Posts Tagged “zwłokami”

​Policjanci z Gdańska odnaleźli 9 worków ze szczątkami wykradzionymi z grobów przez zatrzymanego wczoraj 54-latka z Trójmiasta. Według naszych ustaleń, mężczyzna mógł dopuszczać się kradzieży zwłok nawet przez ostatnie 10 lat.

Do każdego z 9 worków przyczepiona była tabliczka nagrobna. Według policjantów – w każdym worku znajdują się szczątki jednej osoby. Co ważne, zwłoki pochodzą z cmentarzy nie tylko na Pomorzu, ale też w Warmińsko-Mazurskiem. Udało się je zlokalizować m.in. dzięki zbadaniu przedmiotów znalezionych w mieszkaniu 54-latka.

Pytani o sprawę policjanci z Pomorza otwarcie przyznają, że to na pewno nie ostatnie takie znalezisko. Z Ustaleń wynika, że mężczyzna okradł znacznie więcej grobów. Już teraz grozi mu 8 lat więzienia, choć zarzuty wobec niego będą poszerzane w miarę odkrywania kolejnych szczątków.

Dziś mężczyzna zostanie przewieziony do prokuratury, która będzie wnioskowała do sądu o 3-miesięczny areszt.

Mógł działać od lat

Zatrzymany wczoraj 54-latek to mieszkaniec Gdańska. Jego łupem miały paść m.in. szczątki osób pochowanych na cmentarzach w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Lęborku a także w Elblągu.

Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, już na początku naszego stulecia doszło do podobnej serii kradzieży. Wówczas kradzione miały być z grobów ludzkie czaszki. Nie można wykluczyć, że policja będzie chciała połączyć ze sobą te sprawy.

54-letni Gdańszczanin mieszkał na uboczu, w domu w lesie. Nie miał żony ani dzieci. Normalnie pracował – policja nie chce mówić, gdzie konkretnie, ale precyzuje, że w swojej pracy dużo przemieszczał się na piechotę.

Cały czas nie ma całkowitej pewności, co kierowało tym mężczyzną. Wiceszefowa pomorskiej policji Ewa Pachura poinformowała jedynie, że wykluczono wątek rabunkowy, sprzedaży szczątków do celów naukowych, a także pobudki związane z “ideologią czy religią”. Ta osoba miała swój osobisty motyw, nie do końca dla nas zrozumiały, dlatego jakiekolwiek logiczne wytłumaczenie tego przestępstwa, szukanie logicznych powiązań między tymi zdarzeniami przynosiło nam tyle trudności – mówi Pachura. Najpewniej 54-latek zostanie skierowany na obserwację sądowo-psychiatryczną. To rutynowe działanie w takich przypadkach.

Mężczyzna bardzo długo pozostawał nieuchwytny. Najpewniej wiedział, że jest na celowniku policji. Możliwe, że przyglądał się prowadzonym w tej sprawie działaniom, a nawet mógł śledzić pracujących nad sprawą policjantów.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Radiowóz, rozbity samochód i foliowy worek ze “zwłokami” ułożony tuż obok drogi krajowej nr 12. W ten sposób chełmska policja w poniedziałek zwracała uwagę kierowców na bezpieczeństwo na drodze. Inscenizacja wypadku to pomysł Jakuba Kursy z chełmskiego automobilklubu. – Samochód ściągnięto z wysypiska, a w worku ułożono pachołki – powiedział. To nie pierwsza tego typu akcja policji i automobilklubu. W zeszłym roku opisywaliśmy, jak przy drodze ustawiła się “śmierć z kosą”.

Tegoroczna trwała trzy godziny. Policja liczy, że drastyczny widok zapadnie kierowcom w pamięć.

- Chcemy, aby kierowcy mieli na uwadze, że brawurowa jazda, szybka jazda, niestosowanie się do obowiązujących przepisów, może skończyć się w taki sposób – powiedziała obecna na miejscu inscenizacji wypadku Ewa Czyż z policji w Chełmie.

Niestety, jest kogo i przed czym ostrzegać. Tylko w miniony weekend na polskich drogach doszło do 271 wypadków. Zginęło 30 osób. A to dopiero początek akcji “Znicz 2017″. Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem na drogach podkreślają, że najczęstsze powody wypadków to: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom oraz pierwszeństwa pieszym.

Ważne też, aby zadbać o stan samochodu. Sprawdzić jakość opon, hamulców, czy sprawność świateł.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Nie wiadomo, kiedy dziecko przyszło na świat, ani czy wówczas żyło. Zwłoki noworodka zakopane w ziemi znaleziono w niewielkiej miejscowości Brzeziny w gminie Kraśniczyn (pow. krasnostawski). Ciało było w znacznym stanie rozkładu. Sprawę wyjaśniają śledczy z Zamościa.

Z medialnych doniesień wynika, że ciało dziecka mogło się znajdować pod ziemią nawet kilka lat. Póki co, nie ma pewności czy dziecko urodziło się żywe czy też zmarło już po porodzie. To może wyjaśnić zarządzona przez prokuraturę sekcja zwłok.

W związku z tą sprawą zatrzymana została 27-letnia mieszkanka powiatu krasnostawskiego. Prokuratorzy uważają, że to ona była matką dziecka.
Źródło info i foto: kronikatygodnia.pl

Comments Brak komentarzy »

Na prywatnej posesji we wsi Kłobuczyn pod Głogowem policjanci znaleźli zakopane zwłoki noworodka. Matce i babci chłopca prokuratura postawiła już zarzuty. Do makabrycznego odkrycia doszło w niewielkiej wsi Kłobuczyn na Dolnym Śląsku. Sprawa wyszła na jaw, gdy dzielnicowy ustalił, że 20-letnia Anna R. była w ciąży, a po dziecku nie ma śladu.

Kobieta została zatrzymana już w poniedziałek. Wczoraj natomiast policjanci odnaleźli zakopane w ogródku zwłoki noworodka. Jak ustalili śledczy, kobieta urodziła 12 września. Już wczoraj przeprowadzono sekcję zwłok. – Nie udało się ustalić przyczyny śmierci dziecka. Nie mamy pewności, czy noworodek urodził się żywy – mówi Onetowi prokurator Barbara Izbiańska z Prokuratury Rejonowej w Głogowie.

W całej sprawie zatrzymano pięć osób, oprócz matki dziecka, także pozostałych członków rodziny. – Główne czynności są wykonywane z matką dziecka oraz z babcią – mówiła jeszcze w trakcie przesłuchania obu kobiet prokurator Barbara Izbiańska.

Zarzuty dla matki i babci

20-letniej Annie R. prokuratura postawiła zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. – Po porodzie kobieta nie podjęła czynności ratunkowych, choćby poprzez wezwanie pogotowia – mówi prokurator Barbara Izbiańska.

Babcia dziecka, 44-letnia Teresa S. usłyszała natomiast zarzut znieważenia zwłok oraz zarzut podejmowania działań mających na celu uniknięcie przez jej córkę odpowiedzialności karnej.

Wiadomo, że to babcia wskazała policji miejsce, w którym noworodek został zakopany. – Obie podejrzane złożyły wyjaśnienia w tej sprawie. Mówiły, że dziecko nie ruszało się i nie wydawało żadnych dźwięków po porodzie – zaznacza Barbara Izbiańska.

Nie wiadomo jednak, dlaczego kobiety nie wezwały pogotowia, tylko postanowiły zakopać noworodka w ogródku. Zarówno matce, jak i babci dziecka grozi do pięciu lat więzienia. Prokuratura już złożyła do sądu wniosek o trzymiesięczny areszt dla obu kobiet.

Jak ustalili śledczy, 20-letnia Anna R. ma już dwójkę dzieci, które pozostają w tzw. pieczy zastępczej.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

W lutym w lesie na terenie gminy Zielona Góra znaleziono zwłoki Krystyny Ch. Kobieta została zamordowana. Policja do dziś nie wie, kto mógł stać za zbrodnią. Śledczy liczą na to, że w wyjaśnieniu sprawy pomoże im klucz, który miała przy sobie Krystyna Ch. Zielonogórska policja opublikowała zdjęcia klucza, który znaleziono przy zwłokach Krystyny Ch. Kobieta została zamordowana, na jej ciało natknął się przechodzień w lesie na terenie gminy Zielona Góra w lutym tego roku.

“Dotychczasowe czynności nie doprowadziły do ustalenia do kogo należy znaleziony klucz. Z przeprowadzonych oględzin wynika, iż jest to klucz od samochodu marki KIA (brak bliższych danych co do modelu samochodu)” – podaje policja w komunikacie.

Śledczy liczą na to, że ten niewielki przedmiot może pomóc w wyjaśnieniu tajemnicy śmierci kobiety. Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na ten temat, proszone są o kontakt z z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze, Wydział Dochodzeniowo-Śledczy pod numerem telefonu 68 476 21 50, 68 476 21 76 lub 997.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Tajemnicza śmierć W Bielsku-Białej. Na jednym z tamtejszych placów zabaw odnaleziono zwłoki 61-letniego mężczyzny. Jak dowiedział się Fakt24, podczas wstępnych oględzin na ciele znaleziono ślady krwi, nie można wiec wykluczyć, że ktoś przyczynił się do śmierci mężczyzny.

- Około godziny 16.40 otrzymaliśmy zgłoszenie o rannym mężczyźnie znajdującym się w okolicy placu zabaw przy ulicy Lipnickiej. Przybyła na miejsce ekipa pogotowia ratunkowego stwierdziła zgon mężczyzny – powiedziała w rozmowie z Fakt24 nadkomisarz Aleksandra Gęga z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Jak udało nam się ustalić, na ciele 61-latka znajdowały się ślady – m.in. krew – mogące świadczyć o tym, że został on wcześniej pobity. Policja jest ostrożna w sądach, ale na razie nie wyklucza żadnej z opcji. Pod uwagę brane są różne scenariusze.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Zwłoki kilkuset osób znaleziono w zbiorowej mogile niedaleko miasta Mosul w Iraku. Chodzi o południowo-zachodnie obrzeża miasta, które do niedawna było pod kontrolą fanatyków z organizacji Państwo Islamskie. Organizacja praw człowieka Human Rights Watch, która rozmawiała z miejscowymi świadkami, twierdzi, że to właśnie IS odpowiada za śmierć kilkuset osób.

Według opublikowanego przez Human Rights Watch raportu, mogiła ma szerokość 35 metrów. Świadkowie, z którymi rozmawiała organizacja, twierdzą, że za zabójstwami stoją radykałowie z IS. Znalezione zwłoki miały należeć do osób, które nie chciały podporządkować się samozwańczej władzy Państwa Islamskiego.

“Miesiąc po tym, jak tu przyszli, zaczęli zwozić policjantów, żołnierzy czy oficerów wywiadu. Wszystkich wrzucano do tej dużej dziury. Egzekucje organizowane były codziennie o 22.00. Słyszeliśmy strzały i krzyki. Nieco później przyjechały buldożery i zaczęły zakopywać dziurę” – opowiada jeden ze świadków Saad Abdullah, który jest teraz w jednym z obozów dla uchodźców w innym rejonie Iraku.

Przedstawiciele Human Rights Watch próbowali zbadać mogiłę, ale została ona zaminowana przez Państwo Islamskie.

“To jeden z wielu masowych grobów, pozostawionych przez IS w Syrii i w Iraku, ale jest prawdopodobnie największy. Nie sposób ustalić, ile jest w nim osób. Świadkowie opowiadali, że przywożono tutaj ludzi ciężarówkami i rozstrzeliwano. To były także kobiety i dzieci” – mówi Belkis Willie z Human Rights Watch.

Organizacja zaapelowała do władz Iraku o zabezpieczenie miejsca, by można było dokładnie zbadać mogiłę.

Miasto Mosul jest największym w Iraku, które było pod kontrolą IS od połowy 2014 roku. Irackie wojsko wraz z szyickimi bojówkami prowadzi właśnie ofensywę, by wygnać radykałów z miasta. Według wojskowych, to kwestia najbliższych dni.

Kilka dni temu irackie władze poinformowały o znalezieniu innej zbiorowej mogiły niedaleko Mosulu. Miały się w niej znajdować zwłoki kilkuset osób, głównie przetrzymywanych w pobliskim więzieniu. IS miało dokonać ich egzekucji jeszcze w połowie 2014 roku. Mogiła nie została na razie dokładnie zbadana.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki leżały w okolicach ulicy Bema w Gostyninie (woj. mazowieckie). Wiadomo, że mężczyzna miał ranę kłutą klatki piersiowej. Zgłoszenie wpłynęło na policję w środę o godz. 7. – Otrzymaliśmy informację od pogotowia ratunkowego o nagłym zgonie mężczyzny w okolicach ulicy Bema – poinformowała sierż. sztab. Dorota Słomkowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie.

- Około 60-letni mężczyzna miał ranę kłutą klatki piersiowej. Znana jest jego tożsamość – dodał Paweł Siemion, zastępca prokuratora rejonowego Prokuratury Rejonowej w Gostyninie. Zwłoki znaleziono na placu pomiędzy dwoma osiedlami.

Policjanci i prokurator wyjaśniają, w jakich okolicznościach zmarł mężczyzna. Służby nie wykluczają udziału osób trzecich.
Żródło info i foto: kontakt24.tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Tego makabrycznego znaleziska dokonał mieszkaniec jednego z bloków w Opolu. Okazało się, że ukryte w piwnicy zwłoki należą do sąsiada z tego samego budynku. Mężczyzna zaginął tydzień wcześniej. Po kilku godzinach policjanci zatrzymali pod zarzutem morderstwa żonę 48-latka i jej znajomego z tego samego bloku. 49-letni Jarosław C. był widziany po raz ostatni w piątek 11 listopada. Przez cały weekend nie dał znaku życia, więc w poniedziałek syn zgłosił jego zaginięcie. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania.

– Po pięciu dniach zostali zaalarmowani przez świadka, że w jednej z piwnic znalazł zwłoki mężczyzny – mówi nadkom. Marzena Grzegorczyk z opolskiej policji. Okazało się, że był to zaginiony 48-latek.

Śledczy we współpracy z biegłym z zakresu medycyny sądowej ustalili, że mężczyzna został zamordowany. Kilka godzin później, jeszcze tego samego dnia zatrzymano dwie osoby, podejrzewane o związek z zabójstwem: 47-letnią żonę zmarłego i jej 39-letniego znajomego, który mieszkał w tym samym bloku. Wstępnie ustalono, że 48-latek został kilkukrotnie dźgnięty nożem. Później para wyniosła jego zwłoki do piwnicy.

Oboje aresztowani usłyszeli zarzut zabójstwa. – W poniedziałek, po zakończeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, do sądu trafiły wnioski o zastosowanie wobec obydwojga podejrzanych tymczasowego aresztowania – mówi prok. Lidia Sieradzka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu. Obecnie trwa wyjaśnianie okoliczności zabójstwa oraz zabezpieczanie wszystkich śladów zbrodni. Mordercom grozi nawet dożywocie.
Żródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

29-latek został zatrzymany w poniedziałek pod zarzutem zabójstwa 18-latki z Radomia, której zwłoki znaleziono w lesie w miejscowości Sołtyków w gm. Skaryszew k. Radomia. Mężczyzna poznał dziewczynę przez internet. Według śledczych podczas spotkania doprowadził do zgonu młodej kobiety zaciskając ręce na jej szyi.

W trakcie składania wyjaśnień mężczyzna, ujawnił miejsce ukrycia zwłok jeszcze jednej kobiety. Policja znalazła we wskazanym miejscu ukryte pod gałęziami ciało. Według rzeczniczki prokuratury Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzaty Chrabąszcz, ponieważ zwłoki znajdują się w znacznym stopniu rozkładu, nie było możliwe ustalenie ani tożsamości tej osoby, ani jej płci.

Przeprowadzana w środę sekcja zwłok miała pomóc w ustaleniu, kiedy doszło do zgonu, wskazać przyczynę śmierci, a zabezpieczony materiał biologiczny posłuży do badań identyfikacyjnych DNA. – Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to 29-letni Sławomir T. przyczynił się do śmierci młodej kobiety – powiedziała Chrabąszcz. Dlatego – jak zaznaczyła – prokurator postawił mu zarzut drugiego zabójstwa w tzw. warunkach recydywy. Prokuratura wystąpiła także do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.

W 2008 r. Sławomir T. został skazany na osiem lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa kobiety. Czyn ten miał podtekst seksualny. Mężczyzna odbył karę więzienia w całości. Opuścił zakład karny 26 kwietnia tego roku.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »