W zamachu w Diyarbakir zginęło czterech policjantów

Co najmniej czterech policjantów zginęło, a ok. 20 osób zostało rannych w czwartek w zamachu bombowym w pobliżu dworca autobusowego w zamieszkanym głównie przez Kurdów mieście Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji – poinformował przedstawiciel władz. Wcześniej podawano, że w wyniku silnego wybuchu co najmniej 14 osób odniosło obrażenia. Do eksplozji doszło, gdy w pobliżu przejeżdżał pojazd sił bezpieczeństwa.

Agencja Reutera, powołując się na źródło we władzach bezpieczeństwa, poinformowała, że w minibusie przewożącym funkcjonariuszy policyjnych oddziałów specjalnych podłożono bombę. W piątek Diyarbakir ma odwiedzić premier Turcji Ahmet Davutoglu. Diyarbakir to największe miasto na kurdyjskim południowym wschodzie Turcji. W regionie jest niespokojni od lipca 2015 roku, kiedy zerwany został rozejm między rządem a bojownikami Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Turcja: Eksplozja w mieście Diyarbakir

Co najmniej 14 osób zostało rannych w wybuchu w pobliżu dworca autobusowego w zamieszkanym głównie przez Kurdów mieście Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji. Do eksplozji doszło, gdy w pobliżu przejeżdżał pojazd sił bezpieczeństwa. Według agencji Reutera, która powołuje się na źródło w siłach bezpieczeństwa, w minibusie przewożącym policyjne siły specjalne podłożono bombę. Wśród rannych są policjanci i cywile.

W piątek miasto ma odwiedzić premier Ahmet Davutoglu. Diyarbakir to największe miasto na kurdyjskim południowym wschodzie Turcji. W regionie jest niespokojnie od lipca 2015 roku, gdy załamał się rozejm między rządem a bojownikami Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Żródło info i foto: wp.pl

Pielęgniarka zabijała pacjentów śmiertelnymi zastrzykami. Uśmierciła 13 osób

Pielęgniarka pracująca w szpitalu w niewielkiej włoskiej miejscowości Piombino w Toskanii została aresztowana pod zarzutem zabicia 13 pacjentów. Jej przypadek jest opisywany przez włoskie media jako „Zabójca na oddziale”.

Kobieta pracowała w szpitalu w Piombino. Miała zabijać pacjentów w latach 2014-2015 podając im zastrzyki z przeciwzakrzepowej heparyny. Byli to hospitalizowani z różnych przyczyn, na przykład z powodu złamania kości udowej. Żadna z tych osób nie była śmiertelnie chora i każda miała szansę wrócić do zdrowia.

Zastrzyki z nieprzepisanej im heparyny – w dawkach przekraczających nawet 10-krotnie dopuszczalne normy – wywołały u nich natychmiastowe i rozlegle krwotoki, które spowodowały śmierć. Pielęgniarka działała z wyjątkowym okrucieństwem – twierdzą przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Według włoskiej agencji informacyjnej Ansa, aresztowana kobieta ma 55 lat i mieszka w Toskanii od lat 80. Została aresztowana w środę na lotnisku, kiedy wracała z mężem z urlopu.

Dowództwo specjalnej jednostki karabinierów, która aresztowała kobietę, wyjaśniło, że cierpi ona na depresję i przeszła specjalistyczną terapię. W październiku 2015 roku została przeniesiona do pracy na inny oddział szpitalny. Wtedy na reanimacji odnotowano znaczny spadek liczby zgonów.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Terroryści uderzą w Polskę?

Za cztery miesiące Polska będzie organizatorem dwóch dużych imprez – Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO. Służby mundurowe zapewniają, że ryzyko ataku na nasz kraj jest znikome ale czy na pewno? Zdaniem ekspertów – dla terrorystów to doskonały pretekst do zorganizowania ataku i pokazania swojej siły.
Żródło info i foto: Fakt.pl

Sosnowiec: Ciało 20-letniego mężczyzny wyłowiono z rzeki

W środę wieczorem z rzeki Przemszy wyłowiono zwłoki mężczyzny w wieku ok. 20 lat. Do makabrycznego odkrycia doszło w okolicach ulic Partyzantów i Franciszkańskiej. Około godziny 20 w tych rejonach przechodziło starsze małżeństwo. Gdy byli na kładce, zauważyli w Przemszy jakąś sylwetkę. Nie wiedzieli czy to zwłoki czy może jakaś kukła. Zadzwonili na policję.

– Policjanci przyjechali na miejsce, a o pomoc poprosili strażaków. Zwłoki młodego, około 20-letniego mężczyzny, wyciągnięto na brzeg. Ciało znajdowało się w wodzie przez dłuższy czas i było w stanie częściowego rozkładu. Na ciele nie było widocznych obrażeń – przekazał podinsp. Mariusz Łabędzki z KMP w Sosnowcu. Obecnie trwają czynności identyfikacyjne. Najprawdopodobniej jest to jedna z osób poszukiwanych w ostatnim czasie przez sosnowieckich stróżów prawa.
Żródło info i foto: dziennikzachodni.pl

Warszawa: 39-letni Włoch przemycał 3 kg kokainy. Zatrzymano go na lotnisku

Warszawscy policjanci i strażnicy graniczni przejęli ponad 3 kilogramy kokainy. Narkotyki próbował przemycić 39-letni Włoch. Mężczyzna przyleciał do Warszawy z Brazylii. Stołeczni policjanci dostali informację o cudzoziemcu, który prawdopodobnie będzie próbował przemycić do Polski większą ilość narkotyków. Wszystko wskazywało na to, że mężczyzna leci z Brazylii przez Lizbonę do Warszawy.

Gdy samolot lecący z Rio de Janeiro wylądował na lotnisku na Okęciu, podejrzewany pasażer został skontrolowany przez funkcjonariuszy. Okazało się, że ma w plecaku pięć opakowań z białym proszkiem. Po zbadaniu zabezpieczonej substancji okazało się, że to ponad 3 kilogramy kokainy. Czarnorynkowa wartość narkotyków wynosi około miliona złotych.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Chełm: Ciała dwóch mężczyzn w mieszkaniu

W jednym z mieszkań w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Odkrycia dokonał brat jednego z nich, którego zaniepokoił brak kontaktu z nim. Sprawą zajęła się policja. Przyczynę zgonu mężczyzn ma wyjaśnić sekcja zwłok. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich.

W środę, 30 marca w godzinach popołudniowych dyżurny policji w Chełmnie otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn – podaje portal Gazeta Pomorska. Jak się potem okazało o odkryciu funkcjonariuszy powiadomił brat jednego ze zmarłych mężczyzn. Ponoć niepokoił go brak kontaktu z bratem, dlatego udał się do jego mieszkania, aby sprawdzić co się dzieje. Gdy nikt nie odpowiadał na pukanie do drzwi, sforsował drzwi i wszedł do środka. Tam znalazł ciało brata i jeszcze jednego mężczyzny.

Strażacy wykluczyli, aby mogło dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Wstępnie śledczy wykluczyli też udział osób trzecich. Sprawą zajęła się prokuratura, która zleciła wykonanie sekcji zwłok. Ma ona ustalić przyczynę zgonu. Jedną z hipotez jest to, że nie stroniący od alkoholu denaci, zatruli się alkoholem podejrzanej produkcji.
Żródło info i foto: se.pl

Guantanamo: Pentagon chce przenieść więźniów

Pentagon poinformował w środę Kongres o zamiarze przeniesienia 12 więźniów z Guantanamo do co najmniej dwóch państw trzecich. Pierwszy transfer odbędzie się w najbliższych dniach. W bazie wojskowej USA, której zamknięcia domaga się Kuba, przebywa 91 więźniów. Wśród osób, które zostaną przeniesione w pierwszej kolejności, będzie Jemeńczyk Tarik Ba Odah, który prowadzi długotrwały strajk głodowy w więzieniu. Kongres odnosi się z wielką rezerwą do planów prezydenta Baracka Obamy odnośnie zamknięcia bazy wojskowej w Guantanamo wraz ze znajdującym się tam więzieniem o zaostrzonym rygorze – zaznacza w komentarzu agencja Reutera.

O niezwłoczne zamknięcie bazy i zwrot terenu, na którym się znajduje Kubie, zaapelował 21 marca, podczas historycznej wizyty Baracka Obamy na wyspie, przywódca Kuby Raoul Castro. Do pierwszych transferów więźniów z Guantanomo doszło już w styczniu, kiedy to do Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry zostali przeniesieni dwaj więźniowie Egipcjanin Tarik al-Sawah oraz więzień jemeński Abd al-Aziz al-Suwajdi. W więzieniu Guantanamo, otwartym na początku 2002 roku, po zamachach z 11 września 2001 r., przetrzymywanych jest około setki więźniów.

Liczbę tych uznanych za szczególnie niebezpiecznych szacuje się na około 60. W zamiarach Pentagonu jest ich przeniesienie do więzień federalnych w Stanach Zjednoczonych. Zamknięcie więzienia w Guantanamo to cel, którego osiągnięcie Barack Obama obiecywał jeszcze podczas kampanii prezydenckiej w 2008 r. Spełnienie obietnicy okazało się trudne, głównie ze względu na Kongres, który zakazał transferu przetrzymywanych w Guantanamo osób do więzień na terenie USA.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Tureccy pogranicznicy zabijają uchodźców

Co najmniej 16 uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii miało w ciągu ostatnich czterech miesięcy zginąć od kul z broni tureckich strażników granicznych – podaje brytyjski „The Times”, powołując się na informacje organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Według rozmówców dziennika liczba ofiar może być znacznie wyższa. Wśród 16 zabitych ma być troje dzieci. Jeden z przemytników ludzi, zajmujący się przerzucaniem migrantów przez granicę syryjsko-turecką, powiedział że liczba zabitych jest znacznie wyższa. Ciała zastrzelonych mają być według niego transportowane w rejon walk i tam porzucane.

Według „The Times” jeszcze do grudnia zeszłego roku Turcy pozwalali na praktycznie swobodne przechodzenie przez granicę. Jak podaje gazeta, na zmianę podejścia wpłynęły naciski Zachodu, by ograniczyć liczbę uchodźców przybywających do Europy.

Negocjacje z UE

Dla większości uchodźców Turcja jest pierwszym krajem, do którego trafiają po ucieczce ze strefy konfliktu. Wielu z nich pozostaje w obozach przy granicy, inni decydują się na dalszą podróż do Europy. W tym miesiącu zakończyły negocjacje między Brukselą i Ankarą, które mają doprowadzić do zmniejszenia napływu migrantów do państw UE. W zamian za zniesienie wiz, pomoc finansową i przyspieszenie rozmów akcesyjnych Turcja ma zatrzymać w swoich granicach migrantów.

Jak podaje „The Times”, pomimo zapewnień Ankary o otwarciu granicy dla uchodźców, dziesiątki tysięcy osób uciekających z ogarniętej walkami prowincji Aleppo zostało w zeszłym miesiącu uwięzionych po syryjskiej stronie granicy.
Żródło info i foto: TVP.info

Trypolis: Grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do stacji TV

Grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się w środę do stacji TV satelitarnej al-Nabaa w Trypolisie i przerwała nadawanie programu. Pracownicy tej powiązanej z Powszechnym Kongresem Narodowym stacji zostali zmuszeni do opuszczenia gmachu.
Żródło info i foto: Wyborcza.pl