Włochy: Kościół „wypuścił” poradnik do walki z pedofilią. „Unikać przebywania sam na sam z małoletnim”

Konferencja Episkopatu Włoch opublikowała dokument nazwany „Dobrymi praktykami zapobiegania i ochrony nieletnich w kościele”. Duchowni otrzymali w nich wskazówki, aby między innymi nie spotykali się z osobami małoletnimi sam na sam i unikali odizolowanych miejsc na spowiedź. Jak wskazano w dokumencie, celem jego wprowadzenia jest „zachowanie czujności wobec zachowań i sytuacji, które mogłyby narazić najmłodszych na niebezpieczeństwo”. Poradnik ma być rozprowadzony w parafiach i skierowany do wychowawców, katechetów oraz duszpasterzy.

Wskazano cele poradnika. Najważniejszy z nich to „odpowiednie zachowanie”

W treści poradnika położono nacisk na „odpowiednie zachowania”, najważniejszą kwestią zaś jest „unikanie sytuacji, w której ksiądz znajdzie się sam na sam z osobą małoletnią w swoim mieszkaniu”.

Poradnik zawiera również zalecenie, aby nieletni ministranci i chórzyści kościelni „w żadnym wypadku nie przebywali w kościele dłużej niż to uzgodniono z ich rodzinami”, a w dodatku powinni „unikać specjalnych relacji z jedną z osób lub tworzenia elitarnych kręgów”.

Kościół we Włoszech. Lista kolejnych zaleceń dla wychowawców

Wśród zaleceń pojawiły się również wskazówki w zakresie organizowanym parafialnych wycieczek i kolonii. Wskazano, aby wychowawcy byli stale obecni w danym miejscu, a także, by pilnie kontrolowali dzieci i młodzież umieszczane w wieloosobowych pokojach. Konferencja Episkopatu Włoch zabroniła również wychowawcom robienia zdjęć i nagrywania filmów z udziałem nieletnich bez zgody ich rodziców.

Z uwagi na fakt, że „do nadużyć może dojść również bez kontaktu fizycznego”, biskupi wskazali ponadto, że „troska i ochrona małoletnich jest priorytetem, w co od zawsze zaangażowane są nasze parafie”.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *