11 ton haszyszu na pokładzie żaglowca. Próbowali go zatopić

11 ton haszyszu o czarnorynkowej wartości około 100 milionów euro, przemycanego na żaglowcu, skonfiskowała włoska Gwardia Finansowa w rejonie Sycylii – podała w czwartek Ansa. Aresztowano dwóch obywateli Bułgarii, którzy transportowali narkotyki z Maroka.

Żaglowiec, na którego pokładzie przemycano ogromny transport haszyszu, pływa pod banderą holenderską. Jak wyjaśniła Ansa, przechwycony został przez włoskie służby na wodach na południowy zachód od Sycylii. Na razie nie wiadomo, dokąd płynął.

Przemytnicy próbowali zatopić żaglowiec

Gdy do jednostki zbliżyła się łódź patrolowa włoskiej Gwardii Finansowej, przemytnicy próbowali zatopić żaglowiec. Funkcjonariusze mimo trudnych warunków na morzu zdołali go zablokować i weszli na pokład, na którym znaleźli 407 worków z narkotykami. Przejęta przez nich jednostka została następnie wzięta na hol i w ten sposób dotransportowano ją do sycylijskiego portu Pozzallo. Śledztwo zakończone ogromną konfiskatą było prowadzone we współpracy z hiszpańskim wydziałem antynarkotykowym, który zasygnalizował istnienie kanału przemytu – podała strona włoska.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Żaglowiec hiszpańskiej marynarki wojennej przemycał kokainę

Żaglowiec hiszpańskiej marynarki wojennej Juan Sebastian De Elcano przemycał kokainę. Podczas rewizji gwardia cywilna znalazła na pokładzie 127 kg tego narkotyku. Aresztowano trzech oficerów: dwóch Hiszpanów i jednego Ekwadorczyka. Policja bada teraz, od kiedy żaglowiec był wykorzystywany do przemytu. Informacja, że oficerowie Juana Sebastiana De Elcano handlują kokainą dotarła do Hiszpanii z Nowego Jorku.

W czerwcu tamtejsza policja aresztowała dwóch przemytników, którzy zeznali, że kupili narkotyki od hiszpańskich marynarzy i ujawnili ich nazwiska. Okazało się, że w maju żaglowiec cumował w Nowym Jorku, gdzie przypłynął prosto z Kolumbii.

Dokładnej inspekcji jednostki dokonano po jej powrocie do macierzystego portu w Kadyksie na południu Hiszpanii. Narkotyki były ukryte w podwójnej ścianie pomieszczenia do przechowywania żagli. Nie wiadomo, czy były przemycane po raz pierwszy. Oficerom grozi od pół roku do 6 lat więzienia. Rok temu na 5 lat pozbawienia wolności zostali skazani dwaj marynarze, którzy przemycali haszysz z Ceuty do Kadyksu.
Żródło info i foto: interia.pl

Żaglowiec „Fryderyk Chopin” aresztowany

Żaglowiec „Fryderyk Chopin” został zabezpieczony na poczet roszczeń, których domaga się firma holująca go do portu Falmouth. Żaglowiec, który został uszkodzony podczas rejsu pod koniec października, nie może nawet opuścić portu ponieważ został „aresztowany” przez władze portu. Kapitan żeglugi morskiej Krzysztof Baranowski tłumaczy, że polski armator nie może zgodzić się na wycenę kosztów holowania żaglowca, ponieważ jest ona zawyżona. Zdaniem Baranowskiego, właściciele kutra chcą skorzystać z sytuacji i zarobić duże pieniądze za holowanie „Fryderyka Chopina”. Żródło info i foto: TVP.info