20 tys. zł za Szkatułę – Rafał Skatulski

Jest poszukiwany siedmioma listami gończymi. Policjanci zarzucają mu m.in. udział zorganizowanej grupie przestępczej, zabójstwo, wymuszenia rozbójnicze oraz rozboje. Za popełnione przestępstwa grozi mu nawet dożywocie. Gdzie jest jednak Rafał Skatulski ps. Szkatuła tego nikt na razie nie odkrył. Niewykluczone nawet, że nie żyje. Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę za informacje o bandycie.

Rafał Skatulski

Rafał Skatulski

– 20 tys. zł nagrody za wskazanie miejsca pobytu lub ukrycia zwłok Rafała Skatulskiego ps. Szkatuła wyznaczył komendant główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk. Jeśli ktoś posiada informacje na temat miejsca pobytu Szkatuły lub miejsca ukrycia jego zwłok proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką Policji pod nr 997 lub 112 lub kontakt pod nastepujące nr telefonów: 022 601-80-58 w godz. 8-22 lub całodobowo 022 620-44-27 (automatyczna sekretarka) – czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

Policjanci ostrzegają jednak by nikt nie próbował zatrzymywać „Szkatuły” na własną rękę. – To może źle się skończyć. “Szkatuła” najprawdopodobniej ma broń palną i może zachowywać się agresywnie – ostrzega jeden z oficerów policji.

Kim jednak jest tak naprawdę ten mężczyzna? Skatulski początkowo zaczynał od kradzieży samochodów, później związany był m.in. z tzw. grupą mokotowską, czyli gangiem kierowanym przez Andrzeja H. ps. Korek. Wolał jednak działać na własną rękę i z niedobitków z innych grup przestępczych stworzył własny gang nazywany „grupą śródmiejską”. Śledczy łączą z grupą Szkatuły m.in. strzelaninę w centrumm handlowym “Klif” w maju 2002 roku, gdzie zginęło dwóch gangsterów z konkurencyjnej grupy, zabójstwem Tomasza S. ps. Komandos, zastrzelonego na Pradze, czy też z klasyczną egzekucja Konrada O. ps. „Obój” w bielańskim szpitalu.

Wokół grupy kierowanej przez Skatulskiego narosło wiele mitów – wedle jednego z nich bandyci są świetnie uzbrojeni i mogą posiadać w swoim arsenale nawet wyrzutnię rakiet. Czy jest to jednak prawda? Nie wiadomo. „Szkatuła” od lat pozostaje nieuchwytny dla policjantów. Ci nie wykluczają, że może to wynikać, z tego, że gangster… nie żyje. 20 tys. zł czeka na osobę, które poinformuje o tym policjantów.

---