Zamach w Sztokholmie. Dwie osoby walczą o życie

Szwedzka służba zdrowia poinformowała, że po wczorajszym ataku w Sztokholmie z udziałem ciężarówki w szpitalu przebywa 10 osób. Wcześniej szpital Karolinska podawał, że hospitalizowanych jest łącznie dziewięć osób. Według źródeł medycznych cztery osoby są poważnie ranne, dwie przebywają na intensywnej terapii, a jedno dziecko jest lżej ranne. Pięć osób opuściło szpital.

Według szwedzkich mediów mężczyzna podejrzany o zamach to 39-letni Uzbek, sympatyzujący z Państwem Islamskim. Wcześniej, tej samej nocy, szwedzka telewizja publiczna SVT informowała o aresztowaniu drugiego mężczyzny. W uprowadzonej ciężarówce znaleziono materiały wybuchowe. Podejrzany został zatrzymany wczoraj wieczorem w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu, znajdującej się w granicach stołecznej aglomeracji. Zastosowano wobec niego najwyższy w szwedzkim systemie prawnym stopień podejrzenia o popełnienie przestępstwa terrorystycznego. Prokuratura nie podała jego tożsamości.

Podejrzany to według gazety Aftonbladet, 39- letni obywatel Uzbekistanu. Mężczyzna od kilku lat mieszka na przedmieściach Sztokholmu i miał sympatyzować z Państwem Islamskim. Policja nie podała jego danych personalnych.

Materiały wybuchowe w ciężarówce

W uprowadzonej ciężarówce, która została użyta we wczorajszym ataku, odnaleziono materiały wybuchowe – podała szwedzka telewizja, cytując źródła policyjne. Wcześniej SVT poinformowała o znalezieniu torby z materiałami wybuchowymi. Szef szwedzkiej policji powiedział z kolei innej stacji telewizyjnej, że nie może potwierdzić informacji o znalezieniu w ciężarówce materiałów wybuchowych.

Drugie zatrzymanie

Szwedzka telewizja SVT podała wcześniej, powołując się na źródła policyjne, że wczoraj późnym wieczorem policja zatrzymała drugiego mężczyznę. Według SVT możliwy jest związek między tymi mężczyznami. Policja jak dotąd nie potwierdziła jednak zatrzymania drugiego mężczyzny.

Zamach w Szwecji

Wczoraj po południu uprowadzona wcześniej ciężarówka wjechała w tłum ludzi na głównej handlowej ulicy Sztokholmu, Drottninggatan, a następnie uderzyła w dom towarowy.

Świadkowie opowiadali, że po ataku zapanowały chaos i panika; ludzie w popłochu opuszczali rejon Drottninggatan. – Hałas był taki sam, jakby eksplodowała bomba, i z głównego wejścia domu Ahlens zaczął wydobywać się dym – powiedział dziennikowi „Aftonbladet” jeden ze świadków.

– Siedzieliśmy w biurze, gdy usłyszeliśmy wybuch. Wybiegliśmy na balkon, zobaczyliśmy ciężarówkę i leżące obok ciało – relacjonowała w rozmowie z Onetem Polka pracująca w biurze w Sztokholmie, tuż obok miejsca, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi.

– Widzieliśmy ludzi odciągających ciało leżące koło ciężarówki i dym – relacjonowała pani Hanna. – Chwilę potem zaciągnięto nas do środka i zakazano podchodzić do okien – mówi. Jak dodała, wszystko było zamknięte, policja nie pozwalała pracownikom opuścić biura. Podkreślała, że pojawiają się doniesienia o strzelaninach w innych punktach miasta.

Funkcjonariusze otoczyli i zamknęli okolice ulicy Drottninggatan i nakazali rozejście się ludziom, którzy telefonami komórkowymi filmowali miejsce zdarzenia. Policja zaleciła mieszkańcom unikanie centrum szwedzkiej stolicy. Nad śródmieściem zaczęły krążyć policyjne śmigłowce. Na miejscu służby ratunkowe udzielały pomocy potrzebującym.

Sztokholmskie metro czasowo zostało zamknięte; ewakuowano także główny dworzec kolejowy w stolicy i wstrzymano tam do końca dnia ruch pociągów. W centrum Sztokholmu nie kursują autobusy ani tramwaje. W całym kraju wzmocniono patrole policji.
Źródło info i foto: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *