Portal WikiLeaks publikuje 20 tys. maili sztabu Emmanuela Macrona

Portal WikiLeaks opublikował ponad 20 tys. e-maili, które, jak twierdzi, pochodzą ze sztabu wyborczego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wiadomości miały zostać wykradzione przed majowymi wyborami prezydenckimi. WikiLeaks, witryna publikująca m.in. rządowe dokumenty, udostępniła dziś 21 tys. 75 e-maili, które mają być powiązane ze sztabem wyborczym prezydenta Francji Emmanuela Macrona. E-maile pochodzą z okresu 2009-2017. WikiLeaks przekonuje, że ich autentyczność została zweryfikowana.

E-maile zostały wykradzione tuż przed majowymi wyborami prezydenckimi, opublikowano je 5 maja – dwa dni przed drugą turą, w której Macron zmierzył się z prawicową kandydatką Marine Le Pen. Francuskie media nie doszukały się jednak w tych wiadomościach niczego interesującego i w efekcie publikacja e-maili nie przeszkodziła Macronowi w pokonaniu Le Pen. Nie wiadomo też, kto wykradł e-maile.

Teraz sprawa e-maili powraca za sprawą portalu WikiLeaks, który umieszczając je w swojej bazie umożliwia swobodne przeszukiwanie treści. Parta Macrona „En Marche” ostrzega, że wśród prawdziwych e-maili znajdują się również te całkiem fałszywe.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

77 ofiar podwójnego zamachu Andersa Breivika

Podwójny zamach w Norwegii, przeprowadzony przed tygodniem, kosztował życie 77 osób, a nie 76, jak informowano do tej pory – wynika z aktualnej listy zabitych, przekazanej w piątek przez norweską policję. Jak poinformowano, zweryfikowana liczba ofiar strzelaniny na wyspie Utoya, gdzie zamachowiec zaatakował uczestników obozu młodzieżówki Partii Pracy norweskiego premiera Jensa Stoltenberga, wynosi 69 (wcześniej podawano, że 68). W wybuchu w dzielnicy rządowej Oslo śmierć poniosło osiem osób; ta liczba pozostała bez zmian. Dotychczas policja przekazała listę 41 ofiar śmiertelnych, które zostały formalnie zidentyfikowane, a w piątek – zestawienie kolejnych 36 osób, co łącznie dało bilans 77 ofiar. Żródło info i foto: Dziennik.pl