Madeleine McCann

Polski wątek w sprawie Maddie – Dwa dni po zniknięciu dziewczynki władze Portugalii zwróciły się do nas o pomoc przy poszukiwaniu zaginionej. Z ich informacji wynikało bowiem, że w czasie pobytu państwa McCann, w tym samym ośrodku było małżeństwo z Polski. Portugalczycy chcieli, aby natychmiast przeszukać ich mieszkanie w kraju.
Zródlo info: eFakt.pl

Nieudolni rabusie musieli porzucić 800 tys. dolarów

Złodzieje nie przewidzieli, że skradzione pieniądze nie zmieszczą się do samochodu. Też kradzionego. Mieli poważne plany, ale zbyt mało miejsca. W centrum handlowym sterroryzowali pięciu strażników i porwali furgonetkę przewożącą równowartość 1,3 mln dolarów.
Zródlo info: o2.pl

Nie pomogła nawet zmiana nazwiska

Policjanci z zespołu poszukiwań celowych wydziału kryminalnego KSP zatrzymali w metrze 38-letniego Romana Z. Mężczyzna był poszukiwany 3 listami gończymi, nakazem osadzenia w zakładzie karnym oraz aż 9 nakazami ustalenia miejsca pobytu przez sądy i prokuratury w całym kraju. Dopuścił się wielu wyłudzeń, oszustw, przywłaszczeń oraz fałszerstw w całym kraju. Roman Z. trafił do aresztu śledczego.
Zródlo info: policja.pl

Z zemsty zabili mi syna

Te bydlaki nie zasługują na to, żeby żyć. Michał P. (19 l.), Marek A. (18 l.) i Mateusz S. (18 l.) stanęli właśnie przed sądem w Legnicy (woj. dolnośląskie) oskarżeni o przerażającą zbrodnię – brutalne morderstwo na ich przyjacielu Maćku (17 l.). – To była egzekucja – zanosi się łzami Dorota Marciniak (39 l.), zrozpaczona mama zamordowanego chłopaka.

Zródlo info: se.pl

Piraci kłócą się o okup za czołgi

Piraci kłócą się o okup za czołgi: Somalijscy piraci, którzy od czwartku przetrzymują ukraiński statek z 33 czołgami na pokładzie, pokłócili się o strategię negocjacyjną. Doszło nawet do strzelaniny zakończonej śmiercią trzech piratów – poinformowały kenijskie władze morskie.
Zródlo info: tvn24.pl

Poszukiwani przetępcy będą automatycznie identyfikowani

Nowa technika biometryczna umożliwia rozpoznawanie twarzy podejrzanych

Niewyraźne zdjęcia z kamer da się przetworzyć i sporządzić trójwymiarowy model twarzy. Dzięki technice biometrycznej opracownanej na Uniwersytecie Staffordshire w Wielkiej Brytanii, policji będzie łatwiej zidentyfikować przestępców sfilmowanych przez kamery w miejscach publicznych.

W Wielkiej Brytanii jest coraz więcej kamer zamontowanych w miejscach publicznych, gdzie często popełniane są przestępstwa. Również w Stanach Zjednoczonych rośnie stale ilość instalowanych kamer.

Celem tego jest zarówno zapobieganie przestępstwom, jak i umożliwienie rozpoznania osób biorących udział w bójkach, np. na stacjach metra. Jest jednak sporo trudności w identyfikacji pzestępców, ponieważ zdjęcia z kamer są często tak niewyraźnie, że policja nie może porównać zdjęć sfotograwowanych twarzy ze zdjęciami w rejestrze przestępców.

Nowe oprogramowanie komputerowe opracowane przez pracownika naukowego Jamesa Robinsona wykorzystuje zdjęcia statyczne robione pod różnym kątem widzenia. Obrazy są następnie łączone, tworząc trójwymiarowy model głowy podejrzanego. Model można obracać i powiększać i w ten sposób ukazuje się lepszy obraz, jak osoba naprawdę wygląda.

W tej nowej technologii wprowadza się najpierw nagranie video w postaci serii zdjęć statycznych. Program wybiera potem najlepsze zdjęcia głowy osoby podejrzanej. Na zdjęciach zaznaczane są punkty szczególne, takie jak małżowiny uszu, czubek nosa lub podbródek.

Oprogramowanie przetwarza zdjęcia i wydziela z obrazu cechy charakterystyczne twarzy i tworzy jej schemat. Linie łączące poszczególne punkty tworzą wzór i w tak stworzonym modelu można zwiększać ilość punktów. Powierzchnie między liniami nabierają wyraźniejszej struktury. Niewyraźne włosy na zdjęciu można zastąpić ostrymi strukturami z banku danych w programie.

Prace nad rozwojem oprogramowania mają dać lepsze możliwości poziomu oświetlenia oraz zmiany oświetlenia modelu, jak również zwiększyć możliwości obróbki struktur zewnętrznych.

Celem tego jest zautomatyzowanie techniki, tak aby większość czynności obdywała się automatycznie. Istnieje również możliwość automatycznego porównywania ze zdjęciami w policyjnym rejestrze przestępców.

Angielska firma TSSI posiada już dzisiaj taki system, zwany Mandrake. Technologia opiera się na zwykłych zjęciach statycznych z kamer, ale wymagana jest do tego wysoka jakość obrazu.

System Mandrake został opracowany w celu identyfikacji terrorystów i ściganych osób. Stosowany jest np. na lotniskach gdzie kamery robią zdjęcia wszystkich osób przechodzących przez kontrolę bezbieczeństwa.

Komputer analizuje obraz twarzy i przetwarza go w matematyczny kod, który działa mniej więcej jak ”odcisk palca”. Kod porównywany jest z bazą danych o poszukiwanych osobach. Jeśli wynik porównania jest poztytwny, wysyłany zostaje sygnał alarmowy do operatora. Dopiero wtedy do pracy włącza się odpowiednia osoba, aby skontrolować wynik komputerowej analizy.

Takie połącznie dwóch systemów umożliwi w przyszłości komputerom wykrywanie ściganych osób na podstawie zdjęć z kamer przemysłowych, filmujących zgromadzenia ludzi, na przykład na stadionach futbolowych, placach lub w innych miejscach publicznych. I mimo złej jakości obrazu poszczególnych twarzy na zdjęciach, coraz trudniej będzie przestępcy ukryć się w tłumie.

Polaka porwali talibowie?

Hipoteza, którą posługuje się pendżabska policja, zakłada, że napastnicy podstępem zatrzymali samochód polskiego inżyniera. Dowodem ma być brak śladów kul na karoserii. To oznaczałoby, że kierowca i dwaj pakistańscy ochroniarze Polaka zostali zamordowani z zimną krwią – bo byli najprawdopodobniej niepotrzebni.
Zródlo info: dziennik.pl