Posts Tagged “zabita”

Do ataku doszło w stolicy Afganistanu, Kabulu. Zamachowiec zabił co najmniej jedną osobę i ranił 16. Lokalne władze podają, że nastoletni terrorysta zdetonował materiały wybuchowe wewnątrz budynku. Afgańskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że celem zamachu była jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych placówek oświatowych w Kabulu – Esteqlal. Podano też, że zamachowiec miał zaledwie 16 lat. W chwili, kiedy doszło do wybuchu, w budynku odbywał się występ muzyczny.

Na razie nie jest znana narodowość ofiary i poszkodowanych. Francuskie służby dyplomatyczne poinformowały jednak, że wszyscy obywatele tego kraju, którzy przebywali w okolicy, są bezpieczni. Agencja Reutera zwraca uwagę, że w ostatnim czasie talibowie nasilili działania zbrojne i terrorystyczne w Afganistanie, licząc na dalsze osłabienie pozycji władz centralnych w Kabulu, które przejmują z rąk USA i NATO odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju. Wcześniej w czwartek doszło w stolicy do samobójczego zamachu na autobus przewożący żołnierzy; zginęło 6 wojskowych, rannych zostało 11 osób.

Zgodnie z podpisanym jesienią przez władze afgańskie dwustronnym porozumieniem z USA i osobnym porozumieniem z NATO, w Afganistanie po 2014 roku miało pozostać ponad 10 tys. zagranicznych żołnierzy, którzy szkoliliby siły afgańskie i doradzali im. W maju br. prezydent USA Barack Obama ogłosił, że liczące 9800 żołnierzy amerykańskie siły w Afganistanie ograniczą się w przyszłym roku do szkolenia afgańskich wojsk i prowadzenia operacji antyterrorystycznej przeciwko niedobitkom Al-Kaidy.
Żródło info i foto: Money.pl

Comments Brak komentarzy »

W Groznym otwarto dochodzenie w sprawie morderstwa popełnionego przez 30-letniego mieszkańca miasta, podejrzanego o honorowe zabójstwo swojej 26-letniej siostry – podał portal Kawkazski Uzieł. Kobieta została zabita 27 października ciosem w głowę, zadanym ciężkim narzędziem – podaje portal założony przez pozarządową organizację obrony praw człowieka Memoriał. Dodaje, że mogło być to zabójstwo honorowe. Jak poinformowała prokuratura, zabójca przetransportował ciało samochodem do kamieniołomu i tam je pochował. Po kilku dniach został aresztowany i przyznał się do winy.

Organizacje obrony praw człowieka krytykują częste popełnianie zabójstw honorowych w Czeczenii. W raporcie z października 2012 roku organizacja Human Rights Watch stwierdziła, że dzieje się tak, ponieważ “takie zbrodnie uchodzą w większości bezkarnie ze strony władz, a nawet bywają aprobowane i spotykają z zachętą”.

HRW powołała się na świadcząca o tym jej zdaniem wypowiedź, przypisując ją prezydentowi Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi. Miał on powiedzieć: “Zgodnie z naszą tradycją, jeśli kobieta swawoli, zabijają ją członkowie jej rodziny. Tak to już jest. (…) Jako prezydent, nie mogę im pozwolić zabijać. Więc nie pozwólmy kobietom nosić szortów”. HRW nie podała, w jakim kontekście padły te słowa. Po pierwszej wojnie w Czeczenii (1994-96) między siłami rosyjskimi a czeczeńskimi separatystami rebelia stopniowo islamizowała się, by w następnym dziesięcioleciu przekształcić się w zbrojny ruch islamistyczny na całym Kaukazie Północnym – przypomina agencja AFP.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

W miejscowości Zasań niedaleko małopolskich Myślenic znaleziono ciało 28-letniej kobiety. Policja wciąż ustala okoliczności jej śmieci, ale już teraz nie wyklucza udziału osób trzecich. Informację o tym tragicznym zdarzeniu dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. Ciało młodej kobiety leżało na drodze prowadzącej do lasu w miejscowości Zasań w województwie małopolskim. Natrafili na nie przypadkowi ludzie i to oni zawiadomili policję.

Jak dowiedzieliśmy się od policjantów, wstępnie ustalono, że mogła zostać zamordowana. Jednak przyczyna śmierci zostanie ustalona po sekcji zwłok. Kobieta była w zaawansowanej ciąży – ujawnił w rozmowie z nami st. sierż. Krzysztof Łach. Policjanci zbierają ślady, szukają też telefonu należącego do kobiety.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Islamistyczni bojownicy z ugrupowania Al-Szabab zastrzelili na południu Somalii kobietę za to, że odmówiła założenia muzułmańskiego okrycia na twarz, nikabu – poinformowała w środę BBC, która powołuje się na krewnych kobiety. Muzułmanka Ruqiya Farah Yarow została zabita przed swoją chatą w pobliżu miasta Hosingow. Islamiści kazali kobiecie założyć zasłonę (nikab), a gdy po pewnym czasie odkryli, że ta nie posłuchała – zastrzelili ją. Terroryści z Al-Szabab? Według krewnych kobieta została postrzelona dwa razy i zmarła na miejscu. Pozostawiła męża i dzieci.

Rzecznik grupy Al-Szabab zaprzeczył, by właśnie to ugrupowanie zabiło kobietę. Jak dodał, Al-Szabab, kontrolujący znaczną część południowej i środkowej Somalii, nie ma całkowitej kontroli nad obszarem, w którym mieszkała kobieta. Cytowana przez BBC ekspertka ds. Somalii Mary Harper twierdzi, że fakt, iż Al-Szabab zaprzecza, by stał za zabójstwem, może wskazywać na odpowiedzialność buntowników wywodzących się z tej organizacji. Harper nie wyklucza jednak, że Al-Szabab chce się zdystansować od zabójstwa, które może spowodować negatywną społeczną reakcję. Al-Szabab od lat prowadzi wojnę wewnętrzną, aby usunąć z kraju rząd popierany przez Zachód i wprowadzić prawo szariatu.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

W Peszawarze na północy Pakistanu zastrzelona została popularna piosenkarka Muskan (38 l.). To kolejny atak islamskich fundamentalistów na kobietę artystkę. Uważają oni, że występy na scenie są niezgodne z zasadami islamu. Muskan została zamordowana przez czterech napastników we własnym domu. Zmarła po przewiezieniu do szpitala. Kobieta była trzykrotnie zamężna i miała sporo osobistych wrogów. Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Brytyjska policja zakończyła ośmiodniowe prace w portugalskiej Praia da Luz. Nie znaleziono nowych dowodów w sprawie zaginięcia Madeleine McCann. Scotland Yard oświadczył jednak, że wszystko wskazuje na to, że dziewczynka została zabita i pochowana w okolicy. Scotland Yard prowadził poszukiwania w Praia da Luz, na wybrzeżu Algarve w Portugalii. To stamtąd w 2007 roku zniknęła 3-letnia Madeleine. Brytyjska policja poinformowała, że jej funkcjonariusze współpracowali z portugalską policją i ekspertami i przeszukiwali konkretne tereny. Prace odbywały się na 60 tys. metrów kwadratowych ziemi, sprawdzono m.in. studzienki kanalizacyjne i opuszczone budynki. Prace były zakrojone na dużą skalę. “To największe tego typu poszukiwania prowadzone dotychczas przez brytyjską policję za granicą” – poinformowano. Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Siedem lat temu 13-letnia Sylwia została brutalnie zgwałcona i zamordowana przez kolegę z klasy. Chłopak po odbyciu kary w ośrodku poprawczym wrócił teraz do domu, który stoi około stu metrów od domu byłej ofiary. Rodzice zamordowanej Sylwii wspominają go jako osobę, która nie żałowała swojego czynu i są przerażeni tym, że muszą na co dzień oglądać mordercę córki. – “Ja normalnie dziecka nie poznałam, tak była zmasakrowana. Takie siniaki miała pod oczami, wszędzie na ciele, na szyi” – mówiła “Faktom” TVN Violetta Cieślak, matka zamordowanej dziewczyny. Cieślakowie twierdzą, że 21-latka wypuszczono na wolność bez żadnych badań i nie wzięto go pod nadzór kuratora. Ma też nie podlegać nadzorowi policji. Za dwa lata, kiedy ukończy 23 lata, z jego akt zostanie usunięty wpis o karalności. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

W domu Adama Lanzy, sprawcy masakry w Newtown, policja znalazła kilka sztuk broni i kilkaset sztuk amunicji, które nie zostały użyte podczas ataku. Lanza w grudniu zabił w szkole podstawowej 27 osób, w tym 20 dzieci.
Z informacji opublikowanych dzisiaj przez sąd wynika, że oprócz broni policjanci znaleźli również specjalne certyfikaty. Były one wydane na Lanzę i jego matkę – zabitą przez niego przed atakiem na szkołę – przez amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

W poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Katowicach Katarzyna W. skorzystała z prawa do odmowy zeznań. W tej sytuacji sędzia odczytał jej wyjaśnienia, które składała podczas wielu przesłuchań w ciągu ostatniego roku. Matka Madzi słuchała ich z kamienną twarzą, ze wzrokiem wbitym w ławę oskarżonych, w której siedziała, czasem tylko uśmiechała się – czytamy w “Super Expressie”. – “Kochałam ją całym sercem” – mówiła matka Madzi jeszcze w lutym ubiegłego roku. Wówczas opowiadała, jak opiekowała się córeczką. Mówiła, że kąpała ją, kładła spać, a wszystko pod presją wymagającej teściowej i męża, który po pracy chodził z kolegami na piwo, dużo od niej wymagał a sam nie pomagał za dużo. Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Córka konsula Chile zginęła na skutek pomyłkowego ostrzelania jej samochodu przez wenezuelską policję. Do incydentu doszło w mieście Maracaibo na zachodzie Wenezueli. Zbadaniem szczegółów związanych z incydentem zajmie się specjalna komisja. Według policji samochód, w którym jechała 19-letnia Karen Berendique i który prowadził jej brat, nie zatrzymał się w policyjnym punkcie kontrolnym, na co funkcjonariusze odpowiedzieli ogniem. Policjanci mieli poszukiwać gangu zamieszanego w napady i kradzieże samochodów. Konsul Chile w Maracaibo Fernando Berendique powiedział, że jego syn wiózł córkę na przyjęcie urodzinowe, a po drodze napotkał patrol policyjny. Policjanci mieli od razu celować do jadących z pistoletów, bez poproszenia ich o zatrzymanie pojazdu. W rezultacie syn konsula miał spanikować i jechać dalej, a policja zaczęła ostrzeliwać samochód. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »