Polska: Od początku epidemii ponad 20 tysięcy mandatów za brak maseczki

Udzielono 176,2 tysiąca pouczeń, wystawiono 22 tysiące mandatów, skierowano 7780 wniosków o ukaranie do sądu. Wszystko to od początku epidemii w Polsce. Najnowsze dane przekazał w sobotę rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka.

Jak poinformował rzecznik KGP Mariusz Ciarka, od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa policja prawie 18 milionów razy sprawdzała osoby skierowane na kwarantannę. Ciarka dodał, że ostatniej doby funkcjonariusze sprawdzili ponad 195,5 tysiąca osób skierowanych na kwarantannę, w ponad 600 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych.

Przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tysięcy złotych. Jak podkreślił, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Fałszerze kart zatrzymani podczas kontroli drogowej

Do dziesięciu lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który przewoził siedem podrobionych kart płatniczych – podaje tvn24.pl
Bydgoska policja zatrzymała 40-latka w poniedziałek, teraz trafił do aresztu na trzy miesiące.
Oprócz zatrzymanego kierowcy bmw, policjanci z bydgoskiej drogówki do sądu doprowadzili także dwie pasażerki samochodu. Cała trójka dostała zarzut przewożenia i przechowywania podrobionych kart płatniczych, by wprowadzić je do obrotu.
Uwagę funkcjonariuszy zwróciło to, że wszystkie karty wystawione były na różne nazwiska, a na rewersie zamiast podpisów właściciela, zapisane były cztery cyfry. Sprawą zajmą się eksperci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Bydgoszczy.
Żródło info: tvn24.pl