Posts Tagged “zwalczanie”

Mysłowiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli ponad 46 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy. W ręce stróżów prawa wpadła także 64-letnia właścicielka nielegalnego towaru. Teraz mieszkance Mysłowic grozi do 3 lat więzienia.

Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach w jednym z mieszkań na terenie Mysłowic odkryli dużą ilość nielegalnych papierosów. Wnikliwa praca śledczych pozwoliła na zabezpieczenie ponad 46 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz 15 kg krajanki tytoniowej. Stróże prawa zatrzymali właścicielkę nielegalnego towaru. 64-latka usłyszała zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Podczas przesłuchania nie ukrywała, że zajmuje się sprzedażą wyrobów tytoniowych. Gdyby zatrzymany towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby blisko 70 tys. złotych tytułem niezapłaconych podatków.

Każdy, kto decyduje się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych nieposiadających znaków akcyzy, popełnia przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Grozi za to kara grzywny lub nawet 3 lata więzienia. O wysokości kary każdorazowo decyduje sąd.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w czwartek, że w ciągu ostatniego roku na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu skazano rekordową liczbę 90 osób. Jak zaznaczono, największą grupą wśród aresztowanych są biali. Zanotowano wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony radykalnie prawicowych organizacji.

Rządowe statystyki wykazały, że w ciągu 12 miesięcy od czerwca 2017 roku przed sądem stanęło 100 osób – o 39 proc. więcej niż rok wcześniej. 90 z nich zostało skazanych. To najwyższy wynik od kiedy zaczęto prowadzić statystyki w 2009 roku.

10 osób z dożywociem

Jednocześnie aż dziesięciu terrorystów – w tym islamski zamachowiec, który próbował doprowadzić do eksplozji w metrze na stacji Parsons Green, i radykalnie prawicowy napastnik, który wjechał samochodem w grupę muzułmanów na Finsbury Park w północnym Londynie – otrzymało wyroki dożywotniego pozbawienia wolności.

Z kolei liczba osób aresztowanych na mocy ustawy antyterrorystycznej spadła w ciągu ostatniego roku o 22 proc., z 449 do 351 osób, ale – jak zastrzeżono – wynika to z wyjątkowo podwyższonej liczby aresztów w poprzednim roku po pięciu atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii (w Londynie i Manchesterze) i “nie należy mylić tego z obniżeniem poziomu zagrożenia lub intensywności działań operacyjnych policji”.

Prawie trzykrotny wzrost skazanych prawicowców

Jak dodano, funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem terroryzmu prowadzą obecnie najwyższą w historii liczbę śledztw – ponad 650.

Wśród aresztowanych największą grupą etniczną są biali (38 proc.), przed osobami o azjatyckich korzeniach (37 proc.) i czarnoskórymi (9 proc.). Według raportu to pierwszy raz od czerwca 2005 roku, kiedy biali dominują w tej statystyce, co wynika po części ze wzrostu zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony radykalnie prawicowych organizacji. W ciągu ostatniego roku liczba skazanych z tego powodu wzrosła z 10 do 28.

W więzieniach wciąż jednak największą grupę skazanych za terroryzm stanowią islamiści (82 proc.), a radykałowie prawicowi znajdują się na drugim miejscu (13 proc.).

Od ataku terrorystycznego na brytyjski parlament w marcu 2017 roku służby bezpieczeństwa powstrzymały 13 zamachów przygotowywanych przez islamistów, a także cztery planowane przez radykalnie prawicowe organizacje. Stopień zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na czwartym poziomie w pięciostopniowej skali, co oznacza, że atak jest “bardzo prawdopodobny”.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z wrocławskiej komendy wojewódzkiej na co dzień zajmujący się zwalczaniem przestępstw gospodarczych zatrzymali kolejną osobę podejrzaną w sprawie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o zasięgu międzynarodowym, trudniącej się oszustwami podatkowymi przy wprowadzaniu do obrotu handlowego paliw na podstawie sfałszowanej dokumentacji. W tej sprawie do chwili obecnej status podejrzanych mają już 42 osoby, z czego wobec 10 z nich zastosowany został tymczasowy areszt. Straty Skarbu Państwa oszacowane zostały na ponad 300 milionów złotych.

Zatrzymana osoba to 62-letnia kobieta, która była zatrudniona na stanowisku głównej księgowej. Prowadziła ona obsługę rachunkową podmiotów zaangażowanych w proceder, a tym samym nadzorowała sporządzanie przez członków grupy przestępczej, jak i sama sporządzała dokumentację mającą pozorować prawidłowość fakturowanego obrotu towarem. Proceder dotyczył paliw płynnych – m.in. oleju napędowego i gazu.

Podejrzana w okresie od połowy 2011 do maja 2015 roku, fałszowała faktury VAT i sporządzała nierzetelne deklaracje podatkowe i inne dokumenty związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem paliw płynnych. Straty na szkodę Skarbu Państwa oszacowano na ponad 300 milionów złotych. Pochodzą one z uchylania się od opodatkowania transakcji związanych z wprowadzaniem do obrotu paliw płynnych.

Wobec zatrzymanej sąd zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Obecnie wyjaśniane są nadal szczegółowo wszystkie okoliczności w tej sprawie.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Wysoki rangą chiński urzędnik Jin Daoming, przez blisko 30 lat zajmujący się zwalczaniem korupcji w ChRL, został skazany na dożywocie za przyjmowanie łapówek – poinformowała w piątek chińska agencja Xinhua. Jin uniknął kary śmierci, gdyż przyznał się do winy.

Jin Daoming został uznany za winnego przyjęcia w sumie ponad 120 milionów juanów (18 mln USD) w sprawach związanych z projektami kopalń, promocją oraz przy dochodzeniach dotyczących korupcji – precyzuje Xinhua, powołując się na orzeczenie sądu w Czenciang (Zhenjiang) na wschodzie Chin. Jin uniknął kary śmierci, gdyż – jak podaje Xinhua – przyznał się do winy i współpracował ze śledczymi.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zaczęła prowadzić dochodzenie w sprawie Jina w 2014 roku, gdy pełnił funkcję wiceprzewodniczącego lokalnych władz w prowincji Shanxi w północnych Chinach. Wcześniej Jin pracował w Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh; w pewnym momencie był nawet zastępcą szefa tego organu, który zajmuje się “naruszeniami dyscypliny”, jak eufemistycznie określa się w Chinach korupcję. Od 1987 roku zajmował się walką z korupcją na kilku stanowiskach.

Walka z korupcją nabrała szczególnego znaczenia w Chinach, odkąd w marcu 2013 roku urząd prezydenta kraju objął Xi Jinping. Zainicjował on zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przeciwko korupcji na wszystkich szczeblach władzy i we wszystkich sektorach, w tym armii, która wcześniej była całkowicie nietykalna. Według Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh w ubiegłym roku za korupcję ukarano prawie 300 tys. wysokich rangą urzędników; w ok. 80 tys. przypadków zastosowano “surowe kary”, w tym degradację.

Prowincja Shanxi, główny region wydobycia węgla w Chinach, znajduje się w centrum walki administracji prezydenta Xi z korupcją – zwraca uwagę agencja Reutera.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Rząd zajmie się projektem ustawy antyterrorystycznej, która ma poprawić współdziałanie służb i ich skuteczność w zapobieganiu i zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym miesiącu tak by obowiązywały przed szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży. Nad projektem pracowali ministrowie spraw wewnętrznych i administracji i koordynator służb specjalnych. Podczas prezentacji założeń projektu minister koordynator służb Mariusz Kamiński mówił, że celem jest poprawa współpracy służb.

– Zniknąć mają różnego rodzaju bariery w skutecznym działaniu służb w sytuacji zagrożenia terrorystycznego – podkreślił.

Ustawa przewiduje, że zapobieganie aktom terrorystycznym będzie zadaniem ABW, za reagowanie na sytuacje kryzysowe mają natomiast odpowiadać służby podległe MSWiA. Głównym ośrodkiem działań miałoby być Centrum Antyterrorystyczne ABW, które miałoby dostęp do wszystkich istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa baz danych.

Cztery stopnie

W myśl przepisów będą cztery stopnie zagrożenia terrorystycznego. Uprawnienia służb zmieniałyby się w zależności od wprowadzanych stopni. O ich podniesieniu ma zaś decydować premier. Przepisy przewidują, że ABW będzie miała możliwość szybkiego wydalania z kraju niebezpiecznych cudzoziemców, którzy od tej decyzji szefa ABW mogliby się odwoływać dopiero poza granicami naszego kraju.

Szef Agencji mógłby również podejmować decyzję o kontroli operacyjnej wobec cudzoziemców podejrzewanych o działalność terrorystyczną. Wobec takich osób przez trzy miesiące kontrola operacyjna mogłaby być stosowana bez zgody sądu. Za zgodą sądu ABW ma mieć prawo do zatrzymywania takich osób na 14 dni przed postawieniem zarzutów.

Rząd liczy, że parlament uchwali przepisy jeszcze w tym miesiącu.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Premierzy Belgii i Francji, Charles Michel i Manuel Valls, zapowiedzieli po rozmowach w Brukseli, zacieśnienie współpracy obu krajów w zwalczaniu terroryzmu. Valls ostrzegł, że kolejny atak terrorystyczny w Europie jest jedynie kwestią czasu. W rozmowach uczestniczyli ministrowie spraw wewnętrznych oraz wysocy rangą funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości i wywiadu Francji i Belgii.

Jak informuje agencja AFP, głównym celem rządów obu krajów jest zademonstrowanie woli wspólnego przeciwdziałania terroryzmowi po tragicznych atakach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada ub. r., w których zginęło ponad 130 osób. Doszło po nich do cierpkich wypowiedzi z obu stron, które spowodowały wzajemne urazy, kiedy okazało się że zamachowcy przygotowywali zamachy w Belgii, gdzie mieszkał m. in. uważany za ich przywódcę Abdelhamid Abaud.

Nie ma czegoś takiego jak zerowe ryzyko (zamachów) – powiedział Michel na wspólnej konferencji prasowej. Dodał, że cała Europa stoi w obliczu “nowego poziomu zagrożenia”, które wymaga szybkiego przeciwdziałania.

Musimy zacieśnić naszą współpracę we wszystkich dziedzinach: wywiadu, policji, wymiaru sprawiedliwości – podkreślił Valls. Wezwał do podjęcia działań na szczeblu Unii Europejskiej, m. in. poprzez wymianę informacji o pasażerskim ruchu lotniczym, systematyczne kontrole podróżnych wewnątrz strefy Schengen i utworzenie służby ochrony zewnętrznych granic UE.

Michel wskazał na konieczność powszechnego obowiązku stosowania paszportów biometrycznych oraz wykorzystania zaawansowanych technologii do walki z terrorystami w internecie.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowscy policjanci kolejny raz przechwycili znaczne ilości narkotyków. To efekt realizacji ukierunkowanych na zwalczanie przestępczości powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców. Oprócz środków odurzających i akcesoriów do ich sortowania w mieszkaniach dwóch podejrzanych zabezpieczono m.in. maczetę, kij, kastet oraz przedmioty świadczące o identyfikowaniu się z jednym z krakowskich klubów piłkarskich.

Sprawy realizowali policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie – z wydziałów kryminalnego i do zwalczania przestępczości narkotykowej. Dobre rozpracowanie środowisk pseudokibiców pozwoliło na trafne typowanie mieszkań, w których mogły być przechowywane znaczne ilości narkotyków.

Podczas przeszukań prowadzonych przez policjantów w mieszkaniu zajmowanym przez 22 – letniego mężczyznę policjanci zabezpieczyli m.in. marihuanę oraz mefedron a także akcesoria służące do porcjowania narkotyków (m.in. wagi elektroniczne). Funkcjonariusze zabezpieczyli również pieniądze mogące pochodzić z transakcji narkotykowych. Mężczyzna podejrzewany o posiadanie narkotyków miał ponadto w mieszkaniu maczetę i kij oraz przedmioty świadczące o jego identyfikowaniu się z jednym z krakowskich klubów piłkarskich. 22-letni krakowianin zatrzymany został pod zarzutem posiadania znacznej ilości środków odurzających i substancji psychoaktywnych. Został już przesłuchany i przedstawiono mu zarzuty karne. Sąd zdecydował o oddaniu mężczyzny pod policyjny dozór i zastosowaniu wobec niego poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

W drugim przypadku policjanci dotarli do mieszkania 27 – latka. Tam zabezpieczyli kolejną partię marihuany – prawie 3,5 kilograma, akcesoria służące do porcjowania narkotyków oraz pieniądze, prawdopodobnie pochodzące z transakcji kupna-sprzedaży narkotyków. Odnaleziony zostały również kastet i „wlepki” o tematyce kibicowskiej. Mężczyzna podejrzewany o posiadanie środków odurzających trafił do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch obywateli Mołdawii podejrzanych o kradzieże danych z kart płatniczych, z których korzystali klienci bankomatu. Podczas przeszukania przy zatrzymanych ujawniono elementy służące do maskowania nakładek i ich demontowania, a w ich samochodzie, oryginalną zaślepkę do bankomatu, którą podejrzani zastąpili mikrokamerą.

Jak ustalili policjanci, obaj obcokrajowcy przyjechali kilka dni temu do stolicy Małopolski i wynajęli pokój w jednym z hosteli. Przez pewien czas musieli krążyć po Krakowie szukając dogodnego bankomatu, na założenie urządzeń do skimmingu. Jak się okazało, znaleźli taki przy ul. Mazowieckiej. Na czytnik kart zamontowali mikrowkładkę, służącą do skanowania paska magnetycznego z numerem konta. Natomiast mikrokamera, która nagrywała wprowadzane kody PIN, umieszczona została w miejscu oryginalnej zaślepki. Tak „uzbrojony” bankomat miał dostarczać przestępcom pełnych danych z kart płatniczych, z których korzystali klienci bankomatu. Zwykle, informacje w postaci numeru konta sprawcy nagrywają na pasek magnetyczny czystych kart, a wypłata tak spreparowanymi kartami następuje w innym kraju niż nastąpiła kradzież danych.

Wczoraj, kiedy krakowscy policjanci uzyskali informację, że w bankomacie przy ul. Mazowieckiej najprawdopodobniej jest zamontowane nielegalne urządzenie do pozyskiwania danych z kart płatniczych, urządzili zasadzkę. Po pewnym czasie w okolicy bankomatu pojawili się podejrzanie zachowujący się mężczyźni.

Policjanci zatrzymali obu mężczyzn, którzy rzeczywiście pojawili w tej okolicy aby zdemontować nakładkę. Podczas przeszukania przy zatrzymanych ujawniono elementy służące do maskowania nakładek i ich demontowania, a w ich samochodzie, oryginalną zaślepkę do bankomatu, którą podejrzani zastąpili mikrokamerą. W pokoju hotelowym wynajmowanym przez obu mężczyzn policjanci zabezpieczyli laptopa najprawdopodobniej z pozyskanymi nielegalnie danymi bankowymi oraz karty płatnicze.

Policjanci ustalają jakie dane zostały pozyskane przez podejrzanych oraz czy w jakiś sposób nie zostały już wykorzystane. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty czynienia przygotowań do podrabiania środków płatniczych oraz nielegalnego przełamywania zabezpieczeń systemu informatycznego. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie przy wsparciu swoich kolegów z Warszawy i Piaseczna zatrzymali dziewięć osób podejrzanych o obrót wyrobami tytoniowymi w znacznych ilościach. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku szacuje się na prawie 8 milionów złotych.

Śledztwo w sprawie działalności grupy osób zajmującej się nielegalnym obrotem w znacznych ilościach wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie. W poniedziałek zaplanowano czynności związane z zatrzymaniem osób podejrzanych o udział w nielegalnym procederze. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, przy wsparciu swoich kolegów z Warszawy i Piaseczna, dokonali łącznie 17 przeszukań mieszkań, pomieszczeń gospodarczych i samochodów. Zatrzymano dziewięć osób, głównie na terenie powiatu chełmskiego, a także Warszawy i Piaseczna. Podczas czynności policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe i inne przedmioty – w tym dokumenty świadczące o przestępczych rozliczeniach finansowych. Zabezpieczono pieniądze na sumę około 12 tys. złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy przestępczej w okresie od 18 września 2013 roku do 18 marca wspólnie i w porozumieniu dokonali przestępstw skarbowych polegających na nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy, a następnie ich zbyciu w łącznej kwocie około 540 tys. paczek papierosów, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie 7.845.315 złotych.

Wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty, a także zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Wobec trzech osób prokurator zastosował też poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 18.000 złotych. Ponadto na podstawie dokonanych ustaleń policjanci wystąpili z wnioskiem o zabezpieczenie majątkowe na łączną kwotę około 400 tys. złotych. Wszyscy podejrzani będą odpowiadać za dopuszczenie się przestępstw skarbowych, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Wyznaczenie punktów kontaktowych oraz współpracę w zwalczaniu i wymianę informacji dotyczących grup przestępczych – zakłada porozumienie podpisane w czwartek pomiędzy polską i włoską policją. Wejdzie ono w życie za 15 dni. – “Porozumienie podpisali komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński i szef włoskiej policji prefekt Alessandro Pansa” – powiedziała PAP Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Obie strony poprzez podpisany dokument zobowiązały się do wyznaczenia punktów kontaktowych, poprzez które będą wymieniane informacje dotyczące zorganizowanej przestępczości, a przede wszystkim grup przestępczych działających w obu krajach i współpracujących ze sobą. W polskiej policji taki punkt będzie znajdował się w Centralnym Biurze Śledczym Policji, we włoskiej – w Biurze do Spraw Współpracy Międzynarodowej Policji Centralnej Dyrekcji Policji Kryminalnej.

- “To kolejny krok w polsko-włoskiej współpracy, mający na celu zwalczanie właśnie przestępczości zorganizowanej. Do głównych zadań punktów kontaktowych będzie należało: zapobieganie działaniom organizacji przestępczych, likwidacja takich grup oraz wymiana dotyczących ich informacji” – zaznaczyła Kuc.

Efekty współpracy

Wydzielone w ubiegłym roku z Komendy Głównej Policji CBŚP wiele razy współpracowało z włoską policją, m.in. w zakresie zwalczania grup zajmujących się fałszowaniem euro. To właśnie we Włoszech – jak mówił PAP szef CBŚP Igor Parfieniuk – znajdują się obecnie największe ośrodki fałszowania tej waluty. Polska i włoska policja współpracowały ze sobą m.in. przy zatrzymaniu osób zamieszanych w dystrybucję fałszywek w Polsce.

Z kolei jedną z najgłośniejszych operacji, przy której polscy policjanci ściśle współpracowali z włoskimi karabinierami była sprawa dotycząca wykorzystywania Polaków do niewolniczej pracy w regionie Apulia na południu Włoch (wyszła ona na jaw w lipcu 2006 r.). Włoscy i polscy funkcjonariusze uwolnili wówczas w sumie 119 osób. Jak przypomniała w rozmowie z PAP Kuc współpraca obu policji to także m.in. szkolenia w zakresie doskonalenie technik alpinistycznych dla grup antyterrorystycznych oraz technik narciarstwa dla policjantów pełniących służbę na stokach narciarskich.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »