Posts Tagged “zatrzymania”

W ręce służb w Bielsku-Białej wpadł haker zajmujący się dystrybucją złośliwego oprogramowania i okradaniem kont klientów amerykańskich banków. W operacji zatrzymania 44-letniego Ukraińca brali udział funkcjonariusze CBŚP, “łowcy cieni” oraz agenci FBI.

Na trop hakera wpadli polscy policjanci zwalczający cyberprzestępczość. Na podstawie informacji z FBI ustalili, że mężczyzna może przebywać na terenie południowej Polski. Dokładne miejsce pobytu hakera ustalili z kolei policjanci z grupy nazywanej “łowcami cieni” Centralnego Biura Śledczego Policji.

- Okazało się, że 44-latek znajduje na terenie Bielska Białej i tam właśnie został zatrzymany, czego całkowicie się nie spodziewał – informuje kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP.

Czeka na ekstradycję

Mężczyzna jest podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przesyłaniem złośliwego oprogramowania i atakami hackerskimi. Był ścigany przez Interpol międzynarodowym listem gończym. Jak wyjaśniają śledczy, złośliwe oprogramowanie monitorowało, a następnie odfiltrowywało dane pochodzące z kart kredytowych klientów. Straty szacowane są na kilkaset milionów dolarów.

44-latek czeka teraz w polskim areszcie na ekstradycję do USA. Za oceanem grozi mu kara nawet 30 lat więzienia.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziś cztery osoby, które za łapówki miały załatwiać atrakcyjne lokale w Krakowie – niedaleko Rynku i Wawelu – dowiedziała się PAP. Mieli powoływać się na wpływy w administracji samorządowej miasta.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził informację o zatrzymaniach. – Funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch pośredników, biznesmena i krakowskiego lekarza – powiedział Kaczorek. Kaczorek poinformował, że pośrednicy – Robert F. i Małgorzata P. powoływali się na wpływy w administracji samorządowej. W śledztwie okazało się, że oboje w zamian za łapówki podejmowali się pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych – mówił.

- Wszystkie oferowane przez nich nieruchomości usytuowane są w atrakcyjnych częściach Krakowa – niedaleko Rynku i w okolicach Wawelu – powiedział Kaczorek.

Śledztwo CBA w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Przyjmowanie łapówek, ustawianie przetargów, odstąpienie od kar umownych, narażanie na straty finansowe – to niektóre z zarzutów, jakie pojawiają się w śledztwie CBA, dotyczącym nieprawidłowości w Spółce Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. Agenci Biura zatrzymali dziś Krzysztofa M., byłego dyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń i trzech biznesmenów.

Śledztwo dotyczy korupcji i nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w latach 2016-2017 w Spółce Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu i jej oddziałach. Trzej biznesmeni, zatrzymani oprócz Krzysztofa M., to przedstawiciele firm działających w branży górniczej.

Akcja CBA na parkingu

- Funkcjonariusze przeszukują mieszkania podejrzanych. Zatrzymani zostaną przewiezieni do śląskiej prokuratury krajowej, gdzie usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym – poinformował Onet Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Cała sprawa zaczęła się od operacji specjalnej CBA na parkingu przed jednym z centrów handlowym na Śląsku. Funkcjonariusze z katowickiej delegatury Biura zatrzymali tam w czerwcu ubiegłego roku Mirosława S., wiceprezesa zarządu – dyrektora Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Grzegorza G., prezesa spółki wykonującej milionowe zlecenia na rzecz SRK. Agenci wkroczyli do akcji chwilę po tym, jak Mirosław S. wziął od niego 30 tys. zł łapówki za preferencyjne traktowanie firmy w przetargach publicznych.

Kilka tygodni później CBA zatrzymało Marka C., kierownika zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń w SRK. – W zamian za łapówki preferował on firmę okołogórniczą, ułatwiając jej uzyskanie zamówień na prace związane z likwidacją kopalń należących do SRK. W toku śledztwa nasi agenci ustalili, że Marek C., oprócz gotówki, dostał do dyspozycji luksusowy samochód osobowy, wraz z kartą paliwową. W kilka miesięcy wydał tylko na paliwo 16 tys. zł – wylicza Piotr Kaczorek.

Odstąpił od nałożenia kar umownych

Z kolei w październiku w ręce agentów Biura wpadł Bogdan P., do niedawna dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego Makoszowy, który w okresie objętym śledztwem pełnił także funkcję wicedyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Usłyszał zarzuty m.in. niedopełnienia obowiązku nadzoru nad realizacją inwestycji, przez odstąpienie od nałożenia kar umownych na kontrahenta, co doprowadziło do szkody w kwocie ponad 230 tys. zł. Odpowie też za przyjęcie łapówki i zlecenia wykonania prac, które wcześniej wstrzymano, co przyniosło straty na ponad 360 tys. zł i groziło wyrządzeniem kolejnej szkody na 530 tys. zł.

Zatrzymani trafili do aresztu. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie podejrzanych w kwocie ponad 600 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa. Jak podkreśla CBA, możliwe są kolejne zatrzymania.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Władysław Frasyniuk zatrzymany przez policję. Były opozycjonista nie stawiał się w prokuraturze. O sprawie poinformowała żona Władysława Frasyniuka, Magdalena Dobrzańska – Frasyniuk za pośrednictwem Facebooka. Napisała, że jej mąż został wyprowadzony o 6.10 rano w kajdankach.

Władysław Frasyniuk zatrzymany przez policję

Dziennikarz wrocławskiej “Gazety Wyborczej”, Jacek Harłukowicz napisał, że więcej szczegółów, w tym film z zatrzymania, wkrótce zostanie opublikowany na stronie wrocławskiej “Gazety Wyborczej”.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwóch Polaków zostało oskarżonych o udział w gangu, któremu szwedzka policja przypisuje serię kradzieży luksusowych samochodów. Jak twierdzą funkcjonariusze, grupa była świetnie zorganizowana. Gang specjalizował się w kradzieży drogich aut i błyskawicznym przewożeniu ich za granicę. Szwedzka policja wpadła na trop szajki przy okazji zatrzymania na południu Szwecji lawety na polskich numerach rejestracyjnych, na której załadowane były BMW X6, minibus i łódź. Wszystkie pojazdy pochodziły z kradzieży.

Ciężarówką jechali dwaj Polacy w wieku 36 i 40 lat. Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty i w przyszłym tygodniu staną przed sądem. Carl Tobiazon ze szwedzkiej policji podkreśla, że grupa była doskonale zorganizowana. Przy jednym ze schwytanych mężczyzn znaleziono notatki dotyczące 70 właścicieli luksusowych aut. Przy każdym z nich zapisane były model auta, adres i opis systemu alarmowego, chroniącego garaż. Złodzieje prowadzili wnikliwe obserwacje domów właścicieli luksusowych aut, a swoje łupy przechowywali w wynajętych garażach.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

W całym kraju trwają aresztowania anarchistów. Służby torturami chcą wymusić przyznanie się do planów obalenia Putina.

Historia zatrzymania w Petersburgu obywatela Kazachstanu Wiktora Filinkowa nadaje się na scenariusz filmu sensacyjnego. 23-letni programista i działacz rosyjskiego ruchu anarchistycznego został aresztowany pod koniec ubiegłego tygodnia w drodze na lotnisko. Miał lecieć do Kijowa, a wylądował w samochodzie z funkcjonariuszami Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Po drodze tyle razy został ugodzony paralizatorem, że wylądował w szpitalu. Długo tam jednak się nie zatrzymał. Gdy lekarze stwierdzili, że zdrowiu chłopaka nic nie grozi, został wywieziony do lasu. Tam, kilku zamaskowanych osiłków biło go przez pięć godzin.

O torturach stosowanych przez FSB (spadkobiercę dawnego KGB) opowiedział adwokat Filinkowa Wiktor Czerkasow, który oświadczył, że osobiście widział ślady pobicia na ciele swojego klienta. Potwierdzili to również obrońcy praw człowieka, którzy odwiedzili chłopaka w areszcie. Jak podaje niezależna telewizja Dożd, odnotowali oni na ciele 23-latka liczne oparzenia na klatce piersiowej, które po sobie pozostawił paralizator.

Wszystko po to, by przyznał się do czynów, których nie popełnił. Filinkow twierdzi, że zeznania wydrukowali mu funkcjonariusze FSB, kazali się nauczyć i zarecytować śledczemu. Grożono mu, że jeżeli tego nie zrobi trafi do celi chorych na gruźlicę .I to natychmiast. Z kolei za „przygotowanie zbrojnego zamachu stanu w celu obalenia władzy”. grozi mu do 20 lat więzienia. Ale dopiero na podstawie wyroku sądowego.

Po Filinkowie aresztowano petersburskiego anarchistę Igora Sziszkina, przesłuchiwano go przez całą dobę. Według śledczych zatrzymani należeli do terrorystycznej wspólnoty Sieć. Problem polega na tym, że nie ma takiej na liście organizacji terrorystycznych, sporządzonej przez FSB i Narodowy Komitet Antyterrorystyczny. Nie precyzuje się, w jaki sposób anarchiści planowali obalać Putina, a cała sprawa ma toczy się za zamkniętymi drzwiami. Adwokatom zakazano ujawniania jakichkolwiek szczegółów śledztwa.

Znany rosyjski obrońca praw człowieka Lew Ponomariow twierdzi, że aresztowania działaczy organizacji anarchistycznych zaczęły się również w innych regionach Rosji. – Wiemy, że w Penzie zatrzymano sześć osób i oskarżono przygotowanie zbrojnego zamachu. Zapowiadają się kolejne aresztowania i zaczyna się fabrykacja spraw karnych – mówi „Rzeczpospolitej” Ponomariow. – Represyjna maszyna się rozkręca. Zbliżają się wybory i służby w ten sposób chcą zastraszyć społeczeństwo.

Znany petersburski portal Fontanka twierdzi, że represje wobec anarchistów są związane z nieudanymi protestami w Rosji, które miały się odbyć na początku listopada. Nawoływał do nich opozycjonista Wiaczesław Malcew, który latem ubiegłego roku uciekł do Francji.

Zapewne nie przez przypadek o „przygotowywanym zamachu stanu” rosyjskie media poinformowały tuż przez niedzielnym „strajkiem wyborców”, w którym udział wzięło kilka tysięcy osób w 118 miastach Rosji. Aresztowano wówczas kilkaset osób, w tym również jego organizatora Aleksieja Nawalnego.

Opozycjonista został wypuszczony i już zapowiada kolejne protesty. Namawia do bojkotu wyborów prezydenckich, do udziału w których nie został dopuszczony.
Źródło info i foto: rp.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwóch kolejnych uczestników neonazistowskich ekscesów na Śląsku zostało zatrzymanych na polecenie prokuratury – dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. W sumie jest już pięciu zatrzymanych. W sobotę po wieczornej emisji reportażu na temat neonazistowskiej imprezy Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa, kilka godzin później rozpoczęły się przeszukania u uczestników imprezy. Trwały do wczoraj.

W ich domach znaleziono nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. U jednego odkryto broń i amunicję – informuje Prokuratura Krajowa. Dodatkowe dowody prokuratorzy spodziewają się odkryć w telefonach komórkowych i komputerach, które zabezpieczyli w przeszukiwanych domach.

Trzem zatrzymanym osobom prokuratura postawiła zarzuty propagowania nazistowskiej ideologii. Podobne zarzuty mają usłyszeć dwaj nowo zatrzymani. Dodatkowo jedna z ujętych osób jest podejrzana o posiadanie broni palnej i amunicji bez zezwolenia.

Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry prokuratura od poniedziałku analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia “Duma i Nowoczesność”, z którym byli powiązani uczestnicy spotkania. Przedmiotem analizy – co podkreśla prokuratura – jest faktyczna działalność stowarzyszenia i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. Chodzi o ustalenie, czy organizacja odwołuje się w swoich działaniach do nazizmu i innych totalitarnych ideologii.

Stowarzyszenie zorganizowało “obchody” 128. urodzin Adolfa Hitlera w maju zeszłego roku w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Zostały zarejestrowane ukrytą kamerą przez dziennikarzy TVN. Telewizja ujawniła nagrania w minioną sobotę.

Widać na nich, jak uczestnicy spotkania – niektórzy poprzebierani w nazistowskie mundury – wznoszą toasty za Hitlera i śpiewają nazistowskie pieśni. Na drzewach porozwieszali flagi ze swastykami i zbudowali “ołtarzyk” ku czci Hitlera. Kulminacyjnym momentem imprezy było podpalenie wielkiej drewnianej swastyki.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Już cztery osoby zostały zatrzymane w związku z napadem na konwój z pieniędzmi w Płocku – dowiedzieli się reporterzy RMF FM. Dwóch głównych podejrzanych już zostało tymczasowo aresztowanych. Pierwszy z mężczyzn 36-letni mieszkaniec Piaseczna. Został zatrzymany w wynajętym samochodzie, którym właśnie wybierał się w podróż do Hiszpanii. Po przeszukaniu auta policjanci znaleźli schowane pod kołem zapasowym pieniądze, które – jak się okazało – pochodziły z tego właśnie rozboju.

W tym samym dniu w Gdańsku zatrzymano drugiego mężczyznę – był zaskoczony, nie stawiał oporu. Przebywał w hotelu na urlopie z rodziną. Udało się odzyskać część ze zrabowanych prawie 400 tysięcy złotych. Ta dwójka już jest tymczasowo aresztowana. Wczoraj w nocy zatrzymano kolejne dwie osoby które dzisiaj usłyszą zarzuty. Wszystkim grozi do 12 lat więźnia.

Do napadu doszło w zeszły czwartek w Płocku na ulicy Podlaskiej, ok. godz. 7:30 rano. W Skodę Fabię, która jechali konwojenci, wjechał samochód dostawczy. Ze skradzionego Deawoo Lublin wyskoczyło dwóch zamaskowanych mężczyzn. Przestępcy obezwładnili oszołomionych ochroniarzy i zabrali im kasetkę z gotówką.

Przestępcy doskonale wiedzieli, jaka kwota będzie przewożona, a cały napad drobiazgowo planowali miesiącami.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Przełom w sprawie zuchwałego napadu na konwój przewożący pieniądze w Płocku. Zamaskowani sprawcy najpierw spowodowali kolizję z bankowozem, a następnie obezwładnili konwojentów i ukradli kasetkę z pieniędzmi. Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, są pierwsze zatrzymania w tej sprawie.

Zatrzymani to dwaj mężczyźni – główni organizatorzy i pomysłodawcy całego napadu. Wpadli w ręce mazowieckich policjantów, gdy szykowali się do wyjazdu za granicę. Nie jest wykluczone, że mieli więcej wspólników. Prokuratura będzie składać wnioski do sądu o areszt dla zatrzymanych. Na razie odmawia jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie.

Według ustaleń reporterów RMF FM, z konwoju zrabowano prawie 400 tysięcy złotych. Przestępcy doskonale wiedzieli, jaka kwota będzie przewożona, a cały napad drobiazgowo planowali miesiącami
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Zwrot w sprawie muzyków polskiej deathmetalowej grupy Decapitated, którzy zostali oskarżeni m.in. o zgwałcenie fanki. Przypomnijmy, że muzycy polskiej grupy Decapitated zostali aresztowani 10 września 2017 r. po koncercie w kalifornijskim mieście Santa Ana koło Los Angeles. Chodzi o zdarzenie, do którego doszło 31 sierpnia po występie deathmetalowej formacji w Spokane w stanie Waszyngton.

Pierwotnie informowano, że do zatrzymania doszło w związku z podejrzeniami o porwanie kobiety, która wcześniej uczestniczyła w koncercie. Portal dziennika “The Spokesman-Review” – powołując się na sądowe dokumenty – podał później, że jedna z kobiet oskarża czterech Polaków o gwałt zbiorowy.

W październiku muzycy zostali przewiezieni do Spokane, gdzie po postawieniu zarzutów uprowadzenia i gwałtu zbiorowego czekali na rozpoczęcie procesu.

Od początku sprawy członkowie Decapitated odrzucali zarzuty. W połowie grudnia 2017 r. Polacy zostali zwolnieni z aresztu w Spokane. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie musieli wpłacić 100 tysięcy dolarów kaucji.

Teraz prokurator Kelly Fitzgerald przed rozpoczęciem procesu (rozprawa miała się rozpocząć 16 stycznia) zdecydowała o oddaleniu zarzutów bez wpływu na późniejsze rozstrzygnięcie. To oznacza, że może być wniesione nowe oskarżenie w późniejszym czasie.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »