Posts Tagged “zginęło”

Dwie osoby zginęły a 20 zostało rannych w sobotę w ataku sił rządowych na protestujących w stolicy Nikaragui Managui. Atak miał miejsce w miejscowym kościele, gdzie schronili się demonstrujący studenci. Około 200 osób schroniło się w kościele w piątek wieczorem po tym, jak studenci zorganizowali antyrządowy protest. W sobotę próbowali wyjść na zewnątrz i wówczas zostali zaatakowani przez uzbrojone oddziały.

Sytuację udało się opanować dopiero po interwencji przedstawicieli kościoła, którzy doprowadzili do udanej ewakuacji studentów.

– Prosiliśmy Boga, aby pomógł nam uratować tych chłopców – mówił cytowany przez AFP polski nuncjusz apostolski w Nikaragui ks. Waldemar Stanisław Sommertag. Poinformował, że studentów udało się eskortować do autokarów, które wywiozły ich z zagrożonego miejsca.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Nikaragui kardynał Leopoldo Brenes za śmierć młodych ludzi oskarżył rząd Nikaragui.– Żołnierze strzelali żeby zabić. Mieli broń dużego kalibru. Jedynie rząd odpowiada za tę zbrodnię – mówił. Masowe demonstracje w całej Nikaragui przeciwko rządom Daniela Ortegi i jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo, trwają od 18 kwietnia. Są oni oskarżani o nadużywanie władzy, korupcję i prześladowanie przeciwników politycznych.

Spirala przemocy nakręca się i pochłania coraz więcej ofiar.

Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka poinformowała kilka dni temu, że sytuacja w Nikaragui jest dramatyczna, gdyż w ciągu niespełna trzech miesięcy w rozruchach ulicznych zginęło ponad 260 osób. Rząd Nikaragui jest jednak innego zdania i oskarża Komisję o „stronniczość i brak obiektywizmu”.

Daniel Ortega to były przywódca lewicowej partyzantki, która obaliła w 1979 r. rządy dyktatora Anastasio Somozy. Późnej jednak sam stał się dyktatorem, brutalnie tłumiąc wszelkie przejawy sprzeciwu wobec jego rządów. Obecną falę protestów Ortega określa jako „próbę zamachu stanu wspieraną przez Stany Zjednoczone”.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 12 osób zginęło a 50 zostało rannych w samobójczym zamachu, który miał miejsce we wtorek w miejscowości Peszawar w północno-wschodniej części Pakistanu. Ataku dokonano podczas przedwyborczego wiecu Narodowej Partii Awami (ANP) – poinformował szef miejscowej policji Jamil Qazi.

Wiec partii ANP, skupiającej islamistów, został zorganizowany w akcie protestu przeciwko Talibom. Ugrupowanie to było głównym celem talibskich ataków przed wyborami w 2013 roku. Wówczas, także w zamachu samobójczym, zginął lider tego ugrupowania Bashir Bilour. We wtorek zginął jego syn Haroon Bilour, który miał startować w najbliższych wyborach do pakistańskiego parlamentu.

25 lipca odbędą się pierwsze wybory od czasu pozbawienia w ubiegłym roku funkcji publicznych premiera Nawaza Sharifa w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących Sharifa i jego rodziny. Również minister spraw zagranicznych Khawaja Asif, bliski współpracownik Sharifa, w kwietniu musiał złożyć dymisję w związku ze złamaniem reguł wyborczych.

Pod koniec maja AFP podkreślała, że liczba osób zabijanych w Pakistanie przez ekstremistów oraz z powodów politycznych spadła w ostatnich latach o 70 proc. W dużym stopniu zażegnany został poważny kryzys energetyczny; powstało wiele nowych dróg, otwarto nowy międzynarodowy port lotniczy w Islamabadzie.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Kandydat do władz stanowych Meksyku i jego współpracownicy zginęli w zamachu kilka dni przed wyborami. W całej kampanii życie straciło ponad 100 polityków. To właśnie ogromna skala przemocy i korupcji w policji będzie wyzwaniem dla władz, które dziś wybiorą Meksykanie.

Niedzielne wybory w Meksyku są nazywane “największymi w historii” – jednego dnia nawet 88 mln zarejestrowanych wyborców wybierze prezydenta i członków obu izb parlamentu, a także władze lokalne i stanowe. Wśród mieszkańców panuje złość na obecnego prezydenta i władze w związku z korupcją oraz rosnącą przestępczością. Z tymi wyzwaniami – a także trudnym partnerem w postaci prezydenta Donalda Trumpa – będą musiały poradzić sobie nowe władze. 

Jednym z głównych wyzwań jest walka z przestępczością, w tym morderstwami i korupcją (także w policji). Meksyk ma jeden z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie i najwyższy w najnowszej historii kraju. 5 z 10 miast z największą liczbą zabójstw na 100 tys. mieszkańców znajduje się w tym kraju.

Przemoc nie omija świata polityki. Tylko w trakcie kampanii zginęło 132 polityków, w tym ponad 40 kandydatów na różne stanowiska. Na kilka dni przed wyborami. 

Kandydat do parlamentu Fernando Puron zginął tuż po tym, jak na wiecu obiecywał walkę z przestępczością. Polityk podszedł do jednej z osób na wiecu, by zrobić sobie zdjęcie, a w tym momencie ktoś podszedł do niego od tyłu i go zastrzelił. Zaledwie na kilka dni przed wyborami zastrzelono kandydata do władz stanowych, Emigdio Lopeza Avendane. CNN opisuje, że motywy zabójstw są często nieznane. Jednak prawdopodobnie za większością stroją kartele narkotykowe, którym lokalni politycy narazili się tym, że nie chcą przymykać oka na działalność kryminalną. 
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

W siedzibie “Capital Gazette” w Annapolis w stanie Maryland doszło do strzelaniny. Policja podała, że w redakcji zginęło pięć osób. Sprawca został aresztowany.

Co wiemy o strzelaninie w Annapolis w USA?

Po południu czasu lokalnego uzbrojony w strzelbę i granaty dymne mężczyzna wkroczył do budynku dziennika “Capital Gazette” i zaczął strzelać do dziennikarzy. – Napastnik postrzelił kilka osób w moim biurze, niektórzy z nich nie żyją – relacjonował na żywo na Twitterze reporter Phil Davis, który podczas ataku schował się pod biurko.

Sprawca zabił 5 dziennikarzy, dwie osoby odniosły niewielki obrażenia. Policja dotarła na miejsce ataku w ciągu minuty. Napastnik został aresztowany bez stawiania oporu.

“Capital Gazette” to jedna z najstarszych gazet w USA. Ukazuje się od 1884 roku (początkowo jako “Evening Capital”).

Ustalono tożsamość sprawcy

Napastnik został aresztowany bez stawiania oporu. Okazał się nim trzydziestokilkuletni Jarrod Ramos. Zatarł on odciski palców, by trudniej było go zidentyfikować. Policja ustaliła jego tożsamość przy użyciu technologii rozpoznawania twarzy.

Dokładne motywy sprawcy nie są znane. Strzelaninę poprzedziły jednak ataki z jego strony pod adresem “Capital Gazette” w mediach społecznościowych.
Strzelanina w Annapolis. Dziennikarz “Capital Gazette” relacjonuje

Phil Davis opisywał na Twitterze: “Nie ma nic bardziej przerażającego niż słyszeć, jak kolejne osoby zostają postrzelone, kiedy ty ukrywasz się pod biurkiem, a napastnik przeładowuje broń”. Dodał, że sprawca strzelał najpierw przez szklane drzwi, a później otworzył ogień już w siedzibie gazety. Według jego relacji człowiek z bronią postrzelił w Annapolis “wiele osób”, a część z nich nie żyje.

Po ataku w Annapolis nowojorska policja wzmocniła ochronę redakcji mediów. Policja wykluczyła terroryzm. Biały Dom wydał oświadczenie, w którym potępił użycie przemocy wobec dziennikarzy.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

W bandyckich porachunkach w mieście Juarez na północy Meksyku zginęło co najmniej 14 osób. W trzech punktach miasta, uzbrojeni w broń palna gangsterzy zaatakowali ludzi, którzy zebrali się na oglądanie mundialowych meczów. Położone niedaleko granicy ze Stanami Zjednoczonymi Juarez uchodzi za stolicę narkotykowych karteli i najbardziej niebezpieczne miasto w kraju. Tylko w tym miesiącu w gangsterskich porachunkach życie straciło tam 128 osób.

Od początku, rozpoczętej w 2006 roku rządowej kontrowersyjnej ofensywy przeciwko narkotykowym kartelom w Meksyku zginęło około 200 tysięcy osób. Rządowe źródła nie precyzują, ile z nich było powiązanych z narkotykowymi mafiami.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Egipski parlament zadecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego w kraju przez kolejne trzy miesiące. Po raz pierwszy wprowadzono go po atakach na koptyjskie kościoły w kwietniu ubiegłego roku. Zginęło wtedy 45 osób. Wcześniej był on przedłużony w styczniu, potem w kwietniu – do 14 lipca.

Stan wyjątkowy daje egipskiemu wojsku i policji dodatkowe uprawnienia mające ułatwić im walkę z terroryzmem oraz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. Na północnym Synaju stan wyjątkowy jest utrzymywany bez przerwy od 2014 roku.

W połowie kwietnia 2017 r. prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zarządził trzymiesięczny stan wyjątkowy po zamachach bombowych na koptyjskie kościoły w mieście Tanta w Delcie Nilu i w Aleksandrii, gdzie zginęło łącznie co najmniej 45 ludzi. Ataki w Niedzielę Palmową przeprowadziło Państwo Islamskie.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

W weekend doszło do dwóch tragicznych wypadków w Norwegii i Danii z udziałem Polaków. Zginęło dwóch mężczyzn – jeden z nich miał ok. 20 lat, drugi – 57. Ok. 20-letni Polak zginął po tym, jak w sobotę przez przypadek potknął się przy wodospadzie Månafossen, jednego z największych w Norwegii. Mężczyzna spadł z wysokości ok. 10-12 metrów – podaje portal Dagbladet.no.

Lekarz stwierdził na miejscu zgon Polaka. Wiadomo, że dwudziestoparolatek spędzał tam popołudnie ze swoimi znajomymi.

Również w sobotę doszło do wypadku na półwyspie Slipshavn niedaleko miejscowości Nyborg w Danii. Jak czytamy na portalu Tv2fyn.com, trzech Polaków łowiło ryby, mężczyźni pili też wspólnie wódkę. Jeden z nich postanowił popływać. 57-latek zniknął pod powierzchnią wody.

Mężczyźni wypłynęli łódką i spostrzegli jego ciało. Reanimacja nie przyniosła rezultatu.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 17 afgańskich żołnierzy zostało zabitych w piątek wieczorem podczas ataku talibów na bazę wojskową w prowincji Herat na zachodzie Afganistanu – poinformował w sobotę przedstawiciel lokalnych władz. Według lokalnych władz bojownicy talibscy zabrali również broń, która znajdowała się w bazie.

Tymczasem w sobotę afgańscy talibowie niespodziewanie ogłosili trzydniowe zawieszenie broni z siłami rządowymi w czasie przypadających pod koniec przyszłego tygodnia obchodów święta Id al-Fitr. Zastrzegli jednak, że będą kontynuowali operacje przeciwko siłom międzynarodowym.

Agencje podkreślają jednak, że jest to pierwsza oferta tego rodzaju wysunięta przez talibów od 2001 roku, kiedy utracili władzę po interwencji USA w Afganistanie. W czwartek prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ogłosił jednostronne bezwarunkowe zawieszenie broni z talibami od 12 do 20 czerwca, co zbiega się z zakończeniem święta ramadan. Zastrzegł jednak, że zawieszenie broni nie dotyczy Państwa Islamskiego i Al-Kaidy.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej osiem osób zginęło w poniedziałkowym zamachu samobójczym w Kabulu na członków Rady Ulemów Afganistanu – poinformowały lokalne władze. Do potężnego wybuchu miało dojść, gdy muzułmańscy uczeni w zakresie prawa i teologii wychodzili z posiedzenia. Jak zaznaczają przedstawiciele służb bezpieczeństwa, liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Podczas zebrania Rada Ulemów Afganistanu wydała fatwę zakazującą ataków samobójczych, określając je jako sprzeczne z islamem. Na razie żadna organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia zamachu. W Afganistanie regularnie dochodzi do ataków samobójczych przeprowadzonych przez talibów lub bojowników Państwa Islamskiego (IS).
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 52 Palestyńczyków zginęło, a ponad 2,4 tys. zostało rannych w starciach z izraelskimi siłami bezpieczeństwa w Strefie Gazy. Zamieszki wybuchły w trakcie protestów Palestyńczyków przeciwko przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Według danych przekazanych przez palestyńskie władze ponad 1200 osób zostało postrzelonych. Reszta z poszkodowanych miała odnieść inne obrażenia, np. w wyniku kontaktu z gazem łzawiącym. 116 rannych pozostaje w stanie ciężkim lub krytycznym.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu stwierdził, że działania izraelskich sił były “samoobroną”. Po stronie izraelskiej nie ma żadnych poszkodowanych.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »