Rozbito gang paliwowy

Śledczy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej zakończyli śledztwo w sprawie grupy nielegalnie handlującej paliwami i wyłudzającej VAT. Na ławie oskarżonych zasiądzie 15 osób. Straty Skarbu Państwa wynikłe z działalności grupy oszacowano na prawie 40 milionów złotych.

Policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli sprawę grupy zajmującej się nielegalnym obrotem materiałami ropopochodnymi i wyłudzeniami podatku VAT. Członkowie grupy kupowali oleje smarowe w składach podatkowych i deklarowali ich wywóz poza granice Rzeczpospolitej Polskiej, na zasadzie wewnątrzwspólnotowego obrotu. Odbiorcami były specjalnie w tym celu założone fikcyjne podmioty gospodarcze. W rzeczywistości oleje, za pośrednictwem innych firm „słupów”, sprzedawane były ze sfałszowaną dokumentacją firmom transportowym. Grupa działała w latach 2012-2014. Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku VAT wyliczone zostały na 19 milionów złotych, zaś niezapłacona akcyza to kolejne 18 milionów złotych.

Śledczy z Katowic przeprowadzili w tej sprawie dwie realizacje – w kwietniu i czerwcu 2014 roku, o których pisaliśmy na naszych stronach. W śledztwie prowadzonym pod nadzorem prokuratury Okręgowej w Katowicach zarzuty usłyszało łącznie 15 osób w wieku od 29 do 56 lat, mieszkańców województw śląskiego, małopolskiego oraz 2 obywateli Belgii. Za oszustwa, pranie pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi im 10 lat więzienia.
Żródło info i foto: Policja.pl

CBŚ w katowickim GDDKiA

Do biura Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego – potwierdził w TVP Info rzecznik Komendanta Głównego Policji. Rzecznik Komendanta Głównego Policji młodszy inspektor Mariusz Sokołowski powiedział, że sprawa ma związek z ujawnionymi kilka miesięcy temu nieprawidłowościami na budowie jednej z autostrad. CBŚ prowadzi postępowanie w tej sprawie. Podczas budowy autostrady A1 na odcinku Piekary Śląskie-Maciejów pracownicy budujący autostradę w nocy wywozili cenny materiał – dolomit, służący na podkład pod jezdnię. Potem dostarczali go na kolejny etap budowy, ponownie żądając za niego zapłaty. Żródło info i foto: TVP.info

Oskarżono amerykańskich misjonarzy o kidnaping

Dziesięcioro amerykańskich misjonarzy z Kościoła baptystów zostało na Haiti oskarżonych o kidnaping i zmowę przestępczą, mającą na celu nielegalne wywiezienie dzieci z dotkniętego katastrofalnym trzęsieniem ziemi kraju. Ciążące na Amerykanach zarzuty uprowadzenia dzieci oraz kryminalnego spisku wiążą się z karą do 15 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie sprawy zdecyduje jednak sędzia śledczy, który na podjęcie decyzji ma 3 miesiące. Do tego czasu oskarżeni pozostaną w areszcie. Żródło info i foto: TVP.info