Aktor Arnold Schwarzenegger zaatakowany w Johannesburgu

Atak na 71-letniego kulturystę, gwiazdora kina akcji i byłego gubernatora Kalifornii miał miejsce na dorocznej gali Arnold Classic Africa, zawodach w 90 dyscyplinach sportowych. Gdy Schwarzenegger wstał od stolika, by zrobić zdjęcie telefonem, podbiegł do niego mężczyzna, który z wyskoku kopnął go obydwiema nogami w plecy. Aktor wkrótce napisał „Dobrze, że idiota nie przerwał mojego Snapchata”.

„Dziękuję za Wasze komentarze, ale nie ma się czym martwić” – napisał Schwarzenegger na Twitterze wkrótce potem. „Zorientowałem się, że ktoś mnie kopnął dopiero, gdy obejrzałem wideo, jak Wy wszyscy” – stwierdził kulturysta. Jak stwierdził „początkowo sądził, że ktoś potrącił go w tłumie”.

Atak nastąpił znienacka i wydawał się groźny. Schwarzenegger zniknął z kadru, jednak po kilkunastu sekundach zamieszania znowu siedział przy swoim stoliku. Dopiero po chwili ochrona uznała, że powinien opuścić halę sportową. Mężczyzna, który zaatakował, został wcześniej odsunięty przez ochroniarzy gwiazdora.

„Cieszę się, że idiota nie przerwał mojego Snapchata” – dodał aktor.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Szef CBA będzie miał prawo wezwać do złożenia oświadczenia majątkowego niemal każdego

CBA będzie mogła lustrować stan posiadania nauczycieli, egzaminatorów na prawo jazdy, lekarzy, prawników i wielu innych osób zatrudnionych lub współpracujących w instytucjach publicznych i z udziałem Skarbu Państwa. Szef CBA będzie mógł wezwać do złożenia oświadczenia majątkowego każdą inną osobę „narażoną na ryzyko korupcyjne”. Te uprawnienia daje CBA projekt ustawy o jawności życia publicznego.

„Prawnicy, którzy zasiadają w korporacyjnych organach, alarmują, że jeśli będą musieli ujawnić szefowi CBA swój dobytek i źródła dochodów, to w jego ręce trafią poufne informacje o ich klientach” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Autorem projektu ustawy, który w październiku trafił do Sejmu, jest minister Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Społeczna kontrola władz

„Zmiany zakładają (…) wprowadzenie nowych, nieznanych dotąd w polskim prawie, rozwiązań. Ich wspólnym celem jest wzmocnienie przejrzystości zarządzania państwem i jego majątkiem. Dzięki przepisom proponowanym w poniższym projekcie wzmocniona zostanie kontrola władz, zarówno instytucjonalna, jak i społeczna” – głosi uzasadnienie projektu.

Dlatego m.in. powiększono grupę osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego „o kolejnych funkcjonariuszy publicznych oraz osoby zatrudnione w sferze publicznej”. To lista 141 podmiotów zobowiązanych do wypełniania co roku deklaracji majątkowej, m.in. orzecznicy ZUS i egzaminatorzy na prawo jazdy.

Jednak zgodnie z art. 53 projektu ustawy szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego będzie mógł „wezwać w każdym czasie do złożenia oświadczenia majątkowego również osobę spoza katalogu podmiotów zobowiązanych do złożenia takiego oświadczenia, jak również pracowników spółki zobowiązanej nieobjętych obowiązkiem złożenia oświadczenia majątkowego”.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Katowice: Zadyma pod Spodkiem

Ten wieczór Katowice zapamiętają na długo. Wewnątrz słynnego Spodka miała odbyć się gala sportów walki, ale to co działo się zewnątrz przyćmiło imprezę. Przed halą zebrali się sympatycy dwóch klubów – miejscowego GKS i Ruchu Chorzów. Musiała interweniować policja. Nagrania w sieci pokazują do czego zdolni są „najwierniejsi” kibole. O ich wybrykach w Katowicach mówi cała Polska. Mieli spokojnie oglądać zawody, wcześniej witając jednak fanów wrogiej drużyny. Z maczetami, siekierami, kijami, metalowymi pałkami czy koktajlami Mołotowa w ręku, o czym informuje RMF FM.

„Około 17.40 w eskorcie policji z dworca PKP przybyli kibice z Chorzowa. W pewnym momencie pseudokibice obu drużyn zaczęli ubierać kominiarki, aby uniemożliwić identyfikację. Zaczęli rzucać niebezpiecznymi przedmiotami oraz odpalać race i petardy. Obie grupy dążyły do konfrontacji” – czytamy już na stronie śląskiej policji.

Gdyby nie reakcja, pod Spodkiem doszłoby do walki. Funkcjonariusze użyli armatki wodnej i broni gładkolufowej, by rozproszyć tłum. Najbardziej agresywne osoby trafiły na komendę – pozostałe długo jeszcze pilnowano. Psuedokibice mają zostać przesłuchani.
Żródło info i foto: natemat.pl

Bójka kilkudziesięciu uchodźców w Szwecji

Blisko 40 osób starło się podczas zawodów w piłce nożnej, zorganizowanych dla mieszkańców kilku ośrodków dla uchodźców niedaleko Östersund w Szwecji. Uczestnicy bijatyki używali pałek i metalowych rurek. Poszkodowanych zostało kilka osób, w tym 17-letni chłopiec. Tuż po godzinie 17:00 w niedzielne popołudnie policja dostała informację o bijatyce w miejscowości Myrviken. W zajściu brało udział około 40 osób.

Jak informuje szwedzka policja na swojej stronie w internecie, podczas starcia w ruch poszły pałki i metalowe rurki, w wyniku czego poszkodowanych zostało kilka osób. Jedną z nich – 17-latka – karetka zabrała do szpitala. Według wstępnych ustaleń, osoby, które się pobiły, to młodzi ludzie w wieku od 15 do 19 lat. To mieszkańcy kilku ośrodków dla azylantów, którzy brali udział w zorganizowanym dla nich turnieju piłki nożnej.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Odwołano mecz Belgia-Hiszpania. Wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym

Z powodów bezpieczeństwa przewidziany na wtorek towarzyski mecz piłkarski Belgii z Hiszpanią został odwołany – poinformował Belgijski Związek Piłki Nożnej. Istnieje obawa przed zamachami terrorystycznymi w Brukseli. Decyzję podjęto po rozważeniu zalecenia ze strony rządu, by odwołać zawody.

Wielkie ryzyko

„Niezmiernie żałujemy, że mecz towarzyski między dwiema tak zmotywowanymi drużynami musiał zostać odwołany tak późno i rozumiemy rozczarowanie licznych fanów” – czytamy w oświadczeniu sportowej organizacji. „Jednak, wziąwszy pod uwagę te wyjątkowe okoliczności, nie mogliśmy podjąć choćby najmniejszego ryzyka dla bezpieczeństwa naszych zawodników i kibiców” – dodano.

Przyczyną rządowej rekomendacji był wysoki stan zagrożenia atakiem terrorystycznym po piątkowych zamachach terrorystycznych w Paryżu – pisze agencja Reutera. Według doniesień mediów, niepotwierdzonych oficjalnie, belgijskie służby podejrzewają, że organizatorem paryskich ataków był urodzony w Brukseli Abdelhamid Abaaoud o korzeniach marokańskich, który w styczniu uciekł z Europy do Syrii.

Trwa obława

Jednocześnie wciąż nie ujęto także poszukiwanego listem gończym Salaha Abdeslama, którego media belgijskie nazywają „podejrzanym nr 1”. Francuska policja ostrzegała, że poszukiwany jest niebezpieczny. W serii przeprowadzonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) ataków terrorystycznych w Paryżu zginęło co najmniej 129 osób, a ok. 350 zostało rannych. Do zamachów doszło w różnych miejscach miasta; trzy eksplozje miały miejsce w okolicach Stade de France, gdzie odbywał się wówczas mecz towarzyski Francja-Niemcy.
Żródło info i foto: TVP.info

Prokuratura oskarżyła sześciu zambrowskich notabli o seks z nieletnimi z domu dziecka

Prokuratura oskarżyła sześciu notabli z Zambrowa o wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt, wychowanek miejscowego domu dziecka. Wśród powiązanych towarzysko oskarżonych są policjanci, biznesmeni i wysoko postawieni lokalni urzędnicy. Niektórzy nadal pozostają na swoich stanowiskach. – „Dotyczy to osób, które z racji swojej pozycji i zawodów, powinny być ostoją dla dziewczyn, które zostały dotknięte przez los. To oni powinni im pomóc, a wykorzystali płacąc pieniądze za seks” – mówi prowadzący sprawę prokurator Dariusz Błażejczyk. Wszystko rozgrywało się w ubiegłym roku w ciągu około trzech miesięcy. Układem były zainteresowane obie strony. Dwie nieletnie dziewczyny dostały od znajomej prostytutki kontakty do potencjalnych klientów. Same dzwoniły i umawiały się. Za spotkania z mężczyznami dostawały od 50 do 250 zł. Żródło info i foto: tvn24.pl

Policjanci zapobiegli nielegalnym wyścigom

Prawie 50 młodych kierowców, którzy próbowali urządzić w Krakowie nielegalne wyścigi samochodowe, ukarali mandatami policjanci z drogówki. „Zawody” miały odbyć się na parkingu przed hipermarketem przy ulicy Zakopiańskiej. Wcześniej jednak pojawiły się tam radiowozy. Wczoraj późnym wieczorem na parkingu przed hipermarketem przy ul Zakopiańskiej pojawiło się około 60 samochodów. Młodzi kierowcy mieli zamiar zorganizować nielegalne wyścigi. Jednak zanim rozpoczęli niebezpieczne „zawody”, na miejsce przyjechała policja. Około 20 funkcjonariuszy zaczęło skrupulatnie sprawdzać stan techniczny pojazdów. „Policjanci przystąpili do dokładnego sprawdzania samochodów – przede wszystkim stanu technicznego, sprawdzali też, czy kierowcy mają zapięte pasy. Ogólnie ujawniliśmy prawie 50 wykroczeń” – mówi w rozmowie z RMF FM Mariusza Ciarka z małopolskiej policji. Jak dodaje, wystawiono mandaty na łączną kwotę około 10 tysięcy złotych. Żródło info i foto: RMF24.pl

Odnaleziono zaginionego trenera

Po tym, jak prasa opublikowała informacje o zaginięciu Jerzego Winiarskiego, udało się go odnaleźć. Wcześniej informowano o tym, że fińska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach zaginionego trenera drużyny pływackiej. Jerzy Winiarski pojechał z drużyną juniorów na zawody do miasta Tampere, ale od soboty nikt go nie widział. Żródło info: wp.pl

Uczniowie urządzili sobie konkurs strzelania

Kobieta wsiadająca do samochodu w Olsztynie (Warmińsko-Mazurskie) została niechcący postrzelona przez 14-letniego chłopca, który razem z kolegami ćwiczył strzelanie wyborowe z repliki karabinu maszynowego. Usłyszała odgłos wystrzału, a ułamek sekundy później poczuła piekący ból szyi. Plastikowy pocisk, którym ugodzona została kobieta, miał średnicę 6 mm. Zostawił siny ślad. – „Ta pani nie miała być trafiona” – stwierdził młody strzelec, który za nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem rodzinnym. Żródło info: se.pl

Pedofil na dziecięcych zawodach sportowych

Blady strach padł na rodziców, których dzieci brały udział w zawodach sportowych w Tomaszowie Mazowieckim. Mężczyzna, który brał udział w imprezie, trzy lata temu wyszedł z wiezienia. Skazany był za wykorzystywanie seksualne dzieci – informuje tvn24.pl
Michał R. został skazany na trzy lata wiezienia w 2001 roku. Jako wychowawca na obozie letnim skrzywdził pięć dziewczynek w wieku 10 i 12 lat. – „Były to czynności seksualne polegające na obnażaniu dziewczynek, dotykaniu ich, lizaniu ich po całym ciele, po narządach płciowych” – przypomina Jacek Gmaj, prezes Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim. Na stadionie było ponad 130 dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Jak się okazało, organizator imprezy – emerytowany nauczyciel wf-u Antoni Smolarek – wiedział kogo zaprasza do współpracy. Michał R. to jego długoletni przyjaciel. Żródło info i foto: tvn24.pl