ZUS ostro sprawdza kto wyłudza zasiłki

ZUS tropi symulantów! Co robi cwaniak na zwolnieniu lekarskim? Wyjeżdża na urlop lub sobie dorabia! ZUS ostro wziął się za takich symulantów – pisze piątkowy „Fakt”. Dodaje, że w tym roku ZUS przeprowadził o 30 proc. więcej kontroli zwolnień lekarskich.

„W ten sposób zaoszczędził m.in. na zasiłkach chorobowych aż 156 mln zł” – czytamy.

Jak ustalił dziennik, od stycznia do września ZUS przeprowadził 468 tys. kontroli. „W zeszłym roku, w tym samym okresie, było ich o 110 tysięcy mniej” – czytamy. Dodano, że w tym roku wstrzymano i cofnięto wypłaty na 155 mln zł – 9 mln więcej niż przed rokiem.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Francja: Jeden z byłych dowódców ISIS udawał uchodźcę i dostał azyl

Jeden z najbardziej brutalnych dżihadystów dostał azyl polityczny we Francji, gdyż udawał uchodźcę. Irakijczyk otrzymał azyl polityczny, bo zapewniał, iż był prześladowany przez Państwo Islamskie. W rzeczywistości był jednym z najbardziej poszukiwanych szefów tej organizacji.

33-letni Ahmed H. dostał azyl polityczny i zasiłki we Francji już w ubiegłym roku. Jego prawdziwą tożsamość ustaliły jednak w końcu – z kilkunastomiesięcznym opóźnieniem – francuskie służby specjalne. Okazało się, że w rzeczywistości chodzi o jednego z byłych szefów Państwa Islamskiego w Iraku, któremu przypisuje się odpowiedzialność za masakry tysięcy cywilów oraz żołnierzy uprowadzonych z bazy wojskowej w mieście Tikrit.

Dżihadysta został aresztowany i umieszczony w areszcie śledczym pod zarzutami działalności terrorystycznej i zbrodni wojennych. Azyl polityczny mu odebrano. Jego ekstradycji domaga się iracki wymiar sprawiedliwości.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Włochy: Wyłudzali zasiłki w haniebny sposób. Ujawniono kulisy procederu

​120 mieszkańców Rzymu zmieniło adres zameldowania na zniszczone w trzęsieniu ziemi Amatrice i inne miasteczka, by pobierać pomoc od państwa w wysokości do 900 euro miesięcznie. Za oszustwo odpowiedzą przed sądem – informuje dziennik „Il Messaggero”. Oszustwo popełnili przede wszystkim ci, którzy mieszkają na stałe w Rzymie i mieli lub nadal mają letnie domy w środkowych Włoszech, na terenach zniszczonych w serii trzęsień ziemi począwszy od sierpnia zeszłego roku.

Osoby zameldowane w Wiecznym Mieście po zmianie stałego adresu miały prawo do skorzystania z pomocy przyznawanej przez Obronę Cywilną tym, którzy stracili tam domy lub nie mogli do nich wrócić w oczekiwaniu na remont.

Zasiłek w wysokości od 200 do 900 euro, w zależności od liczby członków rodziny pozbawionej dachu nad głową, jest przeznaczony na pokrycie kosztów mieszkania zastępczego. Gdy w urzędach odkryto budzące podejrzenia masowe zjawisko zmiany meldunku, lokalne władze rozpoczęły natychmiast kontrole. Ponieważ wykazały nieprawidłowości, prokuratura w mieście Rieti wszczęła śledztwo.

Okazało, że niektórzy rzymianie zmienili adres zameldowania po katastrofalnych wstrząsach, by w urzędach figurować jako mieszkańcy Amatrice, Accumoli i innych zburzonych miejscowości.

Odnotowano też, że liczba wniosków o pomoc była znacznie wyższa od liczby domów i mieszkających rodzin w miasteczkach i osadach, w których często – jak się podkreśla – znają się wszyscy.

W innych przypadkach osoby mające faktycznie tam meldunek mieszkały od dawna w Wiecznym Mieście, co zataiły we wnioskach o zasiłek na lokal zastępczy. Rzymska gazeta podkreśla, że część osób objętych śledztwem już zwróciło nielegalnie pobrane pieniądze w nadziei na poprawę swojej sytuacji procesowej. Ale dla wymiaru sprawiedliwości oszustwo już zostało popełnione – przypomina dziennik.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Terroryści, którzy atakowali w Europie, dostawali spore zasiłki

Zamachy terrorystyczne w Brukseli i Paryżu wciąż są mocno dyskutowane w Europie. Z krytyczną oceną spotkała się przede wszystkim praca służb wywiadowczych. Zastanawiano się, czy można było uniknąć tragedii, które pociągnęły za sobą śmierć kilkudziesięciu osób. W ramach badania okoliczności tragedii i przeszłości napastników, udało się ustalić, że od wielu lat żyli oni na koszt państwa. Zamachowiec, którego oskarża się o zaplanowanie listopadowego ataku w Paryżu udawał bezrobotnego i otrzymał od państwa… 19 tysięcy euro. Łącznie do piątki sprawców krwawych wydarzeń w Francji i Brukseli trafiło ponad 50 tysięcy euro.

Wall Street Journal podaje, że Salah Abdeslam oszukał państwo twierdząc, że nie ma pracy. Tak naprawdę był menadżerem i współwłaścicielem baru.

Zauważyliśmy, że system świadczeń jest podatny na nadużycia i wykorzystuje się do finansowania terroryzmu – powiedział Wall Street Journal Tom Keatinge, dyrektor Ośrodka Przestępstw Finansowych i Studiów nad Bezpieczeństwem w Royal United Services Institute w Londynie.

Dodajmy, że „mózg” paryskiego ataku przebywa aktualnie w więzieniu. Ma do dyspozycji cztery cele, w tym jedną siłownię. Warunki więc chyba jeszcze lepsze niż te, kiedy żył na koszt państwa licząc na zasiłki…
Żródło info i foto: Pudelek.pl

CBŚ rozbiło grupę handlującą żywym towarem i wyłudzającą zasiłki

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi w celu wyłudzenia świadczeń socjalnych. Ofiarami ich przestępczej działalności padło ponad 200 osób. Przestępcy wyłudzili co najmniej 1,5 miliona funtów z tytułu różnych ulg i świadczeń. Dotychczas zatrzymano 10 członków tej grupy. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Chciwość organizatorów procederu rosła. Oprócz osób przywożonych z Polski rejestrowali także nieistniejących obywateli naszego kraju, głównie dzieci. W tym celu fałszowali akty urodzenia, dokumenty tożsamości oraz wpisy w paszportach. Każdemu dorosłemu „dopisywano” w paszporcie nawet troje dzieci, na które w tamtym kraju przysługiwały różne świadczenia socjalne. W listopadzie ubiegłego roku w ramach pomocy prawnej brytyjska policja przeszukała biuro finansowe w miejscowości Birmingham, gdzie zabezpieczono około 2 tysiące różnych dokumentów potwierdzających przestępczą działalność tej grupy. Żródło info i foto: Policja.pl

Wyłudzanie zasiłków powodziowych

Centralne Biuro Antykorupcyjne kieruje zawiadomienie do prokuratury dotyczące wyłudzenia zasiłków powodziowych na kwotę 150 tysięcy złotych. To pierwsze tego typu wyłudzenie na taką skalę. Jak ustalili reporterzy śledczy RMF FM, pieniądze przyznano dwóm gospodarstwom w Czosnowie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. O podejrzanych zasiłkach w gminie Czosnów Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformował sam wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. CBA rozpoczęło więc kilkumiesięczną kontrolę. W trakcie kontroli dopatrzyliśmy się złamania prawa w dwóch przypadkach. „Pomoc osobom poszkodowanym w wyniku powodzi w ubiegłym roku była niewłaściwie przekazana” – stwierdziła w rozmowie z naszym dziennikarzem Małgorzata Matuszak z CBA. Nie chciała jednak podawać żadnych szczegółów. Żródło info i foto: RMF24.pl