anonimowość. Za wskazanie podejrzanej osoby lub udzielenie informacji, które przyczynią się do identyfikacji sprawcy, wyznaczono nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych.
Źródło info i foto: TVP.info

Chiny: Walczył przez 3 dekady z korupcją. Skazano go na dożywocie za łapówkarstwo

Wysoki rangą chiński urzędnik Jin Daoming, przez blisko 30 lat zajmujący się zwalczaniem korupcji w ChRL, został skazany na dożywocie za przyjmowanie łapówek – poinformowała w piątek chińska agencja Xinhua. Jin uniknął kary śmierci, gdyż przyznał się do winy.

Jin Daoming został uznany za winnego przyjęcia w sumie ponad 120 milionów juanów (18 mln USD) w sprawach związanych z projektami kopalń, promocją oraz przy dochodzeniach dotyczących korupcji – precyzuje Xinhua, powołując się na orzeczenie sądu w Czenciang (Zhenjiang) na wschodzie Chin. Jin uniknął kary śmierci, gdyż – jak podaje Xinhua – przyznał się do winy i współpracował ze śledczymi.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zaczęła prowadzić dochodzenie w sprawie Jina w 2014 roku, gdy pełnił funkcję wiceprzewodniczącego lokalnych władz w prowincji Shanxi w północnych Chinach. Wcześniej Jin pracował w Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh; w pewnym momencie był nawet zastępcą szefa tego organu, który zajmuje się „naruszeniami dyscypliny”, jak eufemistycznie określa się w Chinach korupcję. Od 1987 roku zajmował się walką z korupcją na kilku stanowiskach.

Walka z korupcją nabrała szczególnego znaczenia w Chinach, odkąd w marcu 2013 roku urząd prezydenta kraju objął Xi Jinping. Zainicjował on zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przeciwko korupcji na wszystkich szczeblach władzy i we wszystkich sektorach, w tym armii, która wcześniej była całkowicie nietykalna. Według Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh w ubiegłym roku za korupcję ukarano prawie 300 tys. wysokich rangą urzędników; w ok. 80 tys. przypadków zastosowano „surowe kary”, w tym degradację.

Prowincja Shanxi, główny region wydobycia węgla w Chinach, znajduje się w centrum walki administracji prezydenta Xi z korupcją – zwraca uwagę agencja Reutera.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Poszukiwany nożownik. Zaatakował kierowcę

Krakowska policja poszukuje napastnika, który w połowie lipca na ul. Krowoderskiej zaatakował nożem kierowcę samochodu. Śledczy proszą o pomoc i zgłaszanie się świadków. Gwarantują anonimowość. 19 lipca przejeżdżający ulicą Krowoderską mężczyzna zauważył, że chuligan rozbija kosz na śmieci.

Gdy zwrócił mu uwagę, ten zarysował mu nożem samochód. Kierowca wysiadł z auta, a wtedy i on został zaatakowany. Rannego przewieziono do szpitala.

Sprawca to mężczyzna w wieku ok. 25-35 lat, wysoki – szczupłej budowy ciała. W chwili zdarzenia ubrany był w granatową bluzę z kapturem z napisem NIKE koloru jasno-niebieskiego, niebieskie spodnie jeansowe, buty sportowe. Na twarzy miał założone ciemne okulary, na plecach ciemny plecak z trzema białymi paskami. Świadkowie zdarzenia proszeni są o kontakt: 12 615 26 50, 997 lub 112.

Policja zapewnia anonimowość.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Niemcy: Zatrzymano wysokiego rangą bojownika IS

Niemieckie władze zatrzymały w miasteczku Mutterstadt w Nadrenii-Palatynacie wysokiej rangi bojownika Państwa Islamskiego – podał we wtorek dziennik „Bild” na stronach internetowych. Dziennik powołuje się na rzecznika MSW Nadrenii-Palatynatu, który potwierdził zatrzymanie. Według gazety chodzi o „wysokiej rangi przedstawiciela terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie”.

„Bild” poinformował, że mężczyzna został zatrzymany podczas rutynowej kontroli drogowej. Wcześniej informację na jego temat uzyskano z więzienia w sąsiednim landzie Nadrenia Północna-Westfalia. Władze Nadrenii-Palatynatu wszczęły śledztwo. Uważa się – jak informuje bild.de – że mężczyzna mógł stanowić zagrożenie w związku z rozpoczynającymi się wkrótce rozgrywkami Bundesligi.

– Mamy informacje, że coś zostało zaplanowane na początek sezonu – powiedział agencji AFP rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Nadrenii-Palatynatu.
Żródło info i foto: wp.pl