Posts Tagged “zaginionego”

Analitycy z Wywiadu Kryminalnego KWP w Olsztynie rozwiązali kolejną sprawę dotyczącą ustalenia miejsca pobytu osoby zaginionej. Tym razem chodziło o mieszkańca powiatu ełckiego, który od lat pracował w Norwegii i po którym w 2011 roku ślad zaginął. Tym razem, oprócz współpracy międzynarodowej Policji, pomocne dla wyjaśnienia okoliczności sprawy okazały się nowoczesne metody stosowane w zakresie identyfikacji osób, a konkretnie ustalenie profilu DNA.

Rok 2011, Norwegia

Sławomir K., urodzony w 1954 roku, mieszkaniec powiatu ełckiego od około 5 lat pracował w Norwegii. Systematycznie kontaktował się z rodziną, która została w Polsce. Jednak nagle od 1 lutego 2011 roku mężczyzna przestał się odzywać do najbliższych. Dwa tygodnie później jego żona zgłosiła miejscowym policjantom zaginięcie.

Od samego początku polscy policjanci współpracowali ze stroną norweską. Tamtejsza policja weryfikowała wszystkie przekazane w zgłoszeniu informacje, sprawdzano adresy, znajomych. Może wrócił do Polski? Jednak żaden trop nie prowadził do odnalezienia 57-latka. Ten zniknął, jak kamień w wodę.

Jednocześnie policjanci ze Skandynawii pracowali nad ustaleniem tożsamości odnalezionego tam zmarłego mężczyzny. Mieli jego profil DNA, odciski palców. Jednak w żadnym z systemów nie można było znaleźć odpowiedzi, kto to był. Nie było porównawczego materiału genetycznego, zmarłemu nie pobierano nigdy wcześniej śladów daktyloskopijnych.

Rok 2015, Polska

Jedną z nowoczesnych metod identyfikacji osób jest profilowanie DNA. Ten sposób wykorzystali policjanci pracujący przy tej sprawie. Oznaczono DNA matki zaginionego. Skonfrontowano to z danymi, które posiadali Norwedzy. I to trafienie było celne, profile były zgodne. Policjanci Wywiadu Kryminalnego KWP w Olsztynie za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP wystąpili do Biura Interpolu w Norwegii o wszystkie dostępne informacje. W odpowiedzi otrzymali opis odnalezionego mężczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem jego cech charakterystycznych, dentystycznych. Ostatecznie rodzina z powiatu ełckiego rozpoznała swojego bliskiego.

Rok 2015, Norwegia

Teraz polscy policjanci pomagają Norwegom dokonać pozytywnej identyfikacji zmarłego mężczyzny. Zgodnie z procedurą, tamtejsze służby otrzymały do badan porównawczych profil DNA matki Sławomira K. Policjanci ustalili także, że mężczyzna zmarł w wyniku samobójstwa.

Profilowanie DNA – nowoczesne metody pomagają w poszukiwaniach zaginionych

Przy rozwiązaniu tej sprawy wykorzystano profilowanie DNA. Baza tych profili administrowana jest przez Komendanta Głównego Policji i prowadzona przez Zakład Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Pierwsze profile zostały wprowadzone do bazy w kwietniu 2007 roku – mówi ekspert z Pracowni Badań Biologicznych Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie – W polskiej bazie zarejestrowanych jest w tej chwili ok. 46.000 profili DNA, w tym 5000 to tzw. ślady nieznanych sprawców przestępstw ujawnione na miejscach zdarzeń. Od stycznia 2013 r. profile będące w zasobach polskiej bazy przeszukiwane są dwukierunkowo z zasobami innych krajów grupy Schengen. Na mocy Traktatu z Prum na chwilę obecną wymiana w sposób automatyczny odbywa się z 17 krajami. Pozostałe bazy światowe mogą być przeszukiwane za pośrednictwem zapytań poprzez Interpol.

Baza jest doskonałym narzędziem w przypadku rozwiązywania spraw dotyczących zaginięć. W polskiej i światowej bazie rejestrowane są profile: NN zwłok, osób o nieustalonej tożsamości, osób usiłujących ukryć swoją tożsamość oraz tzw. uprawdopodobniony materiał porównawczy osób zaginionych. Od połowy 2014 r. oprogramowanie CODIS wspomaga tworzenie tzw. drzew genetycznych co wraz ze wsparciem programu Familias do analizy pokrewieństwa, pozwala wyciągać wartościowe wyniki przeszukań z wprowadzonego materiału genetycznego krewnych osoby zaginionej.

W przypadku poszukiwań mężczyzny z powiatu ełckiego, wykorzystanie profilowania DNA do identyfikacji ma jeszcze inny równie ważny wymiar, ten ludzki. Bliscy zaginionego, którzy kilka lat czekali na jakąkolwiek informację już wiedzą, co się stało z mężczyzną. Będą mogli sprowadzić do Polski jego prochy, pochować je, odwiedzać grób.

Jeśli twój bliski wyjeżdża za granicę, kontakt telefoniczny czy przez skape nie wystarczą

Tylko w ubiegłym roku analitycy z Wywiadu Kryminalnego KWP w Olsztynie współpracowali z policją innych państw w poszukiwaniach 48 osób zaginionych. Na pytanie, co jest najtrudniejsze przy realizacji takich spraw, ci policyjni eksperci jednogłośnie wskazują na szczątkowe dane, którymi w razie zaginięcia osoby dysponują jej najbliżsi będący w Polsce. Telefon, czy rozmowa przez skype, to, że ludzie się widzą, mają bieżący kontakt, daje złudzenie posiadania dużej wiedzy na temat nowego zagranicznego życia członka rodziny. Jednak, jak wynika z doświadczeń policjantów, to nic bardziej mylnego.

Najczęściej, kiedy ludzie tracą kontakt z osobą bliską przebywającą za granicą nagle okazuje się, że nic nie wiedzą o jej poza domowym życiu. Nie znają konkretnego adresu, nie wiedzą, gdzie mąż, czy córka pracowała, jakich miała znajomych. Dlatego, szczególnie teraz przez wakacyjnymi wyjazdami w poszukiwaniu pracy rodzina, która zostaje w Polsce powinna mieć jak najwięcej informacji o zagranicznym życiu swojego bliskiego. Oby te dane nigdy nie musiały się przydać, ale w razie jakichkolwiek kłopotów, warto je mieć.

Czy wiesz, że…?

Pierwsze profile DNA zostały wprowadzone do bazy w kwietniu 2007 r. W polskiej bazie zarejestrowanych jest w tej chwili około 46.000 profili DNA, w tym 5000 to tzw. ślady nieznanych sprawców przestępstw ujawnione na miejscach zdarzeń. Od stycznia 2013 r. profile będące w zasobach polskiej bazy przeszukiwane są dwukierunkowo z zasobami innych krajów grupy Schengen. Na mocy Traktatu z Prum na chwilę obecną wymiana w sposób automatyczny odbywa się z 17 krajami. Tylko w 2014 roku analitycy z Wywiadu Kryminalnego KWP w Olsztynie współpracowali z policją innych państw w poszukiwaniach 48 osób zaginionych.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Sieniawy szukają zaginionego Tomasza Mroza. 5 maja mężczyzna uczestniczył w kolizji drogowej w miejscowości Dobra (woj. podkarpackie). Kierując dostawczym volkswagenem zderzył się z innym samochodem, wjechał do rowu i zbiegł z miejsca zdarzenia. – Do tej pory nie powrócił do miejsca zamieszkania ani nie nawiązał kontaktu z rodziną. Czynności poszukiwawcze trwają – powiedziała Wirtualnej Polsce oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku sierż. szt. Ewelina Wrona.

Tomasz Mróz zaginął 5 maja. 33-letni mieszkaniec powiatu lubaczowskiego 5 maja około godz. 11 uczestniczył w kolizji drogowej w miejscowości Dobra w powiecie przeworskim. Mężczyzna kierując dostawczym volkswagenem otarł się o bok samochodu ciężarowego i wjechał do rowu, po czym oddalił się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania ani nie nawiązał kontaktu z rodziną. Zaniepokojeni członkowie rodziny zawiadomili policję o zaginięciu mężczyzny.

Rysopis zaginionego Tomasza Mroza:

Wiek 33 lata, wzrost około 175 cm, waga 82 kg, szczupłej budowy ciała, włosy krótkie (szatyn), oczy niebieskie, uszy lekko odstające, nos prosty, uzębienie pełne. Ubrany był w szarą bluzę dresową z kapturem i białymi napisami na piersi, granatowy podkoszulek, niebieskie jeansy, szare materiałowe buty.

Funkcjonariusze z Sieniawy, zajmujący się poszukiwaniem osób zaginionych, starają się ustalić miejsce pobytu zaginionego. Sprawdzali kontakty mężczyzny, szpitale i inne placówki medyczne, w których mógłby przebywać. Wraz z policjantami z Lubaczowa, strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, funkcjonariuszami Straży Leśnej przeszukano kilkaset hektarów kompleksów leśnych. W poszukiwania zaangażowali się też członkowie Stowarzyszenia STORAT, którzy wykorzystują specjalnie przeszkolone psy. W działaniach uczestniczył też śmigłowiec z kamerą termowizyjną z Sekcji Lotnictwa KWP w Łodzi.

Policjanci sprawdzali każdą informację, która może pomóc w odnalezieniu 33-latka, wszystkie sygnały zostały zweryfikowane. Niestety wciąż nie udało się ustalić miejsca pobytu zaginionego. Wszystkie osoby mające wiedzę o zaginionym proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Sieniawie ul. M. Reja 1, tel. (16) 622 70 07 albo dyżurnym komendy tel. (16) 641 23 10 lub 997.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja szuka 17-latki i jej 8-miesięcznej córeczki. Dziewczynę widziano po raz ostatni w miejscowości Barwik koło Kartuz. Wyszła z domu w czwartek 23 kwietnia i ślad po niej zaginął. Policja apeluje do pomoc w odnalezieniu. 17-latka jest blondynką i ma 156 centymetrów wzrostu. Ubrana była w czarną lub niebieską kurtkę. Wózek, w którym wiozła córeczkę jest różowo-czarny.

Ostatni raz widziano 23 kwietnia około godziny 9 w okolicy Barwika koło Kartuz. Szła z wózkiem prawdopodobnie w kierunku Pomieczyna. 17-latka mogła uciec z domu, ponieważ zdarzyło się jej to już wcześniej. Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu osoby zaginionej proszone są także o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach nr tel. 58 685-22-40, 58 685-22-41, 58 685-22-18 lub dyżurnym KPP Kartuzy nr 997.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Szczecińska policja poszukuje 11-letniego Adriana. Chłopiec pokłócił się z matką i wczoraj uciekł z boiska szkolnego. Jak informuje reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska, 11-latek miał na sobie zieloną kurtkę, czarną czapkę z nadrukiem pajęczyny i granatowe bojówki. Każdy, kto ma jakiekolwiek informacje o chłopcu proszony jest o kontakt z Komisariatem Policji Szczecin Śródmieście (tel. 91 82 12 280) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: poszukiwania.srodmiescie@szczecin.policja.gov.pl).
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie poszukują zaginionego 43-letniego Dariusza Kluzek, mieszkańca Trzemeszna. Wszelkie informacje na temat zaginionego mężczyzny można kierować do Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie ul. Jana Pawła II 2, osobiście lub telefonicznie pod numer 61 426 02 11, albo do najbliższej jednostki Policji.

Gnieźnieńscy policjanci poszukują zaginionego Dariusza Kluzek, 43-letniego mieszkańca Trzemeszna, przebywającego na terenie Belgii, najprawdopodobniej w miejscowości Etterbeek. Mężczyzna pracował tam jako pracownik budowlany, ostatni raz kontaktował się z rodziną w maju 2012 roku. Zaginiony ma 175 cm wzrostu, jest tęgiej budowy ciała, ma okrągłą twarz okrągła, oczy szare, ciemne włosy. Policjanci zajmujący się sprawą zwracają się z prośbą do wszystkich osób, które mogą udzielić jakichkolwiek informacji na temat miejsca pobytu zaginionego Dariusza Kluzek o kontakt z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie mieszczącej się przy ulicy Jana Pawła II 2, osobisty lub pod numerem 61 4260211, albo telefon alarmowy 997.
Żródło info i foto: Policja.gov.pl

Comments Brak komentarzy »

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań we wtorek na południowym wschodzie Australii odnaleziono 11-letniego chłopca cierpiącego na autyzm, który zaginął w buszu. Policjanci, którzy prowadzili poszukiwania, zauważyli Luke’a Shambrooka ze śmigłowca w odległości 3 km od kempingu w parku narodowym w stanie Wiktoria, gdzie po raz ostatni był widziany w ubiegły piątek. Chłopiec znajdował się niedaleko Devil’s Cove.

Chłopiec jest wycieńczony, wyziębiony i odwodniony – powiedział dziennikarzom przedstawiciel policji Rick Nugent. Ratownikom nie udało się nawiązać z nim kontaktu, ale wypił wodę i zjadł chleb, który mu podano, co jest “dobrym znakiem”. Rodzina Luke’a dziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w poszukiwania.

Od piątkowego poranka gęste zarośla w pobliżu kempingu przeczesywało ponad 120 ratowników. Pojawiały się obawy, że chłopiec utopił się w pobliskim jeziorze. W nocy temperatura spadała do 9 stopni Celsjusza, padał też deszcz. Matka Luke’a nie mogła ukryć łez wzruszenia, gdy zobaczyła syna. Chłopiec prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy, że zaginął. Trafił pod opiekę lekarzy.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Tydzień temu w Górze Śląskiej (woj. dolnośląskie) zaginęła Paulina Miazio. Młodej dziewczyny pomaga szukać Fundacja ITAKA. Paulina zaginęła 2 lutego. Ma 15 lat, 170 cm wzrostu i zielone oczy. W dniu zaginięcia dziewczyna była ubrana w błękitną kurtkę, brązowy szalik, czarne dżinsy i białe buty. Miała ze sobą dużą torbę. Ktokolwiek widział Paulinę Miazio lub ma jakiekolwiek informacje o jej losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod całodobowym bezpłatnym Telefonem w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka – 116 000. Można również napisać w tej sprawie do ITAKI: itaka@zaginieni.pl.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Dolnośląska policja odnalazła ciało zaginionego Mateusza z Trzebnicy. 19-latek ostatni raz widziany był w nocy z 25 na 26 grudnia na dyskotece w Prusicach. Prokuratura już zleciła sekcję zwłok, która ma wyjaśnić, kiedy i jak zginął 19-latek. Jak podaje “Gazeta Wrocławska”, ciało chłopaka znaleziono na polu w miejscowości Wszemirów, około 1 kilometra od dyskoteki, gdzie był ostatni raz widziany.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

W Rzeszowie zaginęła 17-letnia Gabriela Machejus. Dziewczyna zniknęła pod koniec ubiegłego roku. Sprawą zajmują się policjanci z wydziału kryminalnego. Gabriela Machejus wyszła z domu w sobotę 27 grudnia ubiegłego roku około godz. 10. Do tej pory nie wróciła. Nie nawiązała też kontaktu z rodziną. Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie komisarz Adam Szeląg podkreśla w rozmowie z nasygnale.pl, że poszukiwania 17-latki trwają od początku zaginięcia, ale dopiero teraz rodzina wyraziła zgodę na publikację jej wizerunku. – Sprawdzamy wszystkie sygnały, ale o szczegółach nie możemy informować – dodaje Szeląg.

17-latka ma 160 cm wzrostu, jest szczupła, waży około 50 kg, ma długie blond włosy i niebieskie oczy. Jeśli wiesz, gdzie przebywa dziewczyna lub widziałeś ją zgłoś się osobiście lub telefonicznie do policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie przy ul. Jagiellońska 13, tel. (17) 858 3224 lub z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie: tel. (17) 858 33 10. Możesz także skorzystać z numerów alarmowych 997 i 112.
Żródło info i foto: NaSygnale.pl

Comments Brak komentarzy »

Zaginiony w święta Bożego Narodzenia 20-letni Jakub nie żyje. Ciało odnaleziono zaledwie 500 metrów od miejsca, gdzie wcześniej odnaleziono jego but. Ciało 20-latka odnaleziono na bagnisku ok. godz. 12.30 na terenie Białej Rawskiej, w okolicy, w której był widziany po raz ostatni. Na miejsce doprowadził policjantów pies tropiący. Ciało leżało zaledwie 500 metrów od miejsca, w którym kilka dni wcześniej znaleziono but i kluczyki do samochodu mężczyzny. Sekcja zwłok wyjaśni, co było przyczyną śmierci młodego mężczyzny.

We wtorek, 20 stycznia, w pomoc w poszukiwaniach włączona została ekipa OSP GRS Łódź-Jędrzejów. Z ratownikami i policjantami na miejsce pojechał specjalnie szkolony pies, który odnalazł ludzkie zwłoki. Jakuba 27 grudnia około godz. 1 w nocy w Białej Rawskiej rozstał się ze swoją koleżanką, z którą wracał z imprezy, i poszedł sam w nieznanym kierunku. Nie wiadomo, dlaczego tak postąpił. Nie wiadomo też, czy jego śmierć, to samobójstwo, zabójstwo czy też nieszczęśliwy wypadek. Ma to wyjaśnić sekcja zwłok.
Żródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »