Posts Tagged “zamach bombowy”

Do co najmniej 38 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego zamachu samobójczego i zamachu bombowego w stolicy Somalii Mogadiszu – poinformowały somalijskie służby ratunkowe. Do ataków przyznało się związane z Al-Kaidą islamistyczne ugrupowanie Al-Szabab. Wcześniejszy bilans mówił o 18 zabitych i 20 rannych.

Według piątkowych doniesień policji do pierwszego wybuchu, który prawdopodobnie był atakiem samobójczym, doszło w pobliżu siedziby służb wywiadu Somalii. Druga eksplozja miała miejsce niedaleko budynku parlamentu, gdzie funkcjonariusze ochrony byli akurat zajęci wymianą ognia z grupą podejrzewaną o próbę ataku na pałac prezydencki. W pobliżu siedziby prezydenta było słychać w piątek długotrwałe odgłosy strzelaniny.

W sobotę agencja AFP podała, że pierwsza eksplozja, po której nastąpiła seria z broni automatycznej, miała miejsce przy punkcie kontrolnym niedaleko budynku rządowego Villa Somalia. Do drugiej eksplozji doszło przy niedawno otwartym hotelu Doorbin. Policja potwierdziła przy tym, że jeden z ataków nastąpił w pobliżu pałacu prezydenckiego.

Według przedstawiciela sił bezpieczeństwa Abdulahiego Ahmeda pięciu napastników zostało zastrzelonych przez siły porządkowe i „sytuacja powróciła do normalności”. Grupa somalijskich islamskich ekstremistów Al-Szabab, powiązana z Al-Kaidą, wzięła na siebie odpowiedzialność za ataki w komunikacie opublikowanym w internecie.

Piątkowe wybuchy przerwały wielomiesięczny okres pokoju w Mogadiszu po październikowej eksplozji dwóch ciężarówek z materiałami wybuchowymi, w wyniku czego zginęło 512 osób. Był to najkrwawszy zamach w historii Somalii, za który odpowiedzialnością obarczono Al-Szabab.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 11 osób zginęło, a 20 zostało rannych samobójczym zamachu bombowym na grupę policjantów w Kabulu – podało afgańskie ministerstwo zdrowia. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). Według rzecznika afgańskiego MSW Nadżiba Danisza w zamachu zabito i raniono łącznie co najmniej 20 osób – przekazał Reuters. Wśród ofiar śmiertelnych są policjanci; brak informacji o zabitych i rannych cywilach.

Terrorysta zdetonował ładunek wybuchowy w pobliżu grupy policjantów prowadzących operację wymierzoną w handlarzy narkotyków i alkoholu – podały afgańskie media. Do samobójczego ataku doszło, gdy funkcjonariusze “próbowali zapobiec ewentualnym protestom” – powiedział rzecznik kabulskiej policji Basir Mudżahid.

Zamach miał miejsce w centrum afgańskiej stolicy, w pobliżu ambasady USA. Za atak odpowiedzialne jest IS – poinformowała wieczorem propagandowa agencja dżihadystyczna Amak. Co najmniej 41 osób zginęło 28 grudnia w samobójczym zamachu bombowym na redakcję agencji prasowej Afghan Voice i sąsiednie szyickie centrum kultury w Kabulu. Do tego ataku również przyznało się IS.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

W mieście Viladecans, na południowo-zachodnich przedmieściach Barcelony, dokonano wczoraj zamachu bombowego, w którym zginął kierowca auta. Policja uważa, że akt terroru nie był dziełem dżihadystów. Jak poinformowała dziś wieczorem katalońska policja Mossos d’Esquadra, prawdopodobną ofiarą wybuchu jest lider jednego z gangów kontrolujących domy publiczne na terenie Katalonii Xavier J.P.

- Prowadzone są obecnie badania szczątków ofiary wybuchu, która znajdowała się wewnątrz auta. Wiele wskazuje na to, że może nią być właściciel pojazdu – ujawniło źródło policyjne dodając, że ładunek wybuchowy został umieszczony pod samochodem.

Jak poinformowała hiszpańska telewizja TVE24, kilkudziesięciu ewakuowanych mieszkańców osiedla, na którym doszło do wybuchu, dziś późnym wieczorem powróciło do swoich domów. Część konstrukcji budynków została naruszona.

Zdaniem śledczych wśród potencjalnych autorów zamachu mogą być m.in. dilerzy narkotykowi, od których lider gangu miał wymuszać pieniądze.

Według hiszpańskich mediów najbardziej prawdopodobną wersją zamachu jest teza, zgodnie z którą Xavier J.P., zginął w efekcie porachunków grup przestępczych kontrolujących obszar prostytucji w Katalonii. Przypomniały one, że w 2013 r. mężczyzna ten został aresztowany pod zarzutem próby aktu terrorystycznego na jeden z domów publicznych kierowany przez konkurencyjny gang. Zamach miał nastąpić w efekcie eksplozji auta wypełnionego butlami gazowymi. Ich detonację udaremniła policja.

W tym roku w Katalonii miał miejsce jeden z największych zamachów na terytorium Hiszpanii ostatnich lat. 17 i 18 sierpnia w Barcelonie oraz w Cambrils doszło do aktów terroru, w efekcie których śmierć poniosło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych. Autorami ataku przy użyciu samochodów i noży była grupa 12 dżihadystów, z których większość wywodziła się z Maroka lub miała obywatelstwo tego kraju. Liderem grupy był muzułmański duchowny.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Zamach bombowy w Egipcie w północnej części Półwyspu Synaj. Świadkowie mówią, że został zaatakowany meczet w rejonie al-Rawda niedaleko al-Arish, podczas modlitwy. Jest kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i wielu rannych. Zamachowcy mieli broń i ładunki wybuchowe. Jest wiele ofiar – informują AP i BBC.

14 października sześciu egipskich żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych w ataku niezidentyfikowanych napastników na posterunek na półwyspie Synaj, gdzie Egipt zwalcza islamistycznych rebeliantów. Władze Egiptu zaostrzyli walki z islamskimi rebeliantami po obaleniu prezydenta Mohammeda Morsiego w 2013 r.

W lipcu zamachowiec samobójca z ISIS wjechał w przejście prowadzące na teren wojskowy koło wsi el-Barth w pobliżu Rafah, a kilkudziesięciu pieszych zamaskowanych bojowników otworzyło ostry ogień. Zginęły 23 osoby, a 26 zostało rannych.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwanaście osób zostało rannych we wtorek w ataku bombowym na samochód policyjny w mieście Mersin na południu Turcji. Zdaniem tureckich władz atak miał charakter terrorystyczny. Ranni to prawdopodobnie funkcjonariusze policji. Sprawa jest wciąż świeża, więc w tym momencie nie mogę przytoczyć dokładnych danych (dotyczących ofiar)” – powiedział wicepremier Bekir Bozdag.
 
Burmistrz miasta Burhanettin Kocamaz oświadczył, że do ataku doszło na ulicy, na której znajduje się biuro miejscowych władz. Miejsce zdarzenia zostało otoczone przez kordon policji.
 
Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. W przeszłości za podobnymi atakami stała Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która od ponad 30 lat prowadzi z turecką armią walkę o kurdyjską autonomię i jest uważana przez Ankarę, UE i USA za organizację terrorystyczną. W kraju dochodziło też do zamachów przeprowadzonych przez bojowników Państwa Islamskiego.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście Hit, położonym na zachód od stolicy Iraku, Bagdadu – poinformowała dzisiaj wieczorem iracka policja. Według policji zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w kawiarni w centrum miasta.

Państwo Islamskie (ISIS) podało za pośrednictwem swojej tuby propagandowej, agencji prasowej Amak, że bierze na siebie odpowiedzialność za ten zamach.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Prawie tydzień po zamachu bombowym w londyńskim metrze brytyjska policja zatrzymała szóstą osobę podejrzaną w tej sprawie – poinformował Scotland Yard. Do zatrzymania 17-latka doszło około północy w dzielnicy Thornton Heath na południu Londynu.

– Teraz w areszcie przebywa sześć osób, a pięć mieszkań jest przeszukiwanych – oświadczył szef jednostki antyterrorystycznej londyńskiej policji metropolitalnej Dean Haydon.

We wtorek i środę służby ujęły w mieście Newport na południu Walii trzech mężczyzn w wieku 25, 30 i 48 lat. Wcześniej, w sobotę, dwóch innych mężczyzn zatrzymano w Londynie i w Dover na południu Anglii.

Do zamachu terrorystycznego w pociągu na stacji metra Parsons Green w zachodnim Londynie doszło 15 września. Rannych w wyniku eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego z zapalnikiem czasowym zostało ok. 30 osób. Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie. Agencja Amak poinformowała, że ataku dokonał „oddział” powiązany z tą dżihadystyczną organizacją.

Po zamachu brytyjskie władze wprowadziły najwyższy, „krytyczny”, poziom zagrożenia terrorystycznego. Oznacza on, że do kolejnych ataków może dojść w każdej chwili. Poprzednio wprowadzono go w maju po zamachu po koncercie w Manchesterze, w którym zginęły 23 osoby, a ponad 110 zostało rannych.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 27 osób zginęło, a 83 odniosły rany w zamachu, do którego doszło we wtorek na targu w nigeryjskiej miejscowości Konduga – podaje Reuters.

Do wybuchu doszło około 25 km od stolicy stanu Borno, Maiduguri. W okolicy dokonano także dwóch innych zamachów. Dwie kolejne bomby zdetonowano przy wejściu do pobliskiego obozu dla uchodźców – pisze Reuters, powołując się na tamtejsze służby ratunkowe. W tym ataku nikt nie zginął. Jak podaje Reuters, zamachów najprawdopodobniej dokonała organizacja Boko Haram. Odpowiada ona m.in. za głośne porwanie uczennic ze szkoły w Chibok. Według Globalnego Indeksu Terroryzmu jest jedną najbardziej śmiercionośnych organizacji terrorystycznych.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwadzieścia ofiar śmiertelnych to najnowszy bilans samobójczego zamachu bombowego, dokonanego w niedzielę rano na placu Tahrir w Damaszku. Syryjskie MSZ poinformowało o tym w piśmie do sekretarza generalnego ONZ. Są też dziesiątki rannych. Żadne z ugrupowań terrorystycznych nie wzięło na razie odpowiedzialności za zamach. Zamachowiec-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy umieszczony w samochodzie. Siłom bezpieczeństwa udało się udaremnić wybuchy dwóch innych pojazdów.

Dwóch zastrzelonych

Oficjalna syryjska agencja prasowa SANA i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podały, że trzy samochody pułapki były ścigane przez policję, gdy zmierzały do centrum Damaszku. Kierowcy dwóch samochodów zostali zabici przez służby bezpieczeństwa przy wjeździe do miasta, a trzeciemu udało się przedostać na plac Tahrir we wschodnim Damaszku, gdzie zdetonował ładunek wybuchowy.

“Po namierzeniu trzech samochodów pułapek władzom udało się na drodze prowadzącej do portu wysadzić w powietrze dwa z nich. Gdy otoczono trzeci pojazd na placu Al-Ghadir (części placu Tahrir), terrorysta wysadził się w powietrze, zabijając i raniąc cywilów” – podało syryjskie MSW, na które powołuje się agencja SANA.

Sześć lat wojny

Od początku wybuchu wojny domowej w Syrii, w Damaszku stosunkowo rzadko dochodzi do samobójczych zamachów. W połowie marca w dwóch samobójczych zamachach, do których nikt nie się przyznał, zginęły 32 osoby. Pięć dni później w podwójnym zamachu śmierć poniosły 74 osoby. Do tego ataku przyznał się syryjski sojusz dżihadystyczny Tahrir al-Szam, w którego skład wchodzi dawniej związana z Al-Kaidą grupa Dżabhat Fatah al-Szam.

Wojna w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już sześć lat konfliktu zbrojnego, w który zaangażowały się światowe mocarstwa, śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Trzech mężczyzn zostało aresztowanych w południowej części Manchesteru w związku z poniedziałkowym zamachem bombowym w tym mieście, w którym zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych – poinformowała w środę brytyjska policja. Nie ujawniono tożsamości zatrzymanych.

We wtorek aresztowano 23-letniego mężczyznę. Media zidentyfikowały go jako brata zamachowca, który miał razem z nim mieszkać. W nocy z wtorku na środę przeszukano także kolejne mieszkania, m.in. na Aston Avenue w Manchesterze. Sąsiedzi opisywali, że około godziny 3 nad ranem uliczka zapełniła się uzbrojonymi policjantami i wojskiem. Siły bezpieczeństwa weszły do jednego z domów. Brytyjska policja poinformowała w środę, że udało się jej ustalić tożsamość wszystkich ofiar zamachu. Nazwiska zostaną formalnie ogłoszone w najbliższych dniach, w miarę wystawiania aktów zgonu. Policja zapewniła, że wszystkie rodziny zostały otoczone opieką.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »